Race for the Galaxy - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: maciejo »

dzieki Andy jak zwykle mozna na ciebie liczyc :D
teraz wszystko jasne :P

pozdrawiam :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

To nie mnie, dziękuj Tomowi Lehmannowi i Wei-Hwa Huangowi.

Ja swojej gry nawet nie zacząłem jeszcze wymyślać. :P
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: maciejo »

Andy pisze: Ja swojej gry nawet nie zacząłem jeszcze wymyślać. :P
może już nadeszła pora :idea:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Galax
Posty: 32
Rejestracja: 27 sie 2009, 17:46

Re: RFTG: Brink of War

Post autor: Galax »

Mam kilka pytań odnośnie nowego dodatku, mam nadzieję że ktoś odpowie:
1. Lifeforms, inc. sprzedajemy geny mamy -3 do kupienia świata ale działa to tylko na jeden świat czy na całą faze? Przy IL moglibyśmy taniej kupić dwa światy ale nie wiem czy to działa na dwa światy czy na jeden.
2. Ravaged Uplift World dostajemy 1 prestiż jak mamy najwięcej chromosomu w układzie, w przypadku gry z robotem jak na to patrzeć? Robot też może mieć chromosomy w swoim układzie stąd wątpliwości.
3. Alien Oort Cloud Refinery, nie idzie na tym świecie sprzedać dla Trade? Jak wybierzemy jakiś rodzaj to można zmienić? Można zmieniać do woli dobro na tym windfalu? Nie ma żadnego haczyka?
4. Terraforming Enginers, koszt zamiany musi być większy niż 3? Zamiana musi się odbyć po fazie kolonizacji (na końcu) czy kiedy gracz chce? Nie otrzymujemy żadnych bonusów np. dodatkowej karty? Można to zrobić tylko raz na grę?
5. Wytłumaczy ktoś po polsku wszystko o byciu Liderem Prestiżu i o Bonusie Prestiżu i jeszcze o Szukaniu? :)
Wiem już jak dostaje się prestiż i wydaje ale tamte trzy rzeczy jak na razie nie pojmuje. Dodam że gram TYLKO z robotem i ostatnio przeważnie wygrywam ale dzisiaj przegrałem. Nie podeszły zupełnie karty, większośc to technologie, zabrakło pomysłu i stąd przegrana. Ale nic, zaraz zagram jeszcze raz i pokaże mu kto jest lepszy. :)
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: RFTG: Brink of War

Post autor: skanna »

Galax pisze:Mam kilka pytań odnośnie nowego dodatku, mam nadzieję że ktoś odpowie:
5. Wytłumaczy ktoś po polsku wszystko o byciu Liderem Prestiżu i o Bonusie Prestiżu i jeszcze o Szukaniu? :)
W momencie, kiedy masz największą ilość punktów prestiżu zostajesz liderem. Jeśli w danej turze zarobiłeś ten punkt(punkty), to na początku następnej, przed wybraniem akcji dostajesz punkt zwycięstwa i kartę. Jeśli w następnej turze nie zarobiłeś punktów prestiżu, ale nadal masz najwięcej ze wszystkich graczy - na początek następnej dostajesz punkt zwycięstwa, w przypadku zarobienia kolejnych PP oprócz PZ dostajesz także kartę. Jeśli po którejkolwiek akcji ktoś wyrówna i dogoni Cię z ilością PP, wtedy jesteście liderami razem i każdy z Was na początek następnej tury dostaje punkt (już bez karty).

