Orzeł i gwiazda

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: ragozd »

Widzisz jax, jakies 3/4 pytan w faqu do HB to - na stronie X w akapicie Y jest to napisane.
Przyklady w zasadach sa dobre, ale dam jeszcze co najmniej 2 dodatkowe sytuacje do zamieszczenia - troche takich sytuacji wyniklo juz :)
Hudson - niektorzy maja talent do wyciagania "krzaczkow" podczas lektury zasad "na sucho" :)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: Grzech »

Panowie, przepraszam za ostre słowa ale aktualnie instrukcję czyta się FATALNIE.

Przykład z strony 3 i 4

str. 3
Drewniane bloczki

Jednostki wojskowe, dywizje, brygady czy inne oddziały przedstawione są w grze przez drewniane bloczki.

str.4

Drewniane bloczki reprezentuja jednostki.

Zebyśmy się dobrze zrozumieli -nie mam wielkiego problemu z czytaniem takiej instrukcji (przebrnięcie przez kilka instrukcji GMT zdecydowanie pomaga) i rozumieniem o co chodzi ale mam wrażenie że instrukcja była pisana z doskoku i często bez przejrzenia co było kilka akapitów wcześniej. Dla człowieka nieobeznanego z planszówkami to może być ciężkie do zrozumienia.

Jak pojawia się jakieś pojęcie w instrukcji to przynajmniej po raz pierwszy powinno być wytłuszczone i podane jednocześnie z skrótem który wykożystujecie później - str.3 Punkty siły i kawałek dalej- PS a na stronie 5 pojawiają się Punkty Zwycięstwa [PZ] - wytłuścić i jest cacy.... tylko na tej samej stronie pojawia się tajemniczy skrót PU - jak mniemam punkty uzupełnień?

Jedno pytanie merytoryczne dlaczego jednostki ukraińskie moga się pojawić w Warszawie? może lepiej we Lwowie? - muszę przyznać ze mało wiem na temat tego konfliktu stąd takie pytanie.
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: ragozd »

Nie przepraszaj, bo wlasnie o cos takiego chodzi. Tez jestem za takim tepieniem niepotrzebnych powtorzen :) - dawaj wiecej
Niestety Robert ma tendencje do powtarzania wszystkiego niepotrzebnie :(
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: Grzech »

ragozd pisze:Nie przepraszaj, bo wlasnie o cos takiego chodzi. Tez jestem za takim tepieniem niepotrzebnych powtorzen :) - dawaj wiecej
TO nie są tylko powtorzenia to jest chaos :(
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: costi »

Pierwszy akapit, druga kolumna, pierwsza strona - slowo karty pojawia sie w praktycznie kazdym zdaniu, strasznie ciezko sie to czyta, stylistycznie jest do bani.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
robert-wg
Posty: 135
Rejestracja: 13 wrz 2006, 12:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: robert-wg »

Grzech pisze: str.4
Drewniane bloczki reprezentuja jednostki.
Niedokładnie zacytowałeś (font oznaczający dwukropek zostanie zmieniony) i przez to zmienił się kontekst. Jest:

"Drewniane bloczki reprezentuja jednostki:" dwukropiek, a nie kropka ... i dalej leci opis jakie jednostki reprezentują
Grzech pisze:Jak pojawia się jakieś pojęcie w instrukcji to przynajmniej po raz pierwszy powinno być wytłuszczone i podane jednocześnie z skrótem który wykożystujecie później - str.3 Punkty siły i kawałek dalej- PS a na stronie 5 pojawiają się Punkty Zwycięstwa [PZ] - wytłuścić i jest cacy.... tylko na tej samej stronie pojawia się tajemniczy skrót PU - jak mniemam punkty uzupełnień?
Lista skrótów użytych w grze została przesunięta na początek [była na końcu].
Grzech pisze:Jedno pytanie merytoryczne dlaczego jednostki ukraińskie moga się pojawić w Warszawie? może lepiej we Lwowie? - muszę przyznać ze mało wiem na temat tego konfliktu stąd takie pytanie.
W przypadku zajęcia tych pól musi się gdzieś pojawić.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: costi »

Czy znalezione bledy interpunkcyjne tez tu mamy wymieniac?

