Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Khag »

Ta gra z natury nie ma być ładna.

Ogólnie wersja bigbox > edycji starej.

Pomijając małe nadruki z numerami na kaflach to reszta jest na plus: mini dodatki, czytelność planszetek graczy, minipomoce, warstwa graficzna imo jest również lepsza. Stara wygląda jakby ją ktoś na słońcu trzymał za długo.

Wersje AR wsparłem, bo to ulubiona gra mojej ukochanej, wersja BigBox na oew o pójdzie na sprzedaż.
Poznań i okolice.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: bdm »

Żadnych dodatków! Ta gra jest tak DOBRA w podstawce, że nie trzeba jej w żaden sposób udoskonalać.

Cena za nowe wydanie mnie osobiście zabiła.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4510
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1667 times
Been thanked: 2087 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: PytonZCatanu »

bdm pisze: 09 lut 2023, 12:55 Żadnych dodatków! Ta gra jest tak DOBRA w podstawce, że nie trzeba jej w żaden sposób udoskonalać.
Poza tarczami "dodatki" z boxa świetnie wtapiają się w grę o naprawdę nie ma co się przed nimi bronić.🙂
Dewon23
Posty: 38
Rejestracja: 27 cze 2016, 16:59
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Dewon23 »

bdm pisze: 09 lut 2023, 12:55
Cena za nowe wydanie mnie osobiście zabiła.
Jak widać nie do końca 😉
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: arturmarek »

Jakie wyniki osiągacie w grze 2-osobowej? Ja z żoną od jakiegoś czasu mieliśmy praktycznie wszystkie wyniki w przedziale 180-220. No i przyszła niedzielna partia gdzie nabiłem 245 i przeżyłem szok. Wiadomo, część rzeczy dobrze się ułożyła, żona jakoś mniej niż zwykle hate-draftowała. Grałem na mapie 6. Zastanawiam się czy ogólnie gramy słabiutko i przypadkowo ugrałem normalny wynik, czy 200 pkt. to normalny wynik, a 245 to outlier...
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: bdm »

Ja wynik poniżej 200 uważam za niesatysfakcjonujący. 250 to już naprawdę super osiągnięcie i nawet nie widziałem wyższego. Mój maks to 235 na mapie z obszarem budynków na 8 pól.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4510
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1667 times
Been thanked: 2087 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: PytonZCatanu »

Pamiętaj, że wyniki punktowe mocno zależą od mapy. Różnice między skrajnymi planszami są znaczne. Według mnie ma sens o mówieniu o średniej ilości punktów jeśli zaznaczy się na jakiej planszy się grało.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: bdm »

Też zależy od rywala z jakim grasz. Słabszy przeciwnik raz że nie gra optymalnie dla siebie to jeszcze nie śledzi poczynań drugiego i wszystkie dobre kafle są Twoje.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: seki »

To wszystko prawda ale umówmy się, że >200 pkt to takie absolutne dobre minimum, które może nawet nie dać zwycięstwa. Natomiast regularne punktowanie ponad 200 punktów niezależnie od planszy i rywali świadczy już o solidnej grze. W moim przypadku i moich rywali wyniki w okolicach 210-230 przeważnie dają mi zwycięstwo ale przy lepszych przeciwnikach może być to już za mało.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Miszon »

Wyniki bardzo zależą od mapy, ale faktycznie 200 punktów to jest taka granica niezłego wyniku (co może na 4 osoby oznaczać zresztą 4 miejsce).
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 831
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Seraphic_Seal »

To jak grając pierwszy raz (na tej podstawowej planszy) zrobiłem wynik 183 to chyba nie poszło tak źle? xd
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Awatar użytkownika
helloween85
Posty: 162
Rejestracja: 14 maja 2018, 14:39
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 83 times
Been thanked: 48 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: helloween85 »

U mnie dla gier dwuosobowych to tak wygląda.
Nie notowałem tylko na których planszetkach gramy, ani z którymi dodatkami (najlepsze wyniki to prawie na pewno ze wszystkim z BigBoxa).


