CO-OP dla 3-6 graczy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Zauborin
Posty: 25
Rejestracja: 05 lut 2012, 14:50

CO-OP dla 3-6 graczy

Post autor: Zauborin »

Poszukuję jakiegoś coopa dla 3-6 graczy, zastanawiałem się nad arkhamem i bsg. Może macie jakieś inne ciekawe propozycję? Szukam czegoś co nie będzie polegało tylko na: ty idż zabij tego potwora ja tamtego, a ty podokręcaj śrubki w naszym statku i załatw lepsze itemki. Obawiam się, że tak wygląda arkham, ale jednak zbiera mase pozytywnych opini. Natomiast w bsg podoba mi się motyw cylona więc cały czas jest kombinowanie, a nie takie przynieś zanieś pozamiataj.
Ostatnio zmieniony 12 mar 2012, 16:24 przez Zauborin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: CO-OP dla 3-6 graczy

Post autor: Olgierdd »

Podział obowiązków wg. ustalonego planu to trzon gier kooperacyjnych, więc jeśli odrzuca Cię ta koncepcja to odradzam tego typu gry.

Główna różnica pomiędzy co-opami polega jednak na tym jak bardzo niezależnie od siebie działają gracze. W Arkham Horror gracze faktycznie często grają niezależnie od siebie (każdy robi coś innego i liczy, że pozostali wywiązują się ze swojej roli) realizując tylko wspólny cel wygranej. Odmiennie we Władcy Pierścieni gracze razem stawiają czoła tym samym problemom jednocześnie, uzupełniając się odmiennym arsenałem kart i umiejętności (bardzo rzadko dochodzi do sytuacji w której gracze przegrywają z winy jednej osoby).

Nie wiem jak z Ghost Stories, ale pod pierwszy typ kooperacji podpada chyba większość gier, z wyjątkiem Battlestara, Władcy Pierścieni i Anioła Śmierci. Problem polega na tym, że WP jest grą 2-4 osobową, a AŚ krótki i mało różnorodny.

Na Twoim miejscu na uwadze miałbym Battlestar Galacticę.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: CO-OP dla 3-6 graczy

Post autor: kwiatosz »

Bardzo sprawnie z problemem "Szefa" radzi sobie Alcatraz - ale tylko na 3-4 osoby (a tak naprawdę tylko na 4).
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Zauborin
Posty: 25
Rejestracja: 05 lut 2012, 14:50

Re: CO-OP dla 3-6 graczy

Post autor: Zauborin »

Olgierdd pisze:Podział obowiązków wg. ustalonego planu to trzon gier kooperacyjnych, więc jeśli odrzuca Cię ta koncepcja to odradzam tego typu gry.
Trochę źle się wyraziłem, podział obowiązków jest ok, ale chciał bym żeby było tutaj kombinowanie całej drużyny żeby wygrać, a nie proste idziemy zabijamy potworka jeden walczy drugi leczy, zbieramy loot i idziemy dalej.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: CO-OP dla 3-6 graczy

Post autor: donmakaron »

BSG i Arkham powinny się sprawdzić. Ghost Stories tylko do 4 osób, ale kombinowania wspólnego jest sporo, bo gra trudna. Podobnie Pandemic (do 5), choć wielu twierdzi (ale nie ja ;) ), że syndrom lidera zabija grę. Do 5 stosunkowo dobrze chodzi Fury of Dracula (wszyscy na jednego). A 2-6 osób to jeszcze Last Night on Earth - podobnie jak w Draculi podział na dwie drużyny, ale to tytuł do pogrania bez spiny, na spokojnie.
ozzman1

Re: CO-OP dla 3-6 graczy

Post autor: ozzman1 »

Zauborin pisze:Poszukuję jakiegoś coopa dla 3-6 graczy, zastanawiałem się nad arkhamem i bsg. Może macie jakieś inne ciekawe propozycję? Szukam czegoś co nie będzie polegało tylko na: ty idż zabij tego potwora ja tamtego, a ty podokręcaj śrubki w naszym statku i załatw lepsze itemki. Obawiam się, że tak wygląda arkham, ale jednak zbiera mase pozytywnych opini. Natomiast w bsg podoba mi się motyw cylona więc cały czas jest kombinowanie, a nie takie przynieś zanieś pozamiataj.
Arkham wygląda dokładnie tak, jak chcesz żeby wyglądał. Ja widzę 2 problemy:

- na 6 osób na samej podstawce będzie za łatwo
- jeśli skupisz się na tylko i wyłącznie na jak najszybszym wygraniu gry, gra będzie wyglądała tak, jak się obawiasz. Gra oferuje wiele, jeśli chodzi o historię i klimat, ale muszą tego chcieć gracze i brać w tym czynny udział(np. przez czytanie kart spotkań, a nie przeskakiwanie od razu do wytłuszczonej części iloma kostkami rzucić).
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: CO-OP dla 3-6 graczy

Post autor: SeeM »

ozzman1 pisze:(np. przez czytanie kart spotkań, a nie przeskakiwanie od razu do wytłuszczonej części iloma kostkami rzucić).
Pomaga przeczytanie opowiadań, bo sporo przedmiotów i wydarzeń jest z nich na żywca wyjętych.
+ (BGG)
ozzman1

Re: CO-OP dla 3-6 graczy

Post autor: ozzman1 »

SeeM pisze:
ozzman1 pisze:(np. przez czytanie kart spotkań, a nie przeskakiwanie od razu do wytłuszczonej części iloma kostkami rzucić).
Pomaga przeczytanie opowiadań, bo sporo przedmiotów i wydarzeń jest z nich na żywca wyjętych.
A to są już dodatkowe smaczki. Natomiast same teksty w grze też pozwalają stworzyć odpowiednią atmosferę. No ale one mogą tylko pomóc. Atmosferę tworzą ludzie, więc sam musisz ocenić jakich masz współgraczy i czy jest to możliwe
dedoem
Posty: 5
Rejestracja: 07 lip 2011, 20:43

Re: CO-OP dla 3-6 graczy

Post autor: dedoem »

Z Co-opów obsługujących do 6 graczy to sprawdź jeszcze Yggdrasil. Początkowo byłem tą grą mega zachwycony i od razu chciałem więcej. Teraz uważam ją za bardzo przyzwoity, ładnie wydany co-op do pogrania od czasu do czasu, który potrafi do końca potrzymać w napięciu. Do ciągłego męczenia raczej się nie nadaje bo oferuje chyba jednak zbyt małą różnorodność rozgrywek. Do tego gra podpada pod Twoje "idź zabij tego potwora, ja tamtego", ale jak już wcześniej tu padło, to jest trochę taki chleb chleb powszedni gier kooperacyjnych.
Zauborin
Posty: 25
Rejestracja: 05 lut 2012, 14:50

Re: CO-OP dla 3-6 graczy

Post autor: Zauborin »

Zainteresował mnie ten dracula jako sam klimat gry i mechanika, może jeszcze jakieś propozycje gier tego typu? Coop vs jednemu złemu.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: CO-OP dla 3-6 graczy

Post autor: Olgierdd »

parę dobrych tytułów się znajdzie:

Letters from Whitechapel (obecnie niedostepny :()
Descent
Posiadłość Szaleństwa
Mousquetaires du Roy
Middle-Earth Quest (chyba też trudno dostępny)
DOOM
ODPOWIEDZ