Nightfall Edycja Polska

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
tajemniczy_padalec
Posty: 469
Rejestracja: 16 paź 2009, 01:18

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: tajemniczy_padalec »

Muker odpowiedział już bardzo trafnie, ja dodam trzy grosze, by "odpowiedzieć" na ewentualne przyszłe pytania.
bshytffa pisze:2 szybkie pytania:
1. Tekst na karcie : "Łańcuch: Zadaj 2 obrażenia wybranemu sługusowi". Jeśli wybrany przeze mnie przeciwnik nie ma sługusów, to obrażenia wchodzą jako 2 karty obrażeń do jego stosu kart odrzuconych ???
Nigdzie nie jest napisane o wybieraniu gracza. Nigdzie nie jest napisane, że najpierw wybierasz gracza, a potem odstrzeliwujesz mu sługusów. Nigdzie też nie jest napisane, że wybierasz czy zadajesz obrażenia. Odpalenie karty oznacza, że musisz wykonać całość jej tekstu (taka informacja znajduje się zresztą w instrukcji), nawet jeśli nie wszystko z niego działa na Twoją korzyść.
bshytffa pisze:2. Tekst na karcie : "Łańcuch: Zadaj 2 obrażenia wybranemu graczowi". Jeśli wybrany gracz ma w grze sługusów czy oni mogą blokować te obrażenia ?? A może tylko sługusi z tekstem " Ta karta blokuje zadawane Ci obrażenia" mogą to blokować ??
Sługusi (poza wymienionymi przez Mukera: Vulko oraz "Ciężki Dym") blokują obrażenia jedynie w czasie bezpośredniego ataku sługusów przeciwnika. Obrażenia zadawane graczowi z tekstów kart automatycznie omijają zwykłych sługusów, bo nie są zadawane w ataku. Dodatkowo, karta Morderczy Chwyt, gdy odpali się jej dopalacz zupełnie nie daje się zablokować, ponieważ nie zadaje obrażeń, a "umieszcza karty ran" na stosie kart odrzuconych wybranego gracza.

Ogólnie: Nightfall z definicji ma efekty kart opisane tak, by stosować je absolutnie dosłownie, więc w przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości, najlepiej wybierać rozwiązanie, które wydaje się najprostsze (krótko mówiąc: bez kombinowania). Jeśli więc karta mówi: "Zadaj obrażenia sługusowi" to nie należy doszukiwać się możliwości zadania w ten sposób obrażeń graczowi - bo nie napisano tak na karcie. Podobnie, gdy mowa o "umieszczaniu kart" w danym stosie, to nie ma co szukać możliwości ratowania się przed tym z pomocą tekstu karty, umożliwiającego blokowanie zadawanych obrażeń - bo do żadnego "zadawania" nie dochodzi.

Mam nadzieję, że powyższe wyjaśnienie pomoże rozwiać kilka wątpliwości, które mogą pojawić się w toku gry. :)
Awatar użytkownika
Kornellious
Posty: 103
Rejestracja: 25 sie 2011, 23:06
Lokalizacja: Szczecin

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: Kornellious »

Jestem po jednej rozgrywce i gra wydała mi się dość dziwna - na początku łańcuchy to były serie startowych minionów, więc gracz, którego była kolejka wybierał, jaką kartę mogą rzucić pozostali. Gdy weszło trochę nowych kart, zaczęły ginąć w ranach, których każdy miał pełno w decku (jeden z graczy po odrzuceniu kilku - bodajże trzech - ran w fazie sprzątania dobrał dwukrotną ich ilość). A potem gra się nagle skończyła. Będę musiał jeszcze parę razy zagrać, bo nie wierzę, że tak powinno to wyglądać.
Awatar użytkownika
tajemniczy_padalec
Posty: 469
Rejestracja: 16 paź 2009, 01:18

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: tajemniczy_padalec »

Bo nie powinno - ale często tak wygląda na początku. Przykładowo: gracze nie od razu wpadają na to, jak bardzo ważne jest mieć sługusów na stole. Wciągnięcie ich do talii i zagrywanie (zarówno w celach obronnych w swojej turze, jak i do ataku poza nią) to podstawa. Z drugiej strony, należy pamiętać również o tym, że zagranie zbyt dużej ilości kart w turach przeciwników może nas łatwo uczynić bezbronnymi - nasi sługusi zaatakują i znikną, a opustoszała ręka nie zapewni nam możliwości stworzenia sobie obrony.

