Dla 2 os. - PuertoRico/WysokieNapięcie/Alhambra/St.Petersbug

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Dla 2 os. - PuertoRico/WysokieNapięcie/Alhambra/St.Petersbug

Post autor: kdsz »

Czołem!
Chodzi o grę dobrą dla dwóch osób w którą mógłbym grać z małżonką. Jesteśmy dość początkującymi graczami. Przygodę z planszówkami zaczęliśmy, jak Pan Bóg przykazał, od Carcassone i bardzo dobrze się ta pozycja sprawdziła. Następni w kolejności byli Wikongowie - absolutny strzał w dziesiątkę. Łoimy nieustannie od ponad dwóch miesięcy praktycznie dzień w dzień i wciąż nam mało. Pod choinką znalazłem Wsiąść do pociągu: Europa. Niby sobie gramy z przyjemnością, ale spora losowość i w sumie mała interakcja (przy 2 osobach) mocno nas zniechęciły. Oboje mamy poczucie, że Ticket to był krok w tył w naszej planszówkowej edukacji...

Pytanie - co dalej? Mam kilka typów:

1. Puerto Rico - po przeczytaniu instrukcji, obejrzeniu znakomitego podcasta Marasa na planszolandia.pl wydaje mi się, że tytuł powinien chwycić. Mam jednak wątpliwość co do wariantu dwuosobowego i czasu rozgrywki (da radę wyrobić się w 1h15?). Proszę więc o Wasze opinie na ten temat.

2. Wysokie napięcie - podobnie jak w przypadku PR sugeruję się podcastem Marasa, w którym bardzo czytelnie wyłożył zasady gry, więc mam poczucie, że ten tytuł nas nie przerośnie. Ale pytanie jak chodzi na 2 osoby i ile trwa dwuosobowa rozgrywka? Kolejna kwestia to dość odrażająca oprawa graficzna - dla żony może być nie do przeskoczenia...

3. Alhambra - wydaje mi się podobna do Wikingów, których uwielbiamy, ale co z wariantem dwuosobowym z botem? Fajnie się gra?

4. St Petersburg - również ze względu na pewne podobieństwo do Wikingów (tak mi się w każdym razie wydaje)

Z góry dzięki za Wasze opinie i jeśli macie jakieś swoje propozycje to również chętnie poczytam (tylko proszę bez Caylusa i klimatów tolkienowsko-sajensfikszynowskich).

Pozdrawiam
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Dla 2 os. - PuertoRico/WysokieNapięcie/Alhambra/St.Peter

Post autor: staszek »

W Alhambre nie grałem więc się nie wypowiem.
St.Petersburg-grałem tylko w dwie osoby-grało się nie najgorzej.Podobno trochę lepiej w 3 i 4.
w Puerto-baaaardzo dobra gra, ale wariant dwuosobowy słaby-można zagrać,ale dużo lepiej chodzi w 4 osoby.
Wysokie Napięcie-kiedyś bardzo mi się podobała,dopóki nie poznałem Brassa.Wariant dwuosobowy(przynajmniej na mapach z podstawki)właściwie niegrywalny.
kjk
Posty: 69
Rejestracja: 10 maja 2008, 17:02

Re: Dla 2 os. - PuertoRico/WysokieNapięcie/Alhambra/St.Peter

Post autor: kjk »

1. Puerto Rico - wariant dwuosobowy działa, jak dla mnie bardzo dobrze. Co do czasu gry, jako wprawieni gracze, w trzy osoby kończymy w 50-60 minut.

2. Wysokie Napięcie - bardzo lubię wariant dwuosobowy, ma mniejsze emocje związane z aukcjami o elektrownie, ale działa bardzo dobrze. W grze jest sporo liczenia i ruszania mózgiem. Czas gry dwuosobowej 1,5 - 2 h.

3. Alhambra - dużo prostsza gra od dwóch poprzednich, wariant dwuosobowy działa całkiem dobrze.

4. St. Petersburg - zdecydowanie najlepsza dwuosobowo gra ze wszystkich tu wymienionych. Doskonale działa dla każdej liczby graczy.

