Arkham Horror / Horror w Arkham (Richard Launius, Kevin Wilson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Baenre
Posty: 89
Rejestracja: 09 lip 2009, 08:37
Lokalizacja: Chorzów

Re: Arkham Horror

Post autor: Baenre »

A właściciel Akrham może sobie w wolnej chwili zaraz po zakupieniu poczytać te karty? :twisted:
I have passed from the outermost portal
To the shrine where a sin is a prayer;

http://www.boardgamegeek.com/collection ... large&ff=1
adam.lakomy
Posty: 239
Rejestracja: 31 paź 2007, 18:30
Lokalizacja: Gliwice

Re: Arkham Horror

Post autor: adam.lakomy »

Szczerze - nie powinien...
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1242
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 134 times
Been thanked: 61 times

Re: Arkham Horror

Post autor: poooq »

A jeszcze lepiej kiedy wymyśliłby swoje własne spotkania i podzieliłby się nimi z innymi właścicielami...
Po co piać, gdy można grać?
Odkrycie roku 2019: nie każdego interesuje moje zdanie.
Awatar użytkownika
Baenre
Posty: 89
Rejestracja: 09 lip 2009, 08:37
Lokalizacja: Chorzów

Re: Arkham Horror

Post autor: Baenre »

No zrobiłem przedwiecznego i 2 specjalne potwory pod niego- podobno przepak :twisted:
I have passed from the outermost portal
To the shrine where a sin is a prayer;

http://www.boardgamegeek.com/collection ... large&ff=1
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1242
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 134 times
Been thanked: 61 times

Re: Arkham Horror

Post autor: poooq »

Baenre pisze:No zrobiłem przedwiecznego i 2 specjalne potwory pod niego- podobno przepak :twisted:
To zapraszam do Manufaktury, tam można się pochwalić swoimi tworami.
Po co piać, gdy można grać?
Odkrycie roku 2019: nie każdego interesuje moje zdanie.
Awatar użytkownika
Baenre
Posty: 89
Rejestracja: 09 lip 2009, 08:37
Lokalizacja: Chorzów

Re: Arkham Horror

Post autor: Baenre »

Czy zaszpanuję jak powiem, że moja matka umie grać w Arkham? :twisted:
I have passed from the outermost portal
To the shrine where a sin is a prayer;

http://www.boardgamegeek.com/collection ... large&ff=1
TomuSS
Posty: 188
Rejestracja: 13 lip 2009, 17:46

Re: Arkham Horror

Post autor: TomuSS »

Haha :D
Nieźle, ale moja babcia myka w Carcassonne :P
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1242
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 134 times
Been thanked: 61 times

Re: Arkham Horror

Post autor: poooq »

Ponieważ nie znalazłem oficjalnej odpowiedzi nikogo z wydawnictwa G. na pytanie o to czy do dodatku "CotDP" będzie dołączona karta Czarnego Faraona zabrałem się za niego samodzielnie:

Obrazek

Plik do wydruku dostępny na stronie Manufaktury.
Po co piać, gdy można grać?
Odkrycie roku 2019: nie każdego interesuje moje zdanie.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Arkham Horror

Post autor: waffel »

Wygląda fantastycznie, ale czy nie powinno być "Miskatonic"?
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1242
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 134 times
Been thanked: 61 times

Re: Arkham Horror

Post autor: poooq »

Poprawione :D
Po co piać, gdy można grać?
Odkrycie roku 2019: nie każdego interesuje moje zdanie.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Arkham Horror

Post autor: waffel »

To jeszcze się poprzyczepiam :) "wszystkie Maski zyskują punkt żywotności, jeśli którakolwiek z nich zostanie pokonana, na Torze zagłady dodaje się kolejny żeton." Po "żywotności" przydałby jest średnik czy kropka bo można to czytać tak, że maski dostają dodatkowy punkt za każdym razem jak któraś zostanie pokonana.

