Caylus (William Attia)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Caylus

Post autor: melee »

OK, zaczynasz się zachowywać jak 7-latek. Ja ci opisuję sytuację, gdy brama może się przydać, ty kiedy się nie przyda. OK, będzie 100 kiedy się nie przyda. Ale będą, kiedy się przyda. Gdy są już 4 osoby w zamku nie ma to sensu. Ale jeśli nie ma nikogo i wejdziesz do zamku, a w następnym ruchu do bramy (jeśli wciąż nikogo nie ma w zamku), brama nabiera sensu.
Awatar użytkownika
witek
Posty: 254
Rejestracja: 15 kwie 2010, 18:05
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 14 times

Re: Caylus

Post autor: witek »

Jesli chcesz wiedziec po co jest brama, czytaj- http://boardgamegeek.com/thread/159921/ ... erful-gate
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Caylus

Post autor: zephyr »

Zagrajmy we 2 tylko ty nie możesz używać bramy :twisted:

A tak na serio to na wielu graczy jest bardzo słaba i mega sytuacyjna, prawie nigdy się nie używa (czasami stawiam ostatnich robotników na bramie zamiast na odpowiednim polu dla jaj). Czasem jak nie wiesz czy jest szansa stawiać robotnika na dalszych polach drogi (a jest duża szansa że burmistrz się cofnie, jeśli inni się odpowiednio ustawią) albo w zamku (np jest jeden gracz który może postawić więcej więc chcesz się wstawić tylko jak go nie będzie), a musisz szybciej spasować może się przydać.

Na 2 graczy jest super, bo daje możliwość wstawienia się na drugie pole w zamku. Niby przegrywasz remisy, ale zmuszasz pierwszego gracza do stawiania dużo albo go przebijesz. Jak postawi dużo stawiasz jedną i masz przewagę w następnych turach.

medicus pisze:no dobra
jestem na bramie
a w zamku na pozycjak 1 2 3 4 już są moi przeciwnicy
zostało mi miejsce 5. ( no i bez sensu, gdybym nie postawił pionka na bramie miałbym lepszą pozycję w zamku)
jaką lepszą pozycję, przy 4 graczach w zamku najlepsza pozycja to najprawdopodobniej nie bycie w zamku :P
chyba że możesz przebić każdego, wtedy ostatnie jest super bo wiesz ile dokładnie postawić żeby wygrać
[oczywiście jeśli się miejsce na chatki nie kończy]

[edit:]
@ melee
Coś ci się nie pomieszało? Jak jesteś w zamku możesz stawiać ile sekcji chcesz, jak już jesteś w zamku brama nic ci nie da - do zamku dostawiać się drugi raz ani nie ma sensu ani nie wolno... mógłbyś teoretycznie pójść z bramy na surowce żeby wygrać... ale surowce są IMO najszybciej zajmowanymi budynkami więc szans nie widzę na taki ruch
niby daje elastyczność bo możesz podjąć decyzję jak już wszyscy się rozstawili, ale najczęściej faktycznie zostają najgorsze pola i sens jest ograniczony
Ostatnio zmieniony 13 lis 2011, 23:17 przez zephyr, łącznie zmieniany 2 razy.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
medicus
Posty: 813
Rejestracja: 29 sty 2010, 15:04
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times

Re: Caylus

Post autor: medicus »

NO i to jest jasna odpowiedź!

w 2 osoby nie grałem, zawsze w 5
TEraz jestem w stanie przeprowadzić symulację
i rzeczywiście, tak jak brama ma sens w dwuosobowej rozgrywce (12 robotnikó) tak nie ma sensu przy 4 albo 5 graczach (odpowiednio 24-30 robotników do rozstawienia na planszy)

T
KTO WYGRYWA - fajne akcje z planszówkami na Facebooku.
Konkursy z topowymi grami, akcje promujące hobby, relacje z imprez, wrażenia z rozgrywek na żywo, opinie o nowościach.
FB/ktowygrywa
Awatar użytkownika
medicus
Posty: 813
Rejestracja: 29 sty 2010, 15:04
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times

Re: Caylus

Post autor: medicus »

@zephyr
co do zamku, to nawet 4 czy 5 lokata jest ok
to dlatego, że nawet jak kończy się miejsce w lochach czy na murach to reguły gry dopuszczają możliwość budowania kolejnej części zamku

