Gra z dużą interakcją dla każdego towarzystwa

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Gacu
Posty: 41
Rejestracja: 08 lip 2008, 16:44

Gra z dużą interakcją dla każdego towarzystwa

Post autor: Gacu »

Witam!
Siedze teraz przez najbliższe 1.5 miesiąca w Bieszczadach i poszukuje jakiejś niezłej gierki na wolne chwile.
Towarzystwo z jakim bede grał co tydzień będzie sie zmieniało a i tak nie będą mieli czasu na zagranie więcej niż kilku partii.
Chodzi mi o gre którą:
-szybko sie tłumaczy
-żeby była z dużą interakcją (obojętne jaki jej rodzaj, ale najlepiej negatywny:D ),
-nie może to być gra którą sie zapomina od razu po rozegraniu partii (musi być chęć odegrania sie)
-musi sie skalować co najmiej od 2(3) do 4(5) albo więcej osob. Ale w kazdej konfiguracji musi byc dobra
-doświadzczony gracz nie może mieć z góry wygranej partii

Mam Puerto Rico ( gra kompletnie mi nie podchodzi ), Osadnikow ( bardzo fajna ale juz mi sie nudzi), Chaos in the Old World (świetna ale tylko dla stałej ekipy)

Prosze o jakiś pomysł

Może Cytadela, Sabotażysta albo Neuroshima ?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Gra z dużą interakcją dla każdego towarzystwa

Post autor: Odi »

No to właśnie Cytadela, Sabotażysta, może jakaś prosta gra strategiczna - np Antike
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 401
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Re: Gra z dużą interakcją dla każdego towarzystwa

Post autor: piechotak »

Cytadela i Sabotażysta jak najbardziej, oprócz tego Fasolki, 6 bierze! i ewentualnie Fearsome Floors
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Gra z dużą interakcją dla każdego towarzystwa

Post autor: Lucf »

BANG karciany [ale od 4 osób do 7]
INGENIOUS - ale logiczna bez tematu-świetnie chodzi od 2 do 4 osób
TICKET TO RIDE ! -zdecydowanie :) świetnie działa od 2 do 5 osób.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Gra z dużą interakcją dla każdego towarzystwa

Post autor: espresso »

może smallworld? skaluje się super, interakcja jest na każdym kroku, a reguły tłumaczy się w 3 minuty.

[btw zazdroszczę tych Bieszczad!]
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Gra z dużą interakcją dla każdego towarzystwa

Post autor: asiok »

Mall of Horror? Ale to od 4 osób.
Awatar użytkownika
falkor
Posty: 4
Rejestracja: 08 lip 2010, 02:28

Re: Gra z dużą interakcją dla każdego towarzystwa

Post autor: falkor »

Wybaczcie mi wszelkie uchybienia, to mój pierwszy raz. :oops:
Chyba nie rozumiem, dlaczego nie podpowiedziano klasyki: Jenga, Jungle speed (Prawo dżungli), Memory.
Od siebie dodałbym: Wyprawę, Tajemnice labiryntu i Carcassonne (ponoć gra nabiera rumieńców, gdy korzysta się z dodatków).
Prostą, wręcz dziecinną, ale spełniającą zadane warunki jest Das Riesen Malefiz * Spiel, w Polsce znana jako Barykady.
Ostatnio na grillu graliśmy w Fulbol karciany, niestety, przy większej ilości graczy tworzą się zespoły.
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Gra z dużą interakcją dla każdego towarzystwa

Post autor: FormatC »

Ja tez popre Small Worlda i Cytadele, a oprocz tego dorzuce BSG. Bardzo czesto grywamy w te gre z osobami, ktore graja po raz pierwszy i zawsze sie podoba... :)
Gacu
Posty: 41
Rejestracja: 08 lip 2008, 16:44

Re: Gra z dużą interakcją dla każdego towarzystwa

Post autor: Gacu »

Dzieki Wielkie za szybką i liczną odpowiedź. Przejrzałem wszystkie gry które poleciliście i ze wszystkich tych gier najbardziej przypadły mi do gustu Smallworld, Antike, Cytadela, Sabotażysta oraz Ticket to Ride.
Smallworld : po recenzjach i opiniach ta gra wydaje mi sie być rewelacyjna. Jest troche droga jak na gre której nigdy nie widziałem a kupowanie w ciemno drogich gier juz mi wyszło bokiem (kupiłem tak Starcrafta i kompletnie mi nie spasował)
Antike : Brak jakiejkolwiek losowości troche mi przeszkadza, lubie sytuacje gdzie kosti mogą nieźle pomieszać plany
Cytadela : Jak ona sie skaluje w grze 3,4,5 osob ?
Sabotażysta : niby miły lekki przyjemny ale chyba szybko sie znudzi ;/
Ticket to Ride : o którą wersje chodzi, bo widzialem ich kilka? Wydaje sie bardzo przyjazna jednak nie wiem czy bawienie sie pociągami do mnie dotrze, troche ten temat mnie nie bawi ;/
Carcassonne : również wydaje sie sympatyczne, jednak jak czytałem wymagane są dodatki a ja wolałbym raz kupić i mieć spokój
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Gra z dużą interakcją dla każdego towarzystwa

