Cywilizacja: Poprzez wieki (1. i 2. edycja)

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: mst »

1) Natanielowi chodziło zapewne o karty wydarzeń bo gdy zasoby produkujemy w wyniku zagrania żółtej karty nigdy nie ma mowy o korupcji/konsumpcji (zagranie żółtej karty to część tury, a korupcję/konsumpcję rozpatruje się dopiero na zakończenie tury, po zagraniu wszystkich akcji). :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: Nataniel »

mst pisze:1) Natanielowi chodziło zapewne o karty wydarzeń bo gdy zasoby produkujemy w wyniku zagrania żółtej karty nigdy nie ma mowy o korupcji/konsumpcji (zagranie żółtej karty to część tury, a korupcję/konsumpcję rozpatruje się dopiero na zakończenie tury, po zagraniu wszystkich akcji). :-)
Ach, oczywiscie, jakos nie pomyslalem, ze ktos w wyniku zoltej karty chcialby odpalic korupcje - toz to wlasnie wazna droga do naprodukowania sie jak diabli bez korupcji.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: Veridiana »

W końcu zawsze człowiekowi się dostanie za jakieś pytanie. A ja akurat pomyślałam i moi współgracze też :wink:

Co do z produkcji wydarzeń to właśnie przejrzałam dokładnie karty i:
- niektóre mają zapis "wyprodukuj... i zignoruj k/k"
- niektóre zapis "wyprodukuj... i nie ignoruj k/k"
- a niektóre tylko "wyprodukuj...". i co wtedy?
dlaczego są 3 rodzaje zapisów?
Awatar użytkownika
zath
Posty: 514
Rejestracja: 13 lis 2009, 09:55
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: zath »

Jeśli nie ma nic napisanego na karcie to też zignoruj korupcję/konsumpcję.
Wishlist: Mission: Red Planet (2005), Steam (2009)
Personal Fav: Dungeon Lords (2009), Once Upon a Time (1993)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: mst »

Te karty wydarzeń, z opisem: "wyprodukuj ... i zignoruj korupcję/konsumpcję" to nadgorliwość (ponieważ normalnie korupcja/konsumpcja ma miejsce tylko na zakończenie tury gracza). ;-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: macike »

zath pisze:Jeśli nie ma nic napisanego na karcie to też zignoruj korupcję/konsumpcję.
Innymi słowy konsumpcję/korupcję wdrażamy w życie tylko i wyłącznie wtedy, gdy karta wyraźnie i wprost tego zażąda (ewentualnie nie zezwoli na ich zignorowanie).
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: skanna »

macike pisze:Innymi słowy konsumpcję/korupcję wdrażamy w życie tylko i wyłącznie wtedy, gdy karta wyraźnie i wprost tego zażąda (ewentualnie nie zezwoli na ich zignorowanie).
I kto to mówi? :P (przepraszam za wtręt osobisty, ale nie mogłam się powstrzymać :) )
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
lokomotywa
Posty: 1
Rejestracja: 19 lut 2010, 16:27

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: lokomotywa »

Mam kilka pytan, ktore z perspektywy zajadlych graczy beda wydawac sie glupie, ale mimo wszystko musze je zadac, bo dotychczasowe proby podejscia do tego tytulu mnie troche zniechecily.

1. Jaka jest kolejnosc ruchow?
2. Czy po kazdym ruchu gracza karty z toru kart nalezy przesunac zgodnie z instrukcja czy ma to miejsce jedynie po calej turze gry, tj. gdy kazdy z graczy wykona juz swoj ruch?
3. Czy kostki akcji wykorzystujemy juz po procesach produkcji/konsumpcji/korupcji czy mozemy je wydawac w kazdym momencie ruchu?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: Nataniel »

lokomotywa pisze:1. Jaka jest kolejnosc ruchow?
W koleczko, zgodnie ze wskazowkami zegara.
lokomotywa pisze:2. Czy po kazdym ruchu gracza karty z toru kart nalezy przesunac zgodnie z instrukcja czy ma to miejsce jedynie po calej turze gry, tj. gdy kazdy z graczy wykona juz swoj ruch?
Na poczatku tury kazdego gracza (poza pierwsza runda!).
lokomotywa pisze:3. Czy kostki akcji wykorzystujemy juz po procesach produkcji/konsumpcji/korupcji czy mozemy je wydawac w kazdym momencie ruchu?
Nie rozumiem pytania. Kostki akcji (czerwone i biale) wykorzystujesz w fazie "Akcje cywilne i militarne".