Tę dodatkową kartę możesz wykorzystać w dwojaki sposób - albo płacąc punkt prestiżu wzmacniasz swoje bonusy akcji albo zamiast akcji normalnej robisz Search - wtedy przed rozpoczęciem wykonywania akcji przerzucasz talię w poszukiwaniu karty, której rodzaj wcześniej deklarujesz. Masz dwa podejścia - jeśli pierwsza znaleziona karta Ci nie pasuje, możesz szukać dalej. Następną musisz wziąć, nawet jeśli pasuje Ci jeszcze mniej niż pierwsza :)

Co do pozostałych pytań to się nie wypowiem, bo choć niewątpliwie znam na nie odpowiedź, to po prostu nie mam pojęcia o które karty pytasz - ja kompletnie nie znam nazw kart, poznaję je tylko po znaczkach i cyferkach :)
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: RFTG: Brink of War

Post autor: B »

1. jeden świat
2. nie znaju, nie gram już z robotem, wolę sieci neuronowe
3. można zmieniać do woli, ale towar w danej chwili może być tylko jednego rodzaju, nigdy wielu rodzajów jednocześnie
4. w każdej fazie kolonizacji możesz użyć inżynierów jeden raz, zamieniając cywilny świat na świat tego samego rodzaju, o koszcie maksymalnie o 3 większym
5. graj z sieciami neuronowymi, szybciochem się wszystkiego nauczysz (ale nie licz na wygrane na razie)
Galax
Posty: 32
Rejestracja: 27 sie 2009, 17:46

Re: RFTG: Brink of War

Post autor: Galax »

Dzięki już wiem na czym polega prestiż. Ostanio grałem z robotem i miałem ciekawą sytuacje. Został 1 punkt prestiżu, byłem liderem i na początku tury otrzymałem ten punkt i był koniec gry. :) Oczywiście jeszcze w tej rundzie wszystkie fazy rozegraliśmy. :wink: A co do Ravaged Uplift World to moim zdaniem zawsze gracz dostanie punkt prestiżu ponieważ wystawione karty robota są TYLKO liczone na punkty oraz ich ilość w układzie, robot ma swoje bonusy na Uplift my mamy swoje. :D
bams
Posty: 27
Rejestracja: 18 lis 2010, 22:22
Lokalizacja: Szczecin

Re: Race for the galaxy

Post autor: bams »

Panie /Panowie

1 . czy 2VPs pomnaza jedynie punkty VP samych towarow czy tez zdolnosci ktore dodaja karty zagrane/posiadane (w swoim imperium) w polu gracza?


2. Swaity REBEL podbic mozna specjalnymi kartami (np. IMPERIUM)?

pzdr
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Sztefan »

bams pisze:Panie /Panowie

1 . czy 2VPs pomnaza jedynie punkty VP samych towarow czy tez zdolnosci ktore dodaja karty zagrane/posiadane (w swoim imperium) w polu gracza?
Jeśli zagrasz kartę akcji VP x2, to wszystkie VP, które uzyskasz w tej turze są mnożone x2.

bams pisze: 2. Swaity REBEL podbic mozna specjalnymi kartami (np. IMPERIUM)?

pzdr
Światy Rebel możesz podbijać używając zwykłej siły militarnej, możesz też używać i/lub rebelowej siły militarnej.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mbork »

Sztefan pisze:
bams pisze:Panie /Panowie

1 . czy 2VPs pomnaza jedynie punkty VP samych towarow czy tez zdolnosci ktore dodaja karty zagrane/posiadane (w swoim imperium) w polu gracza?
Jeśli zagrasz kartę akcji VP x2, to wszystkie VP, które uzyskasz w tej turze są mnożone x2.
(Chyba, że na karcie jest napisane co innego.)
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: BloodyBaron »

mbork pisze:
Sztefan pisze:
bams pisze:Panie /Panowie

1 . czy 2VPs pomnaza jedynie punkty VP samych towarow czy tez zdolnosci ktore dodaja karty zagrane/posiadane (w swoim imperium) w polu gracza?
Jeśli zagrasz kartę akcji VP x2, to wszystkie VP, które uzyskasz w tej turze są mnożone x2.
(Chyba, że na karcie jest napisane co innego.)
jak np. punkty za kartę Deficit Spending
_________
Moje gry
bams
Posty: 27
Rejestracja: 18 lis 2010, 22:22
Lokalizacja: Szczecin

Re: Race for the galaxy

Post autor: bams »

Technologia (6) Galactic Renaissance premiuje PZ zdobyte w trakcie rozgrywki (produkcja=konsumpcja) czy wszystkie zdobyte w calej rozgrywce (np. PZ za posiadane swiaty,technologie itd.) ?