Więc nawet jeśli nie zyskasz nic w tym etapie gry, to masz już niezłą zaliczkę w kolejnej rundzie
KTO WYGRYWA - fajne akcje z planszówkami na Facebooku.
Konkursy z topowymi grami, akcje promujące hobby, relacje z imprez, wrażenia z rozgrywek na żywo, opinie o nowościach.
FB/ktowygrywa
artch
Posty: 211
Rejestracja: 01 mar 2011, 10:10

Re: Caylus

Post autor: artch »

Nie pozostaje mi nic innego jak ustawić się w kolejce do bezpośredniego pojedynku :)
1. zephyr
2. artch
3. ?
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Caylus

Post autor: Gabriel »

Ciekawi mnie, czy wykorzystujecie wiersz Przywileju z surowcami w jakiś ciekawy sposób. Teoretycznie, może być przydatny w połączeniu z wierszem budowania budynków, jeżeli gracze zajmują lokalizacje, gdzie zdobywa się złoto.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Caylus

Post autor: melee »

zephyr pisze:@ melee
Coś ci się nie pomieszało? Jak jesteś w zamku możesz stawiać ile sekcji chcesz, jak już jesteś w zamku brama nic ci nie da - do zamku dostawiać się drugi raz ani nie ma sensu ani nie wolno
oczywiście, wszystko pomieszałem :) najpierw ułożyłem w głowie teorię do czego może służyć brama, a później dołożyłem do niej nieistniejące zasady. Tak czy inaczej można szachować potencjalnym wejściem do zamku. Muszę chyba po prostu zagrać, tak to jest gdy się gra w wiele gier raz w roku :p
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: Caylus

Post autor: cezner »

Jeszcze nie widziałem rozgrywki, aby ktoś skorzystał z Bramy. Być może na dwie osoby ma to sens, przy większej liczbie graczy chyba już niekoniecznie.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Caylus

Post autor: melee »

ja kiedyś grałem sporo na 2-osoby i pamiętam, że była relatywnie często używana
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Caylus

Post autor: zephyr »

medicus pisze:@zephyr
co do zamku, to nawet 4 czy 5 lokata jest ok
to dlatego, że nawet jak kończy się miejsce w lochach czy na murach to reguły gry dopuszczają możliwość budowania kolejnej części zamku

Więc nawet jeśli nie zyskasz nic w tym etapie gry, to masz już niezłą zaliczkę w kolejnej rundzie
Przelicznik surowce/VP z zamku jest tak niski że stawianie tam budynków po VPki naprawdę nie ma sensu, natomiast przywileje sprawiają, że zamek jest jednak ważną częścią gry. Wiem że można budować w następnej sekcji, ale zwykle nie jest to wystarczająco fajne (w sensie zwykle dużo lepiej byłoby wcześniej, ale różnie bywa, czasami lepiej byłoby dostawić do następnej sekcji mimo straty pkt jak już się ma odpowiednią ilość w poprzedniej), lepiej dostać przywilej na obecnym podliczeniu niż być może kiedyś w przyszłości, a może sie zmarnuje bo będzie za dużo. A jak kończy się miejsce na wieżach to już nic nie pomoże :P

Można się umówić np na bsw, nie twierdzę że jestem genialnym graczem, ale sporo grałem i lubię Caylusa.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
medicus
Posty: 813
Rejestracja: 29 sty 2010, 15:04
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times

Re: Caylus

Post autor: medicus »

Ja grę kupiłem, zagrałem, ale... z kumplami jesteśmy maniakami Puerto Rico i Caylus został uznany za grę dobrą. I nic więcej. Trafiła na półkę
teraz jesteśmy na odwyku od Puerto do końca roku i staram się eksplorować Caylusa
Gry zwykle rozkładamy na elementy pierwsze, gramy zaciekle, konstruujemy sobie ligę i każdy próbuje nowych strategii

ta Brama była efektem sporów i dyskusji. Kto stanął na polu, uznał ruch za zmarnowany. Ale gramy zawsze w 4-5 osób. Stąd moje pytania i wątpliwości.
postaram się jeszcze w listopadzie zagrać 1vs1
KTO WYGRYWA - fajne akcje z planszówkami na Facebooku.
Konkursy z topowymi grami, akcje promujące hobby, relacje z imprez, wrażenia z rozgrywek na żywo, opinie o nowościach.
FB/ktowygrywa
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Caylus

Post autor: Furia »

