Cywilizacja: Poprzez wieki (Vlaada Chvatil)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: cywilizacja - nowe karty

Post autor: macike »

B pisze:Konkurs na nowe karty PL do TTA miał sporą wadę - facebook.
Lubię to!
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: cywilizacja - nowe karty

Post autor: macike »

B pisze:Konkurs na nowe karty PL do TTA miał sporą wadę - facebook.
Lubię to!

PS
Nie była jedyna - patrz czas trwania.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
rotsap
Posty: 40
Rejestracja: 30 sie 2009, 22:14
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: rotsap »

Tymczasem w dobie sporu o karty podkleję swoje fanowskie powiedzmy 'dzieło'. Może komuś się spodoba i sobie tego użyje.

Obrazek
Kiedyś Plantacje.
Dziś planszówki tylko towarzysko
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: B »

Dzieło niezłe, już je wcześniej na bgg wypatrzyłem :)
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: clown »

Oj kolejny konkurs na pejsbuku - kiedy będą konkursy na tłitterze, blipie czy innych blogusiach? Już się nie mogę doczekać :lol:
A wracając do tematu - Mieszko silniejszy od Cezara, to kolejny wynik naszej narodowej megalomanii - Mieszko był bardziej zręcznym dyplomatą, niż skutecznym wodzem (nawet co do tego ostatniego można mieć wątpliwości w braku większej ilości źródeł), ale kogo to interesuje - ma być superancko silny przecież, no i w końcu Cywilizacja to nie jest gra o historii tylko o tym, że "kocham Cię Polsko", PKiN największym cudem świata jest itp. :)
Biskupin też piękne cudo :) chociaż jego efekty są dużo bardziej "rozsądne". Skoro jednak PKiN trafił do "cudów" to czemu nie? Jako następne propozycje (inne ery rzecz jasna) rzucam Bartka (taki dąb) lub Wojtka (taki miś). Niech i oni mają coś od życia.
Macike - Lubię Cię :D
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: yosz »

Naprawdę nikt nie zmusza do grania z polskimi kartami - wiecie o tym? :> Baa nawet nikt nie zmusza do grania w cywilizację ;P
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
gocho
Posty: 173
Rejestracja: 10 wrz 2009, 14:19
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 3 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: gocho »

Ja też chciałem wziąć udział w konkursie, ale krótki termin i brak dostępu do facebooka to uniemożliwił.

Tak szybkie rozstrzygnięcie konkursu spowodowało najwyraźniej wybór niezrównoważonej, niehistorycznej karty.

Zawsze myślałem że Mieszko I to jednak średniowiecze czyli I era, a nie antyk.
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: clown »

Zawsze myślałem że Mieszko I to jednak średniowiecze czyli I era, a nie antyk.
Ja też, ale czy użytkownicy pejsbuka wiedzą?
Yosz już odpowiedział, ze zwykłą dla niego swadą:
Naprawdę nikt nie zmusza do grania z polskimi kartami - wiecie o tym? :> Baa nawet nikt nie zmusza do grania w cywilizację ;P
:lol:
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Sandman »

gocho pisze:
Zawsze myślałem że Mieszko I to jednak średniowiecze czyli I era, a nie antyk.
A słynne bitwy Mieszka z Cesarem o Pomorze Zachodnie, dysputy filozoficzne z Arystotelesem, które doprowadziły do ochrzczenia Polski, odebranie Praojcowi Czechowi Śląska, czy też pomoc Mojżeszowi w wyprowadzeniu Żydów z niewoli egipskiej, (którzy to Żydzi wykazując doświadczenie zdobyte przy budowaniu Piramid mogli wziąć udział w przetargu na budowę Biskupina)? Toż Mieszko idealnie wpisuje się w epokę starożytności!
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Nataniel »

clown pisze:Oj kolejny konkurs na pejsbuku - kiedy będą konkursy na tłitterze, blipie czy innych blogusiach? Już się nie mogę doczekać :lol:
Robimy konkursy w różnych miejscach - na naszej stronie, na GamesFanatic, na Facebooku, w Świecie Gier Planszowych, itp. Rozumiem, że FB Ci się czymś naraził, może jakieś traumatyczne doświadczenia - nie wnikam. Dla mnie to miejsce jak każde inne, bardzo dobre w roli podtrzymywania kontaktów z bardziej "casualowymi" klientami, niż użytkownicy forum czy czytelnicy GF. Nie do końca rozumiem, co w tym zabawnego lub dziwnego.
clown pisze:A wracając do tematu - Mieszko silniejszy od Cezara, to kolejny wynik naszej narodowej megalomanii
Cieszę się, że zajrzałeś do korespondencji między mną a Vlaadą i wszystko wiesz... Już miałem robić inwazję na Czechosłowację, jeżeli by się nie zgodzili na tę drugą akcję militarną!!