EDIT: pomijajac interpunkcje i gramatyke, to mam takie uwagi:
- nie znalazlem nigdzie informacji o predkosci ruchu poszczegolnych typow wojsk
- nie rozumiem torow PZ i Inicjatywy; przyklad do tych torow powinien zawierac jakis obrazek, bo dzialaja one zupelnie inaczej niz w 90% gier, a zawarte opisy i przyklady sa metne i (przynajmniej dla mnie) zupelnie nie tlumacza, jak to ma dzialac.
- przyklad wydawania rozkazow na stronie 10. jest pokrecony: druga ilustracja jest zamieniona miejscami z ostatnia.
- strona 10., akapit IX.2: przyklad na koncu akapitu jest kompletnie bez sensu (tzn. sens ma, ale jest tragicznie sformulowany), chyba, ze brakuje tam ilustracji. Jesli nie brakuje, to powinno byc to sformulowane np. tak:
"Atakowany z trzech stron ma -4PS. Gdyby dzialal na niego rozkaz Obrona, modyfikator wynioslby -2PS (bo Obrona ignoruje jedna flanke)".
- przyklad walki, str. 11, prawa kolumna na gorze: obrazek warto zmodyfikowac tak, zeby bylo widac sile wszystkich walczacych jednostek. Na chwile obecna widac tylko sile polskiej 4. dywzji piechoty, reszta jest zaslonieta (albo 4. DP, albo zetonem rozkazu). Co wiecej, jesli dobrze widze jednostke, ktora jest schowana za 4. DP, to ma ona 4 sily, wiec jest blad w przykladzie. Dodatkowo, IMHO sila jednostki sowieckiej przed i po walce tez powinna byc widoczna, na potrzeby przykladu.
- str. 13, XIII.1 rywalizacja dowodcow sowieckich - ta sama uwaga, co do torow PZ i Inicjatywy - jest to napisane w sposob kompletnie niezrozumialy i bez porzadnego przykladu (z ilustracja!) graczom bedzie IMHO ciezko to ogarnac.
- strona 14.: z ulga przywitalem zmaine czcionki na cos normalnego :) IMHO nie ma sie co silic na jakies wymyslne fonty winstrukcji, bo tylko utrudniaja one czytanie. W naglowkach - jasne, czemu nie, ale wlasciwy tekst powinien byc pisany mozliwie zwyczajna czcionka.
-str. 14, wejscie 1. AK Budionnego: w pierwszym zdaniu akapitu zcytami "poczawszy od akcji 5 pierwszego etapu (...)", po czym w tabelce ponizej pierwsza pozycja to "1 etap, Akcja 4, 4" - que pasa?
- str. 14, pierwszy scenariusz: rozumiem, ze Polacy maja na starcie -3 PZ?
Ostatnio zmieniony 27 sie 2009, 12:26 przez costi, łącznie zmieniany 1 raz.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Wilk
Posty: 683
Rejestracja: 19 cze 2007, 15:21
Lokalizacja: Wawa

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: Wilk »

Bardzo dziękuję za instrukcję, teraz mam nawał pracy, więc ją tak "poczytuję" z doskoku, póki co (ale parę rzeczy już mi się rzuciło w oczy), po weekendzie na pewno zgłoszę jakieś uwagi. ;)
Awatar użytkownika
Cirrus
Posty: 385
Rejestracja: 06 paź 2006, 08:54
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: Cirrus »

Co było już mówione- brak info o punktach ruchu!

I na szybko po pierwszym czytaniu-
-l i 1 w instrukcji są identyczne, może przeszkadzać
-jest napisane że żetony rozkazów kładziemy na pola z bloczkami. CZy na puste nie wolno stawiać marszu itd? Nie wyjaśniono.
-str 5: punkty obronne nie ignorują flanki- lepiej wrzucić to przy opisie bitwy, w tym miejscu miesza w głowie.
-str4 pkt 3 ostatnie zdanie powinno chyba brzmieć "...na polu oznaczonym jako wydarzenia..." (jest "...na polu oznaczonego jako wydarzenia...")
-XI.1 2 akapit jest krańcmu powinno krańcu (?)
-XI.2 w wyrazie każda k nie jest podkreślone ;)
-IV "Każdy etap trwa 1 miesiąc czasu..." nie lepiej "Każdy etap trwa miesiąc czasu..."? Powtórzenie niepotrzebne.

