Pandemic / Pandemia (Matt Leacock)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Pandemic

Post autor: farmer »

Często tłumacze instrukcji, niejako nadprogramowo, dorzucają tłumaczenie elementów gry - aby grę uczynić mocniej grywalną dla szerszej gamy graczy... Czy tylko mi się wydaje, że mocno nadużyłem słowa "gra"? :P

Jakby co, karty przetłumaczę - bo i tak bym dla siebie robił...

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Pandemic

Post autor: Veridiana »

tylko, że tłumacz też te karty przed nosem mieć musi :D a instrukcje się tłumaczy zanim gra w ogóle do kraju zawita. zauważ, że ledwo wychodzi na sklep to już z instrukcją na stronie. nowości tłumaczy się po prostu z pdf-a. ile jest tam tyle będzie w wersji polskiej.

ale tak jak mówię, karty pewnie z poślizgiem ale też będą.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Pandemic

Post autor: Veridiana »

co sobie dokładnie porównałeś? w czym nie ma różnic? skąd wziąłeś grafiki kart? jaki link do instukcji? :D (parę pytań mogłabym pewnie jeszcze wymyślić)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Pandemic

Post autor: Veridiana »

Kilka przykładowych kart nas nie urządza. Podtrzymuję swoje wcześniejsze wywody.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Pandemic

Post autor: farmer »

Na BGG zapewne pojawią się skany wszystkich kart, więc już w ten sposób możemy mieć materiał do tłumaczenia.
Jeśli tylko dowiem się, że polskiej wersji gry nie będzie, kupię angiolskom, przetłumaczę wszystkie karty (wszak będę miałw szystkie) i się podzielę.
Jeśli Veridiana będziesz miała swój egzemplarz pierwsza, zrobisz skany, prześlesz i następneog dnia będziesz miała wersje polskie :). Tak więc, spokojna Twoja rozczochrana (to tylko takie powiedzonko, bez odniesienia personalnego, w szczególności bez związku z tym słodkim avatarem :P)

Generalnie naprawdę bym się nie przejmował brakiem tłumaczenia "oficjalnego".
Nie takie gry się już spalszczało :O (z kilkuset kartami WoWa: Gry Planszowej na czele...)

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Marcinn
Posty: 73
Rejestracja: 04 cze 2009, 22:25
Lokalizacja: Bytom

Re: Pandemic PL

Post autor: Marcinn »

Można na internecie znaleźć instrukcje PL ?
Awatar użytkownika
Wehr
Posty: 333
Rejestracja: 27 maja 2008, 19:10
Lokalizacja: C.K.S.M.K.Kraków/Zakopane
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Pandemic PL

Post autor: Wehr »

Obecnie: Agricola, Bitwy Westeros, 7 Cudów
Moja kolekcja
A to bym chciał :-P
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic PL

Post autor: Lucf »

A ja mam takie pytania, bo zastanawiam się trochę nad kupną gry "w ciemno"
Czytałem instrukcję ale tak na sucho to kiepsk mogę ocenić.

Nie mam żadnej gry kooperacyjnej - czy "TRZEBA" mieć w ogóle jakąś kooperacyjną w kolekcji :) i czy Pandemic byłby dobry na początkującą kooperacyjną / i jedyną, bo więcej kupować nie zamierzam.

Czyli czy jak pogram te rzysłowiowe 10 razy to czy gra się nie przeje.

Jak gra działa dla początkujących graczy, któzy grali tylko w Osadników a jak dla wyjdaczy?


Odnośnie zasad - jedne karty są KARTAMI GDZIE WYBUCHA CHOROBA, a drugi rodzaj kart to "karty do grania" w ruchu dobieramy DWIE karty i potem mozemy nimi grać - CO JEST W TYCH KARTACH? Jakiego typu czynności możemy dzięki nim wykonać? Czy ten mechanizm zagrywania kart + wychorzystywania 4 dostępnych akcji to sedno gry ?
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pandemic PL

Post autor: mbork »

Może pograj na BSW? (Ja jestem w podobnej sytuacji, ale po jednej partii na BSW raczej chcę kupić - chociaż jeszcze sobie tam pogram ;) )
Awatar użytkownika
mn3006
Posty: 326
Rejestracja: 06 maja 2007, 19:46
Lokalizacja: Krk
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic PL

Post autor: mn3006 »

Pokazywałem tę grę wielu graczom zupełnie początkującym (także małoletnim) - i praktycznie wszystkim baaaardzo przypadała do gustu (łącznie z tym, że w wolnej chwili rozkładali tryb jednoosobowy).

Co do BSW - nie wiem, czy rozgrywka z ewentualnymi starymi wyjadaczami nie jest zbyt stresująca dla początkujących?

