Czego brakuje na planszowym YT?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Stephan
Posty: 193
Rejestracja: 27 lip 2011, 21:20
Has thanked: 78 times
Been thanked: 51 times

Czego brakuje na planszowym YT?

Post autor: Stephan »

YT ogólnie obfituje w świetne kanały poświęcone planszówkom, coraz liczniej też pojawiają się podcasty. I bardzo dobrze, kontentu nigdy dość. Ale! Od dawna dostrzegam w planszówkowym światku pewną niszę, pewien zakres tematyczny, który leży odłogiem i z rzadka jeno i bardzo powierzchownie jest poruszany.

Mamy bowiem świetne kanały poświęcone recenzjom czy zasadom gier. Mamy unboxingi, gejmpleje czy luźne pogawędki typu "w co ostatnio graliśmy", "co tam słychać w branży" czy też szerzej: ulubione mechaniki, topki konkretnych autorów itd. Czego jednak brakuje? Otóż, drogi milordzie, kanału (-ów) poświęconego strategiom w konkretnych tytułach! Takiego, który pozwoliłby początkującemu graczowi szybko ogarnąć, jakich błędów nie robić, jakie są najlepsze otwarcia i ogólnie - jak nawiązać rywalizację z bardziej doświadczonymi przeciwnikami w konkretnych grach.

Oczywiście zdaję sobie doskonale sprawę, dlaczego taki kanał nigdy nie powstał - ani u nas, ani, o ile się orientuję, w anglojęzycznym jutubie. Wyobrażam sobie ile kłopotów się z tym wiąże i wiem, że stokroć trudniej rzetelnie opracować temat strategii danej gry, niż pokazać, jakie elementy są w jej pudełku. Niemniej na forach BGG zakładka "strategy" na profilach topowych gier jest na ogół bardzo bogata. Ktoś, kto wziąłby się za bary z tematem i poszedł do tworzenia planszowego kontentu od tej strony mógłby dużo wygrać. A wy co sądzicie?
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 1002
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 1009 times
Been thanked: 451 times

Re: Czego brakuje na planszowym YT?

Post autor: KurikDeVolay »

Gracze planszowi, to zwykle ludzie ambitni, którzy lubią zagadki. To nie jakieś 13-15 letnie ciołki które szukają czitów do meinkrafta, metabuildów i solucji krok po kroku. Ogromnie ważnym elementem gry planszowej jest opracowanie strategii SAMEMU, uczenie się na błędach swoich, ale też przeciwników i stawanie się coraz lepszym graczem z każdą kolejną partią. Taki kanał byłby potwarzą dla całej społeczności...
Stephan
Posty: 193
Rejestracja: 27 lip 2011, 21:20
Has thanked: 78 times
Been thanked: 51 times

Re: Czego brakuje na planszowym YT?

Post autor: Stephan »

Widzę to trochę inaczej. Wiele gier ma dość wysoki próg wejścia mimo stosunkowo prostych zasad. I jeżeli znajomi mówią, że na najbliższym spotkaniu cioramy np. w Brassa, w którego ja nigdy nie wcześniej nie miałem przyjemności zagrać, a wiem przy tym, że oni mają już wiele partii za sobą, to za punkt honoru uznaję zaznajomienie się z podstawami rozgrywki na tyle, by nie zepsuć partii im ani sobie. I powtórzę, nie mam tu na myśli rzetelnego poznania zasad, bo to rzecz oczywista. Chodzi o to, żebym nie był chłopcem do bicia i botem, który robi randomowe ruchy i dopiero przy następnej partii zagra bardziej świadomie. Bo po tak traumatycznym doznaniu następnego razu może już nie być :wink:
menelobej
Posty: 410
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 95 times
Been thanked: 207 times

Re: Czego brakuje na planszowym YT?

