Karcianka dla początkujących

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
AdamK
Posty: 6
Rejestracja: 11 kwie 2021, 18:57

Karcianka dla początkujących

Post autor: AdamK »

Witam,
Widzę taki temat o planszówkach, ale o karciankach chyba nie ma (jeśli się mylę, proszę o przekierowanie).
Szukam dobrych tytułów dla początkujących zainteresowanych tematem. Osobiście gram/grałem tylko na konsoli w elektroniczne wersje "Gwinta", "Eternala" i "Yu-Gi-Oh". Spodobało mi się, więc już podpytuję znajomych o przygodę w realu. Oczywiście pytam tutaj o pozycje łatwo dostępne i w które można spokojnie zacząć zabawę bez wielkich wydatków. Tylko od czego zacząć? Może jakieś listy (lub linki do nich), porządkujące tytuły np. pod względem poziomu trudności czy grywalności? Z góry dzięki.
Marek Ch.
Posty: 72
Rejestracja: 18 lut 2021, 17:49
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 28 times
Been thanked: 42 times

Re: Karcianka dla początkujących

Post autor: Marek Ch. »

Podstawowe pytanie: o jakie konkretnie karcianki Ci chodzi?
CCG/TCG, LCG, "klasyczne" deckbuildery?
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1236 times
Been thanked: 1453 times

Re: Karcianka dla początkujących

Post autor: Mr_Fisq »

Pytania pomocnicze:
- Czy w grę wchodzi tylko wersja polska, czy angielska też może być?
- Styl rozgrywki: konfrontacyjny (kto pierwszy padnie), rywalizacyjny (kto zdobędzie więcej punktów), kooperacyjny?
- Czy chciałbyś rozbudowywać grę dodatkami?
- Czy swoją talię wolisz budować przed rozgrywką, czy w trakcie?

Na co warto rzucić okiem:
- Z prostszych tytułów konfrontacyjnych na Star Realms/Hero Realms (ostatnio wyszła też bardzo podobna gra osadzona w uniwersum Gwiezdnych Wojen, ale jeszcze nie doczekała się żadnych dodatków ) (budowa talii w trakcie gry)
- Z rywalizacji na początek klasyka: Dominion II edycja (budowa talii w trakcie gry)
- Z kooperacji - Marvel Champions daje już sporo frajdy z samej podstawki, ale jeśli chcesz się bardziej pobawić budowaniem talii (które w tej grze przeprowadza się przed grą) to warto będzie dokupić dodatki.
Sprzedam: Sands of Shurax, Dawn of the Zeds, Etherfields KS PL, Lanzerath Ridge i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
AdamK
Posty: 6
Rejestracja: 11 kwie 2021, 18:57

Re: Karcianka dla początkujących

Post autor: AdamK »

Dziekuje za odpowiedzi.
Jednak na wiekszosc pytan musze po prostu odpowiedziec szczerze: "nie wiem" :D
Jestem po prostu zbyt malo zaawansowany, by odgadnac na ten moment, czy bardziej podpasuje mi styl konfrontacyjny, rywalizacyjny czy kooperacyjny. Nie gralem tez chyba nigdy w tytul, gdzie talie buduje sie w trakcie partii (Pokemon TCG?).
Co moge wiec napisac? Gra po polsku, na poczatek raczej na dwie osoby, dodatki mile widziane, aspekt kolekcjonerski tez.
Mr_Fisqowi dziekuje za konkretne podpowiedzi: z kumplem tez zainteresowanym tematem lubimy Marvela, wiec musze poczytac o "Champions".
Cyel
Posty: 2581
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1227 times
Been thanked: 1437 times

Re: Karcianka dla początkujących

Post autor: Cyel »

Moim zdaniem koniecznie Aeon's End. Top deckbuildingowej kooperacji moim zdaniem.

Pojedynkowo - parę tematów niżej jest pytanie o dokładnie takie gry i sporo propozycji.