Uważam, że tę grę zdecydowanie warto kupić. Ma bardzo ciekawą mechanikę, nie jest zbyt łatwa, ze względu na dobór kart postaci i losową kolejność dochodzenia kart rozgrywki mogą mocno się różnić między sobą.
Awatar użytkownika
Zero
Posty: 103
Rejestracja: 28 cze 2008, 23:54
Lokalizacja: Kraków

Re: Pandemic PL

Post autor: Zero »

Lucf pisze:A ja mam takie pytania, bo zastanawiam się trochę nad kupną gry "w ciemno"
Czytałem instrukcję ale tak na sucho to kiepsk mogę ocenić.

Nie mam żadnej gry kooperacyjnej - czy "TRZEBA" mieć w ogóle jakąś kooperacyjną w kolekcji :) i czy Pandemic byłby dobry na początkującą kooperacyjną / i jedyną, bo więcej kupować nie zamierzam.

Czyli czy jak pogram te rzysłowiowe 10 razy to czy gra się nie przeje.

Jak gra działa dla początkujących graczy, któzy grali tylko w Osadników a jak dla wyjdaczy?


Odnośnie zasad - jedne karty są KARTAMI GDZIE WYBUCHA CHOROBA, a drugi rodzaj kart to "karty do grania" w ruchu dobieramy DWIE karty i potem mozemy nimi grać - CO JEST W TYCH KARTACH? Jakiego typu czynności możemy dzięki nim wykonać? Czy ten mechanizm zagrywania kart + wychorzystywania 4 dostępnych akcji to sedno gry ?
Ech! Jak zwykle! Zamiast przyjść na Strych i zagrać, to biadolisz, że nie grałeś. :)
No ale do rzeczy! Uwielbiam gry kooperacyjne i to właśnie głównie Pandemic się do tego przyczynił. Był moją ulubioną grą kooperacyjną do momentu aż zagrałem w Space Alert. W Pandemicu bardzo trzeba uważać by jeden z graczy nie zdominował poczynań drużyny, gdy tak się stanie tamci szybko się grą znudzą. W Space Alert, która de facto jest na czas, poprostu bez współpracy nie zdąrzy się należycie zareagować.

Jedne karty to karty z nazwami miast. Dzięki nim możemy np. ruszyć się do danego miasta lub dotrzeć do tego miasta z jakiegokolwiek innego, można w danym mieście wybudować stację badawczą. W tym stosie jest jeszcze kilka kart specjalnych, które mogą być zagrane poza limitem 4 akcji np. wstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby na jedną turę.

Drugi stos kart to karty również z nazwami miast, ale pokazują one gdzie pojawia lub nasiła się choroba. (bardzo fajny mechanizm btw)

Po wielu rozgrywkach wciąż lubię w nią grać, ale obecnie znacznie chętniej w Space Alert. :)
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic PL

Post autor: Lucf »

Ech! Jak zwykle! Zamiast przyjść na Strych i zagrać, to biadolisz, że nie grałeś.
No to zapraszam we wtorek na Stryszek to z chęcią spróbuję : ))))

A czy kojarzy ktoś może, żeby gdzieś było FAQ jakieś oficjalne bardziej? Bo na stronce Alibi nie ma, ale gdzieś w jakijś recce czytałem że jest:|
Awatar użytkownika
Zero
Posty: 103
Rejestracja: 28 cze 2008, 23:54
Lokalizacja: Kraków

Re: Pandemic PL

Post autor: Zero »

We wtorek nie dam rady (praca). Piątek?

Nie wiem gdzie jest faq, ale swojego czasu na forum Charon zebrał najczęstsze błędy, które czyniły grę zbyt łatwą bądź zbyt trudną. Może to Ci nieco pomoże. Powinno być gdzieś tutaj

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... &start=150
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic PL

Post autor: zephyr »

Ale po co FAQ do pandemika, zasady są na tyle proste że nie potrzeba erraty, a jeśliby się jakaś dziwna przydażyła to houserule w grze kooperacyjnej IMO boli mniej niż w grze z większą rywalizacją.

Więcej jest problemów z niedokładnym przejrzeniem instrukcji niż potrzeby faktyczniego wyjaśnienia zasad.

A co do gry to jest to mocno losowa gra kooperacyjna, która ma ten problem że właściwie mógłby w nią grać jeden gracz (trzeba się zsynchronizować a nie ma ukrytej informacji) Losowość polega nie tyle na sile pojedyńczych kart co na odpowiednich układach, celem gry jest wynalezienie szczepionek a żeby to zrobić trzeba uzbierać karty tego samego koloru, co przy utrudnieniach prz przekazywaniu kart i małym limicie na ręce sprawia że to co się akurat dociągnie ma spore znaczenie.

