Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4478
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1432 times
Been thanked: 1102 times

Re: Catan jak to z dodatkami

Post autor: garg »

To jest dość stary dodatek, zrobiony jeszcze do wersji drewnianej, choć oczywiście pasuje też do tej nowej.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Hawki
Posty: 33
Rejestracja: 23 lis 2015, 14:54
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: Hawki »

Catan: Narodziny Państwa Inków.
Czy wymiar kart pozostał bez zmian w stosunku do poprzednich części gry? Jaki rozmiar koszulek?
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: Cezary1916 »

Tak wymiar pozostał bez zmian ja mam w koszulkach mini european od rebela 45×68mm
Awatar użytkownika
Hawki
Posty: 33
Rejestracja: 23 lis 2015, 14:54
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: Hawki »

Cezary1916 pisze: 04 kwie 2019, 09:16 Tak wymiar pozostał bez zmian ja mam w koszulkach mini european od rebela 45×68mm
Dziękuję 😁
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: krzyss »

Odkopie trochę.

Dzieciaki dostaly Catan ale w obcej wersji językowej.
Instrukcja PL jest dostępna w necie.
Natomiast mam do Was prośbę o zdjecia kart i kafelków na których są napisy. Oczywiście z polskiej gry. Zrobię dzieciakom ściągę.
Da się ogarnąć? Miałby które chwilę?
Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4505
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1358 times
Been thanked: 863 times
Kontakt:

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: Hardkor »

krzyss pisze: 05 gru 2020, 14:21 Odkopie trochę.

Dzieciaki dostaly Catan ale w obcej wersji językowej.
Instrukcja PL jest dostępna w necie.
Natomiast mam do Was prośbę o zdjecia kart i kafelków na których są napisy. Oczywiście z polskiej gry. Zrobię dzieciakom ściągę.
Da się ogarnąć? Miałby które chwilę?
Z góry dziękuję.
google -> "catan karty rozwoju". Dwie pierwsze grafiki i masz wszystko. Kafelki nie mają napisów.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
bdm
Posty: 585
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 390 times
Been thanked: 66 times

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: bdm »

Jeszcze dwie bonusowe karty (władza rycerska i droga handlowa) mają napisy ale też wystarczy google.
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 360
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: Grellenort »

Czy komukolwiek coś wiadomo o stanowisku Galakty względem wydania poniższego dodatku?

https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... conquerors

Za Wielką Wodą już dostępny, tymczasem u nas wciąż cisza. Czyżby szanse na nową kampanię były żadne?
Torquemada666
Posty: 799
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 252 times
Been thanked: 128 times

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: Torquemada666 »

Mam chyba pierwszą wersję PL Osadników (16 lat temu kupiona), teraz w prezencie dostałem nowy dodatek Kupcy i Barbarzyńcy. Czy to będzie kompatybilne? Jeśli tak to czy zużycie kart (duże) z podstawki nie wpłynie na rozgrywkę?
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 360
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: Grellenort »

Zgaduję, że jest to wersja z drawnianymi domkami?

Ten akurat dodatek będzie kompatybilny (ale inne już nie). Jest to w zasadzie zbiór mniejszych dodatków. Do talii surowców/rozwoju nic się nie wtasowuje, więc nic nie będzie się wyróżniać. Pozostanie jedynie dysonans wizualny (inne ilustracje, miks plastikowych i drewnianych elementów itp.)
simon999x
Posty: 6
Rejestracja: 21 mar 2022, 13:52
Has thanked: 6 times

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: simon999x »

Witam,
czy ktoś coś wie na temat dodruku Zestawu osadnika? Tudzież czemu nagle zniknął wszędzie?
Perfin
Posty: 2
Rejestracja: 22 sty 2024, 20:24

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: Perfin »

Hejka, a ja mam pytanie z innej beczki. Osadników w kolekcji mam bardzo długo (pewnie z 10 lat), ale jeszcze nawet nie otworzyliśmy :) Wynika to z tego że z żoną zawsze byliśmy w dwójkę, a na zebraniach ze znajomymi zawsze były inne tytuły pod ręką, gdzie znaliśmy reguły i łatwiej było wytłumaczyć pozostałym gre / zacząć grać. Potem pojawił się brzdąc na świecie i sobie rósł i dorastał do gier planszowych.