A tak serio - to my proponowaliśmy Mieszka w znacznie lżejszej postaci i też uważam, że w obecnej postaci może być trochę za mocny. Ale to taka gra - jedne karty są mocniejsze od innych, szczególnie w konkretnych sytuacjach. Mimo to, gra jest w miarę ok ;-)
clown pisze:"kocham Cię Polsko", PKiN największym cudem świata jest itp. :)
A browar w Pilznie to największy cud świata? A sieć McDonaldów to cud czy kit? A wiesz - jakoś nie widziałem na BGG o tym dyskusji Czechów ani Amerykanów?
clown pisze:Macike - Lubię Cię :D
I ja Cię lubię, ale nie przesadzaj ;)
Zawsze myślałem że Mieszko I to jednak średniowiecze czyli I era, a nie antyk.
W Antyku nie było Polski :) I trudno o jakieś historyczne postacie, rozpoznawalne przez normalnego człowieka - oczywiście można było wziąć Siemowita, ojca Lestka... Ale po co? To gra, a nie symulacja historyczna. Przypominam, że w komputerowej Cywilizacji można rozpocząć grę antycznymi Amerykanami (!), pod wodzą Churchilla.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
guru
Posty: 13
Rejestracja: 24 lut 2010, 01:01

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: guru »

Nataniel pisze: Przypominam, że w komputerowej Cywilizacji można rozpocząć grę antycznymi Amerykanami (!), pod wodzą Churchilla.
Ciekawe co na to potomkowie antycznych Indian :roll:
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: costi »

Nataniel pisze:Amerykanami (!), pod wodzą Churchilla.
Winston Churchill sie w grobie przewraca.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: mst »

A najlepsze efekty militarne uzyskuje się gdy eskadrą samolotów dowodzi Napoleon. :twisted:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: watman »

costi pisze:
Nataniel pisze:Amerykanami (!), pod wodzą Churchilla.
Winston Churchill sie w grobie przewraca.
oidp civke, to to byl Abe L. a nie Winston ;)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: clown »

A najlepsze efekty militarne uzyskuje się gdy eskadrą samolotów dowodzi Napoleon.
A znasz to?:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Invasion1805.jpg
Tego nawet nie trzeba sobie wyobrażać :)
I ja Cię lubię, ale nie przesadzaj
Nie oszukuj - nie lubisz mnie - nie dałeś mi kciuka na FB :cry:
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
gocho
Posty: 173
Rejestracja: 10 wrz 2009, 14:19
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 3 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: gocho »

W Antyku nie było Polski I trudno o jakieś historyczne postacie, rozpoznawalne przez normalnego człowieka - oczywiście można było wziąć Siemowita, ojca Lestka... Ale po co? To gra, a nie symulacja historyczna. Przypominam, że w komputerowej Cywilizacji można rozpocząć grę antycznymi Amerykanami (!), pod wodzą Churchilla.
No cóż na GF nie było informacji że to mają być polskie cuda i postacie.

Postacie w grze planszowej i komputerowej nie muszą być brane dosłownie. Sugerują tylko jakąś ścieżkę rozwoju danej cywilizacji/państwa w pewnym okresie. Nie mniej wśród twórczości fanów można znaleźć wiele bardziej sensownych postaci od Mieszka.

złota epoka balonowa braci Montgolfier
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: costi »

rotsap pisze:Tymczasem w dobie sporu o karty podkleję swoje fanowskie powiedzmy 'dzieło'. Może komuś się spodoba i sobie tego użyje.

Obrazek
Ladne, ale:
1. oznaczenie ery bym zrobil bardziej wyrazne
2. oryginalne karty maja symbole, ktore pokazuja co zastepuje co (tak, te grafiki w tle czemus sluza ;) )
watman pisze:
costi pisze:
Nataniel pisze:Amerykanami (!), pod wodzą Churchilla.
Winston Churchill sie w grobie przewraca.
oidp civke, to to byl Abe L. a nie Winston ;)
O tym wlasnie pisze... trudno sie dowodzi Amerykanami bedac brytyjskim premierem... ;)
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: jax »

clown pisze:A wracając do tematu - Mieszko silniejszy od Cezara, to kolejny wynik naszej narodowej megalomanii - Mieszko był bardziej zręcznym dyplomatą, niż skutecznym wodzem (nawet co do tego ostatniego można mieć wątpliwości w braku większej ilości źródeł)
też dokładnie nad tym myślałem i zastanawiałem się jak lepiej oddać tę dyplomację, ale w sumie doszedłem do wniosku, że te extra akcje i karty militarne to dobry sposób, ponieważ karty 'militarne' są czasem militarne tylko z nazwy (są tam wydarzenia, bonusy do kolonizacji itd. a nie tylko agresje); a nawet jak nam się wylosuje agresja, to nie musimy na to patrzeć jak na zdolności militarne wodza, tylko np. jako dyplomatyczne (karta agresji nie dostała się w ręce przeciwnika -> nasz dyplomata Mieszko zapobiegł agresji wroga)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: macike »

gocho pisze:Zawsze myślałem że Mieszko I to jednak średniowiecze czyli I era, a nie antyk.
O ile mnie pamięć nie myli, to instrukcja określa fazę A na okres do roku 1000 n.e.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
gocho
Posty: 173
Rejestracja: 10 wrz 2009, 14:19
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 3 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: gocho »

Fakt, dziwny podział. Mieszko nadal jednak pasuje jak pięść do nosa.
Awatar użytkownika
rotsap
Posty: 40
Rejestracja: 30 sie 2009, 22:14
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: rotsap »

costi pisze:
rotsap pisze:Tymczasem w dobie sporu o karty podkleję swoje fanowskie powiedzmy 'dzieło'. Może komuś się spodoba i sobie tego użyje.

