Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 279
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 110 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: yaro_ »

BOLLO pisze: 15 mar 2024, 08:57
Fajny tray na elementy, gdzie takie mają ? :)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5303
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1089 times
Been thanked: 1711 times
Kontakt:

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: BOLLO »

yaro_ pisze: 15 mar 2024, 09:09
BOLLO pisze: 15 mar 2024, 08:57
Fajny tray na elementy, gdzie takie mają ? :)
W Biedrze kupiłem kiedyś za ok 15pln....może nie jest super praktyczny i zajmuję trochę miejsca ale lubię go bo jest ładny i klimatyczny:-)
Tutaj widzę ktoś wystawia ale w tej cenie nie warto.
https://allegro.pl/oferta/smukee-bambus ... 4381493681
Fojtu
Posty: 3392
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 560 times
Been thanked: 1266 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Fojtu »

Ja za to powiem trochę z innej strony.

Ostatnio zagrałem w AoI i PG niedługo po sobie i dużo lepiej bawiłem się przy PG. W AoI bardzo brakuje mi jakiegoś większego charakteru tych frakcji, to wszystko jest takie nijakie. I do tego ten nadmiar wszystkiego i szósta runda kiedy zasoby się już wylewają, bleh. Może i jest to jakaś ewoluja w stosunku do PG, ale jakoś dla mnie zgubiła po drodze niektóre ważne rzeczy :(

Dalej pewnie siądę do grania, ale chyba jednak wolałbym pyknąć w TM czy PG zamiast tego.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5303
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1089 times
Been thanked: 1711 times
Kontakt:

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: BOLLO »

Fojtu pisze: 15 mar 2024, 09:17 Ostatnio zagrałem w AoI i PG niedługo po sobie i dużo lepiej bawiłem się przy PG
Właśnie chciałbym to móc porównać ale w PG jeszcze nie miałem okazji zagrać pomimo tego że jest już tuż tuż za progiem.
Fojtu pisze: 15 mar 2024, 09:17 W AoI bardzo brakuje mi jakiegoś większego charakteru tych frakcji, to wszystko jest takie nijakie
W sumie taka delikatnośc frakcji pozwala na mniej więcej wyrównaną rozgrywkę ale jak pisałem podczas pierwszej rozgrywki że faktycznie gra jest nijaka i bardzo exelowa. Co nie powinno przecież dziwić bo jest to euro.
Fojtu pisze: 15 mar 2024, 09:17 I do tego ten nadmiar wszystkiego i szósta runda kiedy zasoby się już wylewają, bleh.
Bardzo słuszna uwaga. Osobiście ta szósta runda mi przeszkadza bo do piątej większość idzie w miarę równo ale jak komuś się poszczęści to w 6stej robi się czasem jakieś chore akcje robiąc efekt śnieżniej kuli. Być może to moja nieumiejętność grania ale ja robię np 3-4 akcje i pass a ktoś 7.... :shock:
Fojtu pisze: 15 mar 2024, 09:17 Dalej pewnie siądę do grania, ale chyba jednak wolałbym pyknąć w TM
Ciężko to porównać do TM czy wspomnianych Podwodnych Miastach bo to co całkiem inne gry. Więc feeling z grania może być zdecydowanie inny dla każdego z graczy, natomiast nie można ich oczywiście parować 1:1. Ja też bardzo lubię TM ale to inny kaliber i inne półkule mi tam pracują. Nie mam takich przestojów analitycznych jak podczas EI. :mrgreen:
Fojtu
Posty: 3392
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 560 times
Been thanked: 1266 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Fojtu »

BOLLO pisze: 15 mar 2024, 09:58
Fojtu pisze: 15 mar 2024, 09:17 W AoI bardzo brakuje mi jakiegoś większego charakteru tych frakcji, to wszystko jest takie nijakie
W sumie taka delikatnośc frakcji pozwala na mniej więcej wyrównaną rozgrywkę ale jak pisałem podczas pierwszej rozgrywki że faktycznie gra jest nijaka i bardzo exelowa. Co nie powinno przecież dziwić bo jest to euro.
Nie no, euro != excelowość i nijakość. PG i TM mają sporo więcej klimatu i wczuwania się we frakcję którą się gra. Każda ma swój unikalny charakter i to jak się nią gra. W AoI to się zupełnie gubi.
BOLLO pisze: 15 mar 2024, 09:58
Fojtu pisze: 15 mar 2024, 09:17 I do tego ten nadmiar wszystkiego i szósta runda kiedy zasoby się już wylewają, bleh.
Bardzo słuszna uwaga. Osobiście ta szósta runda mi przeszkadza bo do piątej większość idzie w miarę równo ale jak komuś się poszczęści to w 6stej robi się czasem jakieś chore akcje robiąc efekt śnieżniej kuli. Być może to moja nieumiejętność grania ale ja robię np 3-4 akcje i pass a ktoś 7.... :shock:
Poszczęści to raczej mało fortunne słowo, biorąc pod uwagę zerową losowość gry.
Swoją drogą jak pisałeś że zrobiłeś 2 miasta, to nie doświadczyłeś prawdziwego wylewania zasobów. W AoI jak się jest ogranym w tytuły serii mocniej to spokojnie robi się 3 miasta, nawet można celować w 4.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4115
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2662 times
Been thanked: 2576 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Gizmoo »