Ostatecznie - może się tak zdarzyć (mnie dotychczas zdarzyło się raz, a grałem wiele razy), że układ archiwów na stole wyjdzie tak dziwny, że nie będzie jak sensownie "łańcuchować" kart. W takiej sytuacji również rozgrywka może nieco dziwacznie wyglądać...
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: Banan2 »

Witam !
A ja się zapytam dlaczego Nightfalla PL nie można kupić w popularnych sklepach internetowych?
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
KFC
Posty: 35
Rejestracja: 06 paź 2011, 15:03

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: KFC »

Pewnie za jakiś czas się pojawi i tam.

A ja mam inne równie dziwne pytanie ;)

nie wydaje się wam że pudełko jest za niskie? W angielskiej wersji widziałem że karty zakładek mieszczą się na stojąco bez problemu a tutaj trzeba je dodatkowo wyjmować i składować obok kart.. trochę bez sensu - lepiej chyba było zrobić pudełko trochę wyższe a krótsze.
Awatar użytkownika
Kornellious
Posty: 103
Rejestracja: 25 sie 2011, 23:06
Lokalizacja: Szczecin

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: Kornellious »

Krótsze nie, bo zostawiono miejsce na dodatki (btw, robienie gry z myślą o przyszłych dodatkach -.-), natomiast:
- puste miejsce powinno być wypełnione gąbką
- masz rację - pudełko winno być wyższe o to 0,5 cm, żeby przekładki się mieściły.
bshytffa
Posty: 55
Rejestracja: 31 maja 2009, 11:56
Lokalizacja: Tarnów

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: bshytffa »

Ciekawe czy wydający w Polsce grę, nigdy nie próbowali zamknąć pudełka z postawionymi przekładkami i nie zauważyli, że są ciut za wysokie. Jak można dopuścić do takiego niedopatrzenia, które praktycznie dyskwalifikuje możliwość sensownego ułożenia kart w pudełku, tym bardziej, że nie ma tam żadnej wypraski czy chociażby gąbki.
Dopiero się uczę, proszę o wyrozumiałość.
Awatar użytkownika
KFC
Posty: 35
Rejestracja: 06 paź 2011, 15:03

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: KFC »

napiszmy do wydawnictwa petycję o nowe pudełka i gąbki ;)
Pająk
Posty: 53
Rejestracja: 07 lut 2010, 18:14
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: Pająk »

Banan2 pisze:Witam !
A ja się zapytam dlaczego Nightfalla PL nie można kupić w popularnych sklepach internetowych?
Pozdrawiam
Pytanie zostało pozostawione właściwie bez odpowiedzi!! Kompletnie nie rozumiem tej sytuacji!! Czy ktoś wie czy gra będzie dostępna w sklepach i jeżeli tak to kiedy?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: Nataniel »

Wydawca nie kwapi się do sprzedaży w innych sklepach niż własny - być może ten mu wystarcza, nie wiem.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: vaski »

Odpowiedź jest prosta, wydawca nie chce dzielić się zyskiem z hurtownikami i sam zajmuje się handlem detalicznym. Zapewne wyczytał z Excela iż bardziej opłaca się sprzedać jedną sztukę potencjalnemu Kowalskiemu niż 3 szt. hurtowni.
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: Banan2 »

Witam !
A ja bym powiedział, że wydawca nie wie czego chce.
Chciałem kupić grę w moim ulubionym sklepie internetowym. Otrzymałem od niego informację, że wydawca nie odpowiada na maile. Wysłałem więc maila do wydawcy. Po kilku dniach otrzymałem informację, że sklepy właśnie składają zamówienia i na przełomie listopada i grudnia gra będzie u nich dostępna. Chwilę później otrzymałem informację z swojego sklepu, że to prawda i, że też złożyli zamówienie. Pomyślałem OK :) Ale gdy po kolejnych kilku dniach składałem zamówienie w swoim sklepie i zapytałem o Nightfalla to znów otrzymałem informację, że wydawca przestał odpowiadać na maile.
Ja rozumiem, że każdy może sprzedawać tak jak chce - prawo rynku. Tylko po prostu przestańcie wprowadzać wszystkich w błąd i jasno się określcie w jaki sposób gra będzie sprzedawana. W tej chwili to jest zabawa w kotka i myszkę :evil:
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: ppski »

Hej,

Spodobała mi się idea tej gry, ale zasady (stosy itd) moga przerosnac casual playera, gdyz tu gra zyskuje bardzo po wielu wielu grach, a tak czesto moze sie nie pojawiac :(
Jaka bylaby lzejsza alternatywa dla Nightfalla dla wlasnie 2-5 osob z interakcja i nie trwajaca dluzej niz 90minut?
Awatar użytkownika
Wajar
Posty: 111
Rejestracja: 17 wrz 2011, 09:37
Lokalizacja: Wymysłów

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: Wajar »

Quarriors! ;)

A ja mam pytanie z innej beczki. W moim egzemplarzu brakuje jednej karty. Myślicie, że dosyłają od ręki?:)
Sprzedałem na forum:
Spoiler:
http://www.boardgamegeek.com/collection/user/Wajar
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: 100rk »

Teoretycznie można zrobić ankietę albo zadzwonić do tele-wróżki z pytaniem: "czy dosyłają od ręki, czy nie? " ale szybszym i pewniejszym sposobem może być wysłanie zapytania do producenta.

