Drachenherz

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
knidyjczyk
Posty: 148
Rejestracja: 06 paź 2006, 12:47
Lokalizacja: Gdańsk

Drachenherz

Post autor: knidyjczyk »

W czasie dzisiejszej awarii sieci w pracy skorzystałem z wymuszonej przerwy aby zagrać cztery szybkie rozgrywki w Drachenherz. Podzielę się wrażeniami!

Jest to szybka dwuosobówka, pojedyncza rozgrywka trwa 10 minut, czyli generalnie ciężar w okolicach Zaginionych Miast. Mechanika bazuje na tym samym: zagraj kartę by dobrać kartę. Tym razem jednak nie zagrywamy kart "po swojej stronie" planszy - wszystkie zagrane karty przez obu graczy mogą zostać zgarnięte przez przeciwnika. I tak na przykład księżniczka może zabrać z planszy skarby, sama zabierana jest przez trolla, na którego polują rycerze (jeśli uzbieramy ich dwóch), którzy potem trafiają na statek (jeśli zagrane zostaną aż trzy). Cokolwiek w zasadzie nie zagramy, wystawiamy karty do wzięcia przeciwnikowi. Powoduje to ostre "czajenie się", próby nerwów, blefy, podpuchy, szacowanie ryzyka. Smaczku dodaje SMOK, którego posiadanie zwiększa nam ilość kart, jakie możemy mieć na ręku (czytaj -> znacząco usprawnia grę). Wokół zgarniania i utrzymywania tego smoka kręci się w zasadzie cała rozgrywka.
W zasadzie powinienem powiedzieć, że gra jest straszliwie losowa, ale wygrałem 4 z dzisiejszych 4 gier, więc albo to jest prawo serii, albo może podejmowane decyzje są ważniejsze niż los ;)

Generalnie gra dla tych, dla których rachunek prawdopodobieństwa to kawał matematyki a nie "gupia losowa gra".
Podsumowując: Drachenherz dla mnie to Zaginione miasta na sterydach. Nie tak "czyste", ale może nawet bardziej emocjonujące. Można powiedzieć, że jest więcej małych punktowań, więc ryzykuje się dużo razy na mniejszą skalę, a nie dwa razy na duża skalę.

Ja jestem wstępnie zachwycony :) wygląda na to, że ze 100 razy zagram, zanim mi się znudzi.
pracuję w rebel.pl - gg: 697779
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Drachenherz

Post autor: Browarion »

i co warto dodać, dla takich dziwnych maniaków jak ja, tam sa ilustracje Menzla (choć to szczegół w grze karcianej o ograniczonej ilości ilustracji).
Ale jednak!

@knidyjczyk - zaintrygowałeś ;)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Drachenherz

Post autor: Dzej »

Dajcie odpocząć mojemu portfelowi :(
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Drachenherz

Post autor: Veridiana »

No i ja wpadłam w sidła tej małej gierki. Kto by się spodziewał! :wink: Krótkie to, losowe, ale jakieś takie czarujące, że oderwać się nie mogę.
Do przetestowania na boardgame arena
Ostatnio zmieniony 30 lip 2012, 22:17 przez Veridiana, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Drachenherz

Post autor: Firenski »

Ależ to małe "cholerstwo" wciąga. No żesz... Też spróbowałem i przepadłem... Wczoraj ponad 10 krótkich partyjek :)
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Drachenherz

Post autor: KubaP »

Mam to samo. Głupia, losowa, beznadziejna gra. Nie mogę przestać :D
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 6 times
Been thanked: 16 times

Re: Drachenherz

Post autor: Wothan »

Rzeczywiście wciąga jak cholera :) Od razu 13 rozegranych partii. Na pewno kupię jak Galakta w końcu tę grę wyda.
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Drachenherz

Post autor: Gabriel »

Gra losowa i bez kontroli do tego stopnia, że aż momentami frustrująca. Nie wiem, podobnie losowe są też Zombiaki (nie oszukujmy się), które u mnie wygrywają z tą grą. ALE, zagrać czasem można. Z Zaginionymi Miastami wygrywa szatą graficzną, ale przegrywa kombinowaniem.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Drachenherz

Post autor: Legun »

Dziś przyszła paczka i już po pierwszej próbie. Wygląda na cudowne, niezobowiązujące łechtanie mózgu 8) . Zastanawiam się tylko co się dzieje, jeśli zna się już na pamięć karty i zaczyna się liczyć, co już której stronie zeszło.

PS. czy w związku z polskim wydaniem nie wypadałoby zmienić tytułu wątku?
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Drachenherz

Post autor: lacki2000 »

Legun pisze:Dziś przyszła paczka i już po pierwszej próbie. Wygląda na cudowne, niezobowiązujące łechtanie mózgu 8) . Zastanawiam się tylko co się dzieje, jeśli zna się już na pamięć karty i zaczyna się liczyć, co już której stronie zeszło.

PS. czy w związku z polskim wydaniem nie wypadałoby zmienić tytułu wątku?
Po co zmieniać tytuł jak już ktoś taki założył ;)
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =1&t=25049
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Drachenherz

Post autor: mig »

Legun pisze:Zastanawiam się tylko co się dzieje, jeśli zna się już na pamięć karty i zaczyna się liczyć, co już której stronie zeszło.
Nie wiem czy wątpliwość jeszcze aktualna jest, ale że miałem okazję zagrać dopiero dziś to odpowiem ;) W naszych 4 grach ani razu nie doszliśmy nawet do połowy talii, więc (poza wyjątkowymi sytuacjami, kiedy karty statków trafiałyby na sam spód talii) gra kończy się na tyle wcześnie, że liczenie co zeszło wydaje się niezbyt celowe.

A gierka jest świetna :) Skoro podobała się mojej Żonie, która ma awersję do karcianek, to gra musi być wybitna co najmniej ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1552
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 215 times

Re: Drachenherz

Post autor: Furan »

To ja dorzucę michę dziegciu:
Całkowicie mnie ten tytuł nie przekonał. O ile lubię proste karcianki (Schotten Totten, Zaginione Miasta, Famiglię, Call to Glory, Jaipura) w których czasem wynik przyćmiewa losowość, tak tu całość - od początku do końca estetycznie i intelektualnie mnie nie pociąga. Z gier ,,w tchórza" elegantsze i ciekawsze jest wymienione Call to Glory.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Pueblo, Burgundy, Trismegistus, Felix, Hit!
ODPOWIEDZ