W kwestii gier dwuosobowych, zdecydowanie najlepiej działają typowe dwuosobówki i na Twoim miejscu szukałbym takich gier, np w tym dziale w innych wątkach.
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Dla 2 os. - PuertoRico/WysokieNapięcie/Alhambra/St.Peter

Post autor: staszek »

jeszcze co do czasu dwuosobowego Puerto mniej więcej 45 minut.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Dla 2 os. - PuertoRico/WysokieNapięcie/Alhambra/St.Peter

Post autor: bogas »

Ładnych parę lat temu też zagrywałem się w Puerto Rico czy Wysokie Napięcie ze współmałżonką. Teraz nikt by mnie już do tych gier w takim składzie nie zagonił. To nie są gry dla 2 osób. W Sankt Petersburg jeszcze teraz (pomimo zmanieryzowania, zdziadzienia, wybrzydzania itd. itp. ;) ) raz na jakiś czas w 2 osoby zagram, Alhambra już rzadziej, ale w porównaniu do Puerto Rico i Wysokiego Napięcia ma zdecydowanie najlepiej działający wariant 2 osobowy.
Ja ze swojej strony poleciłbym Agricolę lub Caylusa. U nas te gry sprawdziły się rewelacyjnie, a w Agricolę gramy regularnie od chwili ukazania się 1ed. w Polsce czyli już dwa i pół roku.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Dla 2 os. - PuertoRico/WysokieNapięcie/Alhambra/St.Peter

Post autor: kdsz »

kjk pisze:W kwestii gier dwuosobowych, zdecydowanie najlepiej działają typowe dwuosobówki i na Twoim miejscu szukałbym takich gier, np w tym dziale w innych wątkach.
Zdaję sobie z tego sprawę i tak też zrobiłem. Ale nie wszystko nam leży mechanicznie/tematycznie. Pewniakiem jest Mr. Jack (ew. pocket) i to na pewno znajdzie się w kolekcji ale co do pozostałych dwuosobówek to nie wiem.... Myślę, że Basilica dałaby radę, ale możliwość chamskich zagrań nie podoba się żonie i zavetowała zakup.

Abstrahując od powyższego, do głowy przyszły mi jeszcze Le Havre i Notre Dame. Ale pierwszy tytuł dość drogi i długi (a gramy wieczorami, gdy położymy córkę spać), z kolei Notre Dame jest ciężko dostępny. W każdym razie będę wdzięczny jak coś napiszecie również o tych tytułach.

edit
@bogas
Agricola to pewniak do zakupu. Ale fajnie, że Twój post potwierdza, że to dobry wybór. Dzięki!
kjk
Posty: 69
Rejestracja: 10 maja 2008, 17:02

Re: Dla 2 os. - PuertoRico/WysokieNapięcie/Alhambra/St.Peter

Post autor: kjk »

Moja małżonka, zasadniczo, nie przepada za grami ciężkimi, dlatego mam sporo krótkich i dość łatwych dwuosobówek.
Z gier większych działających dwuosobowo, najczęściej w dwie osoby gramy w:
- K2
- Filary Ziemi
- Świat bez Końca
- Before the Wind
- Endeavor

Z gier małych:
- Airships
- The Boss
- Jaskinia Trolla
- Wikingowie

Z typowych dwuosobówek:
- Jaipur
- Odin's Raven's
- Zombiaki 2
- Balon Cup
- Hera & Zeus
- Mr Jack Pocket (uwaga na błędną instrukcję)
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Dla 2 os. - PuertoRico/WysokieNapięcie/Alhambra/St.Peter

Post autor: kdsz »

Endeavor działa na dwie osoby? Wszędzie posiada opis 3-5... Podobnie Brass >=3
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Dla 2 os. - PuertoRico/WysokieNapięcie/Alhambra/St.Peter

Post autor: cezaras »

z moich doświadczeń dotyczących grania z najukochańszą małżonką (patrzę tylko na to w co idealnie gra się w 2 osoby):

lekko:
Zaginione Miasta,
Battle Line

średnio:
Ingenious,
Notre Dame, -- a ponieważ o tę grę pytałeś: wg mnie to gra ciut cięższa niż Wikingowie, ale tylko ciut. Rewelacyjnie sprawdza się dla dwóch jak i 3ech graczy. Ma taki typowy dla Felda efekt "krótkiej kołderki" - wszystkiego nie możesz mieć i musisz decydować. Dzięki temu, że z jednej strony karty i "pomocnicy" przychodzą w losowej kolejności, a z drugiej można pokusić się o co najmniej kilka strategii - gra długo się nie znudzi. W mojej ocenie np. Sankt Petersburg jest o niebo bardziej schematyczny niż Notre Dame (mimo, że w SP bardzo fajnie się gra)
Diamonds Club

ciężej:
Agricola - ale mimo, iż najbardziej wymagająca, to ostatnio jak mamy grać w dwie osoby to tylko w Agricolę :)
Ostatnio zmieniony 10 sty 2011, 11:55 przez cezaras, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Dla 2 os. - PuertoRico/WysokieNapięcie/Alhambra/St.Peter