Ktokolwiek słyszał może o wydaniu Caylusa w nowej oprawie graficznej? Kiedyś mi się obiło o uszy, że ma być na początku roku, a tu już marzec.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Caylus

Post autor: schizofretka »

Furia pisze:Ktokolwiek słyszał może o wydaniu Caylusa w nowej oprawie graficznej? Kiedyś mi się obiło o uszy, że ma być na początku roku, a tu już marzec.
Nawet kwiecień... Ja już sprzedałem swojego starego i też czekam :) Chyba powinien się niedługo pojawić, bo z tego co słyszałem, specjalnie czekali aż się nakład starego wyczerpie, a w sklepach już pusto.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Caylus

Post autor: Gabriel »

Tzn. chodzi tylko o wersję, gdzie jest pudełko trochę inne? Bo jedyna wersja z inną szatą graficzną to ta specjalna.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Caylus

Post autor: solkan »

Ja zdecydowalem sie kupic stare wydanie, wyglad tego nowego (choc widzialem tylko male grafiki na BGG) mnie nie przekonuje. Stare wydanie, delikatnie mowiac, nie jest zbyt piekne, ale nowe wyglada nieco sztucznie, poza tym plansza w nowym wydaniu nie bedzie juz na plotnie, a plotno zawsze nadaje planszy ciekawszy charakter, moim zdaniem.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Caylus

Post autor: Furia »

Gabriel pisze:Tzn. chodzi tylko o wersję, gdzie jest pudełko trochę inne? Bo jedyna wersja z inną szatą graficzną to ta specjalna.
Chodzi o zupełnie nową edycję, która miała się pojawić na początku tego roku. Z nowym pudełkiem i nowymi grafikami.
Zobaczymy na ile te obrazki z BGG są prawdziwe. Co do płótna masz rację, trochę szkoda, ale zobaczymy co wymyślą. ;)
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Caylus

Post autor: Matio.K »

Wydawnictwo Hobbity wyda w maju polską edycję Caylusa: http://www.boardtime.pl/2012/05/plany-w ... bbity.html
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Caylus

Post autor: Furia »

Nareszcie jakieś konkretne informacje. Strona Ystari milczy na temat dat. Jedynie ostatnio pojawił się wpis, że w ciągu 15 dni już będzie. Wszystko mi jedno PL czy nie. W końcu to gra niezależna językowo. Ważne, że w ogóle będzie. I to niedługo. :D

Właściwie to już jest pre-order w 3 trollach. Wysyłka planowana na 23-24 maja.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Caylus

Post autor: bogas »

Z tego co widać na BGG to nowa wersja różni się tylko ilustracją na pudełku. Plansza, żetony budynków pozostają bez zmian.
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Caylus

Post autor: solkan »

Plansza i żetony trochę się jednak różnią, ale różnice są bardzo niewielkie.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Caylus

Post autor: bogas »

solkan pisze:Plansza i żetony trochę się jednak różnią, ale różnice są bardzo niewielkie.
Rzeczywiście teraz się mocno przyjrzałem i bardzo subtelne zmiany są, ale to bardzo ;) Generalnie, jeśli chodzi o wygląd, pozbycie się starej wersji żeby kupić nową sensu nie ma żadnego.
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Caylus

Post autor: Gabriel »

Budynki przed mostem nie mają obramowań... co nie wygląda zbyt czytelnie. Cała reszta zmian dla mnie mało rewolucyjna. A mieli sposobność zrobić coś naprawdę efektownego. Ale z okładką ruch podobny jak z YS - usunięcie brzydko narysowanej postaci z okładki i zastąpienie jej przyjemnym tłem (chociaż rysunkowe postaci są nadal widoczne). Nic jednak nie przebije szaty graficznej Olymposa - tutaj jedyny przypadek, że postać ludzka wyszła Panu AD dobrze.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Caylus

Post autor: staszek »

liczyłem,że pójdą bardziej w stronę edycji de luxe czy premium, którą można było kupić jakiś czas temu w zagramanicznych sklepach.
pwitkows
Posty: 168
Rejestracja: 31 sty 2012, 10:39
Has thanked: 20 times
Been thanked: 14 times

Re: Caylus

Post autor: pwitkows »

solkan pisze:Plansza i żetony trochę się jednak różnią, ale różnice są bardzo niewielkie.
Możesz podać linki, na których widać elementy tego wydania.
ODPOWIEDZ