Ark Nova (Mathias Wigge)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: bogas »

Zet pisze: 25 paź 2023, 16:33 Ale po co w ogóle wiedzieć gdzie jest jakieś zwierzę? Znaczniki wskazują rzecz zupełnie bez znaczenia dla gry. Rozumiem argumenty łatwości przeglądania znaczników na planszy zamiast na kartach, ale argument pamiętania za mnie czegoś, czego od początku nie musiałem pamiętać (bez znaczenia jest, że to byłoby niemożliwe) jest dziwny.
Już to było dyskutowane, ale chodzi o dwie (a nawet 3) sytuacje, gdzie ma to znaczenie.
Używamy kostek, a nie znaczników. Mamy więc sytuację:
1. Mam wybieg o rozmiarze 4 i wkładam tam małego ptaka wielkości 1. Potem buduję wybieg 1 i wkładam tam gada o tym rozmiarze. Dalej buduję wolierę dla ptaków i mogę przenieść tam swoje ptaki z wybiegów. Przenoszę więc ptaka z wybiegu o rozmiarze 1, chociaż tam tak naprawdę jest gad i zwalniam wybieg o rozmiarze 1, a nie 4 (Podobna sytuacja jest przy wypuszczaniu na wolność).
2. Mam kangura (roślinożerca) na wybiegu 4 i to oznacza kosteczka na planszy. Zagrywam zebrę, która jest roślinożercą mogącym współdzielić wybieg z innym roślinożercą, więc nic się na planszy nie zmienia. Potem zagrywam żyrafę, która dołącza do zebry i kangura. Na planszy nic się nie zmienia. Dalej, wypuszczam na wolność kangura. Odrzucam więc kostkę z wybiegu 4 i odwracam go na niezajętą stronę. Gdzie się podziewa zebra i żyrafa? Może kangur wie, ale już go przecież nie ma :mrgreen:
Tak więc używając tak samo wyglądających kostek tak musi być, bo inaczej byłoby to nie do bardzo trudne i męczące do ogarnięcia. Używając znaczników? No problem 8) Wszystko miałoby sens i byłoby bardziej logiczne, ale... sprzeczne z zasadami, które musiały być tak skrojone bo... kostki.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Zet »

Przecież nie używam żadnych kostek, poza wybiegami specjalnymi, mogącymi pomieścić kilka zwierząt. Na żadnym wybiegu standardowym nie kładzie się kostek. I tak, te zasady umożliwiają obrócenie wybiegu, który wcześniej był użyty dla zasiedlenia innego zwierzęcia. I bardzo dobrze, to przecież żaden problem. W małpiej... mam to, do którego wybiegu tę małpę wcześniej wsadzilem ;)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: bogas »

Racja. Raz tylko grałem z kostkami pierwsza grę i zapomniałem, że trzeba majtać tymi wybiegami. Co nic nie zmienia w moim przykładzie powyżej.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Zet »

bogas pisze: 25 paź 2023, 17:22 Racja. Raz tylko grałem z kostkami pierwsza grę i zapomniałem, że trzeba majtać tymi wybiegami. Co nic nie zmienia w moim przykładzie powyżej.
No i właśnie te przykłady pokazują zasady, które mi bardzo odpowiadają i jak dla mnie nie są żadną wadą gry :) a z małymi palcami mogę majtać wybiegami bez destrukcji całego ZOO ;)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: bogas »

Zet pisze: 25 paź 2023, 17:29
bogas pisze: 25 paź 2023, 17:22 Racja. Raz tylko grałem z kostkami pierwsza grę i zapomniałem, że trzeba majtać tymi wybiegami. Co nic nie zmienia w moim przykładzie powyżej.
No i właśnie te przykłady pokazują zasady, które mi bardzo odpowiadają i jak dla mnie nie są żadną wadą gry :) a z małymi palcami mogę majtać wybiegami bez destrukcji całego ZOO ;)
Nie twierdzę, że zasady bez znaczników są gorsze. Ktoś stwierdził, że to bez różnicy czy wiadomo gdzie jest jakie zwierzę, a różnica jednak jest. Uważam też, że ze znacznikami zasady mogłyby być bardziej logiczne i intuicyjne.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: miker »