Obrazek
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1443 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: MichalStajszczak »

Sądząc po danych, którymi posłużyłem się, przygotowując analizę plansz w Zamkach Burgundii, w grze dwuosobowej prawie na wszystkich planszach wynik 200 punktów jest powyżej średniej, podobnie jak 183 na podstawowej planszy. Oczywiście te statystyki były robione na wiele lat przed ukazaniem się Big Boxa. Natomiast w grze czteroosobowej 200 punktów zazwyczaj gwarantuje ostatnie względnie przedostatnie miejsce.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4510
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1667 times
Been thanked: 2087 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: PytonZCatanu »

Ciekawostka:

W big boxie, oprócz OCZYWISTYCH zmian, czyli rzeczy których nie ma w podstawce, zmieniły się chyba 2 żółte kafle.

Więc grając w nową wersję, nawet bez dodatków, wyniki nie będą idealnie takie same 🙂

Obrazek

(Jak widać, korekta +/- 1 pkt per obiekt).
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: bdm »

Największy zastrzyk punktowy daje ułożenie jednego rodzaju zwierząt na dużym pastwisku. Za każdym razem w historii moich gier taki układ dawał zdecydowane zwycięstwo.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4510
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1667 times
Been thanked: 2087 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: PytonZCatanu »

bdm pisze: 07 mar 2023, 11:43 Największy zastrzyk punktowy daje ułożenie jednego rodzaju zwierząt na dużym pastwisku. Za każdym razem w historii moich gier taki układ dawał zdecydowane zwycięstwo.
No ale to inni gracze musieliby grać w maskach na oczach żeby się udał 😉😉😉
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: arturmarek »

Ja, tak pisałem, gram tylko dwuosobowo. Wynik 245 wyciągnąłem na planszy 6. Gram bez dodatków (edycja bigbox, ale vanilla, nawet bez gęsi czy dodatkowych żółtych kafli).
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: bdm »

PytonZCatanu pisze: 07 mar 2023, 11:46
bdm pisze: 07 mar 2023, 11:43 Największy zastrzyk punktowy daje ułożenie jednego rodzaju zwierząt na dużym pastwisku. Za każdym razem w historii moich gier taki układ dawał zdecydowane zwycięstwo.
No ale to inni gracze musieliby grać w maskach na oczach żeby się udał 😉😉😉
Zdarzało się. 😃

Gra jest naprawdę wybitna!
Wszystkie inne odejdą w zapomnienie a Zamki zostaną.
Xyhoo
Posty: 184
Rejestracja: 13 lis 2021, 18:34
Has thanked: 312 times
Been thanked: 141 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Xyhoo »

Kiedy grałem pierwszy raz to właśnie na planszy 8 chłop nas zniszczył zwierzakami jeszcze z tą technologią co dodaje +1 do zwierząt. Jak mówiłem grałem pierwszy raz i nie ogarniałem, ale jakim cudem pozostali dwaj gracze mu na to pozwolili nie wiem.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: arturmarek »

Xyhoo pisze: 07 mar 2023, 12:02 Kiedy grałem pierwszy raz to właśnie na planszy 8 chłop nas zniszczył zwierzakami jeszcze z tą technologią co dodaje +1 do zwierząt. Jak mówiłem grałem pierwszy raz i nie ogarniałem, ale jakim cudem pozostali dwaj gracze mu na to pozwolili nie wiem.
Dlatego lubię grać na dwie osoby. Wiadomo, że to ja muszę uniemożliwić zdobycie punktów przeciwnikowi. W grze na 4 ktoś musi "się poświęcić" i de facto pomóc dwóm pozostałym graczom.