Post autor: menelobej »

KurikDeVolay pisze: 26 maja 2024, 23:20 Gracze planszowi, to zwykle ludzie ambitni, którzy lubią zagadki. To nie jakieś 13-15 letnie ciołki które szukają czitów do meinkrafta, metabuildów i solucji krok po kroku. Ogromnie ważnym elementem gry planszowej jest opracowanie strategii SAMEMU, uczenie się na błędach swoich, ale też przeciwników i stawanie się coraz lepszym graczem z każdą kolejną partią. Taki kanał byłby potwarzą dla całej społeczności...
To, że każdy gra samemu to oczywista oczywistość, bo inaczej być nie może. Nawet znając w jakiejś grze strategię wygrywającą, a w niektórych grach takie bywają co potwierdzają nawet wpisy na tym forum, można w trakcie gry popełnić błąd lub nie docenić przeciwnika i przegrać. Stąd jeśli na jakimś kanale pojawiłyby się rozważania i porównania odnośnie różnych strategii w grach, to w jaki sposób miałoby to być potwarzą dla kogokolwiek? Przecież nie ma obowiązku oglądania/słuchania takiego kanału.
Poza tym wcale nieprawdą jest, że ogromnie ważnym elementem gry planszowej jest opracowanie strategii samemu. Często obserwując grę innych graczy można skorzystać w kolejnych rozgrywkach z czyjejś strategii i dostosować ją do aktualnej sytuacji na planszy. I to się dzieje, że ludzie starają się optymalizować działające strategie i jakoś nikomu nie jest z tym źle (z tych co optymalizują). Co najwyżej gra może się szybciej znudzić, albo inni gracze nie będą mieli ochoty w nią grać.

[EDIT] literówka i doprecyzowanie
Stephan
Posty: 193
Rejestracja: 27 lip 2011, 21:20
Has thanked: 78 times
Been thanked: 51 times

Re: Czego brakuje na planszowym YT?

Post autor: Stephan »

Tym bardziej, że w szachowym świecie kanały traktujące o tym jakich błędów nie popełniać, omawiające różne otwarcia, końcówki i tak dalej to niemal sto procent kontentu. Mnie brakuje czegoś takiego u nas 😊
gogovsky
Posty: 2271
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 473 times
Been thanked: 518 times

Re: Czego brakuje na planszowym YT?

Post autor: gogovsky »

Popatrzyłem sobie na gry na mojej półce i w większości nie da się ustalić startowych czy jakiś innych strategii. W szachach można tak się bawić, bo nie ma czynników losowych (kart/kostek/kafli itd).
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
menelobej
Posty: 410
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 95 times
Been thanked: 207 times

Re: Czego brakuje na planszowym YT?

Post autor: menelobej »

gogovsky pisze: 27 maja 2024, 00:39 Popatrzyłem sobie na gry na mojej półce i w większości nie da się ustalić startowych czy jakiś innych strategii. W szachach można tak się bawić, bo nie ma czynników losowych (kart/kostek/kafli itd).
To, że nie masz takich gier lub nie znasz takich strategii nie znaczy, że takowe nie istnieją. Nawet w grach losowych. I nie znaczy to, że nie można się dzielić przemyśleniami na ten temat z innymi ludźmi na YouTube czy innym medium.

[EDIT] - literówka
gogovsky
Posty: 2271
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 473 times
Been thanked: 518 times

Re: Czego brakuje na planszowym YT?

Post autor: gogovsky »

menelobej pisze: 27 maja 2024, 00:45
gogovsky pisze: 27 maja 2024, 00:39 Popatrzyłem sobie na gry na mojej półce i w większości nie da się ustalić startowych czy jakiś innych strategii. W szachach można tak się bawić, bo nie ma czynników losowych (kart/kostek/kafli itd).
To, że nie masz takich gier lub nie znasz takich strategii nie znaczy, że takowe nie istnieją. Nawet w grach losowych. I nie znaczy to, że nie można się dzielić przemyśleniami na ten temat z innymi ludźmi na YouTube czy innym medium.

[EDIT] - literówka
XD napisałem wiekszość i nikt nikomu nie broni się przemyśleniami dzielić. Wniosek jest po prostu, że to zbytnia nisza w niszy, dlatego nikt nie podejmuje się tego na youtube. Zresztą nawet jakbyś założył takie konto to połowę komentarzy byś miała, co p******, ile razy grałeś, że taki farmazony opowiadasz itd. Tak to niestety działa. Pozdrawiam.
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
NeXuS AlphA
Posty: 229
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 79 times

Re: Czego brakuje na planszowym YT?

