Wolność słowa

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
kobra
Posty: 95
Rejestracja: 25 lut 2010, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Wolność słowa

Post autor: kobra »

Dowiedziałam się, że na Trik Traku stosują system punktowy co umożliwia załatwienie sobie rabatu. No i super zawsze zniżka się przyda.

Zaskoczyło mnie naliczanie punktów za opinie na temat gier. Mianowicie dostaje się tyle punktów ile gwiazdek przyznajemy grze. No i tu jest rozbieżność interesów bo zbieracz będzie nie raz niesłusznie przyznawał więcej gwiazdek niż gra zasługuje. Z drugiej strony rozumiem, że sklep chce aby ich towar był jak najlepiej oceniany aby niezdecydowani kupcy podjęli słuszną dla sklepu decyzję. Tylko czy to jest fair?
Przyznaję, że nie wiem jak jest w innych sklepach gdzie również stosują takie metody ściągnięcia klientów.
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Wolność słowa

Post autor: Dzej »

Bardzo dobre spostrzeżenie, kolejna wpadka trik traka :?
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Wolność słowa

Post autor: sirafin »

To taka łapówka za pozytywną ocenę? Prawie jak skandale polityczne :lol:
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Wolność słowa

Post autor: Nataniel »

Mi się wydaje - (...) - że sklepowi nie powinno zależeć na lepszych opiniach na temat produktów. Powinno zależeć na bardziej rzetelnych opiniach, tak aby klient, który kupi na podstawie opinii, był zadowolony - ponieważ po prostu wróci.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Tibi
Posty: 123
Rejestracja: 23 lis 2009, 19:16
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time

Re: Wolność słowa

Post autor: Tibi »

Ja sie podpisuje pod opinią Nataniela. Trik trak popelanie dwa błędy jednoczesnie, robi "promocje" którą przekupuje swoich klientow co juz jest dziwne, niesmaczne i niefajne (i jak widac kontrowersyjne), a jednoczesnie przekupuje ich zeby pisali nierzetelne opinie- tylko takie zeby bylo duzo gwiazdek. Dla niektorych produktow moze sie sprawdzi, ale dla wiekszosci na pewno nie.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Wolność słowa

Post autor: kwiatosz »

Przy czym ja niekoniecznie od razu zarzucałbym złą wolę - wieeele eksperymentów pokazało, że decyzxje podejmowane w zamkniętej grupie nigdy nie są najlepszymi - raczej pozwólmy im zareagować na jakże słuszną krytykę i wtedy oceniajmy intencje :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Wolność słowa

Post autor: BloodyBaron »

może to ćwiczenie-eksperyment na zaliczenie z psychologii społecznej :) sklep sprawdza, które recenzje/opinie są najmocniej perswazyjne: najlepiej zachęcają do zakupu, i dlaczego akurat nie są to te najbardziej pozytywne, hiper 10 na 10. :)
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2272
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1053 times
Kontakt:

Re: Wolność słowa

Post autor: Leviathan »

BloodyBaron pisze:może to ćwiczenie-eksperyment na zaliczenie z psychologii społecznej :) sklep sprawdza, które recenzje/opinie są najmocniej perswazyjne: najlepiej zachęcają do zakupu, i dlaczego akurat nie są to te najbardziej pozytywne, hiper 10 na 10. :)
Monopoly: 10/10!
Rewelacja! Strategia w najlepszym wydaniu!
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1242
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 134 times
Been thanked: 61 times

Re: Wolność słowa

Post autor: poooq »

Sprawa jest prosta: jak ktoś chce zniżkę, może komentować i punktować gry dobre i genialne. Inne tytuły będą pozbawione jakichkolwiek informacji z nimi związanych, co da do myślenia potencjalnemu klientowi i skojarzy się z zasadą, że dobre gry są zwykle grane często i namiętnie.
Po co piać, gdy można grać?
Odkrycie roku 2019: nie każdego interesuje moje zdanie.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Wolność słowa

Post autor: MichalStajszczak »

Moim zdaniem sklep powinien przyznawać dodatkowe bonusy za pozytywne recenzje tych gier, których najwięcej ma na składzie :lol:
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Wolność słowa

Post autor: mistrz_yon »

Nataniel pisze:Mi się wydaje - i z takiego założenia wychodziliśmy tworząc system komentarzy i punktów w REBEL.pl - że sklepowi nie powinno zależeć na lepszych opiniach na temat produktów. Powinno zależeć na bardziej rzetelnych opiniach, tak aby klient, który kupi na podstawie opinii, był zadowolony - ponieważ po prostu wróci.
Nataniel, a nie masz wrazenia, ze wiekszosc komentarzy u was jest pisana tuz po odebraniu przesylki i najczesciej sa to komenty typu "szybka wysylka, fajne opakowanie, nic sie nie zniszczylo, gra ladna ale jeszcze nie gralem"? Wiem ze tak jest, bo sam takie pisalem. Mysleliscie jak to obejsc?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Wolność słowa

Post autor: sirafin »

mistrz_yon pisze:Nataniel, a nie masz wrazenia, ze wiekszosc komentarzy u was jest pisana tuz po odebraniu przesylki i najczesciej sa to komenty typu "szybka wysylka, fajne opakowanie, nic sie nie zniszczylo, gra ladna ale jeszcze nie gralem"? Wiem ze tak jest, bo sam takie pisalem. Mysleliscie jak to obejsc?
Chwila, to na Rebelu punkty za komentarz są przyznawane automatycznie? :o Kojarzyło mi się, że tam jakaś weryfikacja jest.

