Twilight Struggle( Zimna Wojna) - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Firenski »

Veridiana pisze:Okey, pytania. Mam ciągle kłopoty z kartami z gwiazdką, kiedy je odrzucać, a kiedy usuwać.
Tutaj próbują usystematyzować karty z gwiazdką. Może to coś pomoże.
Hmm... A jeśli chodzi o "Kitchen Debates" to tutaj jest dyskusja i odpowiedź Anandy. W takim wypadku karta jest odrzucana (nie usuwana) o ile dobrze zrozumiałem.
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: godpuppet »

Firenski pisze:Hmm... A jeśli chodzi o "Kitchen Debates" to tutaj jest dyskusja i odpowiedź Anandy. W takim wypadku karta jest odrzucana (nie usuwana) o ile dobrze zrozumiałem.
oooo, to ciekawa sprawa, nie trafiłem nigdy na tą interpretację, okazuje się, że część kart graliśmy źle i to od lat :P
All work and no play makes Jack a dull boy!
Awatar użytkownika
charlie brown
Posty: 220
Rejestracja: 01 kwie 2006, 16:59
Been thanked: 1 time

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: charlie brown »

Veridiana pisze:Przez "odrzucenie" (Blokada, Rozmowy) rozumiesz "usunięcie"? :)
Tak, chodziło mi o odrzucenie z gry czyli usunięcie :). Nieprecyzyjnie się wyraziłem.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Veridiana »

Faktycznie, odpowiedź Anandy jak dla mnie logiczna, ale stojąca w sprzeczności z powszechną chyba interpretacją. Pytanie, czy wszystkie podobnie uwarunkowane karty jednak się odrzuca heh.
Z powyższego oraz z przykładów w instrukcji ostrożnie na razie wywnioskowałabym, że może kluczowe jest słowo "Jeśli". Wprowadza ono konkretny warunek i jeśli on nie zachodzi kartę "tylko" się odrzuca. Tylko, gdyby tak było, dlaczego nie powiedzieć tego wprost w instrukcji (lub na forum), że właśnie taka jest zasada?
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: zephyr »

Ok, to grałem niezgodnie z intencją projektanta.
I coraz bardziej się irytuję na sposób formułowania reguł.
Mogli do h***** napisać w tekście karty remove from game w części objętej ifem i byłoby jasne, a nie if played a potem się zastanawiaj jak bardzo efekt musi zajść żeby był uznany za "played"... zupełna głupota, aż mam ochotę zignorować ten ruling aż nie wydrukują tego sensownie na kartach. Sprawdzanie FAQ z każdą kartą to jakiś idiotyzm.
Podobnie z resztą z nawiasowaniem, dlaczego planszówki nie mają jakiegoś ustalonego sposobu nawiasowania, co zupełnie zmienia znaczenie niektórych instrukcji, tak trudno dodać jakiś znak w stylu [].

Jeśli [kontrolujesz więcej krajów] : [ Dostań 2VP. Pacnij przeciwnika. Usuń kartę z gry.]

aż tak źle to wygląda?
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Firenski »

Faktycznie, decydujące wydaje się być słowo „jeśli”, determinujące warunek zajścia wydarzenia. Jeśli warunek nie jest spełniony to wydarzenie nie zachodzi i karta pozostaje w grze, czyli jest „tylko” odrzucana, a nie usuwana. Tutaj jest dzisiejsza dyskusja na ten temat.
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: godpuppet »

ok, to od dzisiaj uważam na karty z "if" :)
All work and no play makes Jack a dull boy!
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: schizofretka »

Jaki jest sens 'Interwencji Onz' - przecież i tak mogę zagrać tą dołączaną kartę na punkty? Pozbycie się dwóch kart o niskiej wartości licząc na dociągnięcie lepszych? Trochę bez sensu...
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: godpuppet »

sens jest, ponieważ ignorujesz wydarzenie i dzięki temu możesz np. uniknąć przegranej, jeśli wydarzenie obniżałoby Defcon, albo uniknąć pustej rundy, gdybyś musiał poświęcić te PO z karty na zniwelowanie efektów wydarzenia. Są dużo mniej sensowne karty, np. #45 The Summit (Szczyt?)
All work and no play makes Jack a dull boy!
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: schizofretka »

Wstyd mi zapytać, ale wytłumaczono mi, że kartę z wydarzeniem przeciwnika mogę zawsze zagrać na punkty ignorując wydarzenie? Nawet się dopytywałem, bo w Labiryncie tak nie jest...
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: KubaP »

schizofretka pisze:Wstyd mi zapytać, ale wytłumaczono mi, że kartę z wydarzeniem przeciwnika mogę zawsze zagrać na punkty ignorując wydarzenie? Nawet się dopytywałem, bo w Labiryncie tak nie jest...
WHAT? :D To by wypaczyło CAŁY sens gry. Równie dobrze mógłbyś grać w szachy, w których możesz stawiać pionki tam, gdzie chcesz :)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: schizofretka »