Uprzejmie donoszę, że Portal utworzył etykietę na Wodny Świat, więc jutro będzie grane :)
72-ga rozgrywka już z dodatkiem :D

#TeamZnaczniki :lol:
Vordi
Posty: 21
Rejestracja: 14 sty 2020, 15:53
Has thanked: 32 times
Been thanked: 11 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Vordi »

Problem ze znacznikami pojawia się przy wypuszczaniu zwierząt na wolność. Wtedy możesz opróżnić dowolny wybieg o odpowiedniej wielkości a znaczniki w teorii Cie ograniczaja.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: miker »

Vordi pisze: 09 lis 2023, 09:45 Problem ze znacznikami pojawia się przy wypuszczaniu zwierząt na wolność. Wtedy możesz opróżnić dowolny wybieg o odpowiedniej wielkości a znaczniki w teorii Cie ograniczaja.
Wiem. I dla mnie nie jest to fajna zasada.
My używamy home-rule’a w tym wypadku i wypuszczamy właściwe zwierzę. Więc jak wypuszczamy słonia, to zwalniamy wybieg 5. A jak zaskrońca to 1.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4513
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

Ja zamówiłem dodatek w zwykłym sklepie. Czekam na pierwsze wrażenia od portalowców!
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Irka »

miker pisze: 09 lis 2023, 10:10 My używamy home-rule’a w tym wypadku i wypuszczamy właściwe zwierzę. Więc jak wypuszczamy słonia, to zwalniamy wybieg 5. A jak zaskrońca to 1.
Jak grał, tak grał, byleby się dobrze bawił :)

Team #PoCoMiZnaczniki pozdrawia!
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: miker »

PytonZCatanu pisze: 09 lis 2023, 10:11 Ja zamówiłem dodatek w zwykłym sklepie. Czekam na pierwsze wrażenia od portalowców!
Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jakoś w weekend/pod koniec weekendu napiszę krótkiego posta.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 721 times
Been thanked: 1078 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

miker pisze: 09 lis 2023, 10:21 Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jakoś w weekend/pod koniec weekendu napiszę krótkiego posta.
Podobnie. Jutro mam z rana zamiar testować jak to wypada. Gdybym nie był umówiony na granie w coś innego dziś, to pewnie bym już wieczorem mógł coś powiedzieć. Nie mniej jednak portal wysłał idealnie 14 dni wcześniej.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: arturmarek »

miker pisze: 09 lis 2023, 10:10
Vordi pisze: 09 lis 2023, 09:45 Problem ze znacznikami pojawia się przy wypuszczaniu zwierząt na wolność. Wtedy możesz opróżnić dowolny wybieg o odpowiedniej wielkości a znaczniki w teorii Cie ograniczaja.
Wiem. I dla mnie nie jest to fajna zasada.
My używamy home-rule’a w tym wypadku i wypuszczamy właściwe zwierzę. Więc jak wypuszczamy słonia, to zwalniamy wybieg 5. A jak zaskrońca to 1.
Nie bardzo rozumiem, albo gram żle. Jak wypuszczam zaskrońca, to opróżniam 1, chyba, że nie mam 1, to mogę opróżnić 2 itd, ewentualnie zdejmuję kostki z terrarium. Jak wypuszczam słonia, to zwalniam 5, bo słoń wymaga 5. Jeśli mam zajęty wybieg 1, i spełnia warunkiu gór/wody dla zwierzęcia, które wymaga 1+, które wypuszczam, to muszę zwolnić ten wybieg.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: miker »

arturmarek pisze: 09 lis 2023, 11:01 Nie bardzo rozumiem, albo gram żle. Jak wypuszczam zaskrońca, to opróżniam 1, chyba, że nie mam 1, to mogę opróżnić 2 itd, ewentualnie zdejmuję kostki z terrarium. Jak wypuszczam słonia, to zwalniam 5, bo słoń wymaga 5. Jeśli mam zajęty wybieg 1, i spełnia warunkiu gór/wody dla zwierzęcia, które wymaga 1+, które wypuszczam, to muszę zwolnić ten wybieg.
Instrukcja mówi, że jak wypuszczasz zwierzę, to zwalniasz najmniejszy odwrócony na właściwą stronę wybieg, który spełnia wymagania wody/skał. A niekoniecznie wybieg, na który zagrałeś to zwierzę.
My tego nie lubimy, bo gramy ze znacznikami, więc wypuszczamy właściwe zwierzę.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: arturmarek »

