Stronghold (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
edrache
Posty: 587
Rejestracja: 14 gru 2005, 14:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Stronghold

Post autor: edrache »

ragozd pisze:No i zapominales wspomniec jeszcze o wzmacnianiu bramy o 1 pkt co ture :)
fakt, tym też nam przeszkadzali ;)
ragozd pisze:Aktualnie wysilek atakujaceo poswiecony na dzialanie taranu oslabia inne jego dzialania a tym samym umozlwiea obroncy realizacje taktyki "opuszczam jeden mur w 7 turze a mimo to wygrywam" ...
I właśnie dlatego jeszcze spróbuję zagrać z taranem i wygrać :)
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Stronghold

Post autor: Aba »

No to po co ten taran? Tak serio pytam, jakie jest sens jego wykorzystania?
Awatar użytkownika
Kmet
Posty: 169
Rejestracja: 12 wrz 2006, 11:04
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Stronghold

Post autor: Kmet »

edrache pisze:
ragozd pisze:No i zapominales wspomniec jeszcze o wzmacnianiu bramy o 1 pkt co ture :)
fakt, tym też nam przeszkadzali ;)
ragozd pisze:Aktualnie wysilek atakujaceo poswiecony na dzialanie taranu oslabia inne jego dzialania a tym samym umozlwiea obroncy realizacje taktyki "opuszczam jeden mur w 7 turze a mimo to wygrywam" ...
I właśnie dlatego jeszcze spróbuję zagrać z taranem i wygrać :)

Dodam tylko, że granie jako jeden z obrońców w tej grze było bardzo komfortowe :).
Chyba tylko 2 razy doszło do sytuacji, że pod dwoma odcinkami murów mieliśmy gorąco. Poza tym generalnie po odparciu głównego ataku w 6 turze, na planszy zrobiło się pusto i mogliśmy zająć się dobijaniem obsługi taranu :twisted:
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Stronghold

Post autor: ragozd »

Aba pisze:No to po co ten taran? Tak serio pytam, jakie jest sens jego wykorzystania?
Serio - grajac by wygrac, nie wzialbym go nigdy. Dla rozrywki - czemu nie.
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
edrache
Posty: 587
Rejestracja: 14 gru 2005, 14:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Stronghold

Post autor: edrache »

Aba pisze:No to po co ten taran? Tak serio pytam, jakie jest sens jego wykorzystania?
żeby zdobyć 1, góra 2 punkty, co jest dużą liczbą. No i, jak pisał ragozd, do odciągnięcia części wojska od innych odcinków muru. Oczywiście teoretycznie ;) Praktycznie będzie, jak zobaczę wygraną z wykorzystaniem tarana :)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Stronghold

Post autor: bogas »

edrache pisze:Szkoda, że najeźdźcy nie są w stanie w żaden sposób zablokować strzelców na basztach przy bramie (prawie cały taran obsługiwały super wytrzymałe trolle).
Eeee, nie bardzo kumam o co chodzi. Jak to nie mogą? Gobliny za osłoną z ogniomistrzem świetnie się do tego nadają.
yosz pisze:
bogas napisał(a): pisze: Instrukcja mówi, że akcja wymarszu pozwala Ci poruszyć do 5 lub 7 jednostek z każdego miejsca na planszy, a przy danym odcinku muru nie może być więcej jednostek niż miejsc na nie przeznaczonych.
No ale na logikę biorąc, nie możesz sobie wyruszyć 5 trollami mając tylko 4 wolne miejsca (abstrahując od pułapki, przecież nie wiesz że tam jest). Koleś idzie i nagle stwierdza.. "ups nie ma miejsca - to wracam"? :) Jak nic wracając dostałby strzałą w plecy. A jakby został to koledzy by go pobili bo się tłoczno pod murami zrobiło.
Ja wiem, że Stronghold jest klimatyczny i Trzewik, a także gracze często to podkreślali, ale w wielu miejscach pojawiają się uproszczenia, które nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Albo to akceptujemy albo rwiemy włosy z głowy, że to nielogiczne itp. itd.
Awatar użytkownika
Kmet
Posty: 169
Rejestracja: 12 wrz 2006, 11:04
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Stronghold

