Colosseum

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
rand
Posty: 498
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 120 times
Been thanked: 88 times

Colosseum

Post autor: rand »

Ostatnio szykuję się na kupno tej gry i mam małe pytanko do osób które w to grały.
Ponoć są dwie wersje fazy 2. czyli licytacji. Czy próbowaliście grać na dwa sposoby?
Który jest lepszy oryginalny czy alternatywny(ten w który można kupić wiecej niż jeden zestaw na fazę)?
Cytat z BGG:
Normal rules: each person may only win one auction. If you win before getting to initiate, you don't get to initiate an auction. There will be no more than 1 auction per player with 8 coins or more (or sufficient medals to make up the lack)

So, in 2p, if A opens, and B does not win, B gets an unopposed bid at the set of their choice for 8.

In 3p, A opens at 8, B bids 9, C bids 10, and A goes to 11, B goes to 12, C bids 13, A passes, B passes. C is done with auctions, period. C will not get to open an auction. A, not having won, opens another set at 8; C bids 9, A bids 10, C passes. A wins; since A was opening, B refills the empty spaces. B now gets to open one, as A finally won. But, since A and C have won, B gets to open at 8 unopposed.

Intense Auctions: Each person with 8 coins (or sufficient medals to make up the lack) may initiate at least one auction; no person may win more than one auction initiated by the same person

Druga sprawa czy ktoś słyszał może o dodruku tej gry? Właściwie nigdzie nie można jej dostać, jeszcze niedawno na forum widziałem używaną za 100zł ale już poszło a wtedy jeszcze nie byłem zdecydowany na 100% na tę grę.
ODPOWIEDZ