miker pisze: 09 lis 2023, 11:04
arturmarek pisze: 09 lis 2023, 11:01 Nie bardzo rozumiem, albo gram żle. Jak wypuszczam zaskrońca, to opróżniam 1, chyba, że nie mam 1, to mogę opróżnić 2 itd, ewentualnie zdejmuję kostki z terrarium. Jak wypuszczam słonia, to zwalniam 5, bo słoń wymaga 5. Jeśli mam zajęty wybieg 1, i spełnia warunkiu gór/wody dla zwierzęcia, które wymaga 1+, które wypuszczam, to muszę zwolnić ten wybieg.
Instrukcja mówi, że jak wypuszczasz zwierzę, to zwalniasz najmniejszy odwrócony na właściwą stronę wybieg, który spełnia wymagania wody/skał. A niekoniecznie wybieg, na który zagrałeś to zwierzę.
My tego nie lubimy, bo gramy ze znacznikami, więc wypuszczamy właściwe zwierzę.
Znacznik mówi tylko o rodzaju zwierzęcia, więc jak wypuszczasz, powiedzmy gada o wielkości 1, i masz zajęty wybieg 1 gadem, wybieg 2 gadem i jeszcze jakieś kostki w terrarium, to też musisz pamiętać gdzie ten konkretny gad jest. Ja wiem, że to mnie pamiętania i łątwiej dojść do tego co gdzie było, ale jednak często ma się kilka zwięrząt tego samego typu w zoo.

Dodatkowo ten home-rule może dość istotnie wpłynąć na taktykę. Wyobrażam sobie sytuację, w której pod koniec gry mam do zagrania słonia i zaskrońca, którego chcę wypuścić na wolność. Jednak mam tylko wybieg o wielkości 5 w zoo i normalnie musiałbym zrobić akcję budowy, przed zagraniem zaskrońca, żeby mi nie "zapchał" wybiegu słonia. Z tym homerlulem, mogę sobie spokojnie zagrać zaskrońca do 5, wypuścić go zwalniając wybieg słoniowi. Nie mówię, że to gorzej, ale jednak trochę zmienia też balans kart, bo nagle projekty wypuszczania na wolność stają się trochę mocniejsze.
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: aeiou871 »

Spoiler:
Dlatego też byłbym wdzięczny za oznaczanie, że gra się z homerule'ami przy opisywaniu swoich wrażeń z rozgrywek także z nadchodzącym niebawem dodatkiem. Być może nie zmienia to aż tak dużo, ale jednak trochę zmienia.
fuflak
Posty: 11
Rejestracja: 19 sty 2020, 19:35
Has thanked: 36 times
Been thanked: 21 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: fuflak »

miker pisze: 09 lis 2023, 10:10 Wiem. I dla mnie nie jest to fajna zasada.
My używamy home-rule’a w tym wypadku i wypuszczamy właściwe zwierzę. Więc jak wypuszczamy słonia, to zwalniamy wybieg 5. A jak zaskrońca to 1.
(...)
Instrukcja mówi, że jak wypuszczasz zwierzę, to zwalniasz najmniejszy odwrócony na właściwą stronę wybieg, który spełnia wymagania wody/skał. A niekoniecznie wybieg, na który zagrałeś to zwierzę.
My tego nie lubimy, bo gramy ze znacznikami, więc wypuszczamy właściwe zwierzę.
Home-rule nie jest potrzebny bo instrukcja jasno mówi: "Odwróć na pustą stronę najmniejszy
zajęty standardowy Wybieg o rozmiarze spełniającym wymagania tego zwierzęcia ALBO zdejmij odpowiednią liczbę znaczników z twojego specjalnego Wybiegu.
". Czyli wypuszczając Słonia z wymaganiem wybiegu 5 nie możemy odwrócić kafelka o wartości 1 - niezależnie od tego czy gramy ze znacznikami czy bez...
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 721 times
Been thanked: 1078 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