Post autor: Kmet »

bogas pisze:
edrache pisze:Szkoda, że najeźdźcy nie są w stanie w żaden sposób zablokować strzelców na basztach przy bramie (prawie cały taran obsługiwały super wytrzymałe trolle).
Eeee, nie bardzo kumam o co chodzi. Jak to nie mogą? Gobliny za osłoną z ogniomistrzem świetnie się do tego nadają.
Ale do wież przy barbakanie to raczej strzelać nie mogą ? bo na jakiej podstawie mieliby ?
Poza tym, żeby uniknąć wątpliwości szybko ustawiliśmy 2 pułapki na gobliny na te przedmurza.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Stronghold

Post autor: bogas »

Kmet pisze:
bogas pisze:
edrache pisze:Szkoda, że najeźdźcy nie są w stanie w żaden sposób zablokować strzelców na basztach przy bramie (prawie cały taran obsługiwały super wytrzymałe trolle).
Eeee, nie bardzo kumam o co chodzi. Jak to nie mogą? Gobliny za osłoną z ogniomistrzem świetnie się do tego nadają.
Ale do wież przy barbakanie to raczej strzelać nie mogą ? bo na jakiej podstawie mieliby ?
Poza tym, żeby uniknąć wątpliwości szybko ustawiliśmy 2 pułapki na gobliny na te przedmurza.
Fakt. Do tych przy bramie nie mogą. :?
edrache
Posty: 587
Rejestracja: 14 gru 2005, 14:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Stronghold

Post autor: edrache »

bogas pisze:
edrache pisze:Szkoda, że najeźdźcy nie są w stanie w żaden sposób zablokować strzelców na basztach przy bramie (prawie cały taran obsługiwały super wytrzymałe trolle).
Eeee, nie bardzo kumam o co chodzi. Jak to nie mogą? Gobliny za osłoną z ogniomistrzem świetnie się do tego nadają.
Cytat z instrukcji:
Każdy goblin z tego Przedmurza może oddać strzał w kierunku murów (zgodnie z kierunkiem wskazanym przez ścieżki) lub do Baszty naprzeciwko.
Baszta przy bramie nie jest naprzeciwko żadnego przedmurza, niestety.
Awatar użytkownika
DDP
Posty: 369
Rejestracja: 12 kwie 2006, 18:01
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 21 times

Re: Stronghold

Post autor: DDP »

endrache: Nie szkodzi, mozna walic do baszt ze strzelcami bedac goblinami na przyleglych do barbakanu przedmurzach. Ludzie, nie trzymajcie sie kurczowo instrukcji tylko uzyjcie logiki. Poza tym jesli instrukcja czegos nie zabrania tzn ze jest mozliwe o ile logika wam na to pozwala. Skoro strzelcy z baszty moga strzelac na barbakan, ktory traktowany jest jako przedmurze to i gobliny moga im oddwac, proste. Taran nie sluzy do wdarcia sie tylko do zdobycia kilku pkt (1/2) i odciagniecia uwagi/sily/klepsydr obroncy od innych miejsc. Poza tym napisales ze ktos tam uzyl 2x snajpera na ture - nie mogl! Kazda akcje z budynkow mozna uzyc raz na cala runde! Chyba ze w wariancie wiloosobowym jest inaczej...
Zawsze gram o zwycięstwo!
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Stronghold

Post autor: yosz »

można użyć "Ostatkiem Sił"
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Kmet
Posty: 169
Rejestracja: 12 wrz 2006, 11:04
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Stronghold

Post autor: Kmet »