Większość akcji wykonuje się raczej nie zagrywając kart, ale trafienie ważnego akurat miasta odpowiednią postacią może nieźle pomóc

Przy dużym pechu można przegrać z praktycznie dowolnego układu (2 epidemie pod rząd działają "cuda") ale zwykle tak jednak nie jest i sensowne decyzje mają duże przełożenie na szanse na wygraną.
Zagrywanie kart nie jest IMO sednem gry, raczej adekwatne rozstawienie centrów, postaci graczy i dobra synchronizacja działań. 1 tura to kosmicznie długi czas przy 4 osobach więc trzeba ustalić sensowny plan dla większej ilości postaci.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 755
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Pandemic PL

Post autor: pingus »

Najfajniejsze w tej grze jest to, że ma się kilka akcji na turę i takie wrażenie, że się coś robi, ale nadal strasznie mało w obliczu panującej zabawy. Nie zgadzam się z tym, że jest bardzo losowa, jest losowa, ale nie bardzo. ;)
Awatar użytkownika
to tylko ja
Posty: 179
Rejestracja: 07 gru 2008, 19:51
Lokalizacja: Suwałki

Re: Pandemic PL

Post autor: to tylko ja »

W rebelu już można zamiawiać Pandemic - On the Brink... ale za tą cenę (90 złociszy) to ja się poważnie zastanowię :O
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pandemic PL

Post autor: mbork »

Ale widzę, że to edycja angielska z polską instrukcją, czyli w sumie edycja "polskawa".

A są szanse na naprawdę polską edycję?
Awatar użytkownika
knidyjczyk
Posty: 148
Rejestracja: 06 paź 2006, 12:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pandemic PL

Post autor: knidyjczyk »

Dla jasności - w Rebelu jest do kupienia edycja ANGIELSKA (dołączana jest instrukcja w języku polskim).
Niestety żadnych zapowiedzi wydania dodatku w wersji polskiej nie słyszałem.
pracuję w rebel.pl - gg: 697779
Micronus
Posty: 19
Rejestracja: 25 wrz 2009, 10:45
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Pandemic PL

Post autor: Micronus »

W tym roku wydania polskiego OtB nie będzie na 100%, oddział czeski nie przekazał do Polski żadnego info na ten temat. Być może cokolwiek będzie wiadomo w pierwszym kwartale 2010.
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Pandemic PL

Post autor: Tommy »

Micronus pisze:W tym roku wydania polskiego OtB nie będzie na 100%, oddział czeski nie przekazał do Polski żadnego info na ten temat. Być może cokolwiek będzie wiadomo w pierwszym kwartale 2010.
Tak myślałem, że tak będzie, ale jakoś żyłem nadziejami i marzeniami o szybkiej (jeżeli w ogóle) edycji polskiej.... czyli jednak wersja angielska....

PS. Ja kupuję na 100%, ale jak wejdzie do większej ilości sklepów i nie będzie czasu oczekiwania 2 tygodnie.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Pandemic PL

Post autor: Veridiana »

A czy takie czekanie nie będzie suma sumarum dłuższe niż 2 tygodnie? :)
Awatar użytkownika
to tylko ja
Posty: 179
Rejestracja: 07 gru 2008, 19:51
Lokalizacja: Suwałki

Re: Pandemic PL

Post autor: to tylko ja »

W trik-traku termin realizacji 5 dni.
Awatar użytkownika
mn3006
Posty: 326
Rejestracja: 06 maja 2007, 19:46
Lokalizacja: Krk
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic PL

Post autor: mn3006 »

Czy ktoś ma własne doświadczenia z możliwością połączenia polskiej podstawki i angielskiego dodatku (gatunek papieru użytego do produkcji kart, ich format itp.)? Bo z opisu na stronie Rebela nie wynika, czy takie połączenie jest możliwe.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1803
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Pandemic PL

Post autor: Legun »

Dostałem wczoraj OtB - na drugi dzień, nie zaś po dwóch tygodniach :shock:. W rezultacie nie bardzo mogę grać, bo nie zdążyłem wysłać do Z-Mana karty na wymianę :evil:. Choć może spróbuję ze stosami kart leżącymi za zasłonkami :!: W każdym razie mogę zarekomendować śliczne pudełeczka na kostki wirusów.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1803
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Pandemic PL

Post autor: Legun »

Już po pierwszej partii z jednym z wariantów z dodatku - piąta choroba (mutacja). Wrażenia bardzo pozytywnie - zmiana na pewno nie radykalna, ale wprowadza kolejny dylemat. Piąta choroba rozprzestrzenia się wolniej, lecz kostek jest o połowę mniej, stąd w którymś momencie trzeba jednak się na niej skupić. Nawet, jeśli się wytępi jakąś chorobę, to jej obszar nie jest już jednak całkowicie bez znaczenia. Nowe karty specjalne też ciekawe.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
ODPOWIEDZ