Jak ustrzec się SCAMu (lub kosztów) sprzedając grę za granicę?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3502
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 445 times
Been thanked: 1051 times

Jak ustrzec się SCAMu (lub kosztów) sprzedając grę za granicę?

Post autor: psia.kostka »

Wiele osob z forum kupuje i sprzedaje gry po Europie i swiecie. Uzywacie do platnosci zagranicznych PayPal, revolut, polskich kont bankowych walutowych lub zlotowkowych?

Revoluta nie mam. Czy tam miedzynarodowe transfery sa darmowe i przeliczniki najkorzystniejsze na rynku? Wiem, ze sporo osob tego uzywa jako nr 1.

PayPal, kiedys kusilo mnie na realizacje sprzedajac, ale wyczytalem, ze nieuczciwy kupujacy moze zawnioskowac o zwrot wplaty od paypala, a u mnie pojawi sie manko. Przy stosowaniu opcji sprzedaz, tej z prowizja i ochrona.
Czy w opcji przelewu friend/family tez mozna odstawic taki scam, ze srodki zostana wycofane z konta sprzedajacego? Chodzi o sprzedaz kompletnie nieznanej i przypadkowej osobie, wiec zaufania mozna miec zero :P Wydaje mi sie, ze tez jest na to szansa, bo finalnie sie na to nie zdecydowalem wtedy.

Najprosciej (i najbezpieczniej) byloby domagac sie wplaty na polskie konto w banku. Ale wtedy kupujacy pewnie placilby w "swojej" walucie najchetniej (wiec musimy miec konta walutowe). Przewalutowanie to koszty, a i sam przelew zagraniczny swoje kosztuje, co zniecheca kupujacego lub tworzy bariery, ktorych czasem nie umie pokonac :P

A paypal wydaje sie prosty dla kazdego, ale czy jest bezpieczny i czy to sie oplaca (w porownaniu do revoluta) ?
Mam jakiegos paypala .co.uk w GBP bez podpietej karty. Tez tego do konca nie rozumiem, ze mozna miec paypal w roznych domenach krajowych :? Zdaje sie, ze podpiecie karty (debetowej, kredytowej) to jakis jednorazowy koszt ok 5$, a potem juz mozna smigac bezkosztowo in & out? ale przewalutowania pewnie malo korzystne...

Przy okazji, ktos jest na biezaco z zasadami i prowizjami w BGG market, ten sklepik/marketplace posredniczacy i pobierajacy prowizje zostal zdaje sie zamkniety, bo byl tam jakis zonk prawny. A jak jest dzis? Warto tam sie oglosic? Sa jakies prowizje dla BGG?

Tyle pytan, tak malo wiedzy... Pomozecie? 8) Thx!

Skad pomysl na temat? Na olx/allegro czasem wpada jakas dewizowa oferta zakupu gry. Czasem jest to oczywisty scam, linki do kurierow, zamowienia z Iranu itp, ale sa tez, zdaje sie, normalni gracze szukajacy tytulu po calym internecie. No to w sumie czemu by im nie wyslac? Niech sie ciesza :D

Dobrym zwyczajem podziele sie tez od razu swoja wiedza/doswiadczeniem/rada:
Gdy swego czasu wysylalem pake w swiat, to spodziewalem sie wysokich kosztow, ale wystarczylo chwile pogooglac/poszperac po stronkach spedytorow i znajduja sie oferty typu:
- twoja pierwsza paczka miedzynarodowa za 50% ceny
Wychodzi jakies smieszne 20-25zl, bylo to wtedy w dhl lub dpd. Warto poszperac, bo zazwyczaj kupujacy wplaci nam z 20euro na kuriera z gory :P

Teraz do paczek krajowych (glownie paczkomatow) uzywam furgonetka.pl i tez na kazdej przesylce jest taniej o pare zlotych. Byc moze sa tam tez atrakcyjne ofery miedzynarodowe, do sprawdzenia.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8756
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2670 times
Been thanked: 2353 times

Re: Jak ustrzec się SCAMu (lub kosztów) sprzedając grę za granicę?

