Potwory w Tokio / King of Tokyo (Richard Garfield)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3365
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 1289 times

Re: Potwory w Tokio / King of Tokyo (Richard Garfield)

Post autor: seki »

citmod pisze: 03 paź 2021, 02:56 Nie grałem jeszcze w Unmatched i Dice Throne (Dice Throne zamówione), ale z samych recenzji widać, że gry nie mają za dużo wspólnego z King of Tokyo. ...
Po łącznie zakupie koło 400gier i dodatków, KoT jest zdecydowanie jednym z niewielu strasznych rozczarowań (zaraz obok Vikings Gone Wild)
Unmatched jak już pisałem wcześniej to kompletnie inna bajka. Oczywiście bardzo polecam. Obawiam się, że skoro King of Tokyo był dla Ciebie zawodem to Dice Throne też może być choć nie dostrzegasz między nimi podobieństw co mnie zaskakuję. Oczywiście, że to inne gry ale odczucia po partii mogą być podobne. Obie są lekkie i w obu radośnie rzucamy kostkami rozwijając się są pomocą kart.

Ktos na bgg zrobił ankietę, którą z tych gier ludzie lubią bardziej. Większość graczy mimo wszystko woli King of Tokyo 29-25 choć niestety głosów nie było wiele i komentarzy również jak na lekarstwo.

https://boardgamegeek.com/thread/238172 ... king-tokyo

Z kolei jedna z szerszych recenzji pisanych Dice Throne znajduje się tu i polecam poczytać. https://boardgamegeek.com/thread/265271 ... kyo-two-be

Autor znów zaznacza dużo podobieństw między tymi tytułami ale wskazuje Dice Throne jako lepszy. Zwraca jednak uwagę, że jeśli ktoś nie lubi King of Tokyo to prawdopodobnie Dice Throne również nie polubi.

Spoiler:
pcyzm
Posty: 708
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 210 times
Been thanked: 221 times

Re: Potwory w Tokio / King of Tokyo (Richard Garfield)

Post autor: pcyzm »

citmod pisze: 03 paź 2021, 02:56 a w King of Tokyo we dwójkę nie ma co siadać.
No to trochę zamyka temat u mnie. Na 2 jest naprawdę tak źle? No BGG też wskazuje 3-4 jako najlepszą liczbę.
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 715
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Potwory w Tokio / King of Tokyo (Richard Garfield)

Post autor: citmod »

seki pisze: 03 paź 2021, 08:47 ...
Ale ja nigdzie nie krytykowałem KoT za to że jest lekka, ani za to, że się w niej radośnie przerzuca kostki. Konkretnie napisałem o pozostałych 2/3 gry, ktore są niemalże zbędne, a do tego gra udaje coś czym po prostu nie jest czyli bitką między potworami. W sumie jak 2/3 gry jest bezużyteczne to nie wiem czy nie można już pisać o tym że gra jest zepsuta.

To że gry mają że sobą jakiś wspólny element, nie znaczy że są do siebie podobne, ani że odczucia z rozgrywki będą podobne. Star Realms ma z Brzdękiem albo Arnakiem tyle samo wspólnego co Dice Throne z KoT, i również nie powiedziałbym, że te gry mają że sobą za dużo wspólnego.

Także Twoje "obawy" o to, że Dice Throne mi się raczej nie spodoba bazują na dwóch powyższych błędnych założeniach. Do tego tak jak już pisałem na tyle zakupionych gier była raptem garstka na których się strasznie zawiodłem, takze najwyraźniej jestem jednak w stanie dobrze ocenić co mi podejdzie a co nie. Dice Throne wygląda na grę która bardzo mi się spodoba, jednak problemem będzie znalezienie przeciwnika, bo moi znajomi i żona raczej wola grac w gry wieloosobowe.

A to że KoT jest strasznie popularne też już pisałem, bo jestem tego świadom, jednak też jak już pisałem zupełnie tego nie rozumiem.
Atk
Posty: 1413
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 504 times
Been thanked: 295 times

Re: Potwory w Tokio / King of Tokyo (Richard Garfield)

Post autor: Atk »

Mam pytanie.

Czym się różni 1 edycja od drugiej? Tylko grafika?
ENDryu
Posty: 817
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 139 times
Been thanked: 29 times

Re: Potwory w Tokio / King of Tokyo (Richard Garfield)

Post autor: ENDryu »

Jeśli dobrze pamiętam, to potwory są też inne. Na pewno można to znaleźć w necie lub na YT
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Potwory w Tokio / King of Tokyo (Richard Garfield)

Post autor: RUNner »

Kupiłem i od razu poszły 4 partie (2 x 2 osobowe, 2 x 3 osobowe). Zabawna gra, świetnie zrealizowany, dwupłaszczyznowy "push your luck". Decyzja, które kości przerzucać i kiedy opuścić Tokyo. W jednej partii zwycięstwo na punkty, w drugiej na eliminację. Super! Gra dostarczyła nam sporo frajdy i dziś będziemy grać dalej. To jest opinia o grze trzyosobowej, natomiast jeśli chodzi o 1v1 to dziwnie się grało. Dużo łatwiej się można bronić w Tokyo, gdy tylko jeden gracz będzie atakował. To jest raczej gra, która w większym gronie lepiej zadziała. W każdym razie od 3 osób już nam się podobało.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Zdzichosław
Posty: 39
Rejestracja: 01 lut 2020, 07:08
Has thanked: 12 times
Been thanked: 12 times

Re: Potwory w Tokio / King of Tokyo (Richard Garfield)

Post autor: Zdzichosław »

Dodałbym, że gra świetnie się sprawdza z dziećmi. Gram regularnie z 7- latkiem który grę uwielbia a i dla mnie jest to dobra zabawa. Choć jeszcze płynnie nie czyta to znaczenie poszczególnych kart zna na pamięć 😃.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Potwory w Tokio / King of Tokyo (Richard Garfield)

Post autor: RUNner »

Zdecydowanie warto grać z dzieciarnią. Sami tak robimy i córka nas męczy o zagranie kolejny raz. I gramy, bo PwT mają syndrom kolejnej partii. Kilkanaście rozgrywek na liczniku, a nie czujemy znużenia. Gra jest lekka, szybka i rozrywkowa. Wiadomo, że kości rządza, ale dzięki temu nikt nie stoi na straconej pozycji i do końca może mieszać szyki.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Zonexir
Posty: 85
Rejestracja: 28 kwie 2016, 15:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 2 times

Re: Potwory w Tokio / King of Tokyo (Richard Garfield)

Post autor: Zonexir »

Pytanie, czy wszystkie polskie dodatki pasują do wydania "mroczna edycja"?
ODPOWIEDZ