Post autor: NeXuS AlphA »

Szczerze, to ja ze swojej strony również nie widzę sensu czegoś takiego (czyt. nie byłbym odbiorcą tego typu kanału). Czym innym jest dla mnie poznanie zasad gry (by umieć grać), czy też zobaczenie przykładowej rozgrywki (zobaczyć czy realny sposób/przebieg gry mi pasuje) a czym innym wykuwanie rozpracowanych ruchów i zagrań. Pierwsze mają w sobie elementy poznawcze, a ostatni wyłącznie jest nauką maksymalizowania wyników.

Niemniej należę do tych osób które choćby w HwA:LCG "po prostu" grają - mogą powtarzać co jakiś czas, zmieniać kim grają ale nie poświęcają pół dnia by liczyć, dumać i modyfikować. Dla mnie granie, to zabawa powiązana z nauką radzenia sobie z sytuacja w oparciu czym akurat dysponuje.
Tak samo jest bez względu na gre, czy to Diuna Imperium, czy jakiś COIN, czy to grupowa rozgrywka w Pax Renaissance czy cokolwiek.

Ps: Jako dziecko nie trawiłem takich rzeczy jak choćby Tranzyt (czy innych Monopolypodnobych) gdzie przegrywałem o brak kontroli wiecznie tych samych pol, a za to w takich Manewrach Morskich uwielbiałem korzystać z różnych niekonwencjonalnych (czyt. nielogicznych) zagrań. Tak jak wtedy nie interesowały mnie "strategie otwarcia", tak do dziś dnia mi zostało.
Ba, nawet ileś lat temu bawiąc się dobrze w takim The Division na konsoli zostawiłem go w cholerę, bo został zapełniony dzieciakami które miały wymaksowane buildy, często wykorzystujących bugi i psujących rozgrywkę; bo wydawało im się że będąc nastawionym na optymalizację i destrukcje rozgrywki innym są przecież od nich lepsi i mądrzejsi, gdy tylko beznamiętnie powtarzali to czym inni im podobni pokazali na YT...
toblakai
Posty: 1288
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 232 times
Been thanked: 251 times

Re: Czego brakuje na planszowym YT?

Post autor: toblakai »

Jakiś czas temu miałem taką myśl, że jest coś czego brakuje w plaszówkowym youtubie albo ja się po prostu z tym nie zetknąłem. Nie jest to coś czego potrzebuje, bo sam nie wyszukuje tego typu materiałów, ale odnoszę wrażenie, że bardziej popularne segmenty w jakiejś wersji takie treści posiadają. Chodzi mi konkretnie to nagrania pokazujące co dany twórca ostatnio ciekawego KUPIŁ :)

Żona siedzi mocno w tematyce dziewiarstwa i jak słucha podcastów czy też vlogów to tam prawie zawsze jest segment o tym jakie włóczki udało się kupić i co z nimi będzie robione - prezentacja projektow itp.

Podobne rzeczy widuję w przestrzeni gier wideo - śledzę sobie między innymi Happy Console Gamera i on wrzuca raz na jakiś czas filmik z tym jakie fajne fanty pozyskał. Jakieś niszowe gry albo gadżety. Szczególnie fajne są niszowe, starsze gry które wyrwał, bo zawsze suplementowana taka prezentacja jest szerszym omówieniem danego tytułu.

Na planszówkowym youtubie jedyne co widziałem to materiały w których wspomniane jest, że 'wydawnictwo ABC przesłało XYZ i możecie spodziewać się recenzji. bo tytuł jest dla mnie mega ciekawy'. I niestety dotyczy to w zasadzie wyłącznie nowości - przy czym zdaję sobie sprawę, że pozyskanie starszych tytułów w tym hobby może być trudne.

Aczkolwiek może fajne by było coś podobnego do tego co robi Gambit ze swoimi retrospekcjami - czyli ktoś kto nie grał w jakiś starszy tytuł mógłby go kupić i zrobić "weryfikację" ogólnej opinii o danym tytule. Takie "sprawdźmy czy ludzie mają rację" :D
samuraj1369
Posty: 471
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 181 times
Been thanked: 179 times

Re: Czego brakuje na planszowym YT?

