Stone Age - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
mlocus21
Posty: 31
Rejestracja: 08 sty 2012, 09:04

Re: Stone Age

Post autor: mlocus21 »

Hej,

Praktycznie wszystko jest dla mnie jasne ale...
Czy jednorazowe narzędzia są również punktowane na koniec gry (dolicza się ich wartość do pozostałych i mnoży razy ilość ludków?)?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Stone Age

Post autor: kolderek »

nie, więc lepiej je wykorzystać wcześniej :-)
mlocus21
Posty: 31
Rejestracja: 08 sty 2012, 09:04

Re: Stone Age

Post autor: mlocus21 »

Dzięki za odpowiedz


pozdrawiam
Awatar użytkownika
tysma
Posty: 259
Rejestracja: 18 kwie 2010, 13:49

Re: Stone Age

Post autor: tysma »

Witam dziś dostałem stone age i mam pytanie. Na razie nie grałem zaznaczam tylko przeczytałem instrukcje i próbowałem ustawić początkowy setup. I tutaj problem.

Setup na dwóch graczy, przy domkach pisze jak to należy dokonać 2 graczy - 2 stosy po 7 budynków, nastomiast obok jest objaśnione jak należy wystawiać kart cywilizacji.
Karty cywilizacji należy potasować i położyc obok planszy w formie zakrytej talii.
Następnie okdrywa się 4 wierzchnie karty (liczba uzalezniona od liczby graczy) i umieszcza się na 4 polach od prawej do lewej.
Rozumiem, że na dwóch graczy odkrywam tylko dwie karty i kłade na pozycji pierwszej prawej i kolejną obok. Na 3 graczy, trzy karty.
I jeszcze pytanie, na tych polach co się wykłada karty cywilizacji u góry są takie znaczki- 5 bok w 4 kolorach, one coś oznaczają czy jedynie slużą do oznaczenia pół w taki sposób zamiast 1, 2, 3, 4?

A i pytanie dotyczące zdobywania narzędzi, mam w swojej wiosce narzędzia:
1
1
1

Wysyłam ludzika do narzędziowni i otrzymuje kolejne narzędzie. To z tego co zrozumiałem to nie biorę kolejnego żetonika z planszy głownej, tylko na swojej planszy gracza przemianiam pierwszy u góry żeton z 1 na 2:
Zgadza się?

I pytanie dotyczące karty budynku z 1-7 i obok romb 4 kolorowy w instrukcji jest napisane: Musi zapłacić co najmniej jednym, ale nie wiecej niż 7 surowcami, liczba róznych rodzajow jest uzalezniona od samego gracza.
Rozumiem, że to jest karta w której to odemnie zalezy ile otrzymam punktów mogę wykorzystać 3 drewna i 1 cegłe i zdobyć
3x3 + 1x4 pktów. A mogę też dać tylko jedno drewno i dostać 1x3 pktów.
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2012, 22:57 przez tysma, łącznie zmieniany 1 raz.
pilot_pirx
Posty: 9
Rejestracja: 19 lip 2011, 21:10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Stone Age

Post autor: pilot_pirx »

.
Ostatnio zmieniony 30 gru 2023, 15:42 przez pilot_pirx, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tysma
Posty: 259
Rejestracja: 18 kwie 2010, 13:49

Re: Stone Age

Post autor: tysma »

Rzeczywiscie teraz przeczytałem, że to koszt zakupy karty, że to mi umkneło.

Ale co do kart cywilizacji i ich ilości w zalezności od graczy jesteś tego pewien? Po co, więc zapis w instrukcji str.3 "Następnie okdrywa sie 4 wierzchnie karty(liczba uzależniona od liczby graczy)"

A i jeszcze zauważyłem, że mam 28 szt. drewna, a w instrukcji jest, aby wylożyć 20 szt na plansze. Jak gracie? Wykładacie wszystkie czy tyle ile jest wskazane w instrukcji. Bo to chyba, może mieć wpływ jak jakiś gracz postanowi magazynować drewno, choć nie wiem po co, ale zawsze.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: FortArt »

tysma pisze:Rzeczywiscie teraz przeczytałem, że to koszt zakupy karty, że to mi umkneło.