Tura kazdego gracza przebiega tak jak to jest opisane na sciagawkach, czyli najpierw przesuwanie kart na torze, potem akcja polityczna, potem akcje cywilne i militarne, potem produkcja i utrzymanie. I wtedy rozpoczyna sie tura nastepnego gracza.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
zath
Posty: 514
Rejestracja: 13 lis 2009, 09:55
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: zath »

lokomotywa pisze:1. Jaka jest kolejnosc ruchow?
Domyślam się czemu zadajesz to pytanie bo po przeczytaniu instrukcji sam miałem problem z dojściem jak to wygląda, za dużo informacji na raz.

Kolejność wygląda tak (A - gracz 1, B - gracz 2, C - gracz 3)

- rozkładacie na torze karty z epoki A
- A może ściągnąć kartę za 1 białą kostkę, po czym robi produkcję, ale bez dobierania kart militarnych
- B bez przesuwania kart na torze dobiera karty o sumarycznym koszcie 2, następnie robi produkcję bez kart militarnych
- C to samo, o koszcie 3
- A ściąga z toru karty które znajdują się w strefie 'odrzutu' (2 pierwsze pola), przesuwa wszystkie do lewej i dokłada z epoki A brakujące karty. Następnie pozostałe karty z ery A chowa do pudełka (o ile zostały jakieś, jeśli brakowało to uzupełnia się kartami ery I, sens jest taki, że po dołożeniu kart ma być już era I)
- A robi akcję polityczną (teoretycznie, bo praktycznie nie ma jeszcze żadnych kart militarnych więc pomija tę fazę)
- A odrzuca nadmiar kart militarnych (teoretycznie, bo jeszcze nie ma żadnych kart militarnych)
- A ma 4 kostki białe i 2 czerwone do wykorzystania, robi różne akcje
- A robi produkcję i dobiera karty militarne
- B ściąga z toru karty ze strefy 'odrzutu', przesuwa resztę w lewo, dokłada brakujące
- B (...)

itd itd. Kolejność faz i ich listę masz na ściągawce. Jeśli gracz przeleci przez wszystkie te fazy następuje kolejka kolejnego gracza.

2. Czy po kazdym ruchu gracza karty z toru kart nalezy przesunac zgodnie z instrukcja czy ma to miejsce jedynie po calej turze gry, tj. gdy kazdy z graczy wykona juz swoj ruch?
Patrz odpowiedź wyżej.
3. Czy kostki akcji wykorzystujemy juz po procesach produkcji/konsumpcji/korupcji czy mozemy je wydawac w kazdym momencie ruchu?
Kostek akcji używasz w dwóch fazach jedynie:
1. W fazie akcji politycznej jeśli zagrywasz wojnę lub agresję, płacisz od razu akcjami militarnymi
2. W fazie akcji właściwych, tam gdzie masz do wykorzystania wszystkie białe i (pozostałe po fazie opisanej wyżej) czerwone kostki

Faza produkcji/konsumpcji jest ostatnią i wtedy już nie można zagrywać żadnych kostek.


Ogólnie zerknij na tą małą ściągawkę, tam jest po kolei napisane co w danej fazie można robić i jaki jest koszt.
Wishlist: Mission: Red Planet (2005), Steam (2009)
Personal Fav: Dungeon Lords (2009), Once Upon a Time (1993)
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2111
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 70 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: pabula »

Veridiana pisze:Co do z produkcji wydarzeń to właśnie przejrzałam dokładnie karty i:
- niektóre mają zapis "wyprodukuj... i zignoruj k/k"
- niektóre zapis "wyprodukuj... i nie ignoruj k/k"
- a niektóre tylko "wyprodukuj...". i co wtedy?
Źle przejrzałaś.
Są rzeczywiście trzy, ale:
- "wyprodukuj żywność lub surowce i ignoruj k/k"
- "wyprodukuj żywność lub surowce i nie ignoruj k/k"
- "wyprodukuj "x" żywności lub surowców" (gdzie x to cyfra)

Jak produkujesz x to po prostu produkujesz x i nie myślisz o korupcji/konsumpcji... Tak samo jak zdobywasz "x" surowców/żywności poprzez akcje militarne... Nie interesuje cię k/k
A jak jest samo słowo produkujesz to wtedy jest traktowana jak produkcja na koniec tury i jest dodatkowo słowo czy ignorujesz czy nie.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [Through the Ages]

Post autor: Veridiana »

E, chyba nie tak źle, bo ostatecznie model "wyprodukuj X żywności/surowców..." zawiera się w modelu "wyprodukuj..." :wink: Nie zwróciłam jednak uwagi, że to X może zmienić sposób interpretacji. Teraz to widzę. dzięki!
lukszyk
Posty: 8
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:38

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: lukszyk »

witam!