Tak myślałem...
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: prezestomek »

Witam! Niedawno kupiłem "ZW" i po przeczytaniu instrukcji (4 razy!) oraz obejrzeniu filmu z instrukcja mam dalej pewne wątpliwości co do zasad. Oto moje pytania:
1) pkt 2.2.3 - "karty moga byc zagrywane na 2 sposoby: wydarzenia lub operacje" Wydarzenia to rozumiem jako WYDARZENIE DEKADY (grane raz na ture tak?) czy wydarzenie jako tresc karty? I tresc danej karty jest normalnie rozpatrywana? a PO z tej karty moge normalnie wydac (na 4 sposoby zgodnie z instrukcja)? To w takim razie operacje to karty grane w fazie D gry (rundy) a ich wydarzenia takze sa rozpatrywane czy tylko pobieram PO z nich do wykorzystania bez rozpatrywania tresci?
2) pkt 7.1 - "gracz moze zagrac kartę jako wydarzenie zamiast operacji" tego nie rozumiem, zakladajac: zagralem jako wydarzenie to nie korzystam z PO tylko wypelniam tresc karty, zagralem jako operacje to korzystam z PO bez uwzglednienia zapisu na karcie?
3) pkt 2.2.4 - "kiedy tak oznaczona karta zostaje zagrana jako wydarzenie jest usuwana z gry" a jak zostanie zagrana jako operacja to nie jest usuwana?
z tego co napisalem wychodzi na to nie rozumiem pojecia wydarzenie a operacja.
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Smoku »

Wydarzenie :wykorzystujesz tekst na karcie bez możliwości wykorzystania PO.
Możesz zagrywać jako "wydarzenie dekady" raz na turę i w rundach jako zwykłe wydarzenie.

Operacja :zagrywasz kartę dla PO ,pamiętając ,że jeżeli tekst na karcie dotyczy imperium przeciwnika , przeciwnik wykorzystuje ten tekst dla siebie. Jeżeli tekst na karcie dotyczy twojego imperium ,rozdzielasz tylko PO.
Ostatnio zmieniony 20 mar 2012, 19:30 przez Smoku, łącznie zmieniany 1 raz.
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: prezestomek »

Przyznasz ze jasno tego nie ma w regulach zapisanego..
a co z karta ktora ma asterysk a zagrywam ja jako operacje? z opisu wychodzi ze idze na stos kart odrzuconych?
Ostatnio zmieniony 20 mar 2012, 19:31 przez prezestomek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kemotix
Posty: 111
Rejestracja: 23 lut 2011, 20:14
Lokalizacja: Bydgoszcz / Poznań / Toruń

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: kemotix »

Zagrywają kartę Twojego supermocarstwa masz 2 opcje:
Wydarzenie - czytasz tekst z karty w wprowadzasz w życie.
Operacja - wykorzystujesz punkty z rogu karty nie czytając jej treści.
Zagrywając kartę dotyczącą przeciwnika on wprowadza wydarzenie w życie, a Ty masz do wykorzystania punkty operacyjne.

Zagrywając swoją kartę "z gwiazdką" jako wydarzenie, wprowadzasz ją w życie i kładziesz na stos kart usuniętych.
Zagrywając swoją kartę "z gwiazdką" jako operacje, wykorzystujesz punkty operacyjne i umieszczasz ją na stosie kart odrzuconych.
Zagrywając kartę przeciwnika "z gwiazdką" po rozpatrzeniu wydarzenia i wykorzystaniu punktów operacyjnych wyrzuca się ją na stos kart usuniętych.
prezestomek pisze:Przyznasz ze jasno tego nie ma w regulach zapisanego..
Według mnie jest. Czytałem sam, dałem dotychczas 4 osobom, by przeczytały zasady przed pierwszą rozgrywką i wszyscy bez problemu pojęli zagrywanie kart :wink:
Ostatnio zmieniony 20 mar 2012, 19:33 przez kemotix, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Smoku »

Ale klarownie jest opisane we wcześniejszych postach. Co do instrukcji to zdania są podzielone, ja np. w pierwszej grze przez natłok zasad zupełnie zapomniałem o "działaniach militarnych". Ale nie winię instrukcji tylko własną nieuwagę.
Ostatnio zmieniony 20 mar 2012, 19:43 przez Smoku, łącznie zmieniany 1 raz.
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: prezestomek »

"Zagrywając kartę dotyczącą przeciwnika on wprowadza wydarzenie w życie, a Ty masz do wykorzystania punkty operacyjne." czyli karta taka nie ma statusu ani wydarzenia ani PO?! A 2 sprawa - wydarzenie dekady jest traktowane jak wydarzenie - bez PO tylko tresc karty wchodzi w zycie?
Ostatnio zmieniony 20 mar 2012, 19:43 przez prezestomek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Smoku »