---EDIT---
REBEL pisze:Ale żeby nie bylo za łatwo, to komentarz musi być ciekawy i trafny. Im ciekawszy, tym wieksza szansa na punkty!
No to już wiem dlaczego mi coś świtało. Ja zawsze wytawiałem tam komentarz dopiero tydzień/dwa po zakupie, gdy już rozegrałem kilka prartyjek w nową grę ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Wolność słowa

Post autor: Andy »

poooq pisze:Sprawa jest prosta: jak ktoś chce zniżkę, może komentować i punktować gry dobre i genialne.
Można też pisać miażdżące oceny złych gier, ale dawać pięć gwiazdek, tak jak tym świetnym. ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Dominusmaris
Posty: 410
Rejestracja: 16 paź 2008, 12:05
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Wolność słowa

Post autor: Dominusmaris »

Ja komentarze pisałem jak mi brakowało jakiejś
rozsądnej ilości punktów do następnego levelu.

Myślę, że nie powinno się rozkminiać polityki
rabatowo-punktowej skoro jej wartość zamyka się w
kilku złotych.

Czy moralne jest skorzystanie z toalety w knajpie
w której nie piliśmy piwa? Czy właściwe jest pisanie komentarzy
tylko dla uzyskania rabatu? Czy etyczne jest...bla,bla,bla.

Jeśli mogą mnie wyprosić z lokalu bo nie mam właściwego ubioru,
to dlaczego sklep nie może wymyślić sobie własnej polityki rabatowej?

Bardziej nie spodobało mi się to, że administrator Nataniel skorzystał
z okazji by pochwalić swój sklep na niezależnym forum.

Nie odbieram mu tego prawa, ale jest to jednak pewna niekonsekwencja.
Oni są źli bo punktują za pozytywne oceny, a ja mogę korzystać z czerwonych
literek administratora, które zwiększają klikalność, by pokazać swój sklep z lepszej strony.

Pamiętam, że Nataniel zawsze starał się trzymać swoją stronę/teraz forum z dala
od podejrzeń o rebelowatość i szanuję go za to, ale tu troszkę się rozpędził.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Wolność słowa

Post autor: Nataniel »

Mam wrażenie, że ostatnio panuje tu jakaś przeczulica. Usunąłem wstawkę o REBELu i nie będę komentował już nic :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Dominusmaris
Posty: 410
Rejestracja: 16 paź 2008, 12:05
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Wolność słowa

Post autor: Dominusmaris »

Ludziom z piedestału wyznaczamy wyższe standardy ;)
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Wolność słowa

Post autor: Dzej »

Ja już słyszałem nawet koncepcje, że nataniel założył to forum aby promować rebela :mrgreen:
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
Wladek
Posty: 330
Rejestracja: 15 kwie 2008, 20:59
Lokalizacja: Vienna

Re: Wolność słowa

Post autor: Wladek »

No nie wiem, ja na to forum trafiłem właśnie z rebel'a i od tego czasu jakoś rzadziej robię tam zakupy :wink:
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Wolność słowa

Post autor: mistrz_yon »

Nataniel pisze:Mam wrażenie, że ostatnio panuje tu jakaś przeczulica. Usunąłem wstawkę o REBELu i nie będę komentował już nic :)
łeeee, ale ja nic do rebela nie mialem. po prostu mnie to interesuje jako zjawisko natury spolecznej. ktos zamawia gre, dostaje ja nastepnego dnia i pierwsze co robi, to pisze opnie (chyba po to zeby sie pochwalic ze kupil). ludzie ze srodowiska i tak maja swoje sposoby docierania do opinii o grach, ale dla kogos z boku, kto usiluje kupic gre moze taki brak konkretow byc utrudnieniem.
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wolność słowa

Post autor: Gabriel »

Ja czytam jedynie wybrane opinie z podanymi konkretami, a sama subiektywna ocena ma dla mnie mniejsze (albo żadne) znaczenie. Nie patrzę na gwiazdeczki (sklep i tak ich nie wyświetla w liście, a dopiero na stronie produktu), a na wybrane konkretne oceny.

Oceny mogą się przydać, jeżeli jest ich odpowiednio dużo - tzn. na BGG, gdzie wynik ciężej zafałszować (choć jest to możliwe, na co wskazuje przykład GW i SPH3). W samym sklepie IMHO są ważniejsze rzeczy - dobre oznakowania na listach (ile osób, flaga ozn. język, trudność, wiek, kategorie, ceny, czas rozgrywki, sortowania i filtrowania).

Wspomniana promocja może bezsensownie zafałszować wyniki, co zaboli kilka osób, które cztają opinie, a nie przebiją się przez BGG.

Większy sens ma wymóg podania łącznie 6 cech +/- zgodnie z mini ankietą - które powinny być moderowane.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Wolność słowa

Post autor: Legun »

MichalStajszczak pisze:Moim zdaniem sklep powinien przyznawać dodatkowe bonusy za pozytywne recenzje tych gier, których najwięcej ma na składzie :lol:
Genialne podejście systemowe :shock: :wink:
Całą sprawę wprowadzam do programu wykładu z PR :roll:
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
ODPOWIEDZ