I jeszcze :) "na Torze zagłady dodaje się kolejny żeton" - trochę ładniej gramatycznie chyba by było "do Toru zagłady" albo "na Torze kładzie się kolejny żeton" ale może tylko mi to dziwnie brzmi.
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1242
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 134 times
Been thanked: 61 times

Re: Arkham Horror

Post autor: poooq »

skrót zasad dotyczących Herolda dla nieposiadających oryginalnych dodatków:
Arkusz Herolda jest dodatkowym elementem reprezentującym potężny, nadnaturalny byt, który przygotowuje nadejście Przedwiecznego. Może być użyty z dowolnym Przedwiecznym i modyfikuje on dodatkowo rozmaite zasady gry. Podczas przygotowanie gry połóż arkusz Herolda obok karty Przedwiecznego.

Przygotowanie gry:
Przygotuj standardową rozgrywkę "Horror w Arkham" dodając nowe elementy pomiędzy krokiem 5 i 6:
5a. Połóż kartę Herolda obok karty Przedwiecznego,
6a. Zastosuj zasady specjalne z karty Herolda i używaj je podczas tej rozgrywki.

Rozgrywka:
Wariant ten używa wszystkich standardowych reguł i warunków zwycięstwa,
Kiedy Przedwieczny przebudzi się, odłóż kartę Herolda do pudełka, jego specjalne zasady nie są już uwzględniane.
Po co piać, gdy można grać?
Odkrycie roku 2019: nie każdego interesuje moje zdanie.
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Arkham Horror

Post autor: vaski »

Ink pisze:
brazil pisze:1. Sytuacja, w której brama otwiera się na badaczu. Brama wciąga go i jest zatrzymany. Ile zatem w sumie w zaświatach spędzam tur i ile ciągnie kart otchłani? Ja wnioskowałem, że:
1 tura ruchu - podnoszę bohatera do pozycji pionowej a w fazie spotkań dociągam kartę.
2 tura ruchu - przenoszę bohatera na drugi obszar i rozgrywam kartę.
3 tura ruchu - wychodzę z zaświatów.
Wydaje mi się, że tak jest, ale chciałbym się upewnić.
Slusznie Ci sie wydaje. Zatrzymanie jest wlasnie po to, zeby nie ominelo go jedno przemile spotkanie, czyli jesli brama otwiera sie w fazie Mitow, to jest wlasnie tak, jak piszesz (2 spotkania).

Moze sie jednak zdarzyc tak, ze brama otworzy sie na skutek jakiejs karty spotkan z Arkham. Wtedy jest niewesolo - 3 karty zaswiatow (bo w tej rundziej tez sie zalapie).
O co codzi z tymi 3 kartami zaświatów ??
A jak to działa jeśli na polu z bramą znajduje się potwór albo dwa?
Najpierw walczę z potworami po czym wskakuję do bramy? Czy mogę próbować ominąć potwory i wskoczyć do bramy?
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Arkham Horror

Post autor: Grzech »

vaski pisze:
A jak to działa jeśli na polu z bramą znajduje się potwór albo dwa?
Najpierw walczę z potworami po czym wskakuję do bramy? Czy mogę próbować ominąć potwory i wskoczyć do bramy?
Tak mozesz się przemknąć obok potworów (udany test skradania) i powędrować w inne światy.

Proszę przeczytaj instrukcję zanim zadasz pytania.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror

Post autor: Ink »

vaski pisze:
Ink pisze:
brazil pisze:1. Sytuacja, w której brama otwiera się na badaczu. Brama wciąga go i jest zatrzymany. Ile zatem w sumie w zaświatach spędzam tur i ile ciągnie kart otchłani? Ja wnioskowałem, że:
1 tura ruchu - podnoszę bohatera do pozycji pionowej a w fazie spotkań dociągam kartę.
2 tura ruchu - przenoszę bohatera na drugi obszar i rozgrywam kartę.
3 tura ruchu - wychodzę z zaświatów.
Wydaje mi się, że tak jest, ale chciałbym się upewnić.
Slusznie Ci sie wydaje. Zatrzymanie jest wlasnie po to, zeby nie ominelo go jedno przemile spotkanie, czyli jesli brama otwiera sie w fazie Mitow, to jest wlasnie tak, jak piszesz (2 spotkania).