Post autor: surmik »

kdsz pisze:Endeavor działa na dwie osoby? Wszędzie posiada opis 3-5... Podobnie Brass >=3
Brass ma, podobno dobrze działający, tryb na 2 osoby dostępny na BGG (usuwane są chyba dwie lokacje z mapy oraz karty).
kjk
Posty: 69
Rejestracja: 10 maja 2008, 17:02

Re: Dla 2 os. - PuertoRico/WysokieNapięcie/Alhambra/St.Peter

Post autor: kjk »

Endeavor ma całkiem dobre zasady dwuosobowe (z duchem), stworzone przez autora. Są na BGG, jest też ich polskie tłumaczenie.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Dla 2 os. - PuertoRico/WysokieNapięcie/Alhambra/St.Peter

Post autor: pan_satyros »

surmik pisze:
kdsz pisze:Endeavor działa na dwie osoby? Wszędzie posiada opis 3-5... Podobnie Brass >=3
Brass ma, podobno dobrze działający, tryb na 2 osoby dostępny na BGG (usuwane są chyba dwie lokacje z mapy oraz karty).
wariant 2 osobowy działa idealnie ! Nic tylko brać.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Dla 2 os. - PuertoRico/WysokieNapięcie/Alhambra/St.Peter

Post autor: kdsz »

OK, Brass do przemyślenia. Pytanie tylko, czy jeszcze nie za wcześnie na Wallaca? Ogarniemy intelektualnie?
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Dla 2 os. - PuertoRico/WysokieNapięcie/Alhambra/St.Peter

Post autor: surmik »

Brass na pewno nie ma najbardziej intuicyjnych zasad na świecie ale myślę, że spokojnie jest do ogarnięcia. Najbardziej polecił bym kupić używkę, która w razie czego będzie można odsprzedać bez straty :)

A nie myśleliście o Agricoli? To na pewno krok w przód po Wikingach i bardzo dobrze chodzi na dwie osoby (przetestowane z żoną). Gra jest ładna, kolorowa, ma bardzo dużo fajnych drewnianych elementów, można zagrać na luzie jak i w trybie "czacha dymi" :) Zasady mimo słabej instrukcji są proste i intuicyjne już po 2-3 rozgrywce.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Dla 2 os. - PuertoRico/WysokieNapięcie/Alhambra/St.Peter

Post autor: kdsz »

Tak, w jednym z postów napisałem, że Agricola jest pewniakiem do zakupu i to nie ulega kwestii. Pytanie co jeszcze? Trochę mnie rozczarowały negatywne opinie dot. dwuosobowego Puerto. Sądziłem, że to będzie to o co mi chodzi, no ale trudno...
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Dla 2 os. - PuertoRico/WysokieNapięcie/Alhambra/St.Peter

Post autor: surmik »

No to ja jeszcze polecę coś co sprawdza się u nas z żoną lepiej niż Agricola czyli Le Havre :) Doskonały optymalizator, miejscami lżejszy niż Agricola (nie odczuwam tu aż tak presji czasu i braku zasobów) ale ogólnie bardziej złożony i dający mimo wszystko więcej satysfakcji :)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Dla 2 os. - PuertoRico/WysokieNapięcie/Alhambra/St.Peter

Post autor: pan_satyros »

W takim razie ja dorzucę ostatni tytuł z 'trylogii' Uwe czyli At the Gates of Loyang, na 2 działa idealnie.
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Dla 2 os. - PuertoRico/WysokieNapięcie/Alhambra/St.Peter

Post autor: staszek »

jeśli chodzi o wybór Agricola czy La Havre-wybrałbym La Havre.
Brass na dwie osoby(przy zmniejszeniu mapy i zredukowaniu liczby kart)chodzi nawet lepiej niż nz 3
Notre Dame od 2 do 5 bardzo dobrze się gra
K2 w dwie osoby bardzo dobez choć w 3 i 4 lepiej
Z moich ulubionych dwuosobówek to jak zwykle polecam gry z projektu Gipf-na początek Tzaar
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Dla 2 os. - PuertoRico/WysokieNapięcie/Alhambra/St.Peter

Post autor: kdsz »

Wielkie dzięki za wszystkie opinie.