Obrazek
Ladne, ale:
1. oznaczenie ery bym zrobil bardziej wyrazne
2. oryginalne karty maja symbole, ktore pokazuja co zastepuje co (tak, te grafiki w tle czemus sluza ;) )

słusznie słusznie. i serio nawet wiem że do czegoś służą, natomiast starałem się zrobić wersję minimalistyczną, wzorowaną na boardgaming online. tyle

a co do tematu. to ja teraz zwyczajnie oczekuję na dwie kolejne karty i zobaczymy wtedy.
Kiedyś Plantacje.
Dziś planszówki tylko towarzysko
Awatar użytkownika
Cysorz
Posty: 573
Rejestracja: 05 kwie 2010, 20:20
Lokalizacja: Zabrze

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Cysorz »

jax pisze:
clown pisze:A wracając do tematu - Mieszko silniejszy od Cezara, to kolejny wynik naszej narodowej megalomanii - Mieszko był bardziej zręcznym dyplomatą, niż skutecznym wodzem (nawet co do tego ostatniego można mieć wątpliwości w braku większej ilości źródeł)
też dokładnie nad tym myślałem i zastanawiałem się jak lepiej oddać tę dyplomację, ale w sumie doszedłem do wniosku, że te extra akcje i karty militarne to dobry sposób, ponieważ karty 'militarne' są czasem militarne tylko z nazwy (są tam wydarzenia, bonusy do kolonizacji itd. a nie tylko agresje); a nawet jak nam się wylosuje agresja, to nie musimy na to patrzeć jak na zdolności militarne wodza, tylko np. jako dyplomatyczne (karta agresji nie dostała się w ręce przeciwnika -> nasz dyplomata Mieszko zapobiegł agresji wroga)
Mieszko potężniejszy od Cezara to absurd. Ale nie lepiej miast Mieszka umieścić w naszym dodatku Bolesława Chrobrego? Wszak to za jego czasów nasz kraj był prawdziwą potęgą, o której Mieszko nawet nie śnił...

Ciesze się, że pojawią się kolejne karty. Super, że ta gra "żyje".

Szkoda, że dopiero dziś przeczytałem konkursie. Mogłem zgłósić swój wymyślony dawno temu projekty: Adolf Hitler: raz w czasie gry wypowiadasz wojnę, która rozstrzyga się jak agresje (wojna blyskawiczna) + za każdy samolot i czolg dodatkowe 2 pkt sily.

Wiem, ze dla Hitler budzi w nas jednoznaczenie negatywne odczucia ale bądż co bądż tworzył jakoś historie.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: jax »

Cysorz pisze:Mieszko potężniejszy od Cezara to absurd.
A to zupełnie inna sprawa. O tym nie pisałem.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Sandman »

Cysorz pisze:

Wiem, ze dla Hitler budzi w nas jednoznaczenie negatywne odczucia ale bądż co bądż tworzył jakoś historie.
Muszę przyznać, że też Hitlera mi w grze brakuje, ale jeszcze bardziej jakiegoś komunisty (Lenina/Stalina), szczególnie, że w grze możemy wprowadzić socjalizm i wybudować Kreml, a przywódcy do tego żadnego nie ma. Podobnie zresztą było z religią, ale tu już zostało to uzupełnione Kopernikiem i Janem Pawłem II.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
Cysorz
Posty: 573
Rejestracja: 05 kwie 2010, 20:20
Lokalizacja: Zabrze

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Cysorz »

Sandman pisze:
Cysorz pisze:

Wiem, ze dla Hitler budzi w nas jednoznaczenie negatywne odczucia ale bądż co bądż tworzył jakoś historie.
Muszę przyznać, że też Hitlera mi w grze brakuje, ale jeszcze bardziej jakiegoś komunisty (Lenina/Stalina), szczególnie, że w grze możemy wprowadzić socjalizm i wybudować Kreml, a przywódcy do tego żadnego nie ma. Podobnie zresztą było z religią, ale tu już zostało to uzupełnione Kopernikiem i Janem Pawłem II.
nie wiem co powiedzą ludzie bardziej doświadczeni ale dla mnie Jan Pawel II to integralna czesc gry i trudno sobie wyobrazic sytuacje, gdyby go nie bylo.

nie wiem czy Hitler w mojej wersji nie bylby zbyt silny ale na pewno nie bylby tak potezny jak Mieszko I. W ostatnim numerze SGP pojawil sie atykul-poradnik, ktorego autor bardzo chwali Cezara za to, ze zwieksza potencjal militarny o 50%. Ciesze sie, ze mieszko pojawi sie w grze ale trzeba troche zmienic jego zdolnosc.
ODPOWIEDZ