Moze sie jednak zdarzyc tak, ze brama otworzy sie na skutek jakiejs karty spotkan z Arkham. Wtedy jest niewesolo - 3 karty zaswiatow (bo w tej rundziej tez sie zalapie).
O co codzi z tymi 3 kartami zaświatów ??
A fazie spotkan Arkham brama wciaga Cie w zaswiaty (i przewraca). W nastepujacej po niej fazie spotkan w zaswiatach masz tam spotkanie (pierwsze spotkanie).
W nastepnej rundzie w fazie ruchu wstajesz, a w fazie spotkan masz spotkanie (drugie spotkanie)
Wreszcie w kolejnej rundzie przechodzisz na drugie pole zaswiatow i w fazie spotkan masz trzecie juz spotkanie.
O ile jeszcze zyjesz.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Arkham Horror

Post autor: vaski »

Grzech pisze: Proszę przeczytaj instrukcję zanim zadasz pytania.
Dziękuję za szybką odpowiedź i uwierz mi, ale instrukcję czytałem już dwa razy.

Ink
Dziękuję o to chodziło
Pozdrawiam
Vaski
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Arkham Horror

Post autor: janekbossko »

mam pytanie jakos ze w listopadzie albo w grudniu wychodzi Faraon...jak bardzo urozmaica on gre?warto nie warto?
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Arkham Horror

Post autor: Dzej »

Mój ulubiony dodatek ze względu na tzw przedmioty z wystawy :) Warto kupić bo wprowadza ciekawe mit(fajne fabularnie). Ludzie narzekają że mało urozmaicony ale mi się chyba najbardziej podobał (AH z tym własnie dodatkiem to moja pierwsza gra planszowa od bardzo dawna ,a ja sentymentalny jestem więc może lekko nieobiektywny )
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Arkham Horror

Post autor: Dzej »

Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Arkham Horror

Post autor: janekbossko »

ciekawe jaka bedzie cena w polsze...ale juz widze ze raz, drogo, a dwa, zanim wyjdzie wszystkie 48 figurek to mina wieki a koniec swiata mamy w 2012 roku
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1242
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 134 times
Been thanked: 61 times

Re: Arkham Horror

Post autor: poooq »

A jeszcze wcześniej zginiemy zasypani Wielkimi Pustymi Pudełkami po maleńkich figurynkach.
Po co piać, gdy można grać?
Odkrycie roku 2019: nie każdego interesuje moje zdanie.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 193 times

Re: Arkham Horror

Post autor: elayeth »

Czy ktoś wie kiedy i czy wyjdą polskie dodatki do Horroru w Arkham? Władawałem się w polską podstawkę i teraz nie wiem czy robić mix polsko-angielski.
Awatar użytkownika
Coval
Posty: 72
Rejestracja: 20 maja 2009, 19:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 21 times

Re: Arkham Horror

Post autor: Coval »

Witam

Mam kilka pytań do podstawowej wersji gry.

1) zacznę od dubeltówki. Dubeltówka daje 2 sukcesy za wyrzucenie 6.
Jeżeli więc badacz ma Walkę równą 3 i dubeltówkę. To my gramy że najpierw rzuca 3 kostkami za współczynnik walki, i każdą 6 w tym rzucie traktujemy jak 1 sukces, a następnie rzucamy 4 kostkami za dubeltówkę, gdzie 6 liczymy podwójnie.
Niektórzy wszystkie 7 rzutów liczą jakby 6 było podwójnym sukcesem. Czy mógłbym prosić o waszą interpretację tego przepisu.
2) Profesor Harvy Walters ma zdolność że "każdą stratę Poczytalności redukuje o jeden, do minimum zero". O co chodzi z tym "do minimum zero". I czy profesor może w takim razie wszystkie czary które zużywają jeden punkt poczytalności, rzucać za darmo, bez straty tego punktu.
3) Badacz wyszedł z bramy, ale nie udało mu się jej zamknąć, czeka do następnej tury aby to zrobić. Czy w następnej turze w fazie spotkań ciągnie kartę z tego obszaru i rozgrywa spotkanie?
4) w jednej lokacji w arkham zatrzymuje się 2 lub więcej badaczy, karty spotkań każdy wyciąga kolejno ze stosu? czy jeden gracz losuje spotkanie z tego stosu rozgrywa je, odkłada kartę tasuje stos i dopiero kolejny gracz losuje kartę z tego stosu dla swojego spotkania?

