La Famiglia: The Great Mafia War (Maximilian Maria Thiel)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
kuba32
Posty: 333
Rejestracja: 23 sie 2021, 17:01
Has thanked: 222 times
Been thanked: 193 times

La Famiglia: The Great Mafia War (Maximilian Maria Thiel)

Post autor: kuba32 »

Sycylia, Lata 80., 6 asymetrycznych rodzin mafijnych, gra zespołowa 2 vs. 2.

Heavy Cardboard wrzuciło gameplay:



O grze słyszałem już wcześniej, ale po zapoznaniu się z powyższym video awansowała u mnie na półkę must have. Szczególnie podoba mi się system wyboru akcji, wydaje się dawać sporo pola do kreatywnych zagrań. Mechanizm pozbywanie się przeciwników (opcja blefu) oraz warunki zwycięstwa również na plus, no a przede wszystkim jest to gra zespołowa, gatunek bardzo rzadko występujący w naturze.

Prawie zupełnie niezależna językowo - z tego co zrozumiałem tekst jest tylko na 7 kartach, które są wspólne dla wszystkich.

Czekam, w przyszłym miesiącu powinna zacząć docierać! :D
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1686
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 885 times

Re: La Famiglia: The Great Mafia War (Maximilian Maria Thiel)

Post autor: XLR8 »

Spoiler:
Wreszcie jakiś gameplay ❤️
Masz już jakieś źródło upatrzone z którego ją kupisz?
kuba32
Posty: 333
Rejestracja: 23 sie 2021, 17:01
Has thanked: 222 times
Been thanked: 193 times

Re: La Famiglia: The Great Mafia War (Maximilian Maria Thiel)

Post autor: kuba32 »

XLR8 pisze: 27 lut 2023, 10:04
Spoiler:
Wreszcie jakiś gameplay ❤️
Masz już jakieś źródło upatrzone z którego ją kupisz?
Pewnie planszostrefa, w innych nie widzę, żeby była dostępna, no chyba, że LDG zapowiedzą :lol:
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1686
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 885 times

Re: La Famiglia: The Great Mafia War (Maximilian Maria Thiel)

Post autor: XLR8 »

Zagraliśmy. Gra w odczuciu podobna do bardzo olschoolowych AC jak np El Grande, jednak w dobrym jak i złym znaczeniu.
Jest brutalnie, piekielnie ciasno i do tego dochodzi ogrom niewiadomych, których jest tak dużo, że wszystko wydaje się być po prostu losowe. Możemy coś poplanować, ale co z tego gdy nagle wybucha nam bomba przerzucona przez motorówkę, niszcząc nam 8 żołnierzy.

System walki też jest bardzo specyficzny. Mi się podobał, ale przy stole były bardzo skrajne opinie.
Dla mnie kompletna wtopa i leci na sprzedaż, ale żeby było jasne gra jest naprawdę dobra i myślę, że dla ludzi lubiących taki rodzaj rozgrywki będzie fenomenalna.
Zabijają ją dla mnie kafelki ataku kamikadze, który usuwa nawet 7 żołnierzy w najniższej inicjatywie. Nagle po takim ataku okazuje się, że wszystkie nasze plany i ataki legły w gruzach i runda idzie na straty. Jest to bardzo swingy i bolesne. Co najgorsze gracze, których ich używali sami twierdzili, że są zbyt mocne.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: La Famiglia: The Great Mafia War (Maximilian Maria Thiel)

Post autor: Gambit »

Jestem świadom, że gra nie każdemu się spodoba, bo jest specyficzna i nie zamierzam Cię nawracać, ale chcę odnieść się do dwóch rzeczy, które napisałeś.
XLR8 pisze: 07 maja 2023, 21:43Możemy coś poplanować, ale co z tego gdy nagle wybucha nam bomba przerzucona przez motorówkę, niszcząc nam 8 żołnierzy.
Taka sytuacja nigdy nie będzie miała miejsca w grze. Z prostej przyczyny. Samochody (zarówno w ataku standardowym, jak i samochody pułapki) nie mogą być przewożone przy użyciu łodzi
XLR8 pisze: 07 maja 2023, 21:43Zabijają ją dla mnie kafelki ataku kamikadze, który usuwa nawet 7 żołnierzy w najniższej inicjatywie.
Fakt, Pentito bywa irytujące, ale nadal jest do obejścia. Wiesz, że przeciwnik je ma, wiesz gdzie najlepiej mu będzie zagrać. Można się przygotować na minimalizację skutków. Ale jeśli masz na myśli ten rozkaz, to warto napisać, że tych 7 żołnierzy jest usuwanych nie z jednego pola, tylko pól sąsiadujących (trzech lub czterech) i nie 7 z każdego pola, tylko 7 w sumie. To jednak zmienia odrobinę ciężar tej zabawki.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1686
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 885 times

Re: La Famiglia: The Great Mafia War (Maximilian Maria Thiel)

Post autor: XLR8 »

Gambit pisze: 11 cze 2023, 12:10 Jestem świadom, że gra nie każdemu się spodoba, bo jest specyficzna i nie zamierzam Cię nawracać, ale chcę odnieść się do dwóch rzeczy, które napisałeś.
XLR8 pisze: 07 maja 2023, 21:43Możemy coś poplanować, ale co z tego gdy nagle wybucha nam bomba przerzucona przez motorówkę, niszcząc nam 8 żołnierzy.
Taka sytuacja nigdy nie będzie miała miejsca w grze. Z prostej przyczyny. Samochody (zarówno w ataku standardowym, jak i samochody pułapki) nie mogą być przewożone przy użyciu łodzi
XLR8 pisze: 07 maja 2023, 21:43Zabijają ją dla mnie kafelki ataku kamikadze, który usuwa nawet 7 żołnierzy w najniższej inicjatywie.
Fakt, Pentito bywa irytujące, ale nadal jest do obejścia. Wiesz, że przeciwnik je ma, wiesz gdzie najlepiej mu będzie zagrać. Można się przygotować na minimalizację skutków. Ale jeśli masz na myśli ten rozkaz, to warto napisać, że tych 7 żołnierzy jest usuwanych nie z jednego pola, tylko pól sąsiadujących (trzech lub czterech) i nie 7 z każdego pola, tylko 7 w sumie. To jednak zmienia odrobinę ciężar tej zabawki.
Ciężko jak dla mnie jest mówić o minimalizacji skutków. Być może po większej liczbie partii byłbym w stanie dokładnie wyliczyć ile żołnierzy potrzebuję na każdym kaflu żeby coś zrobić. Po prostu było to dla mnie mało ciekawe, męczące i wręcz odrzucające. Lubię gdy gra jest dobrze czytelna i łatwo można zobaczyć obecny stan. La familia to właśnie takie oldschoolowy design gdzie najlepiej by się grało z tablicą gdzie można wszystko rozrysować.

Jednak jest to bardzo solidna gra.
ODPOWIEDZ