K2 (Adam Kałuża)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
medicus
Posty: 813
Rejestracja: 29 sty 2010, 15:04
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times

Re: K2

Post autor: medicus »

trudne podejście, pogoda letnia. 4 os

jako jedyny nie dotarłem na szczyt. 2 alpinistów na wysokość punktowaną za 7.
mimo to wygrałem. Dwaj gracze starcili po 1 alpiniście, a ten co był pierwszy na szczycie drugim alpinistą nie zdołał się wspiąć zbyt wysoko.
Czyli to też jest startegia "mordercy". podejść na górę, blokować zejście innym i czekać aż zaczną pluć krwią :twisted:

W tle leciał film K2
akurat kiedy jeden gracz zielony ginął, na ekranie alpinista w zielonej kurtce spadł i połamał nogi
(któż nie pamięta tej sceny...?)

niezmiennie daję ocenę 5 w skali szkolnej
zobaczymy czy zimowa pogoda da grze "+"
KTO WYGRYWA - fajne akcje z planszówkami na Facebooku.
Konkursy z topowymi grami, akcje promujące hobby, relacje z imprez, wrażenia z rozgrywek na żywo, opinie o nowościach.
FB/ktowygrywa
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: K2

Post autor: RasTafari »

Właśnie wpadłem na pomysł modyfikacji zasad. Powinna być możliwość zniesienia na dół ciała martwego wspinacza. Drugi wspinacz mógłby wziąść ciało i nieść je tracąc co turę dodatkowy punkt aklimatyzacji. Za udane zniesienie ciała były by dodatkowe PZ.
to tak żeby zilustrować ten pomysł :lol:

EDIT:
http://vimeo.com/17430752

Działa teraz?
Ostatnio zmieniony 03 gru 2010, 10:11 przez RasTafari, łącznie zmieniany 2 razy.
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: K2

Post autor: surmik »

Link nie działa ;)

Zagraliśmy w 5 osób na trudniejszej planszy z zimową pogodą w wariancie gdzie >8000 może przebywać tylko jeden himalaista. O dziwo zginął tylko jeden himalaista wyniki przedstawiały się następująco: 15, 14, 13, 8. Dwie osoby weszły na szczyt i przeżyły. Po tej partii wydaje mi się, że najlepszym wariantem rozgrywki jest "wszystko na maksa": najtrudniejsza plansza, zimowa pogoda i 5 graczy :D
mastermind
Posty: 106
Rejestracja: 03 gru 2010, 13:45
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: K2

Post autor: mastermind »

sobota, 4 grudnia - 14:30 TVN Turbo - "K2 triumf i tragedia"

A poza tym bardzo fajna gierka!
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: K2

Post autor: folko »

Dałby ktoś radę to nagrać? Nie mam kablówki, satelity i innych temu podobnych wynalazków
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: K2

Post autor: farmer »

Kiedy pierwszy raz usłyszałem o Agricoli, uznałem, że ta gra musi być nudna, skoro opowiada o czymś tak nieciekawym jak gospodarstwo chłopskie. Z góry skreśliłem tą grę z kręgu moich zainteresowań.
Jak się później okazało, w zasadzie słusznie - gra mi faktycznie nie podeszła, choć (żeby być uczciwym) z innego powodu, niż temat. Przyznaję, że może być fajna, ale jakoś ja nie potrafię czerpać z niej frajdy.

Kiedy pierwszy raz, dłuższy czas temu zobaczyłem temat (o powstającej grze) o tytule K2, nawet nie chciało mi się do niego zajrzeć. Wszak co ciekawego może być w grze o wchodzeniu na górę?
Po jakimś czasie, w okolicach Essen, zacząłem już tu zaglądać - ale bardziej z ciekawości, jak sobie gra radzi na rynku. Ot, kibicowanie rodzimym produkcjom.
Sporo się od tego czasu o grze naczytałem tu i na BGG - w zdecydowanej większości pozytywnie.
Do tego stopnia, że mimo, iż tematyka nadal mnie nie pociąga, z ciekawości grę zakupiłem...

Wczoraj przyszła.
Wczoraj odbyła się też pierwsza, inauguracyjna rozgrywka, 3 osoby, plansza letnia, pogoda łatwa.
No i scenariusz z Agricoli się nie powtórzył :).
Zaprawdę fajna gra Panu wyszła, Panie Adamie :D. Gratuluję. Zasady proste, do wytłumaczenia w kilka minut, a rozgrywka ciekawa, emocjonująca chwilami i dająca dużą frajdę :).
Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony (ku uldze mojego portfela).