Post autor: Curiosity »

psia.kostka pisze: 21 paź 2023, 18:20 mozna miec paypal w roznych domenach krajowych :? Zdaje sie, ze podpiecie karty (debetowej, kredytowej) to jakis jednorazowy koszt ok 5$
Dementuję. Nie ma żadnej opłaty.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3502
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 445 times
Been thanked: 1051 times

Re: Jak ustrzec się SCAMu (lub kosztów) sprzedając grę za granicę?

Post autor: psia.kostka »

OK, moze to sie zmienilo, albo sprawdzalem jakas kombinacje alpejska, w stylu polski bank w pln i brytyjski paypal w gbp.
Wiem, ze byl jakis powod, ze nie podpialem tam polskiego konta zeby wyssac funty, zapewne powod finansowy :lol: ale moze chodzilo tylko o przewalutowanie z oplata. Jednak te 5$ mocno rezonuje z tematem mi.

Mam natomiast update w rozkminach o scamie ;) Taki przypadkowy.
Zapytalem zainteresowanego kupnem, czy chcialby moze jakies inne dodatki do gry.
Odpowiedzial, ze nie. Tylko ten jeden go interesuje.
Jesli nie robi scamu w stylu "kliknij w link i ukradne dane logowania", tylko scam "wyslij towar, a nie dostaniesz pieniedzy", to chyba by chcial jak najwiecej giereczek. Mysle, ze jest to jakis, lichy bo lichy, test na zlodzieja.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3361
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 2024 times

Re: Jak ustrzec się SCAMu (lub kosztów) sprzedając grę za granicę?

Post autor: Ardel12 »

psia.kostka pisze: 21 paź 2023, 18:20 Revoluta nie mam. Czy tam miedzynarodowe transfery sa darmowe i przeliczniki najkorzystniejsze na rynku? Wiem, ze sporo osob tego uzywa jako nr 1.
W revolucie dostajesz kasę w walucie jaką ci ziomek prześle(ja sprawdzałem euro, USD i PLN). Wszystko bez kosztów.
Przeliczniki na pewno są lepsze niz w paypal czy naszych bankach. Zwykle kurs zbliożny do tego co widzę na googlu.
psia.kostka pisze: 21 paź 2023, 18:20 PayPal, kiedys kusilo mnie na realizacje sprzedajac, ale wyczytalem, ze nieuczciwy kupujacy moze zawnioskowac o zwrot wplaty od paypala, a u mnie pojawi sie manko. Przy stosowaniu opcji sprzedaz, tej z prowizja i ochrona.
Czy w opcji przelewu friend/family tez mozna odstawic taki scam, ze srodki zostana wycofane z konta sprzedajacego? Chodzi o sprzedaz kompletnie nieznanej i przypadkowej osobie, wiec zaufania mozna miec zero Wydaje mi sie, ze tez jest na to szansa, bo finalnie sie na to nie zdecydowalem wtedy.
Ja sam używałem ostatnio PayPala do dwóch transakcji. W jednej kupowałem i wziąłem z zabezpieczeniem. Ziomek lipnie spakował i założyłem sprawę. Kasa zblokowana i się dogadaliśmy na zwrot części kwoty, bo po prostu była to jego wina(gra latała w pudle). Sprawę anulowałem i sprawa zamknięta. W drugiej sprzedawałem bez ochrony(wybór kupującego) i tutaj sprawy założyć nie można. Ot kasa jest od razu Twoja i możesz ją przelać/wypłacić albo wydać. Nie wiem jak jest z tymi co oszukują. Czy mogą wcisnąć kit, że wysłałeś cegłę i paypal to łyknie...brak danych.

W PayPal problem to przewalutowanie, które jest liche, więc trzeba mieć ogarnięte by tego nie robił i przelewał na saldo w danej walucie.
psia.kostka pisze: 21 paź 2023, 18:20 Przy okazji, ktos jest na biezaco z zasadami i prowizjami w BGG market, ten sklepik/marketplace posredniczacy i pobierajacy prowizje zostal zdaje sie zamkniety, bo byl tam jakis zonk prawny. A jak jest dzis? Warto tam sie oglosic? Sa jakies prowizje dla BGG?
BGG market za darmo umożliwia Ci wystawienie. Po sprzedaży możesz zaznaczyć, że sprzedałeś i wtedy bodaj 3% będą od Ciebie chcieli. To w sumie jest dobre, jak chcesz budować tam swoją renomę. Ja na razie usuwam produkt i nic nie płacę(nie wiem jak to moralnie wypada :) )
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1108 times

Re: Jak ustrzec się SCAMu (lub kosztów) sprzedając grę za granicę?

