Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1601
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: eveni »

Lailonn pisze: 10 maja 2023, 23:07 Nie prędko wydam w 1 miejscu tyle tysięcy na gry aby go wypracować ;)
Jest lista osób z rabatami, możesz napisać i na pewno ktoś Ci pomoże :wink:
viewtopic.php?t=41807
Hrosskar
Posty: 356
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 76 times
Been thanked: 77 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Hrosskar »

Lailonn pisze: 10 maja 2023, 23:07 Nie prędko wydam w 1 miejscu tyle tysięcy na gry aby go wypracować ;) Wolę sklepy, które mają 10% taniej ot tak.

Swoją drogą nadchodząca edycja już gotowa i rusza na statki i do europy
Obserwując już kilka projektów AR, nie spotkałem się, żeby ich gry w sklepach były taniej niż na wspieraczce. Porównując zestaw z figurkami to na Gamefound po obecnym kursie to jakieś 440 zł plus wysyłka a we wspomnianym sklepie 500 (edit 540, źle spojrzałem). Różnica jest niewielka na samej podstawce, jak mamy rabaty. Dużo większe są różnice są w przypadku dodatków - akrylowych heksów, czy maty, na korzyść kupowania na Gamefound.
Miszon
Posty: 2518
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 492 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Miszon »

Co prawda nie taniej niż na wspieraczce, ale były już sytuacje, że było u nich taniej niż w innych sklepach.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Lailonn
Posty: 168
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Lailonn »

Jestem po kolejnej rozgrywce w Zamki. Ostatnio ogrywałem inne tytuły ale chcieliśmy odświeżyć zasady. Może fakt, że już zdecydowałem się kupić nadchodzącą edycję na to wpływa ALE strasznie irytowało zaglądanie do instrukcji, co jaki klasztor robi. Przesuwające się kafelki na mapie też psuły trochę zabawę.

Sama gra naturalnie dalej wszystkim się podoba i to jedna z 2 pozycji w kolekcji z 10/10 ale już się nie mogę doczekać nowego wydania ;)
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 166 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: staniach21 »

Lailonn pisze: 13 maja 2023, 00:59 Jestem po kolejnej rozgrywce w Zamki. Ostatnio ogrywałem inne tytuły ale chcieliśmy odświeżyć zasady. Może fakt, że już zdecydowałem się kupić nadchodzącą edycję na to wpływa ALE strasznie irytowało zaglądanie do instrukcji, co jaki klasztor robi. Przesuwające się kafelki na mapie też psuły trochę zabawę.

Sama gra naturalnie dalej wszystkim się podoba i to jedna z 2 pozycji w kolekcji z 10/10 ale już się nie mogę doczekać nowego wydania ;)
Nie wiem co rozumiesz przez klasztor? Ja jedynie sprawdzam w instrukcji żetony nauki ( żółte) i to w pojedynczych przypadkach tak 70% jest mi znana. Natomiast budynki są super rozpisane w tej wersji z przed kilkunastu lat obok planszy gracza :D
Awatar użytkownika
Urkeith
Posty: 260
Rejestracja: 02 lis 2021, 09:38
Has thanked: 174 times
Been thanked: 113 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Urkeith »

Z racji, że zamki nie wpadaja na stół jakoś bardzo często to faktycznie zdarza mi się zerknąć co robi dany klasztor. Ale to dosłownie pojedyncze przypadki, większość ma jednak dość intuicyjna ikonografię na sobie.
Lailonn
Posty: 168
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Lailonn »

staniach21 pisze: 14 maja 2023, 01:39
W Big Box te kafelki żółte nazwano klasztorami ;)
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
litk
Posty: 848
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: litk »

Wiadomo kiedy premiera w sklepach wersji od Awaken Realms?
Hrosskar
Posty: 356
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 76 times
Been thanked: 77 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Hrosskar »

litk pisze: 17 maja 2023, 11:39 Wiadomo kiedy premiera w sklepach wersji od Awaken Realms?
Część kopii do wspierających niedługo będzie zapakowana na statki, więc premiera wersji sklepowej nie wcześniej niż koniec czerwca/lipiec.
Atk
Posty: 1400
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 498 times
Been thanked: 286 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Atk »

Dako pisze: 08 kwie 2023, 09:52
eveni pisze: 08 kwie 2023, 09:47
kaibmoz pisze: 08 kwie 2023, 08:39 Czesc. Czy ktoś zauważył dwie wersje BigBoxa? Chciałbym kupić swój pierwszy egzemplarz.
Ja bym radziła kupić obecnie dostępne wydanie big box przed zakupem deluxe, żeby zobaczyć Ci gra Ci siądzie (np. na Allegro widze teraz 144 zł w wysyłką smart). Deluxe będzie na pewno dostępne w sprzedaży za kilka miesięcy.
"Po taniości" bo za darmo i dla sprawdzenia to zawsze można sobie zagrać na BGA ;)
https://pl.boardgamearena.com/gamepanel ... ofburgundy
Niestety na bga wygląd gry nie ma się za nic do wyglądu na żywo, a to jeden z najczęściej poruszanych tematów jeśli mówimy o zamkach.