Młody jest na tym niewygodnym etapie rozwoju, gdzie już zaczyna ogarniać gry ale nie umie jeszcze czytać :D poziom ogrania: bardzo dobrze ogarnia np. Stone Age :)

Obejrzałem sobie tutoriale jak grać w osadników i zastanawia mnie jedna kwestia: czy sens ma gra bez kart rozwoju? Bo teoretycznie powinny być tajemnicą gracza, więc lipnie byłoby je młodemu czytać. Poza tym pewnie i tak by ich nie kupował skoro nie mógłby ich przeczytać... co sądzicie? Dobrze się będzie bez nich grało? Resztę zasad jestem pewien że mlody ogarnie w kilka minut :)
MaciekK5454
Posty: 358
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 170 times
Been thanked: 193 times

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: MaciekK5454 »

Perfin pisze: 22 sty 2024, 20:36 Poza tym pewnie i tak by ich nie kupował skoro nie mógłby ich przeczytać... co sądzicie? Dobrze się będzie bez nich grało? Resztę zasad jestem pewien że mlody ogarnie w kilka minut :
Tam.jest chyba tylko 5 czy 6 typów tych kart rozwoju. Ich działanie jest bardzo proste. Wytłumaczysz co one robią i dziecko bardzo szybko zalapie o co chodzi patrząc na sam obrazek, bez czytania tekstu. Tym bardziej jak ogarnia grę typu Epoka Kamienia, którą jednak jest bardziej skomplikowana od Osadników. Sam zresztą przejrzyj te karty i zobaczysz.

Powiesz tak:
Wielka jedynka - zdobywasz jeden punkt
Rycerz - przesuwasz Rycerza i kradniesz komuś kartę
Dźwig - bierzesz dwa dowolne surowce
Droga - budujesz dwie drogi
Kartka z surowcami - każdy z graczy musi ci oddać surowiec.

I tyle wystarczy.
Perfin
Posty: 2
Rejestracja: 22 sty 2024, 20:24

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: Perfin »

Dzięki, jutro rozpakuje i obejrzę :)
K@mil
Posty: 313
Rejestracja: 03 cze 2020, 09:03
Been thanked: 69 times

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: K@mil »

Perfin pisze: 22 sty 2024, 20:36 Bo teoretycznie powinny być tajemnicą gracza, więc lipnie byłoby je młodemu czytać. Poza tym pewnie i tak by ich nie kupował skoro nie mógłby ich przeczytać... co sądzicie?
Z doświadczenia wiem, że dzieci mają fenomenalną pamięć i wystarczy im kilka razy przeczytać karty i potem pamiętają, co one oznaczają i jakie mają działanie, poza tym szybciej uczą się czytać, kiedy daje się im gry z tekstem do oswojenia.
Piszę o tym, bo wielu rodziców unika gier z opisami na kartach właśnie z tego powodu, że "dziecko nie umie jeszcze czytać". Niepotrzebnie, będzie miało okazję się nauczyć :wink: Im wcześniej, tym lepiej i to jeszcze łącząc przyjemne z pożytecznym.
Znam dzieciaki pięcioletnie grające w Potwory w Tokio z wszystkimi kartami, również z doładowania.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4651
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1035 times
Been thanked: 1957 times

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: warlock »

Z jakiegoś powodu po latach stwierdziłem, że muszę mocniej ogrąć Catan bo - uwaga - grałem w niego tylko raz w życiu ;). A jako że moja rodzinna ekipa bardzo lubi Fasolki to stwierdziłem, że Catan może być mimo wszystko dobrym strzałem. Chciałbym tylko mieć pod ręką jakieś rozszerzenie na wpadek, gdyby zdarzyło się zagrać w gronie nieco bardziej doświadczonych graczy. I teraz tak: odrzuciłem Miasta i Rycerzy bo wydaje mi się mieć miliard zasad, a gra tego typu kompletnie tego nie potrzebuje (zamiast komplikować Catan wolę wyciągnąć bardziej złożoną grę). Przydałoby się natomiast coś, co dodałoby nieco decyzji, ale bez przesadnej złożoności. I w sumie zawęziłem wybór albo do Żeglarzy albo modułowych Kupców i Barbarzyńców. Pytanie który z tych dwóch wybrać, mając na uwadze że:
a) Nie chcę jakoś niesamowicie wydłużać rozgrywki
b) Ewentualne scenariusze muszą być relatywnie proste
c) Będę mieć tylko jeden dodatek i nie zamierzam go z niczym mieszać.