DDP pisze:endrache: Nie szkodzi, mozna walic do baszt ze strzelcami bedac goblinami na przyleglych do barbakanu przedmurzach. Ludzie, nie trzymajcie sie kurczowo instrukcji tylko uzyjcie logiki. Poza tym jesli instrukcja czegos nie zabrania tzn ze jest mozliwe o ile logika wam na to pozwala. Skoro strzelcy z baszty moga strzelac na barbakan, ktory traktowany jest jako przedmurze to i gobliny moga im oddwac, proste. Taran nie sluzy do wdarcia sie tylko do zdobycia kilku pkt (1/2) i odciagniecia uwagi/sily/klepsydr obroncy od innych miejsc.
Równie dobrze zgodnie z instrukcją i na logikę -> gobliny nie mogą strzelać do wież przy barbakanie bo :
a) wg instrukcji -> nie mogą i tyle (tylko do wieży naprzeciwko przedmurza)
b) na logikę -> bo strzelcy na wieży są za wysoko/daleko dla ich strzał
DDP pisze:Poza tym napisales ze ktos tam uzyl 2x snajpera na ture - nie mogl! Kazda akcje z budynkow mozna uzyc raz na cala runde! Chyba ze w wariancie wiloosobowym jest inaczej...
W wariancie 4 osobowym jest taka możliwość 1 raz na turę (żetonprzyspieszenia Pośpiechu).
Awatar użytkownika
Longinus997
Posty: 266
Rejestracja: 14 gru 2007, 03:14
Lokalizacja: Poznaniec
Has thanked: 1 time

Re: Stronghold

Post autor: Longinus997 »

Słowem kolejna rzecz do FAQa. Mam nadzieję, że przed gwiazdką zobaczymy instrukcję do Strongholda ver. 2, a co najmniej solidnego FAQa po polsku.

Taran faktycznie dość kiepski, nie mieliśmy z Kmetem co robić z klepsydrami. Zwycięstwo przyszło nadspodziewanie łatwo (pewnie przez taran)
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Stronghold

Post autor: ragozd »

DDP pisze:endrache: Nie szkodzi, mozna walic do baszt ze strzelcami bedac goblinami na przyleglych do barbakanu przedmurzach. Ludzie, nie trzymajcie sie kurczowo instrukcji tylko uzyjcie logiki.
Dla mnie zdanie miesiaca, dla jaxa chyba roku :)
DDP pisze: Taran nie sluzy do wdarcia sie tylko do zdobycia kilku pkt (1/2) i odciagniecia uwagi/sily/klepsydr obroncy od innych miejsc.
jest dokladnie na odwrot - taram odciaga atakujacego od innych, bardziej sensownych rzeczy.
DDP pisze: Poza tym napisales ze ktos tam uzyl 2x snajpera na ture - nie mogl! Kazda akcje z budynkow mozna uzyc raz na cala runde! Chyba ze w wariancie wiloosobowym jest inaczej...
Ciekawa gradacja:) Od wykrzyknika do chyba ze ... ;)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Stronghold

Post autor: melee »

DDP pisze:jesli instrukcja czegos nie zabrania tzn ze jest mozliwe o ile logika wam na to pozwala
:wink:
Awatar użytkownika
DDP
Posty: 369
Rejestracja: 12 kwie 2006, 18:01
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 21 times

Re: Stronghold

Post autor: DDP »

ragozd: widze ze nie tylko masz miano czepiacza #1 ws Strongholda...

Faktycznie, moze zle sie wyrazilem i moja wypowiedz niczego poza usmiechem nie wnosi (gwoli usprawiedliwnienia pisalem to w zlym momencie - w pracy). Tak czy inaczej mialem na mysli to, iz jesli instrukcja jest wybrakowana, a jak juz wszyscy stwierdzilismy takowa w Strongholdzie jest, to nalezy zdac sie na swoje przeczucia podazajac zgodnie z tokiem myslowym autora gry/instrukcji. Co do rzeczy istotnych: kwestia strzelania do baszt przy barbakanie zostanie wkrotce rozwiazana (zadalem pytanie trzewikowi). Gdy otrzymam odpowiedz nieomieszkam ja przedstawic.
Zawsze gram o zwycięstwo!
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Stronghold