Żeby jednak nie spamować, a konkretnie odpowiedzieć na pytanie, niniejszym oświadczam, że myślę, że dosyłają od ręki. Odpowiadają na telefony, sami oddzwaniają i odpisują na maile, więc raczej nie przewiduję problemów.
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: Senaszel »

ppski pisze: Jaka bylaby lzejsza alternatywa dla Nightfalla dla wlasnie 2-5 osob z interakcja i nie trwajaca dluzej niz 90minut?
Innovation - innowacje, wychodzą niedługo pl.
Jeśli ogarnieci ci casuale albo właściciel bezlitosny to nawet dwa razy :D
Wingmakers
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: Banan2 »

Witam !
Trochę pograliśmy i gra jest bardzo OK. Natomiast można mieć kilka uwag co do wydania PL. O postrzępionych kartach (obowiązkowe koszulkowanie) i za niskim pudełku już było. Natomiast mnie nurtuje pytanie w jaki sposób do małego pudełka mają zmieścić się dodatki ?! W tej chwili jest tam miejsce na maks. 1 duży dodatek. Wydawca obiecuje wydawanie dodatków, chociaż gdy wysłałem maila z pytaniem o jakiś termin to nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Chyba, że któryś dodatek będzie w normalnym oryginalnym pudełku i wtedy wszystko się zmieści.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: szutek »

Również żadnej odpowiedzi nie dostałem, mimo że na ostatniej stronie instrukcji wydawca zachęca do kontaktu drogą email.
wesolykowal
Posty: 115
Rejestracja: 22 kwie 2011, 11:56
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: wesolykowal »

Może wydawca by się wypowiedział kiedy planuje wydać dodatki w naszym ojczystym języku ?
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: Furia »

Fakt, przydałoby się. Mam nadzieję, że nie trzeba będzie na nie czekać paru lat. :P
wesolykowal
Posty: 115
Rejestracja: 22 kwie 2011, 11:56
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: wesolykowal »

Ale wnioskując, że gra miała premierę już jakiś czas temu, a w sprzedaży nadal są wersje z kartami promo to sprzedaż nie poszła tak jak oczekiwali albo się przeliczyli z ilością i zalegają...
Napisałem maila do dystrybutorów czy maja zamiar dodatki w PL wydać, ale cisza z ich strony niestety :/
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: szutek »

No to jeszcze kilka miesięcy ciszy i zapowiada się sprzedaż polskiej podstawki i kupienie wersji EN z dodatkami.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: BloodyBaron »

zaryzykuję twierdzenie, że dodatki w wersji PL raczej się nie pojawią - skoro nie ma kompletu nawet do Dominiona- takie Seaside to kupiłby w wersji PL pewnie nawet ten, co ma podstawkę i intrygę a róg obfitości sobie odpuścił. Nightfall - gra jednak specyficzna i nie dla każdego - ma bardzo małe szanse.
_________
Moje gry
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: Banan2 »

Odkopuję temat. Info ze strony wydawcy z 08-01-2014:

Cały nakład gry karcianej NIGHTFALL EDYCJA POLSKA został wyprzedany. Po wnikliwej analizie rynku i nie zadowalającym wyniku ekonomicznym ze sprzedaży gry NIGHTFALL, postanowiliśmy już nie kontynuować tej serii gier karcianych. Nakładem naszego wydawnictwa nie ukaże się już żaden dodatek do tej gry. W wielu sklepach branżowych można jeszcze znaleźć naszego NIGHTFALLa w bardzo atrakcyjnej cenie zakupu.

Rozumiem biznes itd, ale osobiście, jako właściciel polskiej wersji, czuję się trochę oszukany. Zwłaszcza, że zapowiedzi były całkiem inne :(
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Borek224
Posty: 348
Rejestracja: 25 lis 2010, 13:35
Been thanked: 1 time

Re: Nightfall Edycja Polska

Post autor: Borek224 »

to jest ta gra w której polska wersja ma inne rewersy kart niż orginał, więc jest zupełnie niekompatybilna?
ODPOWIEDZ