Zastąpienie kostek talią wydarzeń z Kupców i Barbarzyńców wydaje mi się intrygujące, ale nie wiem jak to działa w praktyce ;).

Wszelkie sugestie mile widziane :)
Barbarzyńca
Posty: 557
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 339 times
Been thanked: 181 times

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: Barbarzyńca »

KiB nie znam, ale Żeglarze jakby pod ciebie skrojeni.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4536
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1691 times
Been thanked: 2120 times

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: PytonZCatanu »

Miałem Kupców i Barbarzyńców i wydaję mi się że to byłby dobry wybór. Do każdej partii można dorzucić inny moduł lub scenariusz, a one same w sobie nie komplikują przesadnie rozgrywki, ale zapewniają różnorodność.

Mam w folii jeszcze Odkrywców i Piratów, po instrukcji wydaje mi się że mogą być bardziej jak Miasta i Rycerze (nieco cięższa rogrywka).
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1970
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 857 times

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: Neoptolemos »

Miasta i Rycerze faktycznie nie mają sensu w tym wypadku. Żeglarze są spoko, bo bardzo niewiele komplikują, a scenariusze są nawet spoko.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1792
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 164 times

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: Legun »

warlock pisze: 07 maja 2024, 10:52Zastąpienie kostek talią wydarzeń z Kupców i Barbarzyńców wydaje mi się intrygujące, ale nie wiem jak to działa w praktyce ;).
Bardzo dobrze działa - od czasu, gdy się pojawili, już nigdy nie rzucaliśmy kostką... Ogranicza zupełną nieprzewidywalność (np. 11 padająca częściej niż 6) a wydarzenia dodają kolorytu. Mieliśmy czeską wersję, więc było też trochę dodatkowej zabawy z "odchodem złodzieja". "Udalny rok" został od razu "22-im lipca" :).
Popieram zdanie o Żeglarzach. Są tam też chyba "Cuda Catanu", które dawały taką ciut bardziej wymagającą rozgrywkę, lecz nie za bardzo komplikowały całość.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4651
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1035 times
Been thanked: 1957 times

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: warlock »

Żeglarze kuszą mnie bardzo, ale jak tak czytam sobie zasady modułów z dodatku Kupcy i Barbarzyńcy, to talia wydarzeń + kafel zarządcy portu + Rybacy z Catanu wydają się (na papierze) bardzo fajnym miksem ;). W zasadzie zastanawiam się teraz, czy fajniejsze są statki i żeglowanie na nowe lądy czy łowienie rybek :).
Apostolus
Posty: 196
Rejestracja: 23 mar 2015, 20:08
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: Apostolus »

Polecam "Żeglarzy".
No i oczywiście talia kart, zamiast kostek.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4651
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1035 times
Been thanked: 1957 times

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: warlock »

Dobra, wziąłem oba te dodatki (Żeglarzy i Kupców). W każdym jest coś, co mnie interesuje i chyba jedyny sposób żeby wyrobić sobie opinię to sprawdzić to w boju ;).

Dzięki wszystkim!
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1792
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 164 times

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: Legun »

warlock pisze: 07 maja 2024, 14:41kafel zarządcy portu + Rybacy z Catanu wydają się (na papierze) bardzo fajnym miksem ;)
Oj tak - karta portowa jest świetna i rybki też (choć nie przejmowaliśmy się nigdy zakazem handlu nimi - "daj jeszcze rybkę i będziemy kwita" ;)). Podrzucanie kalosza jest też zabawne. Nie pamiętam tylko, czy to było w oryginalnych regułach, czy nasz hołmrul, ale ważne jest to, że buta nie można dawać graczowi, który ma mniej PZ niż ty.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4651
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1035 times
Been thanked: 1957 times

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: warlock »

A tak przy okazji - nie wiem od jak dawna Catan jest tak wydawany, ale najnowszy druk ma takie gustowne kartonowe skrzynki na elementy graczy ;).
Obrazek
ODPOWIEDZ