Post autor: espresso »

Piszesz, że potrzebujesz grę na 1,5 miesiąca pobytu w górach, więc jak rozumiem, planujesz zabrać ze sobą 1 grę? Jeśli tak, to weź też pod uwagę, żeby gra nie nudziła się po kilkunastu rozgrywkach.

Ticket to Ride (Europa) jest jedną z moich ulubionych gier, ale przy dwóch graczach jest po prostu nudny. Poza tym po kilku(nastu) partiach znasz dokładnie wszystkie trasy. Nie wyobrażam sobie grać tylko w to przez 1,5 miesiąca (ale faktycznie, sprawdza się w każdym towarzystwie). To już może lepiej Thurn and Taxis? Ta gra działa przy dwóch osobach, poziom interakcji i trudności jest podobny do TtR.

Small World wg mnie ma mniejszą powtarzalność, a jak po miesiącu się znudzi, to na BGG masz masę nowych ras i zdolności gotowych do wydrukowania. Ja kupiłam w ciemno i zupełnie nie żałuję :)

Carcassonne w podstawowe wersji faktycznie trochę ubogie. Musisz liczyć dodatkowo 2-3 dodatki, wtedy gra jest naprawdę ciekawa.

Sabotażysta, Prawo Dżungli, Jenga, Fasolki to super party games, ale z Twojego postu wydawało mi się, że szukasz raczej poważniejszego tytułu.
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Gra z dużą interakcją dla każdego towarzystwa

Post autor: Lucf »

Ticket to Ride : o którą wersje chodzi, bo widzialem ich kilka? Wydaje sie bardzo przyjazna jednak nie wiem czy bawienie sie pociągami do mnie dotrze, troche ten temat mnie nie bawi ;/
Zauważ że ta gra jest w każdym poradniku jako klasyka. Nie zgodzę się , że lepsze Thurn and Taxis - dla mnie to jest gra zupełenie losowa. nie umywa się do Tiketa. Jak kupisz USA to na dwie osoby chodzi dobrze. i USA i Europa chodzą dobrze na 2 osoby. trzeba by zagrać chyba ze 20 partii pod rząd by znać wszystkie trasy, a i tak samo to nie przeszkadza w grze -- bo jeśli znasz trasy to walka przechodzi na wyższy poziom -więcej myślenia.

"Zabawa pociągami" :) to chyba nie ma znaczenia - równie dobrze można powiedzieć "zabawa stateczkami" albo zabawa cegłowkami odnośnie osadników.
ryba555
Posty: 144
Rejestracja: 18 sty 2009, 12:15
Has thanked: 1 time

Re: Gra z dużą interakcją dla każdego towarzystwa

Post autor: ryba555 »

Ja proponuję Battlestar galactica jest bardzo dobra dla większej ilości graczy i za każdym razem gra się bardzo przyjemnie. No i element zdrady jest bardzo emocjonujący. Również polecam Sabotażystę ze względu na jego cenę i prostotę mechaniki, a gra również jest bardzo emocjonująca szczególnie przy dużej liczbie graczy. Ja polecam do 5 osób endeavora jest sporo interakcji gra się szybko i jest prosta mechanika, ale gra się bardzo przyjemnie.
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Gra z dużą interakcją dla każdego towarzystwa

Post autor: nikozja_dg »

Ticket to ride również polecam, jednak wydaje mi się, że trochę w niej za mało interakcji (pytałeś o negatywną interakcję)
Carcassone - posiadam, większość osób lubi, jednak to taka sympatyczna familijna gra
Cytadela - świetna no i jest element negatywnej interakcji, sprawdzona na 2,3,4,5,6 osób

Ja od siebie polecam
Beowulf The movie - jest interakcja negatywna, wciąga i trzeba pomyśleć
Na Grundwald - sporo negatywnej interakcji i mózgożerna
Neuroshima Hex 2.5 ale to nie każdy lub takie klimaty
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
szczudel
Posty: 1447
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 103 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra z dużą interakcją dla każdego towarzystwa

Post autor: szczudel »