Podsumowując

Do zakupu przede wszystkim Le Havre, Agricola i Notre Dame

Do przemyślenia: Brass, Endeavor, St. Petersburg, At the Gates of Loyang

Raczej odpadają: Puerto Rico, Wysokie napięcie


To jeszcze jedno pytanie - jest sens kupować jednocześnie Le Havre i Agricolę? Nie są zbyt podobne do siebie?
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Dla 2 os. - PuertoRico/WysokieNapięcie/Alhambra/St.Peter

Post autor: surmik »

Ja lubie grać zarówno w Agricole jak i Le Havre i żadnej z nich bym się nie pozbył ;) Z drugiej strony jeżeli masz ograniczony budżet to moim zdaniem lepiej na początku zainwestować w Agricole. Jest troszkę mniej skomplikowana, kolorowa ;) no i ma świetne drewniane zwierzątka ;)
Awatar użytkownika
srokaplotkara
Posty: 223
Rejestracja: 01 paź 2009, 13:25
Lokalizacja: Mazury

Re: Dla 2 os. - PuertoRico/WysokieNapięcie/Alhambra/St.Peter

Post autor: srokaplotkara »

kdsz pisze:
Abstrahując od powyższego, do głowy przyszły mi jeszcze Le Havre i Notre Dame. Ale pierwszy tytuł dość drogi i długi (a gramy wieczorami, gdy położymy córkę spać)
U mnie jest podobna sytuacja. Gramy dopiero jak położymy dzieciaki spać. I gramy najczęściej... w Le Havre :) Gra jest świetna, ponadto ma też krótszy tryb rozgrywki, więc jeżeli nie ma się za dużo czasu (bo dzieciaki marudziły i poszły później spać) to można z tej opcji skorzystać :)
Agricola jest super, moja ulubiona gra.
Polecam również Puerto Rico, w 2 osoby spisuje się bardzo dobrze.
Alhambra jest dla mnie beznadziejna w dwie osoby. Ten "trzeci gracz" jest dla mnie osobiście bardzo wkurzającym pomysłem (mój mąż tego też nie znosi). Natomiast w 3 osoby to już jest znacznie fajniej :)
Oprócz tego, my jeszcze gramy wieczorami w Świat bez końca (rozgrywka trwa 1 h) i w Stone Age. Lżejsze pozycje ale wyśmienite :)
Jednakże z powyższych polecam zdecydowanie Le Havre i Agricolę oczywiście :)
I o nie, nie, te dwie gry nie są podobne do siebie.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Dla 2 os. - PuertoRico/WysokieNapięcie/Alhambra/St.Peter

Post autor: veljarek »

Dla dwóch osób polecam gry ku temu dedykowane.
Dla mnie najlepsza jest (na dziś) Basilica :)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Dla 2 os. - PuertoRico/WysokieNapięcie/Alhambra/St.Peter

Post autor: kdsz »

Przepraszam za odgrzanie starego kotleta, ale jeszcze jedno pytanko. Wczoraj obejrzałem podcast Marasa o grze "W roku smoka" i jestem bardzo, ale to bardzo zainteresowany tym tytułem. Oczywiście szukam gdzie tylko mogę informacji na jej temat z naciskiem na kwestię skalowalności (przypominam, że chodzi o granie w dwójkę), ale komentarze są bardzo różne i mam trochę mętlik w głowie. Proszę więc o Wasze opinie w tej kwestii.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Dla 2 os. - PuertoRico/WysokieNapięcie/Alhambra/St.Peter

Post autor: surmik »

http://www.silvermask.co.uk/dragon2.swf tu mozesz zagrac i sprawdzic :)
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Dla 2 os. - PuertoRico/WysokieNapięcie/Alhambra/St.Peter

Post autor: kdsz »

Dzięki za link. Co prawda nie lubię grać w planszówki na kompie, ale siła wyższa. Muszę spróbować ;)
ODPOWIEDZ