Twilight Struggle

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Twilight Struggle

Post autor: skoti »

Czy jakiś posiadacz wersji delux, mógłby mi ze skanować, nowe karty? – najlepiej już te poprawione wersje.

Z góry dziękuje.


Pozdrawiam,
Skoti.
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Twilight Struggle

Post autor: herman »

jak dokładnie działa karta Norad?
Awatar użytkownika
zath
Posty: 514
Rejestracja: 13 lis 2009, 09:55
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Twilight Struggle

Post autor: zath »

Jeśli US kontroluje Kanadę, to może dodać 1 znacznik wpływów do dowolnego kraju, który już zawiera jakiś znacznik wpływów US na koniec takiej akcji (przed przestawieniem znacznika akcji na kolejne pole) podczas której spadł DEFCON na 2.

Mniej dosłownie: ZSSR coś zagrywa, albo robi przewrót, DEFCON wchodzi na pole 2, następnie gracz US robi swoje akcje, a następnie dodaje 1 pkt wpływów i przesuwa znacznik akcji na kolejną.
Wishlist: Mission: Red Planet (2005), Steam (2009)
Personal Fav: Dungeon Lords (2009), Once Upon a Time (1993)
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Twilight Struggle

Post autor: herman »

podziękował
Awatar użytkownika
Vidocq
Posty: 121
Rejestracja: 12 wrz 2007, 13:07
Lokalizacja: Warszawa Wilanów/Ursynów

Re: Twilight Struggle

Post autor: Vidocq »

Ha a ja grałem wczoraj pierwszy raz i...
Udało mi się przegrać USSR :P
Chyba muszę trochę potrenować strategię :)
Ale gra cacy :mrgreen:
Nec Hercules contra plures
Moja skromna kolekcja
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Twilight Struggle

Post autor: blazej »

Mam pytanie co do trwałości kart. Koszulkować czy nie? Słyszałem, że po kilkunastu grach talia Early War jest wyraźnie bardziej zużyta niż Mid i Late War.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle

Post autor: yosz »

Nie tyle co zużyta co na pewno bardziej zszarzała na brzegach. Karty Early War mieli się przez całą partię. Late War czasami w ogóle nie są używane. Same karty są super wytrzymałe, ale jeżeli nie chcecie móc rozpoznawać po brzegu karty czy jest Early czy Late to radzę zakoszulkować ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Twilight Struggle

Post autor: blazej »

Często zdarza Wam się dobrać trzy karty punktujące w pierwszej rundzie? (przez jednego gracza). Na moje 8 rozegranych partii zdarzyło się 2 razy i mam wrażenie, że ciężko się po czymś takim odbić.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle

Post autor: zephyr »

To nie jest statystycznie prawdopodobny rozkład :P

3 to może przesada, ale przy 2 można pierwszy zgrać szybko jak jest jeszcze równowaga i może jakoś przeżyć

ale mi często zdarza się że stany dostają słabe karty i jest po grze w early

głupia losowa gra :lol:
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Twilight Struggle

Post autor: herman »

W zeszłym tygodniu usiadłem z moim stałym współgraczem od TSa. Niestety o ile w innych grach idzie mu całkiem nieźle, w TSa jakoś niebardzo może ze mną wygrać. Tym razem było bardzo blisko...grając Rosjanami miał 4-5 punktów przewagi w ostatniej rundzie. W regionach też nie wyglądał najgorzejn na oko było remisowo. Do tego w ostatniej rundzie trafił całkiem niezłe karty i wyglądało, że pierwsze histroyczne zwycięstwo stanie się faktem. Na jego nieszczęście mi na rękę wpadła karta 'Czarnobyl'. Oczywiście zakaz dodawania padł na Europę i wygrałem przez kontrolę. Berserk kolegi był konkretny, ale ciężko mu się dziwić. Później pykneliśmy partyjkę w WP Konfrontację i tradycyjnie to on mnie ograł ;)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Twilight Struggle

Post autor: jax »

a jaki mieliście największy turnaround w tej grze?
ostatnio na Kaszubkonie jako USA przegrywałem już w pewnym momencie 17VP by na koniec jednak wygrać 28 :shock: :shock: :lol: (45VP różnicy)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: Twilight Struggle

Post autor: Smerf Maruda »

jax pisze:a jaki mieliście największy turnaround w tej grze?
ostatnio na Kaszubkonie jako USA przegrywałem już w pewnym momencie 17VP by na koniec jednak wygrać 28 :shock: :shock: :lol: (45VP różnicy)
Mnie Rafał przekręcił z +17 dla USA na -18 dla Sowietów.
Awatar użytkownika
westwood
Posty: 432
Rejestracja: 04 gru 2007, 02:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Twilight Struggle

Post autor: westwood »

jax pisze:a jaki mieliście największy turnaround w tej grze?
ostatnio na Kaszubkonie jako USA przegrywałem już w pewnym momencie 17VP by na koniec jednak wygrać 28 :shock: :shock: :lol: (45VP różnicy)
To jakaś zmyślona historyjka :twisted:
Awatar użytkownika
kromka
Posty: 246
Rejestracja: 27 paź 2008, 17:16
Lokalizacja: Wawa