Post autor: ragozd »

DDP pisze:ragozd: widze ze nie tylko masz miano czepiacza #1 ws Strongholda...
mam sporo zeczy rzeczy, ale mozesz tytulowac mnie jeszcze ;) Nie ma to jak dobra etykietka :)
DDP pisze: to nalezy zdac sie na swoje przeczucia podazajac zgodnie z tokiem myslowym autora gry/instrukcji.
To moze byc ciekawe :) Tylko kto zagwarantuje, ze nie zboczysz? ;)
DDP pisze: Co do rzeczy istotnych: kwestia strzelania do baszt przy barbakanie zostanie wkrotce rozwiazana (zadalem pytanie trzewikowi). G
Tez zadalem takie pytanie trzewikowi - na wrzesniowym Pionku ... No ale ja sie tylko czepiam ;)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
DDP
Posty: 369
Rejestracja: 12 kwie 2006, 18:01
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 21 times

Re: Stronghold

Post autor: DDP »

Masz racje mozna zboczyc ale lepiej sprobowac niz nie grac w ogole i czekac na dopowiedz/rozwiazanie (bo mozna sie nie doczekac). Jesli zadales takie pytanie to moze podzielisz sie odpowiedzia i solucja do postawionego problemu ? :)
Zawsze gram o zwycięstwo!
loreciak

Re: Stronghold

Post autor: loreciak »

Blejzimierz pisze: A swoje zdanie poparł tym, że w instrukcji większość wątpliwości da się w ten sposób ("na czuja") wyjaśnić najlepiej i mu ustąpiłem.
DDP pisze:nalezy zdac sie na swoje przeczucia podazajac zgodnie z tokiem myslowym autora gry/instrukcji.
Teraz już rozumiem ten brak odpowiedzi ze strony autora na pytania dotyczące wydania polskiego FAQ do Strongholda. W pudełku mamy dwie gry. Strategiczną i logiczną ukrytą w instrukcji :) Może lepiej by było, gdyby chociaż połowa czasu poświęconego na Zapiski z dziennika, została poświęcona na dopracowanie instrukcji ?
trzewik

Re: Stronghold

Post autor: trzewik »

Moi kochani, pracuję od rana do nocy, łącznie z weekendem (wyprawa do Lublina), można to śledzić choćby po czasach wpisów na stronie www wydawnictwa Portal. Nie mam czasu, nie wyrabiam, nie jestem w stanie przetłumaczyć teraz 7 stron FAQ na PL.

Nie proszę byście mi pomogli, choć oczywiście byłoby miło, gdyby ktoś pomógł, ale proszę, choć przestańcie wieszać na mnie psy, że "ten bezczelny autor" ma czelność nie nadążąć odpowiadać na posty, czy też nie przetłumaczył jeszcze FAQ na PL.

Wchodzę na forum i widzę, że już zaczyna się na mnie wieszać psy, zaczyna się klasyczna polska jazda, czyli hajda do ataku!

Jak znajdę chwilę czasu, to przetłumaczę. Ani wcześniej, ani później.
ryba555
Posty: 144
Rejestracja: 18 sty 2009, 12:15
Has thanked: 1 time

Re: Stronghold

Post autor: ryba555 »

Od gry za jak dla mnie duże pieniądze oczekuję się że będzie doskonała pod każdym względem również pod względem merytorycznym instrukcji. I uważam że skoro się coś robi profesjonalnie to produkt powinien być taki i już.
Bo w sumie gra jest bardzo dobra ale ta instrukcja.
Jako klient który kupił grę po Polsku od polskiego wydawcy i autora oczekuję również że Faq który bądź co bądź jest niezbędny będzie też w ojczystym języku, bo niestety angielski umiem miernie.
pozdro
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Stronghold

Post autor: ragozd »

