Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: Neoptolemos »

Dopytałem, zgodnie z przypuszczeniami dostałem odpowiedź:
"zdecydowanie szybko się nudzą. Gra musi być dynamiczna, musi się dziać, być zabawnie."

Czuję, że Terraformacja Marsa to nie jest najlepszy z pomysłów.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
ScorpZero
Posty: 432
Rejestracja: 05 paź 2020, 10:41
Has thanked: 177 times
Been thanked: 114 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: ScorpZero »

Wojownicy Podziemi. :mrgreen:
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1237
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 131 times
Been thanked: 57 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: poooq »

Trzeba też wziąć pod uwagę możliwość, że nie spodoba się im nic, niezależnie od zaproponowanego tytułu: w większości dzisiejsza młodzież jest tak nabodźcowana, że gra w jakąkolwiek planszówkę, jest dla nich równie atrakcyjna jak darcie pierza w rytm godzinek.
Obaj są "(niechętni planszówkom)" oraz w tym specyficznym okresie życia, kiedy jakiekolwiek działania sugerujące cokolwiek przynoszą, zwykle, odwrotny skutek. Lepiej dać im spokój i pozwolić odpoczywać po swojemu.
Po co piać, gdy można grać?
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: BOLLO »

poooq pisze: 30 sty 2024, 13:42 Trzeba też wziąć pod uwagę możliwość, że nie spodoba się im nic, niezależnie od zaproponowanego tytułu: w większości dzisiejsza młodzież jest tak nabodźcowana, że gra w jakąkolwiek planszówkę, jest dla nich równie atrakcyjna jak darcie pierza w rytm godzinek.
Obaj są "(niechętni planszówkom)" oraz w tym specyficznym okresie życia, kiedy jakiekolwiek działania sugerujące cokolwiek przynoszą, zwykle, odwrotny skutek. Lepiej dać im spokój i pozwolić odpoczywać po swojemu.
Nie zgodzę się. (wyciąłem- Curiosity) Niestety to jest bardzo trudna sztuka z którą sam się aktualnie zmagam ale należy jednak dzieci zachęcać do różnych aktywności. U mnie dzieci przestały proponować granie (brak czasu w tygodniu) a na weekendy mamy inne atrakcje. Czasem trzeba się nagimnastykować aby w coś zagrać....i nawet ukończyć grę ale nie poddaję się mówiąc "masz tel. i sobie pograj" kiedy dziecko mi mówi "tata nudzi mi się". Gry zacząłem proponować na samym końcu i widzę że jest to jakaś dla nich alternatywa. Czasem trzeba też dobrze "zareklamować" grę. Córki lubią Krainę Lodu to proponuję Zamek Avel, przygodę i bohaterskie czyny. Syn lubi potfory,demony i rozwałkę...na stół wchodzi Zombicide, Gears of War czy inne turlanki z pięknym wykonaniem.

Ale tak, masz rację dzieci są bardzo nabodźcowane i to co dla nas atakcyjne dla nich jest total meh, za to dorośli są w stanach depresyjnych i pozbawieni chęci do czegokolwiek (znam przypadki że nawet sex im się znudził).
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1237
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 131 times
Been thanked: 57 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: poooq »

Bardziej chodzi mi o to, że jeszcze nigdy, nikt nikomu nic nie dał na siłę. A jak próbował, to nie wynikło z tego nic dobrego ;)
Po co piać, gdy można grać?
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: sliff »

Jeśli są prawie dorośli ( zakładam 15+) to impuls to grania powinien już bardziej pochodzić od grupy rówieśniczej i w to co interesuje ich.
I raczej na pewno nie są to gry 'rodzinne'.
Cioranie w Miodny bzyk ze 'starymi' i być może młodszym rodzeństwem raczej nigdy nie będzie wysoko na liście nastolatka.