Pzdr.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: zephyr »

punktuje VP w postaci żetonów VP, czyli pkt wydrukowane na kartach się nie liczą,
generalnie tylko za konsumpcję (jak masz BoW to też bonus za prestige lidera)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Race for the galaxy

Post autor: Arkadiusz »

Zachwycałem się (i nadal zachwycam) instrukcją do RftG, która dobrze wyjaśnia tą pozornie zawiłą grę. Schody zaczęły się przy tych 6 stronkach poświęconych robotowi z Gathering Storm. Początkowo nic nie rozumiałem, po kilku grach w zasadzie większość mam opanowane, mam po prostu kilka wątpliwości.


Kiedy gram z robotem to czy jak wybiorę fazę Settle, dobieram kartę po wyłożeniu świata? Na kartach akcji jest symbol dobierania, jednak na planszy robota nie ma tego symbolu. Na polach innych faz są odpowiednie symbole, podpowiadające co robić więc podejrzewam, że nie dobieram karty. Chciałem się upewnić.

Rozumiem, że robot w czasie tury wykonuje 4 fazy? 2 swoje i 2 w których reaguje na mój wybór? Czy następuje to nawet wtedy jak jedna lub obie kości leżą dokładnie pod moimi znacznikami wyboru fazy? Sorki jeśli pytam o coś co jest napisane w instrukcji, nie mogę się przebić przez ten gąszcz informacji póki co.

W każdym razie gra rządzi :)
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mbork »

STARSCREAM pisze:Kiedy gram z robotem to czy jak wybiorę fazę Settle, dobieram kartę po wyłożeniu świata? Na kartach akcji jest symbol dobierania, jednak na planszy robota nie ma tego symbolu. Na polach innych faz są odpowiednie symbole, podpowiadające co robić więc podejrzewam, że nie dobieram karty. Chciałem się upewnić.
Dobierasz - Ty grasz zgodnie z normalnymi zasadami, robot ma swoje własne, oszukańcze ;) .
STARSCREAM pisze:Rozumiem, że robot w czasie tury wykonuje 4 fazy? 2 swoje i 2 w których reaguje na mój wybór? Czy następuje to nawet wtedy jak jedna lub obie kości leżą dokładnie pod moimi znacznikami wyboru fazy? Sorki jeśli pytam o coś co jest napisane w instrukcji, nie mogę się przebić przez ten gąszcz informacji póki co.
Niekoniecznie - jak np. wybierzecie to samo (kości pod znacznikami), obaj wykonujecie po dwie fazy; jak obaj wybierzecie obie fazy inaczej, obaj macie 4 fazy. Akurat co do faz (jak już robot wybierze swoje) zasady są jak w 2PA.
STARSCREAM pisze:W każdym razie gra rządzi :)
Fakt.
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Race for the galaxy

Post autor: Arkadiusz »

Grając przeciwko Keldon A.I zauważyłem, że jeśli podczas fazy Settle wystawię świat produkcyjny, to w tej samej turze podczas fazy Produce, świat ten wyprodukuje dobro. W instrukcji jest taka informacja dotycząca Zdolności kart, że dana zdolność działa dopiero w kolejnej turze po wystawieniu karty na stół. Tu działa od razu. Coś źle zrozumiałem?