Na BGG oceniłem grę na około 8/10, co wg mnie jest baaardzo wysoką oceną jak na grę, którą klasyfikuję jako średnie ku lekkiemu euro (poziom oceny El Grande i Puerto Rico - czyli starych szlagierów).

Dziękuję i gratuluję.

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: K2

Post autor: mbork »

<offtoptic mode on>
farmer pisze:Kiedy pierwszy raz usłyszałem o Agricoli, uznałem, że ta gra musi być nudna, skoro opowiada o czymś tak nieciekawym jak gospodarstwo chłopskie.
To skąd wytrzasnąłeś swojego nicka? :shock:
<offtopic mode off>
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: K2

Post autor: skoti »

mbork pisze:<offtoptic mode on>
farmer pisze:Kiedy pierwszy raz usłyszałem o Agricoli, uznałem, że ta gra musi być nudna, skoro opowiada o czymś tak nieciekawym jak gospodarstwo chłopskie.
To skąd wytrzasnąłeś swojego nicka? :shock:
<offtopic mode off>
W dzieciństwie grał w SUPER FARMERA :lol: :lol: :P



A wracając do wątku.. dziś zagrałem dwa razy w tą grę, partie 2 osobowe. Niestety obie przegrane :(
Ale gra naprawdę mi się spodobała, ma duży potencjał. Zasady prościutkie, każdy je szybko pojmie, a mimo gra daję dużo możliwości, trochę główkowania i naprawdę masę frajdy z rozgrywki.
Kurczę, naprawdę mi się spodobała. :D
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
dodzinka24
Posty: 1
Rejestracja: 05 gru 2010, 15:53

Re: K2

Post autor: dodzinka24 »

Witam, czytałam Wasze wypowiedzi ale nie znalazłam odpowiedzi na dręczące mnie pytania:
1) Czy mając w ręce 3 karty wybrane przeze mnie np: karta ruch 1 , karta ruch 2, aklimatyzacja 1 i będąc na poziomie 7-8k gdzie większości są pola z wymaganą liczbą 2, to czy muszę wykorzystać wszystkie karty ruchu 1 i 2 czy mogę tylko skorzystać z karty ruch 2 a kartę ruch 1 nie wykorzystać?
2)Jak to jest z liczeniem punktów tzn, H1 wszedł na szczyt i zdobywa 10pkt zwycięstwa, a po nim wszedł H2 ale on już może dostać tylko 7pkt zwycięstwa? czyli na koniec gry podliczam 10+7=17pkt. I czy każdy następny który zdobył szczyt dostaje mniejszą ilość pkt pasku bocznym?
3)Jak podliczać punkty gdy wejdę na szczyt i zdążę jeszcze zejść do obozowiska dwoma himalaistami?

Wybaczcie że tyle pytań, ale chcę grać zgodnie z zasadami i zarazić resztę rodziny tą niesamowitą grą :D

Ukłony dla autora K2 ;)
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: K2

Post autor: Dabi »

2)Jak to jest z liczeniem punktów tzn, H1 wszedł na szczyt i zdobywa 10pkt zwycięstwa, a po nim wszedł H2 ale on już może dostać tylko 7pkt zwycięstwa? czyli na koniec gry podliczam 10+7=17pkt. I czy każdy następny który zdobył szczyt dostaje mniejszą ilość pkt pasku bocznym?
Nie. Obaj mogą zdobyć 10 punktów.
To kto wszedł pierwszy jest używane w celu rozstrzygania ewentualnego remisu.
A więc maksymalny wynik to 20.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: K2

Post autor: Sandman »

dodzinka24 pisze:Witam, czytałam Wasze wypowiedzi ale nie znalazłam odpowiedzi na dręczące mnie pytania:
Nic dziwnego, bo to nie ten dział. Poszukaj w dziale zasady.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: K2