Ale tak się zastanawiałem i zajrzałem na strone planszowej gry roku co tam takiego się przewija co może jednak. I może nie w grach rodzinnych ale w grze średniozawansowanej w tym/zeszłym roku wygrało przecież Turbo. Taka gra powinna się teoretycznie nadawać na takie wprowadzenie.
Ostatnio zmieniony 30 sty 2024, 18:32 przez sliff, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: Neoptolemos »

Trochę się zgadzam, a trochę nie - tzn. jak najbardziej nie ma co im wciskać "infantylnych" tematycznie gier, ale pytanie, do czego się dąży - żeby się w ogóle "przekonali do planszówek" (niezbyt mądry pomysł, jeśli mają być im wciskane, niezależnie z kim mają grać) czy żeby właśnie znaleźć tytuł, w który rodzice z nimi zagrają z przyjemnością. Generalnie tutaj trochę mamy fail na poziomie pytania "co kupić niemal dorosłym ludziom z kategorii, która ich nie interesuje" :P
Tym niemniej nie sądzę, żeby to były eurosy. Jakkolwiek odpowiedzi typu Splendor/Miodny Bzyk też by mnie nie przekonały.

Podsunąłem Magic Maze, Jungle Speed, kościany Bang. Ale bez przekonania, że w ogóle warto im coś wciskać.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: agt »

Neoptolemos pisze: 30 sty 2024, 18:15 Podsunąłem Magic Maze, Jungle Speed, kościany Bang. Ale bez przekonania, że w ogóle warto im coś wciskać.
To ja myślę, że lepiej byłoby Zakazana Pustynia albo Pandemic lub coś pojedynkowego. Zwierzęcy front? Ale pewnie ktoś musiałby wytłumaczyć zasady.
P.S. Kościany Bang nie znam, więc nie wiem czy ok czy nie.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4513
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: PytonZCatanu »

Obrazek


"Chodzi o jakieś propozycje, gdzie będą jakieś pionki, karty i oczywiście plansza" 🙂


Mnie bawi 😉
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: agt »

Mnie trochę uśmiechnęło. :)
Ale bardziej to pokazuje mi jak bardzo dla ludzi temat jest obcy, jak bardzo nie wiedzą czego szukać nawet kiedy chcą coś znaleźć. I, w konsekwencji, jak bardzo potrzebują pomocy. :)
Najlepiej jakiejś sensownej..

I też widać jak trudno takiej osobie będzie zweryfikować trafność podanych propozycji. Więc jakie jest zagrożenie gdy ludzie coś walną od czapy.

BTW co zostało polecone?
tomekmani3k
Posty: 600
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: tomekmani3k »

Dla mnie taki wpis wydaję się sensowny jako początek dyskusji. Napisała to osoba, która nie wie na co zwracać uwagę. Wiadomo, że gra ma być łatwa w zasadach, czyli odpadają ciężkie tytuły. Pionki, plansza czyli liczy się wygląd, strona wizualna na zainteresować odbiorcę żeby chciał w nią zagrać. Biorąc pod uwagę temat rodzinny i brak wskazania jakiś konkretnych tematów to można by polecić np. jakiś Wsiąść do pociągu bo nie jest skomplikowany, a jednoczesnie na początek oferuję więcej niż rzuć kostka i przesuń pionek. Zawsze można, gdy chce się faktycznie pomóc, zadać jakieś pytania naprowadzające.
Edit: napisanie "plansza" też ma pewien sens bo jednak potrafi ona porządkować obszar gry. Nie raz odrzuca mnie jak widzę, że wiele rzeczy jest umieszczone na różnych elementach gry przez co nie mam miejsca gdzie mogę skupić uwagę.
FretkaFantastyczna
Posty: 110
Rejestracja: 08 lip 2023, 12:31
Has thanked: 5 times
Been thanked: 17 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: FretkaFantastyczna »

PytonZCatanu pisze: 02 lut 2024, 08:17 Obrazek


"Chodzi o jakieś propozycje, gdzie będą jakieś pionki, karty i oczywiście plansza" 🙂


Mnie bawi 😉
Komentarz mojego męża "czyli żetony nie mogą być"
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4513
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: PytonZCatanu »