fuflak pisze: 09 lis 2023, 11:23 Home-rule nie jest potrzebny bo instrukcja jasno mówi: "Odwróć na pustą stronę najmniejszy
zajęty standardowy Wybieg o rozmiarze spełniającym wymagania tego zwierzęcia ALBO zdejmij odpowiednią liczbę znaczników z twojego specjalnego Wybiegu.
". Czyli wypuszczając Słonia z wymaganiem wybiegu 5 nie możemy odwrócić kafelka o wartości 1 - niezależnie od tego czy gramy ze znacznikami czy bez...
Akurat przykład średni, bo wiadomo że trzeba mieć wybieg 5 wypuszczając duże zwierzę, ale
Mogę i to robię, nikt tego nie sprawdza :>
Mało tego, nawet nie odwracam wybiegu tylko ściągam żeton :D
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
gogovsky
Posty: 2209
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: gogovsky »

Dopiero 10 okrążenie dyskusji o zwalnianiu wybiegów :) Ja jeszcze dodam problem, że moze ktoś mieć 10 roślinożerców i 0 zajętych na wybiegow w zoo :D I tu zadam pytanie mam 10 roślinożerców w 1 wybiegu wypuszczam np zwierzę z Australii kangur obracam robię rzeczy zostaje 9 roślinożerców i 1 "pusty" wybieg czy jak dojdzie mi karta wypuść roślinożerce to można czy nie?:)
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: aeiou871 »

gogovsky pisze: 09 lis 2023, 11:39 Dopiero 10 okrążenie dyskusji o zwalnianiu wybiegów :) Ja jeszcze dodam problem, że moze ktoś mieć 10 roślinożerców i 0 zajętych na wybiegow w zoo :D I tu zadam pytanie mam 10 roślinożerców w 1 wybiegu wypuszczam np zwierzę z Australii kangur obracam robię rzeczy zostaje 9 roślinożerców i 1 "pusty" wybieg czy jak dojdzie mi karta wypuść roślinożerce to można czy nie?:)
Można, odwrócenie wybiegu nie zawsze jest możliwe, co nie blokuje możliwości wypuszczania zwierząt.
"You must flip the smallest possible occupied enclosure that meets all of the enclosure requirements of the animal (including water and
rock spaces). In the rare case there is no such enclosure, flip the smallest occupied enclosure that meets at least the animal’s enclosure
size requirement. If there is no occupied enclosure at all that meets the animal‘s enclosure size requirement, do not flip any enclosure."
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: miker »

arturmarek pisze: 09 lis 2023, 11:15 Znacznik mówi tylko o rodzaju zwierzęcia, więc jak wypuszczasz, powiedzmy gada o wielkości 1, i masz zajęty wybieg 1 gadem, wybieg 2 gadem i jeszcze jakieś kostki w terrarium, to też musisz pamiętać gdzie ten konkretny gad jest. Ja wiem, że to mnie pamiętania i łątwiej dojść do tego co gdzie było, ale jednak często ma się kilka zwięrząt tego samego typu w zoo.

Dodatkowo ten home-rule może dość istotnie wpłynąć na taktykę. Wyobrażam sobie sytuację, w której pod koniec gry mam do zagrania słonia i zaskrońca, którego chcę wypuścić na wolność. Jednak mam tylko wybieg o wielkości 5 w zoo i normalnie musiałbym zrobić akcję budowy, przed zagraniem zaskrońca, żeby mi nie "zapchał" wybiegu słonia. Z tym homerlulem, mogę sobie spokojnie zagrać zaskrońca do 5, wypuścić go zwalniając wybieg słoniowi. Nie mówię, że to gorzej, ale jednak trochę zmienia też balans kart, bo nagle projekty wypuszczania na wolność stają się trochę mocniejsze.
Podsumowując w trzech zdaniach:
1. Tak, mniej pamiętania.
2. Tak, może wpłynąć na taktykę. Ale dla MNIE i MOJEJ ŻONY istotna jest imersja. Po to mam znaczniki zwierzątek, że bawi mnie ich układanie i obserwowanie, gdzie mam drapieżnika, ptaka, a gdzie stoi gad. Jak wypuszczam, to sprawdzam max 5-6 znaczników (nigdy nie miałem więcej zwierząt jednego rodzaju, bo to gwarantuje praktycznie przegraną w tej grze) i wypuszczam właściwe. Zagrywanie zaskrońca na 5? Pewnie, że można.
3. Podlinkuję mój post z innego tematu o tu. EOT
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: arturmarek »