pozdrawiam
Coval
I've had worst!
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror

Post autor: Ink »

Coval pisze:1) zacznę od dubeltówki. Dubeltówka daje 2 sukcesy za wyrzucenie 6.
Jeżeli więc badacz ma Walkę równą 3 i dubeltówkę. To my gramy że najpierw rzuca 3 kostkami za współczynnik walki, i każdą 6 w tym rzucie traktujemy jak 1 sukces, a następnie rzucamy 4 kostkami za dubeltówkę, gdzie 6 liczymy podwójnie. Niektórzy wszystkie 7 rzutów liczą jakby 6 było podwójnym sukcesem. Czy mógłbym prosić o waszą interpretację tego przepisu.
Nie będę raczej w stanie poprzeć tego cytatem z reguł, ale gramy tak, że zasada specjalna obowiązuje do wszystkich kostek. Nie widzę powodu, żeby było inaczej, a komplikuje to grę.
2) Profesor Harvy Walters ma zdolność że "każdą stratę Poczytalności redukuje o jeden, do minimum zero". O co chodzi z tym "do minimum zero". I czy profesor może w takim razie wszystkie czary które zużywają jeden punkt poczytalności, rzucać za darmo, bez straty tego punktu.
Do minimum zero to znaczy, że nie może zredukować straty do liczby ujemnej (czyli dodawać sobie Poczytalności).

Natomiast jeżeli chodzi o rzucanie czarów - zdolność Profesora nie odnosi się do czarów. Jest to podane w oficjalnym FAQ - czary to wydatek Poczytalności, a nie jej utrata.

FAQ do Kingsport Horror:

Q: Does Harvey Walters’s Strong Mind ability (“Harvey reduces all Sanity losses he suffers by 1, to a minimum of 0”) apply when he casts spells?
A: No, because the ability reduces losses, not costs. The same distinction applies to Michael McGlen’s “Strong Body” ability.
3) Badacz wyszedł z bramy, ale nie udało mu się jej zamknąć, czeka do następnej tury aby to zrobić. Czy w następnej turze w fazie spotkań ciągnie kartę z tego obszaru i rozgrywa spotkanie?
Nie, według instrukcji warunkiem ciągnięcia spotkania jest brak bramy na lokacji.

"1. No Gate
If the location has no gate, the investigator has an encounter at the location."
4) w jednej lokacji w arkham zatrzymuje się 2 lub więcej badaczy, karty spotkań każdy wyciąga kolejno ze stosu? czy jeden gracz losuje spotkanie z tego stosu rozgrywa je, odkłada kartę tasuje stos i dopiero kolejny gracz losuje kartę z tego stosu dla swojego spotkania?
Formalnie tak.
My, wbrew zasadom, robimy zwykle inaczej żeby uniknąć dwóch takich samych wydarzeń z rzędu.
Ostatnio zmieniony 11 paź 2009, 11:39 przez Ink, łącznie zmieniany 1 raz.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Arkham Horror

Post autor: Gabriel »

1. Potwór ma żywotność 3. Rzucasz np. 4 kośćmi: 3,4,5,6. W teorii tylko 2 sukcesy, ale 6 liczysz jako dwa. Łącznie 3 sukcesy, potwór nie żyje.
2. Tak, niektóre czary profesor rzuca za darmo. Utrata poczytalności mniejsza o 1 to mniejsza o 1 :).
3. Nie. Jest brama - nie ma spotkania.
4. Najpierw gracz 1. Odklada, wtasowuje. Potem gracz 2.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
ODPOWIEDZ