Post autor: samuraj1369 »

Tworząc kanał ze strategiami, osoby go oglądające zabierają sobię spokojnie z połowę rozgrywek z regrywalności, właśnie przez to, że już ją w połowie poznały. Druga połowa to gry z wykorzystaniem tych strategii i dziękujemy, gra na półkę.

W mojej głowie wygląda to trochę jak przechodzenie gry komputerowej z solucjami czy kodami. Kiedys w wirtualnym świecie największą radość dawała sama droga przez grę. Dziś widzimy dokładnie to o czym tratuje ten temat - przyspieszanie rozgrywki, wykupowanie od razu lepszych rzeczy, pomijanie zbyt trudnych etapów rozgrywki itd.

Pomijam fakt, że aby omawiać strategie w grach, to trzeba być w nich ekspertem. Wydaję mi się (może błędnie), że contentu za dużo by nie było jeśli kanał tworzyłaby jedna osoba i to tylko na podstawie swoich własnych, realnych doświadczeń.
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1577
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 207 times
Been thanked: 605 times

Re: Czego brakuje na planszowym YT?

Post autor: Ayaram »

Jak dla mnie nierealne w praktyce. Żeby stworzyć coś takiego z sensem, trzeba się naprawdę znać na danej grze - żadne podejście typowego kanału planszówkowego - co tydzień omówienie strategii do kolejnej gry nie przejdzie, bo z tego by się zrobiło "no jak tak 2x grałem i udało się wygrać". Z kolei ogarnianie gry w stylu "ogrywam dobrze tytuł 2 miesiące, robię filmik i zapominam o jego istnieniu bo trzeba następny ogrywać - wątpię żeby komukolwiek się tak chciało grać prywatnie, a poświęcać się dla YT biorąc pod uwagę że algorytmy YT tego nie lubią - też raczej średnio. Jedynym wyjściem wydaje mi się kanały tworzone od fanów zajaranych jakimś 1-5 tytułami, który przy okazji tworzy kanał skupiony na tylko tych tytułach. I sam nawet myślałem o czymś takim (o kooperacyjnych LCG-ach akurat) tylko problem jest taki, że... nikt by tego nie oglądał. Mamy nasze jeszcze "nie-mainstreamowe" hobby, bierzemy z tego niszę czyli w tym wypadku graczy gier LCG, z tej niszy bierzemy nisze - czyli osoby co chcą poznawać strategie, wśród nich z kolei - nie wszyscy jeszcze lubią siedzieć na jutubie, a i z tego jeszcze odpadnie jakaś część osób której zwyczajnie nie przypasuje moja osoba. Strzelam, że jakbym NAPRAWDĘ się przyłożył i poświęcił czas na edycje, porządne zrobienie tego to MAKSYMALNIE dozbierał bym w bólach może 10 osób na odcinek. Brzmi zachęcająco? Wiele godzin pracy, by 3 osoby się uśmiechnęły? Raczej średnio..
Arius
Posty: 1445
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 316 times
Been thanked: 176 times

Re: Czego brakuje na planszowym YT?

Post autor: Arius »

Też uważam, że bardzo ciężka sprawa.
Różne gry mają swoje mankamenty, niuanse.
Ktos musiałby być obcykany bardzo dobrze w wieku tytułach. A i tak pod każdym materiałem pewnie by się pojawiła rzesza komentarzy: źle, bo powinno być tak i tak; nie, to się nie sprawdzi.
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 40 times
Been thanked: 188 times

Re: Czego brakuje na planszowym YT?

Post autor: krecilapka »