Post autor: detrytusek »

Tak tylko na marginesie. Ja kartę revoluta pociąłem jak się dowiedziałem kto jest właścicielem.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
OlazRed
Posty: 149
Rejestracja: 10 paź 2022, 13:38
Has thanked: 15 times
Been thanked: 27 times

Re: Jak ustrzec się SCAMu (lub kosztów) sprzedając grę za granicę?

Post autor: OlazRed »

PayPal F&F nie chroni kupującego w żaden sposób przed scamem i odradzam go w kwestii kupna, chyba, że masz podstawy, żeby ufać kontrahentowi. Sprzedający w ten sposób nie ma żadnego obowiązku wysyłki niczego. Mówiąc krótko, nie ma możliwości systemowego odzyskania pieniędzy, w przypadku scamu za pośrednictwem F&F. Roszczenia są możliwie jedynie przy płatności za dobra i co więcej, z mojego doświadczenia, PayPal jest wówczas bardzo mocno po stronie kupującego.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3502
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 445 times
Been thanked: 1051 times

Re: Jak ustrzec się SCAMu (lub kosztów) sprzedając grę za granicę?

Post autor: psia.kostka »

OlazRed pisze: 22 paź 2023, 16:30 Mówiąc krótko, nie ma możliwości systemowego odzyskania pieniędzy, w przypadku scamu za pośrednictwem F&F.
Thx, tego glownie dotyczy moj watek. Bo to ze pieniadze wplyna, ja wyplace, a potem kupujacy zrobi jakas przewrotke, ze to pomylka, bo zamienil literki, a nie jest moja rodzina itp. Paypal by mu oddal, a mi wlepil manko i wysylal smutne maile o komorniku.

Jesli transfer F&F jest nie do ruszenia, nie do zawrocenia, pobobnie jak przelew w banku, to bylbym uspokojony :)

Kolejny level, to co dalej z tymi srodkami, ale Curiosity mowi, ze za darmoszke podpinam konto pln lub eur i wysysam srodki bez prowizji, tak?

Mimo wszystko revolut wydaje sie obecnie jakims rozwiazaniem paypal 2.0, szczegolnie z racji dobrych kursow przewalutowan.
Spoiler:
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
OlazRed
Posty: 149
Rejestracja: 10 paź 2022, 13:38
Has thanked: 15 times
Been thanked: 27 times

Re: Jak ustrzec się SCAMu (lub kosztów) sprzedając grę za granicę?

Post autor: OlazRed »

Możesz wypłacić pieniądze z PP na dowolne konto, ale zawsze jest za to prowizja w wysokości około 3% plus opłata stała (zmienna, zależna od paru czynnikow, które znajdziesz na PP w sekcji z opłatami i prowizjami). Dodatkowo, może dojść opłata za przewalutowanie na PLN która w przypadku PP jest mniej korzystna od kursu bankowego. Dlatego, raczej, zalecam zachować pieniądze na samym PP na przyszłe wydatki.
gogovsky
Posty: 2225
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 468 times
Been thanked: 513 times

Re: Jak ustrzec się SCAMu (lub kosztów) sprzedając grę za granicę?

Post autor: gogovsky »

detrytusek pisze: 22 paź 2023, 13:35 Tak tylko na marginesie. Ja kartę revoluta pociąłem jak się dowiedziałem kto jest właścicielem.
hm??
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4505
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1358 times
Been thanked: 863 times
Kontakt:

Re: Jak ustrzec się SCAMu (lub kosztów) sprzedając grę za granicę?

Post autor: Hardkor »

gogovsky pisze: 22 paź 2023, 19:18
detrytusek pisze: 22 paź 2023, 13:35 Tak tylko na marginesie. Ja kartę revoluta pociąłem jak się dowiedziałem kto jest właścicielem.
hm??
Startup pod nazwą Revolut założyli Rosjanin Nikołaj Storonski (ros. Николай Сторонский) oraz Ukrainiec Wład Jacenko (ukr. Влад Яценко) w 2015 roku.
Z czego Nikołaj zrzekł się obywatelstwa rosyjskiego
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1108 times

Re: Jak ustrzec się SCAMu (lub kosztów) sprzedając grę za granicę?