mam zapytanie. chodzi o karty dajace bonus do kolonizacji i obrony. czy w przypadku kolonizacji czy obrony moge uzywac ich wiecej niz 1? pytam dlatego poniewaz ktos kto mnie uczyl mowil ze mozna uzywac wielu, a z tego co przeczytalem gdzies w instrukcji bylo napisane ze jest to akcja polityczna i mozna wykonac tylko jedna. wiec jak jest?
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: zephyr »

wielu

akcja polityczna to to co jest napisane na przypominajce czyli np dołożenie eventu albo kolonii na stos [albo pakt albo wojna albo agresja]
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Nataniel »

Mozesz uzywac wiecej niz 1 karty kolonizacja / obrona jednoczesnie. Nie mozesz natomiast wykonac wiecej niz 1 akcji politycznej w swojej turze (czyli zaatakowac, wrzucic wydarzenie, zaproponowac pakt).
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
lukszyk
Posty: 8
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:38

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: lukszyk »

ok, dzieki!
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: staszek »

ja mam jedną kwestie,ale nie wiem czy można....;)
czy nie "płacę" akcjami militarnymi,na początku rundy jako akcja polityczna,tylko za eventy i kolonię czy również za wojny i agresje(poza kosztem na karcie)?
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: mst »

Akcjami militarnymi płacisz podczas wykonywania akcji politycznej polegającej na wypowiedzeniu wojny lub agresji zgodnie z kosztem pokazanym na karcie wojny/agresji. Na nic innego podczas akcji politycznej nie wydajesz akcji militarnych. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: staszek »

dzięki
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: staszek »

mam kolejne dwa pytania:
czy z nastaniem II ery karty militarne I ery z puli kart militarnych do wzięcia spadają(przy grze dwuosobowej ostatnio bez wykonania tego manewru skończyliśmy III erę z kilkunastoma kartami militarnymi poziomu drugiego do wzięcią-żadna karta poziomu III się nie pojawiła więc nie było dodatkowego punktowania)?
czy przy zmniejszaniu populacji i braku wolnych robotników muszę zniszczyć jakiś budynek i czy przty niszczeniu mam wybór?
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: mst »

staszek pisze:czy z nastaniem II ery karty militarne I ery z puli kart militarnych do wzięcia spadają?
Tak.
staszek pisze:czy przy zmniejszaniu populacji i braku wolnych robotników muszę zniszczyć jakiś budynek i czy przy niszczeniu mam wybór?
Tak i masz wybór.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Sandman »

Przypomnę, że jest podforum z zasadami. Tam można zadawać pytania (i na nie odpowiadać).
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: staszek »

dzięki mst
pytam ogólnie w temacie Cywilizacja,ale następnym razem będe szukał odpowiedniego działu
rhcorvin
Posty: 249
Rejestracja: 10 mar 2008, 09:33
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time

Re: through the ages

Post autor: rhcorvin »

mam takie pytanie o jedną z kart rzadko jej używamy w grze więc w sumie nigdy nie wyjaśniłem jej tak do końca.
Karta International Agreement - mówi że silniejsza cywilizacja może natychmiast wziąć z toru kart karty o wartości 5 akcji cywilnych rezygnując z szansy wykonania akcji politycznej w nastepnej turze. Na końcu jest dopisane aby uzupełnić tor kart i tu pytanie czy uzupełnianie w tym wypadku znaczy że odrzucamy karty z początku toru tak jak na początku tury kazdego gracza i dokładamy nowe karty na końcu toru. Czy tylko przesuwamy karty zakrywając luki i dokładając nowe na końcu toru ale bez odrzucania kart z początku toru (tych z oznaczeniami ilości graczy) ?
rhcorvin
Grać czy nie grać oto jest pytanie. OCZYWIŚCIE GRAĆ!!!
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: through the ages

Post autor: Browarion »

rhcorvin pisze:mam takie pytanie o jedną z kart rzadko jej używamy w grze więc w sumie nigdy nie wyjaśniłem jej tak do końca.
Karta International Agreement - mówi że silniejsza cywilizacja może natychmiast wziąć z toru kart karty o wartości 5 akcji cywilnych rezygnując z szansy wykonania akcji politycznej w nastepnej turze. Na końcu jest dopisane aby uzupełnić tor kart i tu pytanie czy uzupełnianie w tym wypadku znaczy że odrzucamy karty z początku toru tak jak na początku tury kazdego gracza i dokładamy nowe karty na końcu toru. Czy tylko przesuwamy karty zakrywając luki i dokładając nowe na końcu toru ale bez odrzucania kart z początku toru (tych z oznaczeniami ilości graczy) ?
rhcorvin
Zakrywamy tylko luki
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
ODPOWIEDZ