Obrazek

Słuchajcie, polećcie, bo nie mogę się zdecydować:

Żarówki do żyrandola w dużym pokoju czy dywan w łazience?
K@mil
Posty: 291
Rejestracja: 03 cze 2020, 09:03
Been thanked: 69 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: K@mil »

Neoptolemos pisze: 30 sty 2024, 18:15 Podsunąłem Magic Maze, Jungle Speed, kościany Bang. Ale bez przekonania, że w ogóle warto im coś wciskać.
Bardzo dobre propozycje. Myślę, że jeszcze Potwory w Tokio Dark Edition oraz Jamajka z Załogą by się sprawdziły w takim początkującym szybko nudzącym się gronie, które zwyczajnie nie przebrnie przez nic bardziej skomplikowanego, gdyż to wymagałoby już większej cierpliwości do nauki zasad.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4513
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: PytonZCatanu »

Obrazek


Bez kozery powiem "Gloomhaven".
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: agt »

PytonZCatanu pisze: 10 lut 2024, 20:10 Obrazek


Bez kozery powiem "Gloomhaven".
Kurcze. A oni już w ogóle grali kiedyś w coś?
Bo jeśli nie, to faktycznie szkoda marnować czasu na jakieś gatewaye.. Na głęboką wodę ich, póki nie zdążyli nabrać uprzedzeń do "prawdziwych" gier.. 🙈
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: sliff »

Dawać tą 5 latkę do Ery innowacji. Nię będą się snoby na forach wywyższać że to skomplikowana gra :)
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 316
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 226 times
Been thanked: 97 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: scraber »

sliff pisze: 10 lut 2024, 20:45 Dawać tą 5 latkę do Ery innowacji. Nię będą się snoby na forach wywyższać że to skomplikowana gra :)
Co tam era innowacji, dawać ja do hegemony. Niech już się uczy jak działa państwo.
MaciekK5454
Posty: 358
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 170 times
Been thanked: 193 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: MaciekK5454 »

Neoptolemos pisze: 07 gru 2023, 14:53 [...] Oczywiście problem jest obustronny - pytający często bardzo nie umieją powiedzieć, czego konkretnie szukają, ale mimo wszystko wobec takich osób jestem zawsze nieco bardziej wyrozumiały, bo w końcu mogą się nie znać. Znacznie bardziej jednak bawią, żenują i zarazem przerażają odpowiedzi - czyli klasyczne "jak podobał Ci się Catan, to bierz Gloomhaven" [...]
Zastanawiam się czytając kolejne wpisy, czy celem wątku jest obśmiewanie (bo jest to klasyczny wątek typu loża szyderców) pytających czy jednak udzielających odpowiedzi. A potem mamy kolejne wątki ze zdziwieniem czemu ludzie/wydawcy odchodzą z forum bo jest tu kiepska atmosfera.

PS: pytanie czy Root czy Everdell jest bardzo sensowne jak ktoś nie zna tych gier, bo tematyka obu gier to słodkie zwierzaki żyjące w lesie.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4513
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: PytonZCatanu »

Możemy wprowadzić zasady wypowiedzi jakie obowiązują na BGG czy BGA. Ciekawe, czy użytkownicy forum by tego chcieli.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4513
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: PytonZCatanu »

Na Facebooku dziewczyna zapytała o polecenie gry "podobnej do Catanu".

Najczęstszą odpowiedzią są "Zamki Burgundii".

Zastanawiam się czemu...bo heksy?


🤷
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: Otorek »

A co byś wolał usłyszeć? Monopol?
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4513
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: PytonZCatanu »

Otorek pisze: 19 mar 2024, 12:50 A co byś wolał usłyszeć? Monopol?
A co monopol ma na wspólnego?
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: Otorek »

Poziom skomplikowania rozgrywki.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4513
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: PytonZCatanu »

O, Pan Gamer, hejter catana. :lol:
ODPOWIEDZ