Popieram :
Ticket to ride : ta gra to nasz "zarazacz" :) na pierwszy raz pasuje jak ulal.
Cytadela[karciana] : niby można grać w 2-3 osoby, w wiekszym gronie napewno sprawdza sie lepiej [nie wiem na pewno bo ciagle nie moge zebrac ekpiy na pelen sklad].
Kuh-handel[karciana] : Moze to i malo popularna gra ale moich kilka pierwszych gier przerwanych bylo salwami smiechu. Licytowanie bez kasy, licytowanie chociaz jest sie wystawiajacym ... itd mnóstwo okazji do blefu i mnóstwo interakcji. Swietna lightowa gra.
Small world : :D popieram ale na razie gram w to sam z narzeczoną bo nie bylo okazji wyciągnąć.
Spadamy[karciana] : no mozna grać nawet na ziemi i idealna na chwile odpoczynku po ciezkim marszu :D

Nie popieram :
Carcassonne: Troche ta gra potrafi przytłoczoczyc dla nowych graczy. Ja wiem że jak juz sie zna zasady to wydaje sie banalna , ale dla poczatkujacych farmerzy i odbijanie miast to troche za dużo. Gra troche się ciągnie jak grasz z nowicjuszami [to również może byc subiektywne odczucie bo mam 2 podstawy i 3 duze dodatki + rzeka i hrabia]. Poza tym potrzeba w miare wygodnej lokacji aby w to zagrac. Podłoga już nie wystarczy a na małym stole kafelki potrafia spadać.
Gacu
Posty: 41
Rejestracja: 08 lip 2008, 16:44

Re: Gra z dużą interakcją dla każdego towarzystwa

Post autor: Gacu »

ok dzieki wielkie za pomoc, bardzo sie przydała
Narazie zastanowie sie i wybiore Cytadele albo Ticketa.
Small World na bank wezme bo strasznie mi sie podoba klimat i motyw gry, jednak chyba dopiero po wakacjach.
Gacu
Posty: 41
Rejestracja: 08 lip 2008, 16:44

Re: Gra z dużą interakcją dla każdego towarzystwa

Post autor: Gacu »

btw Espresso, ja niestety nie jestem tu na wakacjach;/ Chociaż nie narzekam na miejsce pobytu:D Gra ma być na zajęcie czasu jak sie pogoda zepsuje i nie mamy w danej chwili nic do roboty;]
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Gra z dużą interakcją dla każdego towarzystwa

Post autor: Lucf »

Jeżeli chcesz WIECEJ negatywnej interakcji to wybierz Ticketa USA [można tak poblokować kogoś , że nie będzie mógł się wykaraskać] EUROPA daje możliwość [dzięki stacjom] odblokowania zablokowania :) jak ktoś ci przyblokuję drogę (trasę) to budujesz stację kolejową płacisz -4punkty, ale dzieki temu ważniejsza dla iebie trasa może byću trzymana.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Gra z dużą interakcją dla każdego towarzystwa

Post autor: Odi »

Ticket JEST klasyka, i generalnie poleciłbym go osobom, które zaczynają przygodę z planszówkami, ale nie wyobrażam sobie, jak mozna łupac w tę grę miesiąc czasu i to w róznych konfiguracjach. Na 2 osoby jest słabiutka. Na 3 - trochę lepsza. Ok, przy 4-5 mozna fajnie pograć, ale już w 6 osób czy więcej, nie da rady.

Cytadela skaluje się bardzo dobrze. Rozgrywka 2-3 osobowa jest (moim zdaniem oczywiście) bardzo emocjonująca. Grac można nawet w 8 osób (przy czym najlepiej faktycznie w przedziale 4-6), a podczas rozgrywki wytwarza się ulubiony przeze mnie klimat podkładania innym świń. Ulubiony dlatego, że najwięcej przy nim śmiechu. W pudełku znajdziesz też zestaw alternatywnych kart postaci, które skutecznie ożywią rozgrywkę, jesli znudzi się zestaw podstawowy.
Minus Cytadeli jest taki, że im więcej osób, tym dłużej czeka się na własny ruch. Dla mnie jest to jedyną wada tej gry, ale spokojnie 'do przełknięcia'.

