Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Puerto Rico po polsku :-)

Post autor: zephyr »

1) Nie można mieć 4 identycznych budynków, co oznacza, że maksymalna produkcja "nie kukurydzy" to 4, a kukurydzy aż tak dużo nikt nie powinien zdobyć
2) Są magazyny, zwykle jak zmagazynujesz to statki odpłyną i w następnej turze wyślesz
3) Są limity dostępnych surowców, jeśli ktoś chce magazynować to jakiś surowiec szybko "się skończy", można też psuć ekonomię dla surowca magazynując go u siebie
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Puerto Rico po polsku :-)

Post autor: Sztefan »

zephyr pisze:1) Nie można mieć 4 identycznych budynków, co oznacza, że maksymalna produkcja "nie kukurydzy" to 4, a kukurydzy aż tak dużo nikt nie powinien zdobyć
Cztery surowce inne niż kukurydza, ale ich ilość może być większa niż po 1 dzięki użym budynkom produkcyjnym.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Puerto Rico po polsku :-)

Post autor: macike »

zephyr pisze:1) Nie można mieć 4 identycznych budynków, co oznacza, że maksymalna produkcja "nie kukurydzy" to 4, a kukurydzy aż tak dużo nikt nie powinien zdobyć
5 - jeszcze bonus za wybranie akcji produkcji.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Puerto Rico po polsku :-)

Post autor: zephyr »

edit:
Coś mi się źle napisało. Chodziło mi o to, że nie można mieć powtórek w budynkach produkcyjnych, co ogranicza monokultury
indygo - 4
cukr - 4
tabaka - 3
kawa - 2
(ew +1 za bonus)

Chodziło mi o to że ten własny statek zwykle aż tak dużo nie przewozi. Optymistycznie będzie to 5 beczek (dużo, ale np za niewiele droższe duże budynki za też jest trochę punktów)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Emczak
Posty: 69
Rejestracja: 26 sie 2008, 13:15

Re: Puerto Rico po polsku :-)

Post autor: Emczak »

Tylko, że plus statku to nie tylko ilość, ale pewne uniezależnienie się od fazy Kapitana - można zostawić jego wybieranie innym graczom samemu nie analizując dostępności miejsc w ładowniach albo wręcz przeciwnie - skupić się na blokowaniu ;)
Ale to oczywiste oczywistości przecież :mrgreen:
Awatar użytkownika
DDP
Posty: 369
Rejestracja: 12 kwie 2006, 18:01
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 21 times

Re: Puerto Rico po polsku :-)

Post autor: DDP »

Co jest kluczem do wygranej. Gdy ma sie nabrzeze i skupi sie tylko na produkcji 2 typow (nawet po 3 sztuki) to majac nabrzeze prawie zawsze wysyla sie wszystko (a 6 pkt co wysylke to bdb wynik) a zwazywszy ze nie trzeba sie za bardzo skupiac kiedy co robic by "wejsc" w odpowiednim momencie kapitana daje mozliwosc skupienia sie na zbieraniu kasy na lepsze budynki dajace pkt na koniec.
Zawsze gram o zwycięstwo!
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Puerto Rico po polsku :-)

Post autor: macike »

DDP pisze:Gdy ma sie nabrzeze i skupi sie tylko na produkcji 2 typow (nawet po 3 sztuki) to majac nabrzeze prawie zawsze wysyla sie wszystko (a 6 pkt co wysylke to bdb wynik) a zwazywszy ze nie trzeba sie za bardzo skupiac kiedy co robic by "wejsc" w odpowiednim momencie kapitana daje mozliwosc skupienia sie na zbieraniu kasy na lepsze budynki dajace pkt na koniec.
Ale nadal nie gwarantuje to wygranej, prawda? Zwłaszcza, gdy i tym wiesz i przeciwdziałasz.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Ranaghar
Posty: 30
Rejestracja: 27 lut 2009, 21:54
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Puerto Rico po polsku :-)

Post autor: Ranaghar »

Można jeszcze gdzieś dorwać nieużywane Puerto Rico PL?
Awatar użytkownika
Wehr
Posty: 333
Rejestracja: 27 maja 2008, 19:10
Lokalizacja: C.K.S.M.K.Kraków/Zakopane
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Puerto Rico po polsku :-)

Post autor: Wehr »

Jest jedno rozwalone w sklepie Lacerty, zdaje się.
Obecnie: Agricola, Bitwy Westeros, 7 Cudów
Moja kolekcja
A to bym chciał :-P
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico po polsku :-)

Post autor: Veridiana »

Tyle tych wątków o Puerto Rico... może się więc masakrycznie powtórzę, ale czy jest szansa na dodruk poslkiego wydania? taka popularna dobra gra a w sklepach pucha...

(tylko nie w oooookoooooo!)
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Puerto Rico po polsku :-)

Post autor: Maras »

Veridiana pisze:Tyle tych wątków o Puerto Rico... może się więc masakrycznie powtórzę, ale czy jest szansa na dodruk poslkiego wydania? taka popularna dobra gra a w sklepach pucha...

(tylko nie w oooookoooooo!)
To jest dobre pytanie i trzeba go skierować do Lacerty? Pozostaje ci polować na swoje PR na rynku wtórnym (tylko gra używana -póki co). Widzę, że po Cubie nabrałaś duży apetyt na PR.
forlorn
Posty: 15
Rejestracja: 17 sie 2009, 11:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Puerto Rico po polsku :-)

Post autor: forlorn »

Maras pisze:
Veridiana pisze:Tyle tych wątków o Puerto Rico... może się więc masakrycznie powtórzę, ale czy jest szansa na dodruk poslkiego wydania? taka popularna dobra gra a w sklepach pucha...

