Pandemic / Pandemia (Matt Leacock)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Pandemic PL

Post autor: melee »

Graliśmy dwa razy, raz w 4 osoby (z Bazikiem, Olą i Ja_nem), dziś w 2 osoby z Madzią. Pierwszy raz być w sumie dość średni, było bardzo ciężko, do tego ja totalnie źle zrozumiałem swoją rolę i przegraliśmy gładko. Graliśmy z dwoma nowymi wariantami, to znaczy "zjadliwą chorobą" i piątą zarazą. Ta ostatnia w partii 4-osobowej nam nie zaszkodziła zupełnie, za to przegraliśmy przez brak kostek jest z 4 podstawowych chorób, co w "podstawce" nigdy mi się nie zdarzyło. Dobiła nas "zjadliwość" choroby przez specjalne zdarzenie epidemii. Dziś wręcz przeciwnie, mieliśmy duże problemy ze zrobieniem szczepionek, w ostatnim ruchu udało się wymyślić czwartą. Aby wygrać trzeba jednak mieć 5 gotowych, albo całkiem pozbyć się kostek piątej choroby. Zostały nam trzy..

Ale było naprawdę fajnie, sporo się dzieje dzięki dodatkowi, ta pierwsza partia była dość standardowa, dziś rzeczywiście działo się sporo nowych rzeczy. Ale dodatek jest niestety dość drogi:

Planszóweczka
Rebel

W kilku innych sklepach cena jak w Rebelu.
Awatar użytkownika
Wallenstein
Posty: 970
Rejestracja: 20 kwie 2006, 08:00
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Pandemic

Post autor: Wallenstein »

Z-man also plans to make the pawns smaller and likely will include a full deck of cards from the recent editions so that people who have the first two printings can use these new expansion cards without any issues.
I pytanie do posiadaczy wersji ENG. Czy są jakieś różnice co do wykonania jeżeli chodzi o grę podstawową a dodatek?
Stałe rabaty: REBEL 10%, PLANSZOSTREFA 11%. Chętnych zapraszam na priv.
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Pandemic

Post autor: khaox »

Wallenstein pisze:I pytanie do posiadaczy wersji ENG. Czy są jakieś różnice co do wykonania jeżeli chodzi o grę podstawową a dodatek?
Różnice... hmm... znacznie mniejsze pionki są zdecydowanie lepsze. Co do jakości, mają pewne niedoróbki, tzn nadmiar drewna w podstawce, ale po kilku ruchach pilnikiem wszystko jest super. Ogólne wykonanie kart jest identyczne.

Zasady (mam nadzieje ze czytaliscie) mówią, że w rozgrywce używa się kompletu kart miast graczy i po 2 karty akcji specjalnej na gracza. Ja nie zaobserwowałem problemu jako że zwykle gramy w otwarte karty. O ile nie macie dotychczasowych kart zużytych to mieszanie z kartami z dodatku nie są problemem.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Pandemic

Post autor: Tycjan »

W polskiej instrukcji (tej z Rebela) brakuje tłumaczeń tekstów kart akcji i infekcji, ponieważ jest to tłumaczenie dokładnie instrukcji angielskiej, gdzie nie ma tego ze zrozumiałych względów ;)

ja nie miałem "problemów" z pionkami, więc to chyba zależy od egzemplarza. Ogólnie wszystko ładnie się "zlewa" i nie widać co jest dodatkiem, a co podstawką.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
mn3006
Posty: 326
Rejestracja: 06 maja 2007, 19:46
Lokalizacja: Krk
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic

Post autor: mn3006 »

Czy karty z dodatku "zlewają się" z podstawką angielską/niemiecką, czy także z polską?
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Pandemic

Post autor: Tycjan »

mn3006 pisze:Czy karty z dodatku "zlewają się" z podstawką angielską/niemiecką, czy także z polską?
Z polską. Karty z dodatku są tylko troszeczkę większe, nawet nie milimetr chyba. Ale po kilku partiach tego już nie widać. Zresztą to na prawdę nie jest ważne bo dodatek trzeba mieć :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Pandemic

Post autor: khaox »