Ja też jawię się jako umiarkowany entuzjasta takiego kanału. Dyskusje o strategiach wygrywających, opowieści, że gra jest "zepsuta" bo takie czy inne rozwiązanie prowadzi do zwycięstwa, odbieram raczej jako wymianę informacji niż niż solucje. Dlatego mają one sens na BGG. Gracze którzy dany tytuł mają go rozpykany mogą być zainteresowani wymianą spostrzeżeń co do niego. Ale planszówki to nie gry video i nie potrzebują takiej łopatologii. Te "tutoriale" wbudowane w różne gry, przykładowe początkowe 3-4 ruchy tłumaczące, że najpierw musisz wziąć zasoby, później je wydać by się wzmocnić, i dopiero później atakować to w zupełności wystarczy.
Gdyby się pojawił kanał publikujący skrypty: TYTUŁ GRY->weź 1 zasób ten, dwa tamte, 2 kafle wygrywające=zwycięstwo. To praktycznie mogłoby się okazać, że to zamordowałoby tę grę. Bo po co w nią grać ;). Mam wrażenie, że wręcz uznano by ją za niedorobioną i to byłby zły pijar. Prawdę mówiąc super wspominam takie rozgrywki gdy w takich tytułach jak BRASS, ZIMNA WOJNA, BLOOD RAGE, SPARTAKUS, KSIĄŻĘTA FLORENCJI usiadł gość twierdzący, że to bez sensu gra, bo on zna strategię wygrywającą. No i rozgrywka pokazała jak bardzo był w błędzie. Poza Kemetem ;).
Dyskusje między znawcami tytułu wydają mi się w porządku. Porady o tym to co istotne także wydają mi się w porządku. Ale skrypty zachowań już dla mnie przekraczają granicę tego co jest w porządku. Chyba bym to odbierał jako cheatownie. Plansżówkowe hobby jest mocno społeczne, opierające się na kontaktach międzyludzkich i takie zachowania są bardziej nie na miejscu, niż wobec np. gier video.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: Czego brakuje na planszowym YT?

Post autor: PytonZCatanu »

KurikDeVolay pisze: 26 maja 2024, 23:20 Gracze planszowi, to zwykle ludzie ambitni, którzy lubią zagadki. To nie jakieś 13-15 letnie ciołki które szukają czitów do meinkrafta, metabuildów i solucji krok po kroku. Ogromnie ważnym elementem gry planszowej jest opracowanie strategii SAMEMU, uczenie się na błędach swoich, ale też przeciwników i stawanie się coraz lepszym graczem z każdą kolejną partią. Taki kanał byłby potwarzą dla całej społeczności...
Grywasz w szachy? 🙂

YT jest pełen kanałów strategicznych dla tej gry i ma się ona wybitnie dobrze 🙂
gogovsky pisze: 27 maja 2024, 00:39 Popatrzyłem sobie na gry na mojej półce i w większości nie da się ustalić startowych czy jakiś innych strategii. W szachach można tak się bawić, bo nie ma czynników losowych (kart/kostek/kafli itd).
Na YouTube jest dużo filmików o strategii w Ark Nova - to że są elementy losowe, to nie znaczy że nie można rozgryźć strategii.
Ostatnio zmieniony 27 maja 2024, 09:23 przez PytonZCatanu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 1002
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 1009 times
Been thanked: 451 times

Re: Czego brakuje na planszowym YT?

Post autor: KurikDeVolay »

Nie chcę rozpętywać ponownie dyskusji o szachach, wypowiedziałem się już kiedyś co sądzę na temat zabaw pamięciowo-lifestylowych.
Stephan
Posty: 193
Rejestracja: 27 lip 2011, 21:20
Has thanked: 78 times
Been thanked: 51 times

Re: Czego brakuje na planszowym YT?

Post autor: Stephan »

Arius pisze: 27 maja 2024, 08:53 [...]pewnie by się pojawiła rzesza komentarzy: źle, bo powinno być tak i tak; nie, to się nie sprawdzi.

Hihi, przecież ta "rzesza komentarzy" to brzmi jak mokry sen każdego jutubera :wink:

Jak napisałem: zdaję sobie sprawę z wszelkich trudności z tym związanych. Też nie widzę możliwości robienia podobnego kontentu regularnie, poświęconego nowym grom i ich dogłębnej analizie. Ale takie luźniejsze "TOP 10 porad", skupiające się na zupełnych klasykach i mające raczej na celu ułatwienie nowym graczom nawiązanie rywalizacji z bardziej doświadczonymi przez choćby uniknięcie popularnych błędów byłoby już wykonalne. Takie gry jak Agricola, TTA, wspomniany Brass czy Zamki Burgundii mogą odstraszyć nowego gracza, któremu przez źle zrekrutowanego robotnika posypie się partia i bite dwie godziny będzie smutno spoglądał na odlatujących mu współpraczy. A są to gry, które mają swoje wersje online i na forach można znaleźć mnóstwo teoretycznych opracowań na temat ich strategicznych aspektów. Myślę, że wielu "topowych" graczy chętnie podzieliłoby się swoją wiedzą, a nawet wystąpiło gościnnie w odcinku poświęconym danej grze. I mówię: wszystko nie po to, aby zrobić z widza GMa, tylko pomóc mu przeskoczyć wyższy próg wejścia w dany tytuł i uświadomić go odnośnie różnych dostępnych w grze strategii, zagrożeń i tak dalej i tak dalej.
Awatar użytkownika
salaba
Posty: 308
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:40
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 173 times
Been thanked: 259 times