DDP pisze:Masz racje mozna zboczyc ale lepiej sprobowac niz nie grac w ogole i czekac na dopowiedz/rozwiazanie (bo mozna sie nie doczekac). Jesli zadales takie pytanie to moze podzielisz sie odpowiedzia i solucja do postawionego problemu ? :)
Masz talent do nietrafnych wnioskow ;) - opowiedz trzewika masz powyzej :P Bedziesz sie nia dzielil? :P Ja nie - nie jestem Jezusem i z proznego nie naleje :)
Z drugiej strony, to nie tylko polska przypadlosc, vide jak dziajala kafelki z woda w RoE. I dlatego obu gier w swojej kolekcji nie mam, choc obie na to potencjal posiadaja.
Trzewik pisze: Wchodzę na forum i widzę, że już zaczyna się na mnie wieszać psy, zaczyna się klasyczna polska jazda, czyli hajda do ataku!
Trzewik - bardzo, ale to bardzo wygodne tlumaczenie. Tylko ze ktos, kto wydal ciezkie pieniadze na gre ma prawo sie denerwowac i oczekiwac, ze jego watpliwosci beda wyjasnione a zakupiony towar pelnowartosciowy. Czy wyjazd do Lublina jest wart zlej opini wsrod tych osob - nie mi oceniac. Kazdy wlasciciel Strogholda sam to zrobi.
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Stronghold

Post autor: Aba »

@ Trzewik - z całym szacunkiem ale skoczyłeś z grą na głęboką wodę. Gra w miarę droga, marketing duży, chęci na "podbój USA" a tutaj nawet nie ma komu FAQa polskiego zrobić. Coś jednak nie halo tak? Jeśli ktoś chce być traktowany poważnie to tak też musi traktować swoich klientów. FFG przysłał połamane figurki do MEQ i się im dostało na całego. Wallace miesza zasadami w RoE i też po nim psy wieszają. Reasumując - macie aspiracje na wielką grę i wielki sukces to nie dziw się że jesteś oceniany jak inni "wielcy" tego rynku.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Stronghold

Post autor: Odi »

trzewik pisze: Wchodzę na forum i widzę, że już zaczyna się na mnie wieszać psy, zaczyna się klasyczna polska jazda, czyli hajda do ataku!
Słucham?

:lol:

Mam wrażenie, że wymigiwanie się 'wieszaniem psów' i 'klasyczną polską jazdą' jest... klasycznie polskie :wink:

Całkowicie popieram przedmówcę. Bo wybacz, ale mam wrażenie, że zrobiliście świetną grę, sprzedaliście ją i... zapomnieliście, że to dopiero początek, co jest dziwne, bo przecież nie jesteście na rynku od wczoraj. Może faktycznie skala sukcesu przerosła możliwości wydawnictwa...? Nie wiem czy tak jest też w FFG, ale żeby autor musiał jeździć na Falkon, pisał nową instrukcję i jeszcze tłumaczył FAQa...? Hm, to już nie ma nikogo innego w wydawnictwie, kto mógłby tego FAQa przetłumaczyć?

Sam zadaj sobie pytanie, o ile wyższą ocenę na BGG miałby Stronghold, gdyby posiadał dopracowana instrukcję, albo przynajmniej FAQ oficjalny dorównywał temu nieoficjalnemu.
Ostatnio zmieniony 18 lis 2009, 08:24 przez Odi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Stronghold

Post autor: ragozd »

Trzewik pokazal miejsce w szeregu - najpierw opinia zagraniczna, potem potencjalni klienci na Falkonie. kto kupil gre moze miesc wrazenie, ze juz nie jest istotny ...
Tylko czy to zwiekszy sprzedaz gry w kraju - potencjalny klient oceni sam.
Bo takim tekstem to po trzewiku najbardziej pojechal on sam, niestety :(
Na krotka mete Stonghold na Essen jest wielkim sukcesem - dopiero za kilka miesiecy okaze sie czy krol jest nagi :) Bo mi to te bajke bardzo ta sytuacja przypomina ;)
I obym sie mylil
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
ODPOWIEDZ