Poszukuje gry dla rodziców

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
piesleszek
Posty: 7
Rejestracja: 07 paź 2009, 21:09

Poszukuje gry dla rodziców

Post autor: piesleszek »

Witam,
Poszukuję gry (lub dwóch) dla rodziców. Dotychczas grali tylko w Carcassone i bardzo przypadła im ta gra do gustu, ale chcieliby coś trochę bardziej skomplikowanego.

Gra powinna chodzić dobrze zarówno w 2 jak i np 4 osoby, nie posiadać dużej ilości napisów w jezykach obcych. Fajnie by było gdyby czas rozgrywki nie wykraczał ponad 1,5-2 godziny.

Dotychczas braliśmy pod uwagę: Ticket to Ride, Thurn und Taxis, Pandemic, Stone Age i Saint Petersburg.

Co sądzicie o tych propozycjach? Może zaproponujecie jakieś inne tytuły?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Poszukuje gry dla rodziców

Post autor: konev »

Dla rodziców, dobrze chodząca na 2-4 osoby z tytułów które zaproponowałeś w kolejności, którą polecam:
- Sankt Petersburg
- Stone Age
- Ticket to Ride
- Pandemic
- Thurn and Taxis
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Poszukuje gry dla rodziców

Post autor: Filippos »

Zrobiłeś świetny przegląd bo z wymienionych gier prawie wszystkie spełniają założone kryteria. :D Bardzo polecam ci zarówno Stone Age, Thurn und Taxis (obydwie są idealne na taki drugi krok w świat planszówek) jak i Saint Petersburg. Ticket nie spełnia moim zdaniem założenia o większej złożoności niż Carcassonne - to bardzo prosta gra rodzinna, prostsza i oferująca mniej decyzji niż Carcassonne. Pandemic to gra czysto kooperacyjna, więc pytanie czy to pasuje twoim rodzicom, czy wolą raczej rywalizować ze sobą.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Poszukuje gry dla rodziców

Post autor: Andy »

Jakoś nie udało mi się ulec powszechnemu zauroczeniu Osadnikami z Catanu, ale słyszałem, że gra świetnie integruje pokolenia.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Poszukuje gry dla rodziców

Post autor: macike »

Jako rodzic mogę zaproponować Cywilizację Przez Wieki, jako coś bardziej skomplikowanego. :twisted:

Z mniej skomplikowanych na 2-4 osób Wasabi.
Ostatnio zmieniony 30 gru 2009, 14:09 przez macike, łącznie zmieniany 1 raz.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Poszukuje gry dla rodziców

Post autor: yosz »

macike pisze:Jako rodzic mogę zaproponować Cywilizację Przez Wieki, jako coś bardziej skomplikowanego
Polecasz to jako planszomaniak a nie jako rodzic :) W życiu nie zaproponowałbym Ciwilizacji jako kolejnej gry po Carcassonne :P
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Poszukuje gry dla rodziców

Post autor: macike »

yosz pisze:Polecasz to jako planszomaniak a nie jako rodzic :) W życiu nie zaproponowałbym Ciwilizacji jako kolejnej gry po Carcassonne :P
Zapomniałem dodać emota. :oops:
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Poszukuje gry dla rodziców

Post autor: yosz »

a ja zapomniałem gdzieś swojego poczucia humoru :D
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Poszukuje gry dla rodziców

Post autor: Soulless »

A ja polecę alfabetycznie:
- Alchemicus - bah bo dlaczego by nie?, spełnia wszystkie wymagania, nie jest za ciężki, chyba że siądą naprzeciw siebie matematycy ;)
- Arkham Horror - przygodówka kooperacyjna, masa możliwości, można grać w 2 osoby po 2 postaci i się nie traci ;)
- Call of Cthulhu LCG - wiem, nie planszówka, ale miło się gra
- Dungeon Lords - masa funu, dobrze chodzi, przyjemna gra
- Hive - zawsze w to gram na 2 osoby jak jest 5-15 minut luzu :)
- Ingenious (może być travel tylko na 2 osoby) - lekkie, przyjemne, abstrakcyjne
- Last Night on Earth - przygodówka w klimacie horrorów klasy B, masa śmiechu i klimatu
- Neuroshima HEX - w miarę szybko, strategicznie i mało stołożernie
- Sankt Petersburg - jeden z ulubionych 'fillerów' na godzinkę
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: Poszukuje gry dla rodziców

Post autor: oopsiak »

Ticket na 2 to takie trochę granie obok siebie... natomiast WASABI od tygodnia polecam całym sercem : )
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Poszukuje gry dla rodziców

Post autor: Sandman »

Soulless pisze:A ja polecę alfabetycznie:
- Alchemicus - bah bo dlaczego by nie?, spełnia wszystkie wymagania, nie jest za ciężki, chyba że siądą naprzeciw siebie matematycy ;)
Przypomnę tylko, że Soulless jest autorem gry.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
zath
Posty: 514
Rejestracja: 13 lis 2009, 09:55
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Poszukuje gry dla rodziców

Post autor: zath »

piesleszek pisze:Gra powinna chodzić dobrze zarówno w 2 jak i np 4 osoby, nie posiadać dużej ilości napisów w jezykach obcych. Fajnie by było gdyby czas rozgrywki nie wykraczał ponad 1,5-2 godziny.
[...]
Co sądzicie o tych propozycjach? Może zaproponujecie jakieś inne tytuły?
Z innych tytułów:

Nie grałem jeszcze 2 osoby, ale w 3+ (najlepiej 4) świetną grą jest Puerto Rico. U mnie rodzina od razu to pokochała i czasem mama sama przychodzi i męczy mnie żebyśmy 'powysyłali trochę indygo'. Zdecydowanie polecam. Jest polska wersja, bardzo fajnie oprawiona od strony graficznej (bo z tego co widziałem angielska wersja jest bez rysunków)

Dalej, jeśli zaczekasz do wiosny, to zdecydowanie Agricola. Wystarczy spojrzeć na Facebooka i Farmville, żeby nie mieć wątpliwości że tematyka gry na pewno się spodoba. Są różne zestawy kart dla różnych poziomów - łatwy, zaawansowany i jeszcze jakiś jeden na I. Czas gry koło 2h, przy mniejszej liczbie graczy (niż 4) myślę, że nawet krócej.

Jeśli uda Ci się to jeszcze gdzieś znaleźć, to Hazienda. Może z tym być problem bo w większości sklepów tego już nie ma. W samej grze nie ma w ogóle żadnego tekstu, same obrazki - bardzo ładne! Instrukcja jest napisana po niemiecku, karty ze ściągawką też. Można wydrukować polską instrukcję dostępną w sieci i problem rozwiązany. Gra również może podpasować rodzicom - spokojne budowanie swojego stada, zasiedlanie terenów, przyłączanie się do kolejnych targowisk, zbieranie kasy za targowiska czy obsiewanie pól. Sama gra jest wydana rewelacyjnie od strony graficznej i jakościowej; chciałbym takie karty czy grafiki mieć w np. Cywilizacji…

Louis XIV - grałem w tę grę tylko raz. Zasady są dość proste, ale jest trochę myślenia i planowania. Gra się z 1-1.5h. Przy następnych zakupach wybiorę tę grę dla rodziców na pewno.

Notre Dame - Nie pamiętam czy jest tam wersja dwuosobowa, ale 3+ tak. Grałem na 4 i 5 osób. Czas gry również koło 1-1.5h. Sprawdzone na koleżankach które w planszówki w ogóle nie grają i bardzo im się to spodobało, chciały jeszcze. Mam to na liście 'do kupienia' i jestem pewien, że w rodzince również się sprawdzi.
Wishlist: Mission: Red Planet (2005), Steam (2009)
Personal Fav: Dungeon Lords (2009), Once Upon a Time (1993)
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Poszukuje gry dla rodziców

Post autor: Tommy »

Ja to zrobię w bardzo prosty sposób, gry które przypadły do gustu mojej mamie (kolejność NIE jest przypadkowa):

1. Stone Age
2. Ticket to Ride
3. Thurn und Taxis
4. Pandemic
5. Hazienda

gry które nie przypadły do gustu mojej mamie:

1. Agricola z kartami (zamiast podejśc z grą rodzinna wyskoczyłem z fullem i się sparzyliśmy w rodzinnym gronie)
2. Książeta Florencji - gra się spodobała, ale małe i nieczytelne miejscami rzeczy na kartach, planszach etc. spowodowały, że wzrok mojej mamie nie pozwolił grac z nami
3. Small World - nie wiem czy to kwestia negatywnej interakcji czy czegoś innego - nie spodobała jej się ta gra
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
pioro
Posty: 117
Rejestracja: 05 mar 2009, 11:19
Lokalizacja: Poznań

Re: Poszukuje gry dla rodziców

Post autor: pioro »

W mojej rodzince rewelacyjnie się przyjęli Osadnicy. Pełen szał. Całe święta przesiedzieli przy stole i już sie szykuja na dodatki.
Awatar użytkownika
bartusm
Posty: 66
Rejestracja: 14 gru 2008, 15:45
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poszukuje gry dla rodziców

Post autor: bartusm »

Mr Jack? Tyle, że jest to gra tylko dwuosobowa...
piesleszek
Posty: 7
Rejestracja: 07 paź 2009, 21:09

Re: Poszukuje gry dla rodziców

Post autor: piesleszek »

Dzięki wielkie wszystkim za odpowiedzi.

Osadników z góry wyeliminowaliśmy ze względu na to że gra jest od 3 osób wzwyż.
Puerto Rico mamy w domu i mamy z dziewczyną w planach zabrać do rodziców i ich nauczyć - ostatnio Blue Moon City poznali i bardzo sie spodobało.

Mr Jack'a sobie planujemy kupić :twisted: w najbliższym czasie.


Ale do rzeczy. Zaproponowane przez Was gry przedstawiłem dzisiaj rodzicom, a właściwie mamie i wybór padł na:
Stone Age - mamę powaliła grafika
Sankt Petersburg - chyba mój lobbing zadecydował

na kolejnej pozycji był Pandemic ale się na razie nie załapał z uwagi na limit 2 gier.

Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki!
Awatar użytkownika
Tothamon
Posty: 329
Rejestracja: 16 cze 2009, 14:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Poszukuje gry dla rodziców

Post autor: Tothamon »

Polecam Dominiona. Byłem zupełnie zaskoczony reakcją mamy na tą grę. Graliśmy w nią prawie całe święta. Trzy zarwane nocki do 4 nad ranem mówi samo za siebie. Ja juz zasypiałem ze zmęczenia nad kartami a mama wołała wciąż "jeszcze i jeszcze". Nawet tato urodzony hutnik dał się skusić na kilka partii :)
"Zrobimy to na pewno w tym roku. A nawet w tym roku to nie..."
Moje gry
ODPOWIEDZ