Lekkie Euro 60-90 min. na 5,6+ graczy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1348
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 565 times
Been thanked: 284 times

Lekkie Euro 60-90 min. na 5,6+ graczy

Post autor: Atamán »

Ostatnio przy okazji wizyty znajomych doszedłem do wniosku, że czegoś w mojej kolekcji brakuje. Większość gier, które posiadam to tytuły od 2 do 4 graczy. Na 5 osób wybór niewielki, a jak przyszło do grania w 6 osób, to do zaoferowania miałem jedynie: Sabotażystę albo Wysokie Napięcie, brakowało mi czegoś pośredniego. Żeby nie było: bardzo lubię WN, ale to nie jest najlepszy wybór na wciąganie nowicjuszy :roll:

Przydałoby mi się coś, co zarówno ciężkością jak i czasem gry oscylowało by gdzieś pomiędzy Thurn und Taxis a Stone Age, a było grywalne w 5 czy 6 osób (albo i jeszcze więcej). Any ideas?
Ostatnio zmieniony 24 sie 2010, 09:31 przez Atamán, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Lekkie Euro 60-90 min. na 5,6+ graczy

Post autor: Odi »

Ja w tej kategorii mam grę Formula D. Sprawdza się bardzo dobrze.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4491
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Lekkie Euro 60-90 min. na 5,6+ graczy

Post autor: garg »

Atamán pisze:Przydałoby mi się coś, co zarówno ciężkością jak i czasem gry oscylowało by gdzieś pomiędzy Thurn und Taxis a Stone Age, a było grywalne w 5 czy 6 osób (albo i jeszcze więcej). Any ideas?
Na 5-6 osób jest bardzo dużo doskonałych fillerów (6 bierze!, For Sale itp.), ale pewnie nie to Ci chodzi :) Może spróbuj planszowej wersji 6 bierze! czyli Tanz der Hornochsen? Solidna gra z prostymi regułami i powinna podobać się początkującym, a działa nawet do 8 graczy. Tego samego kalibru jest Verflixxt! czyli That's Life!. A z dodatkiem też można grać do 8 graczy.

Z innych gatunków jest np. Elfenland, szczerze tej gry nie lubię, ale jest naprawdę dobra. I spełnia Twoje wymagania (Alan Moon zrobił sporo dobrych gier na 5 lub 6 osób - obejrzyj sobie jego twórczość). Podobnego kalibru jest Finstere Flure Friedemanna Friese (zresztą wiele jego gier jest także na 5-6 osób).

Z gier rodzinnych, do których musiałbyś dokupić dodatki, pasują tutaj Niagara i Osadnicy z Catanu. Przy 6 osobach to już jest radosny chaos, ale w 5 da się jeszcze sensownie pograć.

Szczerze polecam też TransEuropa/TransAmerica (to ta sama gra z inna planszą). Świetnie się sprawdza wśród początkujących i wciąga.

A na zakończenie jedna na najfajniejszych gier dla 6 osób - W 80 dni dookoła świata. Rewelacyjna gra rodzinna i dopiero przy 6 osobach jest zabawnie :)

Jeśli natomiast szukasz poważnego wyzwania, któremu mogliby podołać początkujący, to może Antike? Co prawda nie grałem w nią, więc swoją opinię opieram na cudzych (no i jest jednak trochę cięższa niż Stone Age), ale podobno prostota reguł pozwala grać też osobom nieobeznanym, a mimo to gra jest poważna i wymagająca.

Się rozpisałem :lol:
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Lekkie Euro 60-90 min. na 5,6+ graczy

Post autor: kwiatosz »

Finstere Flure nawet na 7 jest :)
Fiese Freunde Fette Feten jest do 6 i jest bardzo dobre - może nie do grania z babcią (chociaż babcie są różne), ale jeszcze nie mam znajomego, któremu ta gra by się nie spodobała - a często po Dixicie to ich druga planszówa.
Właśnie - Dixit bardzo daje radę :)

Dominion z dodatkiem, Wiek Wampirów III też.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Lekkie Euro 60-90 min. na 5,6+ graczy

Post autor: Lucf »

TransEuropa jest niezła, ale bardzo prosta, wręcz banalna. Więc zaawansowanym może się znudzić. Jest łatwiejsza nawet niż Ticket To R. Więc może właśnie ticket? jest od 2 do 5 osób.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Lekkie Euro 60-90 min. na 5,6+ graczy

Post autor: mbork »

A może po prostu Carcassonne z paroma dodatkami, i wariantem z trzema kafelkami na ręku?
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Lekkie Euro 60-90 min. na 5,6+ graczy

Post autor: skanna »

Moje ulubione na 6 osób to zdecydowanie Robo Rally.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Frowrya
Posty: 35
Rejestracja: 08 sie 2010, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Re: Lekkie Euro 60-90 min. na 5,6+ graczy

Post autor: Frowrya »

Polecałbym Cytadelę (2-8 osób), czym więcej osób przy tej grze tym większe emocje, ale nawet przy 3 gra się świetnie (jedna z moich ulubionych gier). Z fillerów (jeżeli by cię interesowały) High Society licytacyjna gra 3-5 osób która jest bardzo lekka, ale zarazem bardzo grywalna. Jednak cytadela moim zdaniem będzie najlepszym wyborem.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1348
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 565 times
Been thanked: 284 times

Re: Lekkie Euro 60-90 min. na 5,6+ graczy

Post autor: Atamán »

ojej, dzięki za zasypanie pomysłami, jak będę miał czas, to przyjrzę się im dokładniej :)
Awatar użytkownika
yeti
Posty: 9
Rejestracja: 14 lut 2010, 20:48
Lokalizacja: Strumień/k/Cieszyna

Re: Lekkie Euro 60-90 min. na 5,6+ graczy

Post autor: yeti »