Post autor: folko »

dodzinka24 pisze:1) Czy mając w ręce 3 karty wybrane przeze mnie np: karta ruch 1 , karta ruch 2, aklimatyzacja 1 i będąc na poziomie 7-8k gdzie większości są pola z wymaganą liczbą 2, to czy muszę wykorzystać wszystkie karty ruchu 1 i 2 czy mogę tylko skorzystać z karty ruch 2 a kartę ruch 1 nie wykorzystać?
Możesz karty "dać" jednemu himalaiście. Nie możesz karty ruchu 2 podzielić. Nie musisz wykorzystywać wszystkich punktów ruchu.
dodzinka24 pisze: 2)Jak to jest z liczeniem punktów tzn, H1 wszedł na szczyt i zdobywa 10pkt zwycięstwa, a po nim wszedł H2 ale on już może dostać tylko 7pkt zwycięstwa? czyli na koniec gry podliczam 10+7=17pkt. I czy każdy następny który zdobył szczyt dostaje mniejszą ilość pkt pasku bocznym?
Obaj mogą 10.
dodzinka24 pisze: 3)Jak podliczać punkty gdy wejdę na szczyt i zdążę jeszcze zejść do obozowiska dwoma himalaistami?
Zawsze podliczasz maksymalną ilość punktów jaką zdobył himalaista. Do tego służy właśnie tor punktacji ;-) To że potem zszedłeś w dół, to nie ważne... ważne gdzie byłeś ;-)
dodzinka24 pisze: Ukłony dla autora K2 ;)
Dziękuję :-)
Loriel
Posty: 24
Rejestracja: 05 gru 2010, 20:24

Re: K2

Post autor: Loriel »

Gierka jest świetna.
Wlaśnie wróciłem z Gliwic gdzie odbyła się kolejna edycja Pionka.
Wystarczyła jedna gra, żeby osoby scceptyczne i niezdecydowane wychodziły ze sklepiku z owa grą pod pachą i błogim uśmiechem zadowolenia z dobrze wwydanych pieniędzy.
Jedyny może nawet nie minusik a pierdoła, która mi przeszkadzala to niezbyt czytelny pasek zakresu wysokośc/pogoda - biały kolor jest tam zdecydowanie nieczytelny, ale z kolegą postanowilismy podciągnącc go czerwonym kolorem i bedzie o wiele lepiej :-)

Wiecej minusów nie zauważylem :-)
Awatar użytkownika
zaba
Posty: 235
Rejestracja: 21 sie 2008, 09:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: K2

Post autor: zaba »

Chciałem was spytać co sadzicie o takim pomyśle tz. Wprowadzeniu zasady -Załamanie pogody - jak to bywa w tak wysokich górach to rzecz często spotykana i myślę ze w grze by się bardzo sprawdziła mianowicie: Wszystkie Punkty ryzyka zostają zakryte,z 4 żetonów o symbolu 2 (w grze jest 5 dwójek) zrobić je na czarno co oznaczało by Nagłe i Gwałtowne Załamanie Pogody. Nadal osoba która wyłoży karty o najszybszym poruszaniu się wybiera z zakrytych punktów ryzyka jeden znacznik ( może trafić na 0,1,2,czarny Zał.Pogody) jeśli wylosuje 0,1,2 to gra przebiega jak dotychczas jeśli wylosuje czarny znacznik następuje Nagła zmiana pogody i tu trzeba by było przygotować sobie jakieś podobne kafle jak te pogodowe osobno zima osobno lato z tą różnica że nie będą to jak te oryginalne z prognozą na 3 dni tylko z jedną konkretną pogodą. Co do pojedynczej kafli Pogody to myślę że wystarczyło by zrobić po 6 na lato i 6 na zimę z wartościami: Lato 4kafle" 2 aklimatyzacja na całym pasmie" i 2 kafle "2aklimatyzacja/1 dodatkowy ruch żeby wejść na dany obszar" i 4 na zimę o wartosciach (2 aklimatyzacja/1 dodatkowy ruch na całym pasmie) i 2 (2 aklimatyzacja/2 dodatkowy ruch żeby wejść) na całym pasmie. W następnej turze znacznik pogody ląduje na kolejnym polu pogody (następnym które wcześniej przed wylosowaniem znacznika ryzyko obowiązywało)
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: K2

Post autor: Browarion »

No w końcu udało mi się zagrać w K2 i wszelkie OCHy i ACHy sie potwierdziły.
Gra jest świetna i naprawdę się cieszę że kupiłem ją w ciemno.
Od razu po partii gdzie tłumaczono mi co i jak zagrałem wieczorem w domu podejście samotne (łatwa trasa, letnia pogoda) i udało się - a trzeba było z lekka pogimnastykować się - zostać HIMALAISTĄ ;)
Teraz czekam na rozgrywki w więcej osób i obiecuję sobie wieczory spędzać nad trudniejszymi warunkami zdobywając K2
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: K2