Re: Czego brakuje na planszowym YT?

Post autor: salaba »

W planszówki gram dla frajdy a do stołu nie siadam z ludźmi, którzy mają wszystko policzone, ustalone strategie itd. Zdecydowanie nie byłabym odbiorcą takiego kanału, bo frajda grania jest właśnie w samodzielnym odkrywaniu.

Natomiast czego definitywnie brakuje mi na polskim YouTube to:
1. omawiania gier niszowych, białych kruków, gier print and play - czasem Zaku, Solo Gram coś takiego pokazują, ale jest tego zdecydowanie więcej w czeluściach BGG
2. zestawień gier o podobnych mechanikach i/lub tematykach i ich porównań - w stylu jeśli lubisz "to" to oto omówienie gier mniej lub bardziej znanych z "tym", bo coraz więcej gier różni się często grafiką i ma upchane "coś" na siłę byle się wyróżniać na rynku, ludzie kupują oczami itd.

EDIT:
Tak szczerze, to taki kanał musiałaby by prowadzić super doświadczona osoba z wieloletnim stażem w planszówkach, która poznała tyle planszowek, aby mieć odpowiednią wiedzę - na ten moment tylko Gandalfa (i może Barolka jako elfa pomocnika ;)) widzę w tej roli :)
Ostatnio zmieniony 27 maja 2024, 09:38 przez salaba, łącznie zmieniany 1 raz.
Sannderson
Posty: 28
Rejestracja: 30 wrz 2023, 23:07
Has thanked: 40 times
Been thanked: 21 times

Re: Czego brakuje na planszowym YT?

Post autor: Sannderson »

Dobra, trochę odbijając w tym temacie:
Nie wiem czy komuś tego brakuje, ale na pewno nie ma na polskim YT czegoś takiego jak kanał Liege of games, gdzie cały kanał możnaby w zasadzie podsumować: "Nie wspieraj, nie kupuj, nie potrzebujesz tego", np.:



Wiadomo też, że na tym się nic nie zmonetyzuje, wydawcy też raczej chętnie nic nie wyślą - ale od strony konsumenta jest to wartościowy content, który po wypunktowaniu danej kampanii/gry pozwala odetchnąć portfelowi i poskromić hype.
Przyznam, że raz czy dwa jego materiał pomógł mi wstrzymać się rzuceniem pieniędzmi i nie żałuję.
Myślę, że z polskich twórców na YT tylko ewentualnie Gambit mógłby sobie na coś takiego pozwolić, no ale to by trzeba jeszcze mocno się skupiać się na nowościach i kampaniach.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: Czego brakuje na planszowym YT?

Post autor: PytonZCatanu »

Dyskusja, wydaje mi się, że będzie naturalnie zmierzać ku starym podziałom na graczy lubiących masterować dobre gry i czerpiących radość z partii na wyższym poziomie i graczy, którym masterowanie kojarzy się z nuda i raczej preferujących 1-3 partyjki w nową grę i skok na kolejną nowość.

Trudno tu znaleźć złoty środek, ale kanał strategiczny na pewno miałby swoich fanów (wystarczy spojrzeć na działy strategii popularnych gier na Bgg - dziesiątki stron i mnóstwo ciekawych dyskusji).
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 907
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 301 times
Been thanked: 218 times

Re: Czego brakuje na planszowym YT?