Odi pisze: Jeśli natomiast szukasz poważnego wyzwania, któremu mogliby podołać początkujący, to może Antike?
Polecam Antike.
1.Zasady do wytłumaczenia w 10 minut.
2.Czas gry 1,5h max
3.Zero przestojów.Bo to szybkobieżny "Rondel"
4.Bardzo podatna na home rulez.Na BGG znajdziesz różne warianty np.wersja z kartami misji,wersja dla 2 graczy itp..
5.Oczywiście dla 5, 6 graczy.
6.Wykonanie gry na najwyższym poziomie.
W moim przypadku zakup Antike to był strzał w 10.Grywam w Antike w gronie osób od lat 10 do 44 i wszystkim się podoba.
"Jeżeli wkroczymy do Lakonii nie zostawimy kamienia na kamieniu ". Spartanie odpowiedzieli jednym słowem : "Jeżeli"
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1348
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 565 times
Been thanked: 284 times

Re: Lekkie Euro 60-90 min. na 5,6+ graczy

Post autor: Atamán »

Antike wygląda ciekawie, ale wg bgg to 120min zabawy - wolałbym max90min.
(podobnie Robo Rally - chyba, że z doświadczenia wiecie, że wychodzi krócej?)

Część z waszych propozycji zaliczyłbym do party-games, a też nie tego obecnie szukam.
Co do Fiese Freunde Fette Feten - trochę za ostra ta tematyka, biorąc pod uwagę towarzystwo, z którym grywam ;)

Formula D - co prawda nie mój klimat, ale plusem jest, że ładnie wygląda i można grać do 10 osób, obawiam się jednak czy nie jest zbyt losowa? jak dużo jest w niej decyzji?

Trans Europa - plansza wygląda straszliwie brzydko, aż mnie zniechęciło do szukania dokładniejszych informacji :P

Nad osadnikami + dodatkiem się zastanawiałem, ale też: wg info z bgg to będzie ze 2h, trochę za długo jak na taką grę.

Niagara i 80 dni dookoła świata wydają mi się ciekawe - im muszę się bliżej przyjrzeć.

Tymczasem w Math-Trade trafiła mi się gra Shadows Over Camelot (ponoć 90min do 7 graczy) - zobaczę jak to się sprawdzi, choć opinie o tej grze są raczej słabe a i kooperacyjność mnie średnio przekonuje (ale motyw zdrajcy - jak najbardziej) :twisted:
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4491
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Lekkie Euro 60-90 min. na 5,6+ graczy

Post autor: garg »

Atamán pisze:Trans Europa - plansza wygląda straszliwie brzydko, aż mnie zniechęciło do szukania dokładniejszych informacji :P
Nie daj się zniechęcić - Trans Europa jest naprawdę banalnie prosta i bardzo grywalna :)
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1348
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 565 times
Been thanked: 284 times

Re: Lekkie Euro 60-90 min. na 5,6+ graczy

Post autor: Atamán »

garg pisze:
Atamán pisze:Trans Europa - plansza wygląda straszliwie brzydko, aż mnie zniechęciło do szukania dokładniejszych informacji :P
Nie daj się zniechęcić - Trans Europa jest naprawdę banalnie prosta i bardzo grywalna :)
ok, ok - skoro tak mówisz, to dam jej szansę i obiecuję się nią zainteresować :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Lekkie Euro 60-90 min. na 5,6+ graczy

Post autor: Odi »

Myślę, że Formula D nie jest 'zbyt' losowa. Sztuką jest obieranie odpowiednich ścieżek jazdy i wybór biegów w te sposób, żeby wyjść z zakrętu na jak najwyższej 'przerzutce'. Dystans nawet jednego okrążenia jest na tyle długi, że przed ostatnim zakrętem na czele będzie nie ten, co ma najlepsze rzuty, ale ten, który podejmował najlepsze decyzje. Jeśli zdarzy się, że dwóch graczy znajduje się obok siebie na tym samym biegu za ostatnim zakrętem, wtedy faktycznie decydować może o zwycięstwie ostatni rzut.

Poza tym nie zawsze najlepszym rzutem jest ten najwyższy :)

Generalnie polecam, choć wydaje mi się, że granie w 9-10 osób może się nieco dłużyć (trzeba dość sporo czekać na swoją kolej, każdy przelicza optymalne ścieżki itp). Najlepiej gra się w składzie 3-6 osób.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lekkie Euro 60-90 min. na 5,6+ graczy

Post autor: Sandman »

Atamán pisze: a i kooperacyjność mnie średnio przekonuje (ale motyw zdrajcy - jak najbardziej) :twisted:
W takim razie Battlestar Galactica będzie idealna (również nie lubię gier kooperacyjnych, a w BSG się zakochałem, zresztą to tak na prawdę gra drużynowa, a nie stricte kooperacyjna)
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1348
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 565 times
Been thanked: 284 times

Re: Lekkie Euro 60-90 min. na 5,6+ graczy

Post autor: Atamán »

a BSG znam, znam, imho każdy choć raz powinien zagrać w tę grę :twisted: ale BSG w 60-90 min się nie zamknie :P
Awatar użytkownika
srokaplotkara
Posty: 223
Rejestracja: 01 paź 2009, 13:25
Lokalizacja: Mazury

Re: Lekkie Euro 60-90 min. na 5,6+ graczy

Post autor: srokaplotkara »

garg pisze:
Atamán pisze:Trans Europa - plansza wygląda straszliwie brzydko, aż mnie zniechęciło do szukania dokładniejszych informacji :P
Nie daj się zniechęcić - Trans Europa jest naprawdę banalnie prosta i bardzo grywalna :)
Przyznaję rację gargowi. Polecam TransEuropę.
ODPOWIEDZ