Wersja bb za około 150zl będzie idealna, jeśli jeszcze nie grał w zamki nigdy.
Vordi
Posty: 22
Rejestracja: 14 sty 2020, 15:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 11 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Vordi »

Jest zmiana w nowej wersji Zamków w stosunku do big boxa. Karczmy punktują za 9 pól (45 pktow) teraz nie jak w big boxie za max 8 (36 pktow).
Ciekawe ule takich zmian jest jeszcze, ktos cos znalazł? 😁
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4652
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1036 times
Been thanked: 1957 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: warlock »

Poza tym, że żółty kafelek #6 działa inaczej (i to w każdej wersji), to rzuciła mi się jeszcze jedna rzecz. W BIG BOX posterunki graniczne nie musiały być łączone linią prostą:
Obrazek

natomiast w nowej grafika sugeruje, że musi to być linia (i treść mówi o nieprzerwanej linii):
Obrazek

/edit:

Z tego co widzę zmieniły się też zasady rozstrzygania remisów:
Big Box
W przypadku remisu zwycięża ten z remisujących, w którego posiadłości pozostało więcej pustych pól.
Edycja Specjalna:
W razie remisu, wygrywa gracz, który posiada również najmniej niewykorzystanych sześciokątnych pól w swoim księstwie.
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 374 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Ciuniek »

warlock pisze: 18 cze 2023, 10:32 natomiast w nowej grafika sugeruje, że musi to być linia (i treść mówi o nieprzerwanej linii):
I tak powinno być od początku napisane, bo to był babol zasad w bigboksie, który należało ignorować. Bo jeśli są trzy posterunki A, B i C a gra przewiduje trzy punktacje za połączenia AB, BC i AC, to jeśli nie jest wymagana linia prosta realizacja dwóch dowolnych połączeń sprawia, że automatycznie realizowane jest też trzecie.

A zmiana tiebreakera to formalność, może być przeoczeniem, pomyłką, albo wskazaniem na nową filozofię oceniania stylu gry. Do tej pory zasady kładły nacisk na efektywność produkowania punktów z jak najmniejszej liczby elementów, a w nowej wersji kładziony jest nacisk na kładzenie rzeczy na planszę, bo kładzenie jest fajne. Obojętnie, byle wszyscy przy stole od początku wiedzieli która wersja akurat obowiązuje.
Lailonn
Posty: 168
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Lailonn »

Z tego co widać na nowych filmach, to zawalono trochę nakładki na mapy. Siatka nie pokrywa się z mapą i zawsze gdzieś są przesunięcia. Niby detal ale znając świat planszówkowiczów, wielu to wkurzy ;)

Dodatkowo filmiki upewniły nie w przekonaniu, że miniatury zamiast kafelków to mega błąd i przeskadzajka. Źle to przemyślane i tyle :/
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
poxi
Posty: 240
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 106 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: poxi »

Lailonn pisze: 21 cze 2023, 00:46 Z tego co widać na nowych filmach, to zawalono trochę nakładki na mapy. Siatka nie pokrywa się z mapą i zawsze gdzieś są przesunięcia. Niby detal ale znając świat planszówkowiczów, wielu to wkurzy ;)
raczej w drugą stronę - nieuwzględniono grubości plastikowych ramek na wydrukowanych planszach. Trochę dziwne, że tego nie wyłapano na etapie przygotowania/produkcji.
Nadal, biorąc pod uwagę fakt, że mają one możliwość ruchu we wcięciu na planszy gracza, dochodzić będzie do przesunięć niezależnie od dopasowania względem otworów siatki.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 161 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: kozz84 »

Podrzucicie film na którym to widać?

Rozumiem, że kafelki i żetony akrylowe pasują do plansz bez używania przezroczystej nakładki?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4652
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1036 times
Been thanked: 1957 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: warlock »



od 22:17
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 724
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Seykan »

Nie ma tragedii, ale trochę irytować może :P

Z drugiej strony, nie wiem czy używałbym tej nakładki nawet, także luz. W grze chyba nie ma problemu z przesuwaniem się kafelków.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 161 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: kozz84 »

warlock pisze: 21 cze 2023, 09:30 od 22:17
Trochę razi to. Za taką cenę wszystko powinno być spasowane idealnie.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4541
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1691 times
Been thanked: 2128 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: PytonZCatanu »

warlock pisze: 21 cze 2023, 09:30

od 22:17
No zobacz. A jak skrytykowałem niedociągnięcia w nowym, drogim wydaniu Ra, to byłeś oburzon, że ktoś czepia się szczegółów zamiast cieszyć się grą 🙂

Tu też mocny babol estetyczny. Za tą cenę bym powiedział bardzo mocny.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4652
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1036 times
Been thanked: 1957 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: warlock »

a) Dla mnie to nie są niedociągnięcia, ja nadal nie wiem co Ty tam krytykujesz w tym Ra i kompletnie tego nie rozumiem i nie podzielam ;). Że figurka Ra zbyt kwadratowa czy coś, serio - nie wiem o co kaman zupełnie ;).
b) Ja tu tylko zostawiłem czasówkę z linkiem bo ktoś o nią poprosił, przecież niczego tu nawet jeszcze nie skomentowałem. ;) Dostanę grę to się wypowiem.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4099
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 268 times
Been thanked: 934 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: brazylianwisnia »

Prawie nie widać tego przesuniecia więc to nie problem ale zastanawia mnie, że AR robi pełno testów, mają cały zespół testerów na etacie, drukują 2-3 wersję prototypów na gotowo, blind testy, kontrola jakości w Chinach a i tak w każdej grze wychodzą takie pierdoły xD
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Lailonn
Posty: 168
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Lailonn »

No właśnie w tym rzecz, że chociaż nie jest to mega widoczne ale w tej cenie i z takim procesem produkcji, to po prostu nie powinno zostać przegapiona. Absolutnie każdy gracz wyłapie to w parę sekund. Czy będzie mu to przeszkadzało, to inna historia.
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
autopaga
Posty: 1431
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 95 times
Been thanked: 320 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: autopaga »

W której minucie jest to pokazane na filmiku?
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 895
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 277 times
Been thanked: 275 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Dako »

autopaga pisze: 21 cze 2023, 19:49 W której minucie jest to pokazane na filmiku?
W trzech postach na tej stronie jest podana/zacytowana ;)
ODPOWIEDZ