Post autor: Seraphic_Seal »

Stephan pisze: 26 maja 2024, 23:13 Oczywiście zdaję sobie doskonale sprawę, dlaczego taki kanał nigdy nie powstał - ani u nas, ani, o ile się orientuję, w anglojęzycznym jutubie.
Nie o wszystkim muszą być akurat kanały. Na ten temat w wielu grach znajdziesz multum informacji na bgg. Np do takiego Clash of Cultures masz bliskie optymalnym strategie otwarcia dla danej nacji, poza tym sporo dyskusji ogólnych. Dla mnóstwa gier są robione bardzo głębokie analizy itp.

A tego typu filmy (bo częściej są to chyba pojedyncze filmy niż całe kanały?) też się znajdą. Sam kiedyś trafiłem na wielogodzinny poradnik do Terra Mystica, który traktował o graniu jedną konkretną rasą xD analiz pozycji startowych w Catanie też jest mnóstwo
samuraj1369 pisze: 27 maja 2024, 08:43 Tworząc kanał ze strategiami, osoby go oglądające zabierają sobię spokojnie z połowę rozgrywek z regrywalności, właśnie przez to, że już ją w połowie poznały. Druga połowa to gry z wykorzystaniem tych strategii i dziękujemy, gra na półkę.
No już bez skrajności. Statystyczna gra i tak ląduje na półce po maks. kilku partiach, albo przerwy pomiędzy partiami są tak długie, że i tak praktycznie uczysz się gry od nowa. A bo to kilka nowych gier przyszło, a to znajomy z grupy coś przyniósł, a to wrócimy do czegoś starszego, a to ilość graczy się zmieniła, a to za długie/za krótkie.
samuraj1369 pisze: 27 maja 2024, 08:43 W mojej głowie wygląda to trochę jak przechodzenie gry komputerowej z solucjami czy kodami.
Nie wiem czemu od razu porównania do jakiś solucji. Autor wątku nie napisał, że chce mieć napisane jakie ruchy robić od początku do końca gry. Pytanie było o ewentualne schematy otwarcia (co akurat jest istotne, bo jest sporo gier, gdzie słaby początku może przekreślić liczenie się w danej partii), jakich błędów ewentualnie unikać, wskazanie ciekawych powiązań między elementami (zwłaszcza, że w wielu gier są po prostu op kombinacje czy nawet pojedyncze karty, i warto przynajmniej wiedzieć o ich wykorzystaniu) itp.
Też od razu jest podany jeden z możliwych powodów sięgania po takie materiały - żeby początkujący mógł sensowniej wejść w doświadczoną grupę. Poza tym - może ktoś by chciał pograć kompetetywnie - a bo lokalnie jest jakiś turneij z nagrodami czy coś i chce jak najszybciej wejść na taki poziom.

Jak chcesz porówanie do gry komputerowej - to tak, jakbyś przed zagraniem w BG3 przeczytał jakiś poradnik o dobrych buildach, albo co warto zrobić w pierwszych godzinach rozgrywki.

Co do grania kompetetywnego - jak w takim hsie chcesz typowo grać pod ranking, to najczęściej nie bawisz się w budowanie talii tylko lecisz czymś, co obecnie jest w mecie, z ewentualnymi drobnymi zmianami. Nie poświęcasz miesięcy, na budowanie i dopracowanie własnej talii. A mimo tego, że pobrałeś gotową talię i może nawet był opisany jakiś poradnik grania nią, to wciąż bardzo duża część sukcesu leży w Twojej ogólnie znajomości gry.
Ostatnio zmieniony 27 maja 2024, 10:06 przez Seraphic_Seal, łącznie zmieniany 1 raz.
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 778
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 692 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Czego brakuje na planszowym YT?

Post autor: anitroche »

PytonZCatanu pisze: 27 maja 2024, 09:37 Trudno tu znaleźć złoty środek, ale kanał strategiczny na pewno miałby swoich fanów (wystarczy spojrzeć na działy strategii popularnych gier na Bgg - dziesiątki stron i mnóstwo ciekawych dyskusji).
Ja myślę, że robienie takiego kanału o strategiach w grach troszkę nie ma sensu przez to, że właśnie brakowałoby tam dyskusji. Na forum, czy tu czy na bgg, ludzie wymieniają się spostrzeżeniami, komuś się wydaje, że jakaś strategia jest OP i zaraz pojawia się ktoś inny, kto ma odmienne zdanie i to jest super. Problem z filmem wrzuconym na YT jest taki, że jedyne pole do dyskusji dają komentarze, a skoro i tak mam przekopać się przez sekcję komentarzy, to wolę poczytać forum, które wizualnie i funkcjonalnie (m.in. opcja cytowania, czy możliwość wstawiania zdjęć) jest lepiej przystosowane do takiej wymiany zdań.
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Wildcard
Posty: 112
Rejestracja: 18 lut 2024, 12:42
Has thanked: 30 times
Been thanked: 19 times

Re: Czego brakuje na planszowym YT?

