iKnow

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Lukasz Lasocha
Posty: 39
Rejestracja: 22 sie 2007, 10:57
Lokalizacja: Krakow
Been thanked: 4 times

Re: iKnow

Post autor: Lukasz Lasocha »

Na wstępie chciałbym przeprosić tych z Was, którzy czują się "olani" i niedopieszczeni w inny sposób :) Jesteśmy w Polsce dopiero od niedawna i ciągle się uczymy i rozwijamy.

Dziękujemy za postulaty i krytyczne uwagi i postaramy się w przyszłych działaniach wydawniczych wziąć je pod uwagę. Nie przypuszczaliśmy, że już po roku będą tacy gracze, którym zacznie brakować pytań. Licząc po 5 min. na pytanie (razem z obstawianiem, rozmowami, dyskusjami itp.) 1600 pytań wystarcza na prawie 6 dni grania non stop!

Małe zestawy są adresowane głównie do tych, którzy dużej gry nie kupili, bo cena była zbyt wysoka, a może skuszą się na grę mniejszą, kosztująca nie ok. 120, tylko ok. 60 złotych, a jak się im spodoba, to może jednak skuszą się na większą.

Wcześniejsze uwagi już wzięliśmy m.in. tworząc do wersji mini nieco (!!!) łatwiejsze pytania.

Gdyby ktoś z Was miał pomysł jak zmodyfikować zasady "mini iKNOW", żeby umożliwiały połączenie plansz i granie w większą il. osób to rozważymy takie zmiany.

Mamy już pomysły na kolejne wydania, które powinny zadowolić nawet tych krytycznych graczy...

Pozdrawiam
Łukasz Łasocha
Łukasz Łasocha
-----------------------
Tactic Games Polska
lukasz.lasocha@tactic.net
mob. 781735774
Awatar użytkownika
ahrian
Posty: 311
Rejestracja: 26 cze 2013, 00:36

Re: iKnow

Post autor: ahrian »

chętnie widziałbym większe boostery - po np. 800 pytań - w cenie ok. połowy nowej gry, albo mniejsze, np. po 200 pytań w odpowiednio niższej cenie; oczywiście najlepiej z nowymi kategoriami. myślę, że koszt wydania samych kart z pytaniami nie jest aż tak wysoki, jak to się ma w przypadku wersji mini - odchodzi koszt pionków, planszy i żetonów, a nawet pudełka - wystarczy standardowy kartonik, a nie jakieś tam grube tekturzyska.

pomyślcie też o nas, graczach, którzy iKnow znają i lubią ;] może nie przerobiliśmy jeszcze wszystkich 1600 pytań (ja około połowy), ale przydałaby się nieco większa różnorodność kategorii.

pozdrawiam.
Miotelka
Posty: 26
Rejestracja: 19 sie 2013, 09:21
Been thanked: 1 time

Re: iKnow

Post autor: Miotelka »

ahrian pisze:chętnie widziałbym większe boostery - po np. 800 pytań - w cenie ok. połowy nowej gry, albo mniejsze, np. po 200 pytań w odpowiednio niższej cenie; oczywiście najlepiej z nowymi kategoriami. myślę, że koszt wydania samych kart z pytaniami nie jest aż tak wysoki, jak to się ma w przypadku wersji mini - odchodzi koszt pionków, planszy i żetonów, a nawet pudełka - wystarczy standardowy kartonik, a nie jakieś tam grube tekturzyska.

pomyślcie też o nas, graczach, którzy iKnow znają i lubią ;] może nie przerobiliśmy jeszcze wszystkich 1600 pytań (ja około połowy), ale przydałaby się nieco większa różnorodność kategorii.

pozdrawiam.
Zgadzam się z przedmówcą. Uważam, że gra jest całkiem fajna, chociaż droga jak na gry typu quiz. Ale skusiło mnie własnie duża liczba pytań, zwłaszcza, że miały być trudne (i są :). 1600 to odpowiednia liczba. Liczyłem, że dodatki będą w podobnej proporcji pytań do ceny, a nawet lepszej, zważywszy na brak planszy i pionków. Szczerze, to sam przygotowałbym dla znajomych serię pytań, jednak wyklucza mnie to z gry i zabawy :(
Wracajac do dodatków, niestety wydaje mi się, że wydawnictwo osiągnie odmienny skutek. Myślę, że niewiele osób skusi się na grę quizową w takiej cenie, biorąc pod uwagę, że traci ona grywalność po 200 pytaniach (ile to jest, kilka spotkań ze znajomymi?). Do tego robienie mini-gry troche mija sie z celem, bo wydaje mi się, że wlasnie granie większą ekipą jest tutaj najfajniesze (gralismy nawet w 14 osób - 7 par, jedna para przejsciowo poza grą czytajaca pytanie, pozajmowane wszystkie pola wprowadzały na prawde elementy strategii typu "specjalne wprowadzanie w błąd" i "błędna odpowiedź, nawet jak się wie jaka poprawna"). Spodziewałem się, że bedzie plansza matka z podstawy IKnow i potem bedzie sie dokupować same pytania (booster) z odpowiednich dziedzin, zwłaszcza tych, ktore są interesujace dla kupującego.
Niestety przy takiej sytacji jaka jest teraz (a nie ukrywam, że z racji zainteresowań czekałem na dodatek Planeta Ziemia) zapewne "dogram" ze znajomymi do końca pytań i sprzedam grę jako uzywana, ale pełnowartościową. Powiedziałem znojamym, żeby nie kupowali mi dodatku, bo to sie nie opalca :(