miker pisze: 09 lis 2023, 12:10 3. Podlinkuję mój post z innego tematu o tu. EOT
Do mnie pijesz z tym przekonywaniem na siłę? Może dlatego na żywo nie masz wrażenia, że Cię ludzie przekonują, a w internecie tak, bo się dopatrujesz jakichś ukrytych złych intencji w internecie, a nie dlatego, że takie istnieją. Jakbym Ci przy piwie powiedział, że ten home-rule trochę zmienia rozgrywkę, to by było spoko, ale w internecie uważam, że moja racja jest bardziej mojsza.

Nawet nie bardzo wiem do jakiej racji miałbym Cię tutaj przekonywać. Po prostu "na głos" pomyślałem jakie ma konsekwencje granie ze znacznikami, sam nigdy nie grałem.
Vordi
Posty: 21
Rejestracja: 14 sty 2020, 15:53
Has thanked: 32 times
Been thanked: 11 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Vordi »

miker pisze: 09 lis 2023, 10:10
Vordi pisze: 09 lis 2023, 09:45 Problem ze znacznikami pojawia się przy wypuszczaniu zwierząt na wolność. Wtedy możesz opróżnić dowolny wybieg o odpowiedniej wielkości a znaczniki w teorii Cie ograniczaja.
Wiem. I dla mnie nie jest to fajna zasada.
My używamy home-rule’a w tym wypadku i wypuszczamy właściwe zwierzę. Więc jak wypuszczamy słonia, to zwalniamy wybieg 5. A jak zaskrońca to 1.
Dokładnie tez tak gramy. Jest wtedy sens używania znaczników. A jak rozwiązujesz kwestie znaczników zwierząt na innych kartach niz zwierzęta ?
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: miker »

arturmarek pisze: 09 lis 2023, 13:27
Spoiler:
Do mnie pijesz z tym przekonywaniem na siłę? Może dlatego na żywo nie masz wrażenia, że Cię ludzie przekonują, a w internecie tak, bo się dopatrujesz jakichś ukrytych złych intencji w internecie, a nie dlatego, że takie istnieją. Jakbym Ci przy piwie powiedział, że ten home-rule trochę zmienia rozgrywkę, to by było spoko, ale w internecie uważam, że moja racja jest bardziej mojsza.

Nawet nie bardzo wiem do jakiej racji miałbym Cię tutaj przekonywać. Po prostu "na głos" pomyślałem jakie ma konsekwencje granie ze znacznikami, sam nigdy nie grałem.
Nie :) Przytoczyłem ten fragment, abyśmy nie musieli dalej wchodzić w to co jest lepsze i jak home-rulowane :) Stąd EOT, bo jak nie skończymy to zapewne do tego dojdziemy :) Peace i udanych gier!
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: miker »

Vordi pisze: 09 lis 2023, 13:31
Spoiler:
Dokładnie tez tak gramy. Jest wtedy sens używania znaczników. A jak rozwiązujesz kwestie znaczników zwierząt na innych kartach niz zwierzęta ?
Jeśli idzie o karty wybiegów specjalnych, które mają ikonę zwierzaka, to kładę znacznik na tym wybiegu specjalnym, np. Pingwiny i kładę ptaka na tym wybiegu dla pingwinów.
Jeśli idzie o sponsorów, którzy są ekspertami w danym rodzaju zwierzaków, jak na przykład ornitolog, czy ten od drapieżników czy roślinożernych, to nie kładę znacznika w ogóle. Mam w pamięci, że ten jeden znacznik mam na plusie. Na szybko myśląc, można w sumie kłaść go przy planszy albo na karcie, ale to już chyba na siłę.
ODPOWIEDZ