Chwilowo tyle, jutro się wgryzę i dopiszę coś :)

Ale po przeczytaniu instrukcji biorę grę w ciemno :D
"Uwielbiam kiedy jazdy zwał
Po chamskich karkach leci w cwał
Spod kopyt pryska taki syn
Dalej ich prać i lać i w dym!"

http://tubylem.blog.onet.pl/ - moje podróże małe i duże :)
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: ragozd »

Cirrus pisze:Co było już mówione- brak info o punktach ruchu!
jest o ruchu, co nie znaczy, ze w jednym miejscu - przy rozkazach
Cirrus pisze: -jest napisane że żetony rozkazów kładziemy na pola z bloczkami. CZy na puste nie wolno stawiać marszu itd? Nie wyjaśniono.
wyjasniono - przy rozkazach

Niestety przepisy o ruchu i rozkazach sa czesciowo w opiach zetonow - nie jest to najszczesliwsze, moze uda sie zmienic
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
robert-wg
Posty: 135
Rejestracja: 13 wrz 2006, 12:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: robert-wg »

Cirrus pisze:Ale po przeczytaniu instrukcji biorę grę w ciemno :D
No nie tak w ciemno. Znasz już mechanikę :)

Uwzględniłem Wasze sugestie. Dziękuję za nie. Właśnie kończę nowszą wersję (dziś albo jutro będzie na serwerze), w której oprócz Waszych spostrzeżeń i uwag są 2 nowe elementy:

- Przykładowy etap gry - rozpisany krok po kroku, na przykładzie pierwszych dni Wyprawy Kijowskiej, etap z ilustracjami. Wielu graczy to sugerowało. Myślę, że rozwieje wiele wątliwości i pomoże szybciej wdrożyć graczy w mechanikę.

- Sugestie autora. W każdym scenariuszu zwarłem sugestie, co do strategii. Nie chciałbym aby ktoś zniechęcił się do gry po pierwszej rozgrywce z powodu głupich błędów strategicznych. Mam nadzieję nieco nakierować graczy, aby nie popełniali głupich błędów. Miałem to umieścić na stronach www, ale zdecudowałem się zawrzeć w intrukcji. Na stronach zaś umieszczę po ukazaniu się gry, obszerniejszy tekst dot. przyjętych strategii i mam nadzieję, że z Waszą pomocą.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: melee »

robert-wg pisze:Sugestie autora. W każdym scenariuszu zwarłem sugestie, co do strategii. Nie chciałbym aby ktoś zniechęcił się do gry po pierwszej rozgrywce z powodu głupich błędów strategicznych. Mam nadzieję nieco nakierować graczy, aby nie popełniali głupich błędów. Miałem to umieścić na stronach www, ale zdecudowałem się zawrzeć w intrukcji. Na stronach zaś umieszczę po ukazaniu się gry, obszerniejszy tekst dot. przyjętych strategii i mam nadzieję, że z Waszą pomocą.
Tylko musisz uważać, bo gdy Wallace tak robił, to później gracze pisali na forum, że nie potrafi grać w swoje gry ;) I już nie pisze "sugestii" 8)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: Andy »

robert-wg pisze:Mam nadzieję nieco nakierować graczy, aby nie popełniali głupich błędów.
Byle nie za bardzo, bo jak mawia Legun: "Gracze nie powinni powtarzać błędów historycznych. Powinni popełniać własne." ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
robert-wg
Posty: 135
Rejestracja: 13 wrz 2006, 12:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: robert-wg »

melee pisze:Tylko musisz uważać, bo gdy Wallace tak robił, to później gracze pisali na forum, że nie potrafi grać w swoje gry ;) I już nie pisze "sugestii" 8)
Bo może nie potrafi :wink:

Sugestie są bardzo ogólnikowe, bez szczegółów.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1803
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: Legun »

Andy pisze:
robert-wg pisze:Mam nadzieję nieco nakierować graczy, aby nie popełniali głupich błędów.
Byle nie za bardzo, bo jak mawia Legun: "Gracze nie powinni powtarzać błędów historycznych. Powinni popełniać własne." ;)
Duch oddany jak najbardziej. Dokładnie była to sugestia dla autorów gier: Nie zmuszaj graczy do popełniania historycznych błędów - pozwól im robić własne.