Wspomniałem wcześniej Antike - owszem, brak tam losowości, ale ta gra ma z kolei inną zaletę: nie dość, że fajnie skaluje się w pełnym przedziale 2-6 graczy, to jeszcze wyzwala klasyczne emocje wojenno-strategiczne :) Wiesz, a to ktoś kogoś najedzie, a to ktoś zerwie z kims sojusz... Fajne są takie klimaty, a ludzie błyskawicznie je łapią, dobrze się przy tym bawiąc. Sama gra jest natomiast jedną z prostszych, bardziej kompaktowych pozycji tego typu
Edit: nie doczytałem wczesniej. Skoro decydujesz się na SmallWorlda, to zapewnia on mniej więcej podobne klimaty w czasie zabawy, co Antike. Dobry wybór :)

Z innych gier poleciłbym jeszcze For Sale - z czystym sercem możesz kupowac w ciemno. O czym to? Przyczytaj recenzję :)
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Gra z dużą interakcją dla każdego towarzystwa

Post autor: Lucf »

Odi: po pierwsze - maniakom raczej trudno sobie wybrazić by w jakąkolwiek gręgrali miesiąc :) oni muszą grać ciagle w coś nowego [ja też się zaliczam do tego grona :) najchętniej bym nowości próbował różne : ) ]

Ale bardziej sobie wyobrażam miesięczne rozkminianie Ticketa, niż cytadeli! Zdecydowanie. W cytadelę zagra się 2 ,3 razy. Zajmie to max 2,3 godziny i jest dosyć. Tak przez miesiąc - nie wyobrażam sobie.

Ticket jednak jest torchę bardziej złożony pod kątem możliwości testowania taktyk, zagrań, strategii, etc.
I nie wiem co wam nie pasuje w 2 osobowym tickecie. Akurat opcja odjęcia jednej z dwóch tras dobrze robi tej wersji.
Awatar użytkownika
srokaplotkara
Posty: 223
Rejestracja: 01 paź 2009, 13:25
Lokalizacja: Mazury

Re: Gra z dużą interakcją dla każdego towarzystwa

Post autor: srokaplotkara »

Popieram wybór Ticketa. Ja mam Europę. Piękne wykonanie. Cieszy oczy :)
Każda partia dostarcza sporo emocji. A to, jak z biegiem czasu zapamięta się trasy to też swojego rodzaju plus. Zaczyna się przewidywać ruchy współgraczy, a wówczas można nieźle poprzeszkadzać i namieszać co poniektórym :D
Awatar użytkownika
locworks
Posty: 677
Rejestracja: 03 sty 2009, 12:49
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gra z dużą interakcją dla każdego towarzystwa

Post autor: locworks »

Polecam Chez Geek, pierwszą grę mojego wydawnictwa. Recenzja w Świecie Gier Planszowych: http://www.chezgeek.pl/blog/recenzje-i-opinie/

B. dużo negatywnej interakcji, proste zasady i doskonała okazja, aby odreagować traumy życia we wspólnocie.
Piotr Burzykowski
wydawnictwo locworks.pl | serwis grybezpradu.pl
Gacu
Posty: 41
Rejestracja: 08 lip 2008, 16:44

Re: Gra z dużą interakcją dla każdego towarzystwa

Post autor: Gacu »

Ticket jest fajny jednak troche sie nie nadaje na moje warunki tzn:
ja bede caly miesiac nawet półtora. Jednak ludzie którzym razem ze mną zagrają będą się zmieniać co tydzień i łącznie przez cały tydzień zagrają "może" 6-7 partii. Dlatego nie chce gry w której byłaby zbyt duża przewaga osoby doświadczonej nad innymi.
Cytadela wydaje mi sie dobra na taką okazje, emocji oraz smiechu fajnie mogą zrelaksowac towarzystwo;]
For Sale też rzeczywiście może sie świetnie sprawdzić
no to jednak z tych dwóch wybiore;]
Niestety nie moge znaleźć żadnej z nich w sklepach internetowych więc kupie pewnie tą którą znajde pierwszą ;]
(szczerze to mam nadzieje ze cytadela bedzie pierwsza)
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Gra z dużą interakcją dla każdego towarzystwa

Post autor: janekbossko »

wszystkie sa w sklepach internetowych...wszystkie
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Gra z dużą interakcją dla każdego towarzystwa

Post autor: Lucf »

Dlatego nie chce gry w której byłaby zbyt duża przewaga osoby doświadczonej nad innymi.
Nie ma w Tickecie takie j sytuacji , że doświadczony przewyższa nowych. Jest tutaj też spory element losowy który to niweluje. znam kupe przyopadków że ktoś kto pierwszy raz grał, wygrywał np ze mną :D

myślę, że o wiele większy motyw "doświadczony ma przewagę" będzie w Cytadeli = na którą chyba się napaliłeś ze względu na klimat i tematykę. Z Cytadelą może być tak, że trzeba zagrać 2-3 razy by przyswoić sobie jak działają wszystkie postaci. Do czego służą i jak na nich opierać taktykę. Podkreślam! : )
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Gra z dużą interakcją dla każdego towarzystwa

Post autor: nikozja_dg »

cytadela jest dostępna w wielu sklepach
http://i-szop.pl/index.php?szukaj=1&tex ... ela&sort=1
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
ODPOWIEDZ