Z przemyslem co do gry:
1. stwiedzam jescze, ze stosunek białych płytek od czarncyh jest niewalsciwy (powinno byc wiecej bialych), bo trzeba non stop wymieniac biale na czarne i odwrotnie jak sie gra w wieksza ilosc osob.
2. Mozna by jescze wprowadzic kolorowe znaczniki leżace przed kazdym graczem, bo zawsze na poczatku gry zanim wszyscy zajarza kto jest jaki kolor troche mija :P
3. Dlaczego nie ma 7 koloru pionka? Gre mozna spokojnie grac w 7 osob (par, druzyn) zmieniajac czytajacych, którzy będa poza grą zgodnie ze wskazówkami zegara

Pozdrawiam
"Rozumiem twoje motywy, kochanie. Ale czy nie będziesz spragniona?
Inskrypcja znaleziona pod zwieńczeniem domowej studni.
Dzielnica Przybrzeżna, Darudżystan"
Steven Erikson
pchelasso
Posty: 42
Rejestracja: 09 paź 2012, 16:38

Re: iKnow

Post autor: pchelasso »

Czekam na wydanie samych pytań i czekam- czy jest szansa, że się kiedyś doczekam?
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 537 times
Been thanked: 272 times

Re: iKnow

Post autor: Irka »

Odkopuję temat, w ramach polecajki przed świętami :)

Obrazek

Naszym zdaniem gra jest oryginalna i świetna w swoich założeniach i prostocie.
Łączy wiedzę i umiejętności taktyczne (można wygrać nawet mając mniejszą wiedzę, za to umiejętnie szacując poziom wiedzy swoich współgraczy albo umiejętnie blefując). Przy tym pięknie wydana - minimalistyczna.
W ciągu tego roku sprawiła naszej czwórce dorosłych dużo frajdy. I tylu graczy to minimum w praktyce.

Choć nie wszyscy gracze ją doceniają (głównie ze względu na trudność większości pytań - tak na poziomie finału odcinków "1 z 10". Ale dla nas nawet przy zbyt trudnych pytaniach było fajnie. Pytania czasem nie pasują do kategorii, ale to nie przeszkadza w rozgrywce).
Pytań wydaje się mało, jednak wykorzystujemy je powoli, bo nad częścią trzeba pomyśleć (albo poudawać, że się nie pamięta ;)), podpowiedzi podawane są etapami, a potem jeszcze inni obstawiają, a na końcu dyskutują :). Na pół godziny grania wychodzi nam może 10 pytań.

Dla porówania - próbowaliśmy jeszcze "Traf w 10" (pytania dobre, ale nie daje takiej frajdy z interakcji) i "Wiem lepiej" - też interesująca mechanicznie, można grać drużynowo, ale pytania dla nas mniej ciekawe.

BGG: https://boardgamegeek.com/boardgame/130680/iknow
Starsza recenzja: https://ciekawegry.wordpress.com/2013/1 ... m-w-iknow/
Nowsza recenzja i więcej zdjęć: https://www.zagramy.net/recenzje/iknow- ... -recenzja/


Przejrzawszy opinie na forum po IKnow lub I know znalazłam zarówno pozytywne, jak i negatywne, pół na pół, głównie zależne od oceny trudności pytań.

Pytanie do osób, którym też się ta gra tak spodobała - czy znaleźliście może coś jeszcze lepszego? :)
kuba32
Posty: 333
Rejestracja: 23 sie 2021, 17:01
Has thanked: 222 times
Been thanked: 193 times

Re: iKnow

Post autor: kuba32 »

Irka pisze: 11 gru 2023, 00:33 Pytanie do osób, którym też się ta gra tak spodobała - czy znaleźliście może coś jeszcze lepszego? :)
Ryzyk fizyk, dwa oczka wyżej dla mnie.
ODPOWIEDZ