Przygoda, kampania i opowieść - Arkham Horror.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
agt
Posty: 1185
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 634 times
Been thanked: 322 times

Re: Karcianka dla początkujących

Post autor: agt »

AdamK pisze: 07 kwie 2023, 23:39 Witam,
Widzę taki temat o planszówkach, ale o karciankach chyba nie ma (jeśli się mylę, proszę o przekierowanie).
Szukam dobrych tytułów dla początkujących zainteresowanych tematem.
Ja tak sobie to czytam i przyszło mi do głowy, że może mieć też znaczenie kwestia nazewnictwa. Większość tematów "gry planszowe dla początkujących/iluśtamlatków" nie różnicuje gier na planszowe i karciane. I można tam znaleźć propozycje obu typów. Więc można tamte tytuły przejrzeć, szczególnie jeśli jesteś bardzo początkujący w temacie i nie wiesz jeszcze czego dokładnie szukasz.
Osobiście gram/grałem tylko na konsoli w elektroniczne wersje "Gwinta", "Eternala" i "Yu-Gi-Oh".
Nie znam tych gier niestety, więc nie mogę się odnieść.

Z prostych/prostszych tytułów karcianych, które przychodzą mi w pierwszym rzucie do głowy, a które są na 2 osoby lub w 2 osoby działają dobrze, to np.

Zwierzęcy front
Jaipur
7 Cudów Świata: Pojedynek na 2 osoby (lub 7 Cudów Świata gdy na 3-7 osób)
Wirus
Gejsze
Zaginione miasta
Sabotażysta: Pojedynek na 2 osoby (lub Sabotażysta - świetna gra od 6 do 10 osób)
Dominion (warto wybrać drugą edycję)

I jeszcze taka kwestia, czy chodzi o to, by w grze były tylko karty, czy by używanie kart było istotą gry. Bo np. Wyprawa do El Dorado ma planszę i pionki, ale pionkami poruszamy zagrywając karty. I jest to świetna gra wyścigowa, o nieskomplikowanych zasadach.
AdamK
Posty: 6
Rejestracja: 11 kwie 2021, 18:57

Re: Karcianka dla początkujących

Post autor: AdamK »

Nie ma znaczenia, czy do kart sa jeszcze pionki, zetony czy kostki. Byle by to byla bardziej karcianka niz "Talizman" z wielkimi planszami (ktory notabene mam i lubie 8)
A za propozycje szczerze dziekuje, chociaz po konsultacji ze wspolgraczem na pierwszy ogien pojdzie (tez polecany w tym watku) "Star Wars Deckbuilding Game". Ale temat niech sie rozwija... :mrgreen:
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 816
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Karcianka dla początkujących

Post autor: Grzdyll »

Jeśli to miałby być karciany pojedynek dwóch graczy - szybki, emocjonujący, zaskakujący, a przy tym za niekoniecznie furę monet to odpowiedź jest dość oczywista. Gra której szukasz to Mindbug.

A nawet jeśli nie, bo chcesz czegoś bardziej "epickiego" to i tak wg mnie warto mieć na półce jako zgrabny fillerek.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8759
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2676 times
Been thanked: 2357 times

Re: Karcianka dla początkujących

Post autor: Curiosity »

Tania i dostępna karcianka, która prawie na pewno "chwyci" to "Fantastyczne Światy". Na początek może być bez dodatku. Testowane na nowicjuszach i nikt się nie odbił, a dwie osoby kupiły swój egzemplarz.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
agt
Posty: 1185
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 634 times
Been thanked: 322 times

Re: Karcianka dla początkujących

Post autor: agt »

Curiosity pisze: 10 kwie 2023, 10:46 Tania i dostępna karcianka, która prawie na pewno "chwyci" to "Fantastyczne Światy". Na początek może być bez dodatku. Testowane na nowicjuszach i nikt się nie odbił, a dwie osoby kupiły swój egzemplarz.
Też o tym tytule pomyślałam.
Nie polecałam, bo sama nie grałam i za mało znam.
AdamK
Posty: 6
Rejestracja: 11 kwie 2021, 18:57

Re: Karcianka dla początkujących

Post autor: AdamK »

Ok, przy "swiatecznym stole" zdecydowalismy sie z kolega na kombo "Star Wars Deckbuilding Game" i -- tytul tak polecany w tym temacie -- "Dominion II Edycja" na poczatek. Juz zamowione :mrgreen:
Ja jednak przyszlosciowo podraze sprawe dalej (chocby dla samej przyjemnosci czytania o tych swietnych grach!) :D
Nieco wyzej Cyel poleca mi wiec "Aeon's End". Co prawda w wiekszosci recenzji twierdza, ze to raczej rzecz juz dla sredniozaawansowanych, ale koncept mi sie spodobal, dlatego zaczalem badac tytul. Widze jednak, ze jest kilka podstawek (?): pierwsza z 2018 roku, "Wieczna Wojna", "Legacy" i ostatnio "Nowy Poczatek". Jak to ugryzc i od czego zaczac? Wyszukiwarka tutaj nie dala mi jasnej odpowiedzi :roll:
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1000
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 52 times