Post autor: surmik »

zaba pisze:Chciałem was spytać co sadzicie o takim pomyśle...
Można, ale po co? Gra wydaje się dobrze zbalansowana. Dodatkowa pogoda w stylu -2 aklimatyzacji/+2 do ruchu mogła by spowodować, że himalaiści padali by jak muchy... ;)

P.S. Właśnie uświadomiłem sobie, że w K2 jest 100% sprawdzalność prognozy pogody, niezły wynik, hehe ;)
Ostatnio zmieniony 06 gru 2010, 12:00 przez surmik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: K2

Post autor: surmik »

Dubel, do skasowania.
Ostatnio zmieniony 06 gru 2010, 12:00 przez surmik, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: K2

Post autor: Nataniel »

Pierwszy nakład K2 wyczerpał się. Planujemy dodruk na początku roku.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: K2

Post autor: asiok »

A na Pionku można było kupić!
Kto nie był niech żałuje!!!
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: K2

Post autor: farmer »

Tak z czystej ciekawości - jeśli to nie jest tajemnica handlowa - jako był to nakład?
W jakim nakładzie wydawane są (i sprzedawane) gry planszowe (czyli, jak mniemam, w skali kraju czy świata hobby niezbyt rozpowszechnione).
Jeśli dokładna liczba to tajemnica, to może chociaż przedział?
Miedzy 1000 a 5000? Miedzy 5000 a 10000? Ponad 10 tys egzemplarzy? :)

I, jeśli można być dociekliwym, jaki mniej więcej procent nakładu sprzedał się za granicę naszego pięknego kraju? :)

PS
Ponowne gratulacje dla autora :D.

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: K2

Post autor: konev »

farmer pisze:Tak z czystej ciekawości - jeśli to nie jest tajemnica handlowa - jako był to nakład?
W jakim nakładzie wydawane są (i sprzedawane) gry planszowe (czyli, jak mniemam, w skali kraju czy świata hobby niezbyt rozpowszechnione).
Jeśli dokładna liczba to tajemnica, to może chociaż przedział?
Miedzy 1000 a 5000? Miedzy 5000 a 10000? Ponad 10 tys egzemplarzy? :)
Bawiąc się w zgaduj zgadula strzelam, że 3000szt. ;)
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
knidyjczyk
Posty: 148
Rejestracja: 06 paź 2006, 12:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: K2

Post autor: knidyjczyk »

farmer pisze:Tak z czystej ciekawości - jeśli to nie jest tajemnica handlowa - jako był to nakład?
cześć,
nie jest to jakaś wielka tajemnica - pierwszy nakład, który się właśnie skończył to 2000 sztuk.
Dodruk (lekko poprawiony) będzie miał z pewnością nakład znacznie większy.
pracuję w rebel.pl - gg: 697779
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: K2

Post autor: sheva »

ładnie :) dużo poszło za granice ??
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
medicus
Posty: 813
Rejestracja: 29 sty 2010, 15:04
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times

Re: K2

Post autor: medicus »

:)

jeszcze kilka pytań i odtworzymy całą umowę autorską :)

jeśli nakład się wyczerpał w tak krótkim czasie to jestem pod wrażeniem!
ja kibicuję żeby się sprzedało przynajmniej 8611 szt ;)
KTO WYGRYWA - fajne akcje z planszówkami na Facebooku.
Konkursy z topowymi grami, akcje promujące hobby, relacje z imprez, wrażenia z rozgrywek na żywo, opinie o nowościach.
FB/ktowygrywa
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: K2

Post autor: sheva »

Pytania chyba umowy autorskiej się nie dotyczą :) Po prostu jestem ciekawy (a za pewne nie tylko ja) jak sobie największy aktualnie polski hit radzi nie na naszym rynku :) Szczerze gratuluje Adamowi i Wydawnictwu Rebel takiego sukcesu i życzę więcej takich niespodzianek! (bo że taka sprzedaż to dla nich samych niespodzianka nie wątpię)

medicus ja nie w temacie ale czemu akurat tyle ?
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
ODPOWIEDZ