No, a wracając do zwierzątek tego samego typu, to jednak nieraz, w grze 2-osobowej jest szansa wyciągnąć 6. Z tego co kojarzę to jest 8 kafli tego samego rodzaju, więc jak wyjdą wszystkie to duża szansa, że gracz, który zacznie zbierać te zwierzęta wcześnie uzbiera 6.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1443 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: MichalStajszczak »

arturmarek pisze: 07 mar 2023, 12:17 No, a wracając do zwierzątek tego samego typu, to jednak nieraz, w grze 2-osobowej jest szansa wyciągnąć 6. Z tego co kojarzę to jest 8 kafli tego samego rodzaju, więc jak wyjdą wszystkie to duża szansa, że gracz, który zacznie zbierać te zwierzęta wcześnie uzbiera 6.
Żetonów zwierząt jest po 7 dla każdego gatunku - 5 żetonów wychodzących na planszy i 2 w czarnym magazynie. Szczegółowa analiza zysków z punktowania zwierząt jest tu
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: hipcio_stg »

PytonZCatanu pisze: 07 mar 2023, 11:22 Ciekawostka:

W big boxie, oprócz OCZYWISTYCH zmian, czyli rzeczy których nie ma w podstawce, zmieniły się chyba 2 żółte kafle.

Więc grając w nową wersję, nawet bez dodatków, wyniki nie będą idealnie takie same 🙂

Obrazek

(Jak widać, korekta +/- 1 pkt per obiekt).
Bardzo dobre rozwiązanie. Od samego początku uważałem kafelek od sprzedaży dóbr za OP. Z drugiej strony 2 pkt za żeton premii to się brało na zapych żółtych włości. Zbilansowanie na pewno dobrze się odbije na graczach. Dziwne, że Stefan tego nie zauważył na początku.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: bdm »

Nie mogę patrzeć na te grafiki na żetonach z BB. :?

Nigdy nie zamienię mojego pierwszego wydania Zamków!

No i na szczęście w aplikacji grafiki są też stare. :)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4510
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1667 times
Been thanked: 2087 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: PytonZCatanu »

bdm pisze: 07 mar 2023, 23:50 Nie mogę patrzeć na te grafiki na żetonach z BB. :?

Nigdy nie zamienię mojego pierwszego wydania Zamków!

No i na szczęście w aplikacji grafiki są też stare. :)
Kwestia przyzwyczajenia tylko 🙂 też miałem problem po 60 partiach na starej wersji.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: DarkSide »

bdm pisze: 07 mar 2023, 23:50 Nie mogę patrzeć na te grafiki na żetonach z BB. :?

Nigdy nie zamienię mojego pierwszego wydania Zamków!

No i na szczęście w aplikacji grafiki są też stare. :)
Osobiście również wolę starsze wydanie i dlatego nie podmieniłem sobie na nowszą wersję. To stonowanie barw i kreski bardziej do mnie przemawia.

Na BAJ'u gra zostało zaimplementowana na długo przed pojawieniem się pierwszego polskiego wydania, czyli zanim ktokolwiek pomyślał o zmianie szaty graficznej. A że ten serwis przestał się rozwijać to aż dziw że wciąż to funkcjonuje. :wink:

Z kolei od jakiegos czasu jest dostępna wersja elektroniczna na BGA, więc a propos powyższych uwag które się pojawiły:

- Można ustawiać szatę graficzną w zależności od upodobań wydania: oryginalne lub to z 2019
- Można wyłączyć z gry planszetkę nr 8 i podczas losowego przydziału mamy pewność, że nikt jej nie dostanie.

Moim zdaniem wersja BAJ jest jakaś taka bardziej ergonomiczna. Na BGA mam chyba bardziej rozbiegany wzrok, żeby ogarniać sytuację na planszy. :roll: Z kolei nie wiem czy ktoś z was grał już w implementację steamową? To jest jakiś dramat. Przerost formy nad treścią. Z gry, w której sytuację na stole powinno się omiatać wzrokiem w kilka sekund zrobiono animacyjny kolaż pełen wodotrysków i kompletnie nieintuicyjne rozmieszczenie elementów gry na ekranie. :?
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
ODPOWIEDZ