[sorki, pomyłka, jest napisane, że działa od następnej FAZY a nie TURY, mój błąd, źle grałem do tej pory]
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
Roballo
Posty: 168
Rejestracja: 12 paź 2010, 00:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Race for the galaxy

Post autor: Roballo »

Czy dobrze rozumiem że VP biorę sobie tylko za konsumpcje i na zakończeniu gry za 6-tki?
pułkowniki


Nigdy nie ufaj maszynom....
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: zephyr »

tylko konsumpcja (i prestige lider z tBoW)

nie bierzesz za 6 żadnych żetonów (chyba że jako pomoc, ale np dla deva 6 który pkt dodatkowo za żetony się nie liczą)

[no i oczywiście normalne pkt z kart, ale zakładam że to oczywiste]
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Roballo
Posty: 168
Rejestracja: 12 paź 2010, 00:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Race for the galaxy

Post autor: Roballo »

Jak to jest. Gracz może nie wystawiać Technologi albo świata eżeli inny gracz zagrał te akcję ale musi sprzedać towar oraz skonsumować dobra tak?

No i nie wiem czemu mam wrażenie ze widziałem jak grałem z Botem: AI wybrał TADE i Ja tez sprzedałem coś. Ale nie jestem pewien, wiem że według zasad tak nie można :D

W Reace for the glaxy grałem na kompie zanim kupiłem podstawkę. Połowę robi maszyna wiec szczegółowo nie czytałem nigdy instrukcji a teraz pojawiają się wątpliwości :D
pułkowniki


Nigdy nie ufaj maszynom....
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Race for the galaxy

Post autor: Arkadiusz »

Zasady mówią, że jeśli ma miejsce faza konsumpcji, każdy gracz MUSI wykorzystać swoje zdolności konsumpcji (o ile to możliwe) i wymienić posiadane dobra na karty czy punkty zwycięstwa. Natomiast w przypadku fazy kolonizacji czy rozwoju nie jest wymagane wyłożenie świata czy karty rozwoju. Nawet jak sam wybierzesz taką fazę, nie musisz z niej skorzystać.


A co do tego pytania z Trade, musiałeś mieć jakąś zdolność konsumpcji, która umożliwia wymianę dobra na karty, normalnie nie miałbyś możliwości sprzedaży dobra.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
Roballo
Posty: 168
Rejestracja: 12 paź 2010, 00:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Race for the galaxy

Post autor: Roballo »

STARSCREAM pisze: A co do tego pytania z Trade, musiałeś mieć jakąś zdolność konsumpcji, która umożliwia wymianę dobra na karty, normalnie nie miałbyś możliwości sprzedaży dobra.
Możliwe że to była jakaś karta z dodatku bo teraz próbuję z The gathering storm grać ;)

I mam pytanie nowe czy karta New galactic order w ogolę punktuję?
pułkowniki


Nigdy nie ufaj maszynom....
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Veridiana »

Punktuje punktuje. Jest równowarta twojej sile militarnej.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: zephyr »

Z NGO to widziałem po parenaście pkt wyciśnięte, zwłaszcza z tą fortecą z dodatku RvI. (+2 siły i tyle za koszt 6 byłoby najbardziej żałosną kartą w grze...)

Kiedy idzie trade przeciwnika wszyscy robią normalne consume. W szczególności działają trade ligue i ten bazarek bez bonusa (nie pamiętam nazwy) które są w podstawce i umożliwiają sprzedaż kart, ale też wszystkie inne consume power, w tym dające jakieś karty.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
kgrzesiek
Posty: 19
Rejestracja: 16 lut 2011, 19:24

Re: Race for the galaxy

Post autor: kgrzesiek »

Witam dopiero zaczynam przygodę z RFTG mam pytania co do kart development z 6 pkt tam jest pare opcji dostawania pktów i czy ja wybieram sobie na koniec gry jedną z nich czy wszystkie te bonusy jeśli spełniam oczywiście warunki się kumulują ?
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: zephyr »

wszystkie

zwracam dodatkowo uwagę, że dla każdego z devów dany świat/dev wpada w jedną z wyszczególnionych kategorii i punktuje raz (na każdej karcie jest to zaznaczone pisząc "other"),
w sensie np dev dający 2 VP za devy 6 i 1 vp za inne devy daje 2 VP za siebie (a nie 2+1=3 bo podpada pod oba)
[ale oczywiście jeden świat może podbić wartość kilku różnych devów 6]
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
ODPOWIEDZ