Re: Twilight Struggle

Post autor: kromka »

jax pisze:a jaki mieliście największy turnaround w tej grze?
ostatnio na Kaszubkonie jako USA przegrywałem już w pewnym momencie 17VP by na koniec jednak wygrać 28 :shock: :shock: :lol: (45VP różnicy)

Ale ja tesh doświadczyłem dokładnie takiego samego zjawiska :P
Papież ?? A ile on ma dywizjii ??!! (J. Stalin)

Sushi? To jedzenie dla psów. My jemy ziemniaki (Alaksandr Łukaszenka)
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Twilight Struggle

Post autor: herman »

jax pisze:a jaki mieliście największy turnaround w tej grze?
ostatnio na Kaszubkonie jako USA przegrywałem już w pewnym momencie 17VP by na koniec jednak wygrać 28 :shock: :shock: :lol: (45VP różnicy)
z +11 dla ZSRR na +3 dla US, jakoś tak...
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Twilight Struggle

Post autor: Karol Madaj »

Tak trochę z innej beczki.

Kupiłem służbowo 10 egz. TS wersji deluxe i chciałbym zorganizować taki mały event dla warszawskich fanów gry. Byłaby do zobaczenia bardzo fajna nowoczesna wystawa o Zimnej Wojnie. Po wystawie oprowadzi autor, dr Paweł Sasanka z IPN czyli historyk oblatany w temacie TS. Przy okazji można by z nim pogadać. Potem myślałem o jakimś małym turnieju (np. na scenariuszu Late War) w którym można by wygrać te kilka egzemplarzy TS Deluxe albo np. 303.
Rzecz by miała miejsce w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” przy Marszałkowskiej 21/25 w sobotę 16 października z rana, powiedzmy o 10.

Czy ktoś byłby chętny?

Mógłbym też zaprosić ludzi, którzy nie znają gry, ale sami wiecie, że przeszkolenie 20 osób i potem pierwsza partia może się przeciągnąć w nieskończoność. Dlatego wolałbym oprzeć imprezę o ludzi, którzy już dobrze grają i interesują się Zimną Wojną.
Pytam tutaj i mam cichą nadzieję na pozytywna odpowiedź.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Twilight Struggle

Post autor: jax »

Karol Madaj pisze:Rzecz by miała miejsce w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” przy Marszałkowskiej 21/25 w sobotę 16 października z rana, powiedzmy o 10.
Nie chcę się deklarować na 100%, ale będę nad tym poważnie myślał.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 13 times

Re: Twilight Struggle

Post autor: stalker »

No ja już dawno nie grałem, ale chętnie sobie przypomnę zasady i wezmę udział :)
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle

Post autor: ja_n »

Ja jestem bardzo zainteresowany.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Twilight Struggle

Post autor: waffel »

Ja proponuję się rozejrzeć na BGG czy gdziekolwiek czy ktoś już próbował grać turniej w krótki scenariusz i jakie ma z tym doświadczenia. Jeśli nikt jeszcze nie próbował to jednak proponuję klasykę gatunku czyli pełna gra z licytacją o wybór strony zgodnie z instrukcją. I ustalić zestaw wariantów: nowe karty, chińska wojna? Chyba tych dwóch nie należy używać jednocześnie bo oba są proamerykańskie.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle

Post autor: ja_n »

A z kolei na całodzienny turniej w pełną grę, to się nie zdecyduję niestety. Nie przekonam żony, że powinna się poświęcić i cały dzień spędzić sama z dzieckiem...
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Twilight Struggle

Post autor: godpuppet »

Karol Madaj pisze:Tak trochę z innej beczki.
...
Mógłbym też zaprosić ludzi, którzy nie znają gry, ale sami wiecie, że przeszkolenie 20 osób i potem pierwsza partia może się przeciągnąć w nieskończoność. Dlatego wolałbym oprzeć imprezę o ludzi, którzy już dobrze grają i interesują się Zimną Wojną.
Pytam tutaj i mam cichą nadzieję na pozytywna odpowiedź.
świetny pomysł, chętnie bym wpadł, ale malutkie bliźniaki mi to najprawdopodobniej uniemożliwią, także nie jestem w stanie się zdeklarować na poważnie na tak. Ale inicjatywę popieram :!: :wink:
All work and no play makes Jack a dull boy!
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Twilight Struggle

Post autor: herman »

ja bym byl zainteresowany, pewnie +1 albo i 2 osoby.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Twilight Struggle

Post autor: waffel »

ja_n pisze:A z kolei na całodzienny turniej w pełną grę, to się nie zdecyduję niestety. Nie przekonam żony, że powinna się poświęcić i cały dzień spędzić sama z dzieckiem...
Nawet jeśli krótki scenariusz trwa godzinę to i tak runda swissa plus playoffy zajmą dobrych kilka godzin. Oczywiście jeśli przejdziesz do playoffów ale w swissie też musisz zagrać kilka gier.
Awatar użytkownika
zath
Posty: 514
Rejestracja: 13 lis 2009, 09:55
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Twilight Struggle

Post autor: zath »

Podoba mi się ten pomysł bardzo. Chętnie obejrzałbym wystawę i posłuchał co nieco o tym temacie.
Wishlist: Mission: Red Planet (2005), Steam (2009)
Personal Fav: Dungeon Lords (2009), Once Upon a Time (1993)
ODPOWIEDZ