Sugestie to faktycznie może być wątpliwe i zniechęcające. Natomiast do każdego scenariusza można ewentualnie dodać listę najczęstszych błędów wynikających ze złego zastosowania procedur - najczęściej nawykowego przeniesienia procedur z innych gier lub wcześniejszych scenariuszy. Np. po ostatniej próbie zagrania scenariusza "Przesilenie" w OWC stwierdziłem, że takim błędem Sprzymierzonych jest w nim wykonanie fazy ruchu odwodów na początku posunięcie, nie zaś wykorzystanie jej po oderwaniu się od przeciwnika ruchami zwykłymi do strategicznego przegrupowania, w tym tajnej koncentracji. Bez tego jest bardzo trudno zaskoczyć Rosjan i zatrzymać ich pierwsze uderzenie.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: Andy »

Legun pisze:Sugestie to faktycznie może być wątpliwe i zniechęcające.
A mnie się sugestie autorskie w instrukcji do OWC bardzo podobały. Zpamiętałem np., jak ważne dla Sprzymierzonych jest zdobycie Dęblina jako "zwornika frontu rosyjskiego", albo wskazówka dla Rosjan na temat pożądanych działań w Prusach Wschodnich: "Raz rodyła maty!" ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: ragozd »

Te sugestie, to jedno - dwa zdania, np. wycofaj sie z jak najmniejszymi stratami i staraj sie obronic Kijow ;) Takie oczywistosci ;)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1803
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: Legun »

Andy pisze:
Legun pisze:Sugestie to faktycznie może być wątpliwe i zniechęcające.
A mnie się sugestie autorskie w instrukcji do OWC bardzo podobały. Zpamiętałem np., jak ważne dla Sprzymierzonych jest zdobycie Dęblina jako "zwornika frontu rosyjskiego", albo wskazówka dla Rosjan na temat pożądanych działań w Prusach Wschodnich: "Raz rodyła maty!" ;)
Dałem się przekonać, że to dobry pomysł :D .
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
robert-wg
Posty: 135
Rejestracja: 13 wrz 2006, 12:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: robert-wg »

Wiadomość dla ochotników. Na serwerze jest wersja instrukcji, już prawie oficjalna. Za 2-3 dni opublikuję ją.
Awatar użytkownika
robert-wg
Posty: 135
Rejestracja: 13 wrz 2006, 12:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: robert-wg »

Zaczęła się przedsprzedaż gry. Więcej na stronach wydawnictwa - http://www.gryleonardo.pl

Edit. Druk instrukcji idzie na samym końcu. Można jeszcze zgłaszać uwagi.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: farmer »

Mój kuzyn o zapędach detektywistycznych wynalazł, że rozpczyna się przedsprzedaż gry :)

http://www.rebel.pl/product.php/1,728/1 ... iazda.html

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
Wehr
Posty: 333
Rejestracja: 27 maja 2008, 19:10
Lokalizacja: C.K.S.M.K.Kraków/Zakopane
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: Wehr »

Obrazek

PORAŻKA!

Nie dość, ze brak polskich znaków, to jeszcze ortograf. :roll: Mam nadzieję, ze mechanika zrównoważy niedbalstwo i brak korekty...
Obecnie: Agricola, Bitwy Westeros, 7 Cudów
Moja kolekcja
A to bym chciał :-P
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: Andy »

Bez paniki! To jakaś bardzo wczesna wersja karty. Od tego czasu było co najmniej pięć korekt. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
berem
Posty: 1218
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: berem »

A może specjalnie bez polskich liter bo być może w tych czasach, które symuluje gra, na maszynach do pisania lub dalekopisach nie było polskich liter. Choć właściwie i słowa trochę inaczej brzmiały.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Orzeł i gwiazda

Post autor: Andy »

Zapewniam: w wersji ostatecznej gry będzie występować współczesna polszczyzna i polskie znaki. Pomyłek z pewnością nie dało się do końca uniknąć, ale powyższa fotka nie ma niemal nic wspólnego z aktualną rzeczywistością. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
ODPOWIEDZ