Post autor: Wildcard »

Ciezko jest prowadzic kanal ktory skupia sie naanalizowaniu startegi do wielu tytulow. Trzeba sporo czasu zeby rozegrac wystarczajaca ilosc partji, przeanalizowac wszystko no i przecwiczyc w grach. A potem oczywiscie poisac, wypunktowac i przedstawic.

Tylko teraz to trzeba zrobic dla KAZDEJ gry ktora chce sie zaprezentowac. No i ile osob bedzie zainteresowanych super wnikliwymi strategiami dla tego jednego konkretnego tytulu? ogladalnosc dosc niska.

Sa kanaly ktore skupiaja sie na konkretnych tytulach (np twilight imperium 4) ale sa to kanaly o tym konkretnym tytule i skupiaja fanow tej konkretnej gry. Zrobic to na wieksza skale dla wiekszej ilosci gier na jendym kanale ... ehh nie lada wyzwanie :D
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: Czego brakuje na planszowym YT?

Post autor: PytonZCatanu »

anitroche pisze: 27 maja 2024, 09:47
PytonZCatanu pisze: 27 maja 2024, 09:37 Trudno tu znaleźć złoty środek, ale kanał strategiczny na pewno miałby swoich fanów (wystarczy spojrzeć na działy strategii popularnych gier na Bgg - dziesiątki stron i mnóstwo ciekawych dyskusji).
Ja myślę, że robienie takiego kanału o strategiach w grach troszkę nie ma sensu przez to, że właśnie brakowałoby tam dyskusji. Na forum, czy tu czy na bgg, ludzie wymieniają się spostrzeżeniami, komuś się wydaje, że jakaś strategia jest OP i zaraz pojawia się ktoś inny, kto ma odmienne zdanie i to jest super. Problem z filmem wrzuconym na YT jest taki, że jedyne pole do dyskusji dają komentarze, a skoro i tak mam przekopać się przez sekcję komentarzy, to wolę poczytać forum, które wizualnie i funkcjonalnie (m.in. opcja cytowania, czy możliwość wstawiania zdjęć) jest lepiej przystosowane do takiej wymiany zdań.
Prawda. Trzeba by zastanowić się nad formatem, np. poprzez zapraszanie gości którzy są ekspertami w danym tytule (są turnieje przykładowo w Zimną Wojnę, Catan, Puerto Rico - chętnie posłucham co mówią na temat strategii ich zwycięzcy). Można też zaprosić graczy z wysokim elo na BGA z danej gry

Właśnie, przypomniało mi się - oglądam na YouTube filmiki o Hive (Rój). To się chyba nazywa Play Like a Champion. Gość np analizuje partie z mistrzostw świata. Można wiele się nauczyć, bardzo fajnie się go słucha.
Cyel
Posty: 2601
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1237 times
Been thanked: 1460 times

Re: Czego brakuje na planszowym YT?

Post autor: Cyel »

samuraj1369 pisze: 27 maja 2024, 08:43 Tworząc kanał ze strategiami, osoby go oglądające zabierają sobię spokojnie z połowę rozgrywek z regrywalności, właśnie przez to, że już ją w połowie poznały. Druga połowa to gry z wykorzystaniem tych strategii i dziękujemy, gra na półkę.

W mojej głowie wygląda to trochę jak przechodzenie gry komputerowej z solucjami czy kodami.
Ok, mistrzowie szachowi studiujący i analizujący historyczne partie są jak dzieciaki kupujące XP w grze sieciowej, żeby nie musieć w nią grać. Dziękuję, już wszystko wiem.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
ODPOWIEDZ