Fojtu pisze: 15 mar 2024, 10:15 PG i TM mają sporo więcej klimatu i wczuwania się we frakcję którą się gra.
BOLLO pewnie niewłaściwie zrozumiał skrót. TM to dla niego Terraformacja Marsa, a nie Terra Mystica. :lol:
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5303
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1089 times
Been thanked: 1711 times
Kontakt:

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: BOLLO »

Gizmoo pisze: 15 mar 2024, 10:29
Fojtu pisze: 15 mar 2024, 10:15 PG i TM mają sporo więcej klimatu i wczuwania się we frakcję którą się gra.
BOLLO pewnie niewłaściwie zrozumiał skrót. TM to dla niego Terraformacja Marsa, a nie Terra Mystica. :lol:
O kurde...Kuba ....no oczywiście że pomyślałem nie wiedzieć czemu o Terraformacji....ale kloc ze mnie :lol:
Awatar użytkownika
cichywiatr
Posty: 99
Rejestracja: 26 wrz 2019, 10:52
Has thanked: 33 times
Been thanked: 44 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: cichywiatr »

Fojtu pisze: 15 mar 2024, 09:17 Ja za to powiem trochę z innej strony.

Ostatnio zagrałem w AoI i PG niedługo po sobie i dużo lepiej bawiłem się przy PG. W AoI bardzo brakuje mi jakiegoś większego charakteru tych frakcji, to wszystko jest takie nijakie. I do tego ten nadmiar wszystkiego i szósta runda kiedy zasoby się już wylewają, bleh. Może i jest to jakaś ewoluja w stosunku do PG, ale jakoś dla mnie zgubiła po drodze niektóre ważne rzeczy :(

Dalej pewnie siądę do grania, ale chyba jednak wolałbym pyknąć w TM czy PG zamiast tego.
Po ponad 15 grach w AoI w 1-5 graczy i wypróbowaniu wszystkich terenów/ras (oczywiście nie w każdej konfiguracji ^^) mam podobne odczucia. Dodatkowo coraz bardziej nie podoba mi się duża generyczność gry, która przy dobrym wyborze/nieblokowaniu przez pozostałych graczy pozwala stworzyć potwora.

Obie gry zostawiam w kolekcji, ale dla mnie GP jest bardziej poukładano i wyrównaną grą.
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 755
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: pingus »

Testowane zmiany na prywatnej grupie testerskiej, info z turniejowego kanału TM:
- Iluzjoniści dostają teraz 1 (2-3 osoby) lub 2 (4-5 osób) punkty zamiast 4-5
- Nawigatorzy dostają teraz dodatkowy pieniążek gdy budują Warsztat koło rzeki

EDIT: gra już jest w publicznej alfie na BGA z powyższymi zmianami
ajvven
Posty: 126
Rejestracja: 30 gru 2015, 11:02
Lokalizacja: Nadolice Wielkie koło Wrocławia
Has thanked: 16 times
Been thanked: 2 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: ajvven »

Czy insertem od redrewno mozna gre polozyc w pionie na półce czy wszystko się rozsypie?:)
Haysahi
Posty: 30
Rejestracja: 07 sty 2020, 21:50
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 12 times
Been thanked: 3 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Haysahi »

ajvven pisze: 14 kwie 2024, 11:22 Czy insertem od redrewno mozna gre polozyc w pionie na półce czy wszystko się rozsypie?:)
U mnie w ten sposób stoi i komponenty się trzymają. Jeden warunek, trzeba poukładać wszystko tak jak Redrewno przewidziało.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2804
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 357 times
Been thanked: 639 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: bogas »

pingus pisze: 26 mar 2024, 09:48 Testowane zmiany na prywatnej grupie testerskiej, info z turniejowego kanału TM:
- Iluzjoniści dostają teraz 1 (2-3 osoby) lub 2 (4-5 osób) punkty zamiast 4-5
- Nawigatorzy dostają teraz dodatkowy pieniążek gdy budują Warsztat koło rzeki

EDIT: gra już jest w publicznej alfie na BGA z powyższymi zmianami
Szkoda, że na stronie wydawcy (chodzi o CG) czy na BGG wciąż nie udostępnili przynajmniej naklejek do samodzielnego wydruku żeby tego babola naprawić. Wstyd. :evil:
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4782
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Trolliszcze »

bogas pisze: 05 cze 2024, 11:31Szkoda, że na stronie wydawcy (chodzi o CG) czy na BGG wciąż nie udostępnili przynajmniej naklejek do samodzielnego wydruku żeby tego babola naprawić. Wstyd. :evil:
Słowo-klucz to w tym przypadku "testowane" zmiany. O ile mi wiadomo, nie jest jeszcze oficjalnie klepnięte, że to ostateczna wersja. Dadzą Ci teraz naklejkę do wydruku, nakleisz ją na elementy, a gdy za jakiś czas stwierdzą, że jednak trzeba te zmiany jeszcze zmodyfikować, to będziesz psioczył, że musisz naklejać naklejkę na naklejkę.
Cierpliwości?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2804
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 357 times
Been thanked: 639 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: bogas »

