GIPF

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

GIPF

Post autor: FortArt »

Nie bardzo rozumiem przykład 8 opisany w instrukcji. Czy oznacza on (bo taka zasada nie jest wprost napisana), że muszę zdjąć wszystkie pionki GIPF (te podwójne) albo żadnego? Jeśli w linii czterech moich pionków jest mój pionek GIPF i GIPF rywala to czy mogę zdjąć tylko jego, a swój zostawić?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: GIPF

Post autor: folko »

Nie mam przy sobie instrukcji, ale z podwójnymi jest tak, że każdy po kolei który możesz wziąć oceniasz i decydujesz. Np. ten zdejmuję, a ten nie, a ten tak (o ile byłyby np 3 w linii ;-) )
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: GIPF

Post autor: FortArt »

To jest ten obrazek z instrukcji
Obrazek

z takim komentarzem
Biały gracz bierze 3 swoje podstawowe pionki i 1 czarny zwykły pionek. Biały gracz chętniej weźmie jeden czarny pionek niż swój GIPF.
No i tego nie rozumiem, co to ma pokazywać? To nie wolno mu wziąć 1 czarnego GIPFa bez swoich obu? No bo jeśli wolno to po co go zostawiać?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: GIPF

Post autor: folko »

Zasada jest taka. Jeśli w linii znajdują się 4 lub więcej w jednym kolorze obok siebie, wtedy musisz je wziąć, o ile to zwykłe piony. Jeśli jest podwójny to możesz. Jeśli Ty bierzesz swoje, wracają do Ciebie, jeśli przeciwnika - traci je. Jeśli po tych 4 są inne (w innym kolorze) to również są zabierane. Zabieranie podwójnych - nie zawsze jest uzasadnione. Jeśli to przeciwnika, to oczywiście zdejmuj się, jeśli to są Twoje i Ty ułożyłeś układ, wtedy może lepiej je zostawić bo fajnie blokują itp. No i jest jeszcze zasada, że jeśli zdejmiesz wszystkie podwójne przeciwnikowi - wygrywasz. Nie wiem czy coś wyjaśniłem :D
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: GIPF

Post autor: FortArt »

Dziękuję, jaśniej mam.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
ODPOWIEDZ