Tycjan pisze:Zresztą to na prawdę nie jest ważne bo dodatek trzeba mieć :)
Potwierdzam, zgadzam się, popieram. Mam za sobą 35 partii bez dodatku i 24 z dodatkiem. Wrażenia podczas rozgrywki z dodakiem nieporównanie lepsze. Więcej nieprzewidywalności, choroby mają swoje "kaprysy", ciekawi jesteśmy co tam los nam podeśle w kartach akcji specjalnych. Heh, dobra, idę pisać reckę ;)
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Pandemic

Post autor: Tommy »

khaox pisze:
Tycjan pisze:Zresztą to na prawdę nie jest ważne bo dodatek trzeba mieć :)
Potwierdzam, zgadzam się, popieram. Mam za sobą 35 partii bez dodatku i 24 z dodatkiem. Wrażenia podczas rozgrywki z dodakiem nieporównanie lepsze. Więcej nieprzewidywalności, choroby mają swoje "kaprysy", ciekawi jesteśmy co tam los nam podeśle w kartach akcji specjalnych. Heh, dobra, idę pisać reckę ;)
O, to sie chyba zdecyduję nabyć. Z resztą i tak to zrobię, wcześniej czy później.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Pandemic PL

Post autor: melee »

http://www.boardgamegeek.com/image/597232?size=large
o początkach świńskiej grypy...
Awatar użytkownika
gath
Posty: 208
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Pandemic PL

Post autor: gath »

Witam.
Nie wiem czy dobrze interpretuję tekst z 2 kart epidemii z dodatku:
1 COMPLEX MOLECULAR STRUCTURE
If the Virulent Strain has not yet been cured, its cure now takes one additional card of the appropriate color (beyond the normal requirements).

2 GOVERNMENT INTERFERENCE
Players in (or who enter) a city with Virulent Strain cubes must treat at least one of those cubes on the turn they leave the city.

Czy może ktoś pomóc i objaśnić tekst. Dzięki.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Pandemic PL

Post autor: melee »

- nie masz szczepionki na "zjadliwą zarazę", potrzebujesz jednej odpowiedniej karty więcej aby ją zrobić
- gracz wchodzący w miasto ze zjadliwą zarazą (lub tam startujący) MUSI wyleczyć przynajmniej jedną kostkę, jeśli chce opuścić to miasto
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Pandemic PL

Post autor: Veridiana »

ależ mi nie brzmi ta "zjadliwa zaraza". lepiej chyba "złośliwy szczep".
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Pandemic

Post autor: maciejo »

mn3006 pisze:Czy karty z dodatku "zlewają się" z podstawką angielską/niemiecką, czy także z polską?
mam polską wersję pandemika.wczoraj właśnie dokupiłem dodatek w wersji niemieckiej.
karty dodatkowe są o wiele mniejsze od tych z podstawki. :(
ale nie ma tego złego ponieważ w wersji niemieckiej dodatku są dołożone kompletnie wszystkie karty z podstawki :D 116 sztuk
w tej sytuacji jestem bardzo zadowolony ,że zakupiłem dodatek niemiecki bo w angielskim tychże kart brak.nie wiem czy karty w angielskim dodatku są też o wiele mniejsze niż te z podstawki :?:
jeżeli tak jest to jest to po prostu skandal i niepoważne traktowanie nas klientów :evil:

pozdrawiam :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Pandemic

Post autor: Legun »

Angielski dodatek ma karty tej samej wielkości co podstawka.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Pandemic

Post autor: Pastorkris »

:!: Gdyby ktoś poszukiwał aktualnej wiadomości co do polskiego wydania On the Brink :!:

Pokusiłem się napisać maila do Pani ds. dystrybucji i produkcji w firmie producenta gry (Albi). Miła pani odpisała mi dnia następnego, a w treści ujęła, że właśnie wróciła z posiedzenia o przyszłych produktach firmy, lecz polskiej wersji dodatku do Pandemic'a tam NIE UŚWIADCZYŁA. Dodała też, że na pewno nie będzie go w TYM ROKU.

Cóż, pozostaje jedynie podziękować miłej Pani. Choć oznacza to, że nie prędko (o ile w ogóle...) ujrzymy NA KRAWĘDZI w ojczystym języku...