Re: Karcianka dla początkujących

Post autor: charlie »

AdamK pisze: 11 kwie 2023, 00:40 Nieco wyzej Cyel poleca mi wiec "Aeon's End". Co prawda w wiekszosci recenzji twierdza, ze to raczej rzecz juz dla sredniozaawansowanych, ale koncept mi sie spodobal, dlatego zaczalem badac tytul. Widze jednak, ze jest kilka podstawek (?): pierwsza z 2018 roku, "Wieczna Wojna", "Legacy" i ostatnio "Nowy Poczatek". Jak to ugryzc i od czego zaczac? Wyszukiwarka tutaj nie dala mi jasnej odpowiedzi :roll:
Dominion na początek to na pewno dobry wybór, mnogość kart zapewni wiele różnych partii.

Sam, gdy przeczytałem Twój post, pomyślałem od razu: Aeon's End - to nie jest gra pierwszego kroku, ale grałeś w karcianki na kompie, a do tego po zagraniu w Dominion już jak najbardziej (podobna mechanika). Poza tym, w trakcie gry czuć fajny, komputerowy wajb. Na początek najlepsze jest Aeon's End: Legacy, co jest chyba dość nietypowe. Plusy są takie, że masz postać bez zdolności i tylko część zasad, w trakcie gry, stopniowo odkrywasz kolejne. W sumie, nie wierzę, że to piszę, bo nie mam zbyt dużego porównania z innymi grami typu legacy, uważam, że niszczenie elementów jest niepotrzebne to tylko trick ukrywający walkę producentów gier z rynkiem wtórnym), ale... kupiłem w marcu, w kilka dni rozegrałem solo całość. Gra jest angażująca, a większość elementów można wykorzystać i dalej grać (i nie jest to tylko pusta obietnica jak wydaje się często robią inne gry tego typu). Tak angażująca, że mam już zwykłego Aeon's End z 4 dodatkami, a jakby co jest Aeon's End: Nowy Początek (który jest jakby hybrydą wcześniejszych), Aeon's End: Wieczna Wojna, inne dodatki i kolejne na horyzoncie.
Awatar użytkownika
arian
Posty: 830
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Karcianka dla początkujących

Post autor: arian »

@AdamK
Z małych konfrontacyjnych, a do tego tanich karcianek, polecam Ostium, które można kupić teraz za 30-40 zł. Gra ma swoje problemy, jak np. kiepska i nieintuicyjna ikonografia, ale sama rozgrywka jest bardzo ciekawa, a dodatkowy aspekt przestrzenny działa bardzo fajnie. Podobnie działa zdaje się Radlands, ale tutaj cena jest już sporo wyższa.

Najbliżej do tych komputerowych karcianek będzie grom CCG i LCG, gdzie z dużej puli kart można przygotować sobie talię na daną rozgrywkę, ale tutaj zawsze problemem będzie "dla początkujących", bo w ogóle wydaje mi się, że każdy kto zaczyna przygodę z taką grą będzie początkujący, ale niekoniecznie ten ktoś potrzebuje gry prostej czy rodzinnej. Tym bardziej jeśli jakieś doświadczenie z karciankami na komputerze już masz. Pytanie czy szukasz czegoś, w czym zaczepisz się na dłużej, czy wolisz sprawdzić kilka różnych, tańszych i przystępniejszych gier. Z takich mniejszych tytułów "za grosze" warto na pewno przyjrzeć się jeszcze Czarnej Banderze, która jest całkiem kompetentną grą, szczególnie na początek, a też kosztuje w tym momencie jakieś grosze na wyprzedażach.

Star Realms/Hero Realms jest dostępne na komputerze w wersji okrojonej z dodatków nawet za darmo więc możesz sparwdzić, zanim sięgniesz po wersję papierową. Czymś o podobnej mechanice jest Terrors od London i tego już w wersji elektronicznej nie ma.
ODPOWIEDZ