Trolliszcze pisze: 05 cze 2024, 11:41 Słowo-klucz to w tym przypadku "testowane" zmiany. O ile mi wiadomo, nie jest jeszcze oficjalnie klepnięte, że to ostateczna wersja. Dadzą Ci teraz naklejkę do wydruku, nakleisz ją na elementy, a gdy za jakiś czas stwierdzą, że jednak trzeba te zmiany jeszcze zmodyfikować, to będziesz psioczył, że musisz naklejać naklejkę na naklejkę.
Cierpliwości?
Proszę Cię. Goście po tylu latach od Terra Mystica wydają jej zmodyfikowaną wersję i nie potrafili ogarnąć, że mają z czapy frakcje, więc teraz to ogarną? Gracze już za nich to zrobili i na BGA pewno poszło już 1000 razy więcej partii niż oni zrobili w testach. Serio wierzysz, że oni są to w stanie lepiej przetestować? :shock:
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4782
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Trolliszcze »

bogas pisze: 05 cze 2024, 12:06Proszę Cię. Goście po tylu latach od Terra Mystica wydają jej zmodyfikowaną wersję i nie potrafili ogarnąć, że mają z czapy frakcje, więc teraz to ogarną? Gracze już za nich to zrobili i na BGA pewno poszło już 1000 razy więcej partii niż oni zrobili w testach. Serio wierzysz, że oni są to w stanie lepiej przetestować? :shock:
Nigdzie nie twierdzę, że to ogarną - teraz lub kiedykolwiek w przyszłości. Piszę jedynie o tym, że jeśli nie mają pewności, czy te zmiany są ostateczne, to nic dziwnego, że wciąż nie opublikowali plików z naklejkami. Przecież wszyscy wiemy, że gdyby to zrobili, a później zmodyfikowali zmiany, to płaczom i groźbom zwrotu "wybrakowanych produktów" nie byłoby końca. Nie chce mi się wierzyć, że po tylu latach obecności na forum nie ogarniasz, jak to działa.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4564
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: PytonZCatanu »

Czasem niektóre zmiany mają sens tylko w grach na wysokim poziomie, dla zwykłego śmiertelnika mogą albo nie mieć znaczenia, albo mieć nawet negatywne.

Zaznaczam, że nie wiem jak jest w tym wypadku 🙂
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2804
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 357 times
Been thanked: 639 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: bogas »

Trolliszcze pisze: 05 cze 2024, 12:16 Nigdzie nie twierdzę, że to ogarną - teraz lub kiedykolwiek w przyszłości. Piszę jedynie o tym, że jeśli nie mają pewności, czy te zmiany są ostateczne, to nic dziwnego, że wciąż nie opublikowali plików z naklejkami. Przecież wszyscy wiemy, że gdyby to zrobili, a później zmodyfikowali zmiany, to płaczom i groźbom zwrotu "wybrakowanych produktów" nie byłoby końca.
To o czym piszesz mogłoby mieć miejsce w przypadku gdyby mieli wszystkim wymienić te spartolone płytki frakcji. Natomiast tutaj wystarczyłoby wrzucić naklejki do samodzielnego wydruku z odpowiednią informacją.
Trolliszcze pisze: 05 cze 2024, 12:16 Nie chce mi się wierzyć, że po tylu latach obecności na forum nie ogarniasz, jak to działa.
Możesz wierzyć we wszystko co ci się podoba. W wiarę się nie mieszam.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4782
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Trolliszcze »

bogas pisze: 05 cze 2024, 12:38To o czym piszesz mogłoby mieć miejsce w przypadku gdyby mieli wszystkim wymienić te spartolone płytki frakcji. Natomiast tutaj wystarczyłoby wrzucić naklejki do samodzielnego wydruku z odpowiednią informacją.
Czyli Twoim zdaniem wydawca powinien olać zdanie autorów gry i udostępnić naklejki poprawiające frakcje, nie wiedząc, czy zaproponowane poprawki są ostateczne (bo nic nie wiemy o tym, żeby autorzy dali wydawcy zielone światło - wręcz przeciwnie, w wątku na BGG jest informacja, że zmiany mogą nie być ostateczne). A jeśli np. za miesiąc, w wyniku gier ze zmodyfikowanymi zasadami, autorzy dojdą do wniosku, że jednak trzeba jeszcze te zmiany odrobinę zmodyfikować, to wydawca opublikuje nowe naklejki, po raz kolejny informując graczy o konieczności naniesienia poprawek, a gracze nakleją sobie te nowe naklejki na stare naklejki.

I to jest twoim zdaniem lepsze rozwiązanie, niż poczekanie, aż te zmiany zostaną oficjalnie przyklepane, tak?
ODPOWIEDZ