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Pandemic PL

Post autor: Pastorkris »

To klon mojej wiadomości, lecz uznałem, że warto ją dać również w tym temacie, jako że nie wszyscy trafiają do obu tematów (Pandemic, Pandemic PL).
Więc:

:!: Gdyby ktoś poszukiwał aktualnej wiadomości co do polskiego wydania On the Brink :!:

Pokusiłem się napisać maila do Pani ds. dystrybucji i produkcji w firmie producenta gry (Albi). Miła pani odpisała mi dnia następnego, a w treści ujęła, że właśnie wróciła z posiedzenia o przyszłych produktach firmy, lecz polskiej wersji dodatku do Pandemic'a tam NIE UŚWIADCZYŁA. Dodała też, że na pewno nie będzie go w TYM ROKU.

Cóż, pozostaje jedynie podziękować miłej Pani. Choć oznacza to, że nie prędko (o ile w ogóle...) ujrzymy NA KRAWĘDZI w ojczystym języku...

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 996
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 379 times
Been thanked: 812 times
Kontakt:

Re: Pandemic PL

Post autor: Apos »

Witam,

Pandemic jest pierwszą grą CO-OP, która na prawdę wciągnęła mnie i graczy. Przy każdym ciągnięciu karty infekcji występuje to napięcie i pytanie: czy nastąpi wybuch epidemii, czy też nie :). O wiele lepiej wspominam 3 partie Pandemika rozegrane niedawno u Max_Stara niż 6 partii Shadows Of Cameloth (w większości z nich udało nam się stworzyć taki schemat który gwarantował zwycięstwo).

Mam pytanie dotyczące dodatku do Pandemica. Umożliwia on rozgrywkę dla 5ciu osób tzn. piątym graczem jest Bio-terrorysta czy może być to jeden z naukowców pracujących nad szczepionką?

Z góry dzięki za odpowiedź
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Pandemic PL

Post autor: farmer »

Bioterrorysta ma swoją własną kartę, jest oddzielną postacią.
To nie jest tak, że jeden z "normalnych" graczy nagle okazuje się zdrajcą. Od początku wiadomo, który z graczy jest tym "złym". Ale nie wiadomo, gdzie jest i co robi :)

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pandemic PL

Post autor: mbork »

A tak w ogóle, to na BGG jest link do instrukcji.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Pandemic PL

Post autor: pan_satyros »

czy dostępne na BGG tłumaczenie i PL instrukcja wystarczają do gry z dodatkiem ? tzn. czy istnieją poza przetłumaczonymi jakieś karty, których w tych 2 źródłach nie ujęto ?
Liarus
Posty: 398
Rejestracja: 09 maja 2009, 19:49
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Pandemic PL

Post autor: Liarus »

Wystarczą, sam przy ich udziale wykonałem samoróbkę dodatku, i wszystko jest.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Pandemic PL

Post autor: pan_satyros »

Liarus pisze:Wystarczą, sam przy ich udziale wykonałem samoróbkę dodatku, i wszystko jest.
Dzięki :) Czyli jak się znudzi podst to możemy brać exp.
Liarus
Posty: 398
Rejestracja: 09 maja 2009, 19:49
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Pandemic PL

Post autor: Liarus »

Dokładnie. A powiem tyle, że dodatek straszliwie przedłuża żywotność podstawki.
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Pandemic PL

Post autor: Pastorkris »

Oj zgadzam się z poprzednikiem. Już samo dodanie nowych postaci i zdarzeń bardzo wiele daje i bardzo zachęca do nowych starć. Dodatkowo mamy 3 nowe tryby, które mało tego- można ze sobą mieszać. Daje nam to już całkiem zabójczą mieszankę ;) On The Brink jest bardzo udanym dodatkiem, choć jego cena (i liczba komponentów) mocno odstrasza... Ale tym, którym spodobał się pierwotny Pandemic dodatek powinien być obowiązkowy :)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Pandemic PL

Post autor: pan_satyros »

Zakupiłem i mam pytanie, czy to tylko mi się taka plansza trafiła czy wszystkie tak odstają od stołu ? odstaje na całej długości przez środek ;/
ODPOWIEDZ