(tylko nie w oooookoooooo!)
To jest dobre pytanie i trzeba go skierować do Lacerty? Pozostaje ci polować na swoje PR na rynku wtórnym (tylko gra używana -póki co). Widzę, że po Cubie nabrałaś duży apetyt na PR.
Witam, to mój pierwszy post na tym forum:)

Wczoraj czytałem na forum lacerty, że dodruk PR ma się pojawić w drugim tygodniu września
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico po polsku :-)

Post autor: Veridiana »

Pierwszy post i od razu taki merytoryczny i optymistyczny. Tak trzymać! :mrgreen:
Awatar użytkownika
wicked
Posty: 205
Rejestracja: 23 lip 2009, 01:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Puerto Rico po polsku :-)

Post autor: wicked »

Czasami w zwykłych księgarniach można trafić na Puerto Rico. Ostatnio zajrzałem do jednej (w Warszawie) i stało kilka pudełek.
Awatar użytkownika
rand
Posty: 498
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 119 times
Been thanked: 88 times

Re: Puerto Rico po polsku :-)

Post autor: rand »

Mam małe pytanko na które w instrukcji nie mogę znaleźć odpowiedzi. Czy jak mam dwa aktywne kamieniołomy to budynek kosztujący 2 mogę wziąć za darmo czy mimo wszystko musze zapłacić przynajmniej jeden?
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1553
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 217 times

Re: Puerto Rico po polsku :-)

Post autor: Furan »

rand pisze:Mam małe pytanko na które w instrukcji nie mogę znaleźć odpowiedzi. Czy jak mam dwa aktywne kamieniołomy to budynek kosztujący 2 mogę wziąć za darmo czy mimo wszystko musze zapłacić przynajmniej jeden?
Żeby ,,działał" na cenę więcej niż jeden kamieniołom - potrzeba by kupowany budynek był co najmniej w drugiej kolumnie, nie przypominam sobie żeby w drugiej kolumnie budynków były budynki za 2 dublony.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Pueblo, Burgundy, Trismegistus, Felix, Hit!
Awatar użytkownika
rand
Posty: 498
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 119 times
Been thanked: 88 times

Re: Puerto Rico po polsku :-)

Post autor: rand »

Rochwald pisze:
rand pisze:Mam małe pytanko na które w instrukcji nie mogę znaleźć odpowiedzi. Czy jak mam dwa aktywne kamieniołomy to budynek kosztujący 2 mogę wziąć za darmo czy mimo wszystko musze zapłacić przynajmniej jeden?
Żeby ,,działał" na cenę więcej niż jeden kamieniołom - potrzeba by kupowany budynek był co najmniej w drugiej kolumnie, nie przypominam sobie żeby w drugiej kolumnie budynków były budynki za 2 dublony.
W sumie tak to zły przykład ale w pierwszej kolumnie są dwa budynki w cenie 1. Tak,więc mając jeden kamieniołom lub wybierając kartę budowniczego mogę wziąć któryś z tych budynków za darmo czy na nie ta "obniżka" nie działa"?
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico po polsku :-)

Post autor: WRS »

No działa.

Z ceny (1) wynika, że nie są aż tak strategiczne, by utrudniać graczowi ich nabycie.

Zatem, gdy zniżka (z kamieniołomów, ew. dodatkowa z wyboru roli Budowniczego) pozwala na "darmoszkę", to korzystać!
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Puerto Rico po polsku :-)

Post autor: zephyr »

małe indygo dość często bierze się na zasadzie... no w sumie to mi nie potrzebne... ale jak za darmo dają :P
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Puerto Rico po polsku :-)

Post autor: blazej »

Czy w w dodruku polskiej wersji usunięto błąd w instrukcji dotyczący liczby znaczników/plantacji/czegoś tam?
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico po polsku :-)

Post autor: Veridiana »

Jak mi dokładnie powiesz jak powinno być to Ci powiem czy usunięto :wink:
ja mam dodruk, gram wedle instrukcji z pudełka i nie zauważyłam by coś źle chodziło.
pomijając fakt, że zawsze gram z pełną pulą chłopków i punktów zwycięstwa a kończymy gdy ktoś zabuduje miasto.
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Puerto Rico po polsku :-)

Post autor: blazej »

Veridiana pisze:Jak mi dokładnie powiesz jak powinno być to Ci powiem czy usunięto :wink:
No właśnie nie pamiętam :) Wiem, że w instrukcji była podana zawyżona liczba czegoś tam i była panika, że brakuje elementów, a wcale ich nie brakowało.

Edit:

Na forum lacerty jest errata do poprzedniego wydania:

"1. Na pierwszej stronie podano, że w pudełku znajduje się 12 drewnianych znaczników indygo. Powinno być ich jednak tylko 11."
Jabol
Posty: 207
Rejestracja: 28 kwie 2008, 22:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Puerto Rico po polsku :-)

Post autor: Jabol »

Hymm, czyżby Puerto Rico miało już niedługo ponownie wskoczyć na 1 miejsce rankingu BGG? :) Jest obecnie na równi z Agricolą, obie gry mogą się poszczycić oceną 8,22.
Każdy w końcu kiedyś zaczyna...
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Puerto Rico po polsku :-)

Post autor: blazej »

Jablo pisze:Hymm, czyżby Puerto Rico miało już niedługo ponownie wskoczyć na 1 miejsce rankingu BGG? :) Jest obecnie na równi z Agricolą, obie gry mogą się poszczycić oceną 8,22.
Jeśli do tego dojdzie Lacerta prawdopodobnie wsytrzma się z dodrukiem i w ogóle sprzedaż Agricoli poleci na łeb :wink: :mrgreen:
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Puerto Rico po polsku :-)

Post autor: folko »

W końcu, bo to dużo lepsza gra ;p
ODPOWIEDZ