Zagrywając kartę Ty decydujesz ,czy to wydarzenie czy operacja. Możesz zagrać kartę z tekstem dla przeciwnika jako wydarzenie ,,,tylko po co.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: KubaP »

Smoku pisze:Zagrywając kartę Ty decydujesz ,czy to wydarzenie czy operacja. Możesz zagrać kartę z tekstem dla przeciwnika jako wydarzenie ,,,tylko po co.
BŁĄD! Zagrywając kartę przeciwnika, jego wydarzenie wykonuje się niezależnie od Twojej woli. Ty tylko możesz zdecydować, czy najpierw leci wydarzenie, czy najpierw wykorzystujesz punkty operacyjne.
Awatar użytkownika
kemotix
Posty: 111
Rejestracja: 23 lut 2011, 20:14
Lokalizacja: Bydgoszcz / Poznań / Toruń

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: kemotix »

prezestomek pisze:"Zagrywając kartę dotyczącą przeciwnika on wprowadza wydarzenie w życie, a Ty masz do wykorzystania punkty operacyjne." czyli karta taka nie ma statusu ani wydarzenia ani PO?! A 2 sprawa - wydarzenie dekady jest traktowane jak wydarzenie - bez PO tylko tresc karty wchodzi w zycie?
Taka karta jest zagrywana jako operacje. Ty masz PO z karty którą zagrałeś, a przeciwnik rozpatruje swoje wydarzenie.

Tak wydarzenie dekady to przeczytanie w wprowadzenie w życie treści karty, bez wykorzystania punktów operacyjnych (chyba, że treść karty mówi inaczej).
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Smoku »

KubaP pisze:
Smoku pisze:Zagrywając kartę Ty decydujesz ,czy to wydarzenie czy operacja. Możesz zagrać kartę z tekstem dla przeciwnika jako wydarzenie ,,,tylko po co.
BŁĄD! Zagrywając kartę przeciwnika, jego wydarzenie wykonuje się niezależnie od Twojej woli. Ty tylko możesz zdecydować, czy najpierw leci wydarzenie, czy najpierw wykorzystujesz punkty operacyjne.
Nie widzę tu błędu.
Pisałem to jako uzupełnienie poprzednich swoich postów w których tę zasadę już opisywaliśmy i nie chciałem się powtarzać. Może źle to ubrałem w słowa ,ale chciałem pytającemu zaznaczyć ,że nie opłaca się wydawać karty przeciwnika tylko jako wydarzenie ,bez wykorzystania punktów za operację.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: KubaP »

Smoku pisze:
KubaP pisze:
Smoku pisze:Zagrywając kartę Ty decydujesz ,czy to wydarzenie czy operacja. Możesz zagrać kartę z tekstem dla przeciwnika jako wydarzenie ,,,tylko po co.
BŁĄD! Zagrywając kartę przeciwnika, jego wydarzenie wykonuje się niezależnie od Twojej woli. Ty tylko możesz zdecydować, czy najpierw leci wydarzenie, czy najpierw wykorzystujesz punkty operacyjne.
Nie widzę tu błędu.
Pisałem to jako uzupełnienie poprzednich swoich postów w których tę zasadę już opisywaliśmy i nie chciałem się powtarzać. Może źle to ubrałem w słowa ,ale chciałem pytającemu zaznaczyć ,że nie opłaca się wydawać karty przeciwnika tylko jako wydarzenie ,bez wykorzystania punktów za operację.
OK.
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: prezestomek »

mam jeszcze pytanie nt wyscigu kosmicznego - aby wejsc na nastepne pole (oprocz zagrania PO) musze wyrzucic liczbe oczek rowna nastepnemu polu? (stoje na 1 wiec musze tylko i wylacznie 2 wyrzucic aby przejsc dalej?)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: KubaP »

prezestomek pisze:mam jeszcze pytanie nt wyscigu kosmicznego - aby wejsc na nastepne pole (oprocz zagrania PO) musze wyrzucic liczbe oczek rowna nastepnemu polu? (stoje na 1 wiec musze tylko i wylacznie 2 wyrzucic aby przejsc dalej?)
Nie, musisz wyrzucić liczbę oczek w zakresie podanym przy następnym polu (czyli od 1 do 3 albo od 1 do 4, w ostatnim polu jest to od 1 do 2). I nie zagrywasz PO tylko odrzucasz kartę o PO przynajmniej tyle ile jest przypisane do danego pola. Dzięki temu możesz uniknąć przykrych skutków wydarzenia przeciwnika (nie wydarza się ono), choć karta trafia na stos kart odrzuconych, a nie usuniętych, więc kiedyś może do Ciebie wrócić.
ODPOWIEDZ