Post autor: detrytusek »

Hardkor pisze: 22 paź 2023, 21:57
Startup pod nazwą Revolut założyli Rosjanin Nikołaj Storonski (ros. Николай Сторонский) oraz Ukrainiec Wład Jacenko (ukr. Влад Яценко) w 2015 roku.
Z czego Nikołaj zrzekł się obywatelstwa rosyjskiego
Świetnie ale nie kończmy czytania po pierwszym zdaniu... tam jest cała sekcja pt "Kontrowersje".

Kawałek
Podejrzenie budzą również źródła inwestowania przedsiębiorstwa. W ciągu swojego istnienia Revolut pozyskał $336 mln. finansowania. Większość tych pieniędzy ($250 mln) wyłożył fundusz DST Global kontrolowany przez przedsiębiorcę rosyjskiego Jurija Milnera, który w styczniu 2018 roku znalazł się na opublikowanej przez Departament Stanu liście oligarchów zbliżonych do Kremla. Z kolei jednym z inwestorów funduszu DST był holding Gazprom Invest, który jest kierowaną przez Aliszera Usmanowa jednostką zależną Gazpromu, gdzie obowiązki zastępcy dyrektora generalnego ds. nauki pełni Nikołaj Mironowicz Storonski (ros. Николай Миронович Сторонский), ojciec współzałożyciela firmy Revolut.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Jak ustrzec się SCAMu (lub kosztów) sprzedając grę za granicę?

Post autor: rastula »

detrytusek pisze: 22 paź 2023, 23:18
Hardkor pisze: 22 paź 2023, 21:57
Startup pod nazwą Revolut założyli Rosjanin Nikołaj Storonski (ros. Николай Сторонский) oraz Ukrainiec Wład Jacenko (ukr. Влад Яценко) w 2015 roku.
Z czego Nikołaj zrzekł się obywatelstwa rosyjskiego
Świetnie ale nie kończmy czytania po pierwszym zdaniu... tam jest cała sekcja pt "Kontrowersje".

Kawałek
Podejrzenie budzą również źródła inwestowania przedsiębiorstwa. W ciągu swojego istnienia Revolut pozyskał $336 mln. finansowania. Większość tych pieniędzy ($250 mln) wyłożył fundusz DST Global kontrolowany przez przedsiębiorcę rosyjskiego Jurija Milnera, który w styczniu 2018 roku znalazł się na opublikowanej przez Departament Stanu liście oligarchów zbliżonych do Kremla. Z kolei jednym z inwestorów funduszu DST był holding Gazprom Invest, który jest kierowaną przez Aliszera Usmanowa jednostką zależną Gazpromu, gdzie obowiązki zastępcy dyrektora generalnego ds. nauki pełni Nikołaj Mironowicz Storonski (ros. Николай Миронович Сторонский), ojciec współzałożyciela firmy Revolut.

Szanuję twoją decyzję, ale jak to mówił bodajże Lenin "kapitał nie ma narodowości" i przy takim podejściu to właściwie z żadnego banku nie możesz korzystać bo w akcjonariacie zawsze ktoś, coś ma za uszami ( jak dobrze poszukasz to np. w Polsce działa taki bank co można go spokojnie nazwać watykańskim i nawet dał na premiera "spaniałego" ;)... Mogę tylko dodać, że Revolut od początki inwazji na Ukrainę organizuje różne akcje wspierania Ukraińców i Ukrainy...zapewne również po to aby dać odpór zarzutom o rosyjskość...no ale czy nie "po czynach ich poznacie"?
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3502
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 445 times
Been thanked: 1051 times

Re: Jak ustrzec się SCAMu (lub kosztów) sprzedając grę za granicę?

Post autor: psia.kostka »

Nie wiem jakie sa "prawa i obowiazki" zalozyciela wątku, ale wolalbym wrocic do tematu dzielenia sie radami anty-scamowymi. Dziekuje za dygresje o revolut, mysle ze sa tez istotne, ale nie eskalujmy tego. Prawdopodobnie wszystkie pieniadze swiata maja subtelny zapach czosnku, ale nie obrazajmy sie za to na mamone ;)

//swoje smieszki o ruso-revolucie wrzucilem poprzednio w taktyczny spoiler, aby nie nakrecac atmosfery.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
ODPOWIEDZ