Ale co do kart cywilizacji i ich ilości w zalezności od graczy jesteś tego pewien? Po co, więc zapis w instrukcji str.3 "Następnie okdrywa sie 4 wierzchnie karty(liczba uzależniona od liczby graczy)"
Gdzie konkretnie taki zapis widzisz??
http://files.boardgamegeek.com/file/dow ... _PL_v3.pdf?
tysma pisze: A i jeszcze zauważyłem, że mam 28 szt. drewna, a w instrukcji jest, aby wylożyć 20 szt na plansze. Jak gracie? Wykładacie wszystkie czy tyle ile jest wskazane w instrukcji. Bo to chyba, może mieć wpływ jak jakiś gracz postanowi magazynować drewno, choć nie wiem po co, ale zawsze.
Instrukcja wspomina o 20 bo nigdzie wcześniej nie wspominano ile znaczników drewna jest w pudełku. Był tylko zapis 58 znaczników surowców. Tak w nietypowym miejscu Cię informują ile czego masz. Realnie masz w pudełku więcej, dostałeś zapas. Wysyp wszystko bo:
Surowce nie są limitowane. Jeśli surowiec się wyczerpie użyj dodatkowych znaczników (np. zapałek jako znaczników drewna). (str.6)
A drewno i złoto zwykle są na granicy wystarczalności.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Stone Age

Post autor: Edwardo »

pilot_pirx pisze:Ale co do kart cywilizacji i ich ilości w zalezności od graczy jesteś tego pewien? Po co, więc zapis w instrukcji str.3 "Następnie okdrywa sie 4 wierzchnie karty(liczba uzależniona od liczby graczy)"
Rzeczywiście w dołączonej do gry instrukcji jest taki zapis ale jest to błąd. Karty cywilizacji zawsze wykłada się 4. Tylko ilość stosów budynków zależna jest od liczby graczy.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
tysma
Posty: 259
Rejestracja: 18 kwie 2010, 13:49

Re: Stone Age

Post autor: tysma »

Ano właśnie, w tej instrukcji z bgg nie ma tego zapisu.

I chyba już ostatnie pytanie dot. podliczania punktów za karty cywilizacji.
Mam np. 5 kart cywilizacji- 1xlecznictwo, 4xmuzyka
to liczę 2x2=4pkt + dodatkowe 3 szt. kart muzyki czyli 3x3=9pkt? Czy te dodatkowe się mnoży przez 1 (3x1) ?
W instrukcji jest przykład tego i tam była 1 dodatkowa karta, więc wymnożono 1x1, tylko teraz nie wiem czy ten mnożnik x1 to zawsze taki jest przy dodatkowych kartach czy ma tutaj zastosowanie normalna zasada mnożenia przez siebie?

Dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Stone Age

Post autor: kolderek »

nie ma 4 kart muzyki :-) są dwa zestawy 8 różnych kart "zielonych". możesz mieć najwyżej 2 karty muzyki.
najpierw mnożysz jeden zestaw potem drugi (jeśli masz).
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3649
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Stone Age

Post autor: gafik »

Budynek "1-7" działa tak, że możesz zapłacić od 1 do 7 szt. tylko jednego rodzaju surowca (ty wybierasz). Oczywiście najlepiej byłoby 7x złota = 42 pkt... ;) Ale czasem i 5x kamień = 25 pkt jest bdb... A jak trzeba komuś przeszkodzić to i 2x drewno = 6 pkt mi się zdarzało :evil:

Żeby karty civ mnożyły się przez siebie muszą być różne. Jeśli masz powtórkę to jest ona warta 1 pkt. Jeżeli masz kilka powtórek, to je też mnożysz przez siebie... uff jakoś zagmatwane mi to wyszło... :(
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Stone Age

Post autor: kolderek »

nieprawda! budynek 1-7 tak nie działa :) można użyć dowolnych surowców. nie muszą być wszystkie takie same.
Awatar użytkownika
tysma
Posty: 259
Rejestracja: 18 kwie 2010, 13:49

Re: Stone Age

Post autor: tysma »

Ok kumam.
Dzięki za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3649
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Stone Age

Post autor: gafik »

kolderek pisze:nieprawda! budynek 1-7 tak nie działa :) można użyć dowolnych surowców. nie muszą być wszystkie takie same.
Serio!?
Jest to gdzieś w "obstrukcji" ?!
Bo ważna osobistość tu na GF nam tłumaczyła inaczej i tak graliśmy i było ok... Ale teraz to sam już nie wiem ;(
... Ale w sumie po dłuższej zastanówce, chyba @kolderek masz rację... ale potwierdzenia jeszcze szukam... :mrgreen:
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Stone Age

Post autor: Edwardo »

gafik pisze:Serio!?
Serio :) w "obstrukcji" jest napisane przy opisie tego budynku: "Gracz oblicza punkty na podstawie wartości surowców. Musi zapłacić przynajmniej 1 surowiec a maksymalnie 7. Ilość różnych rodzajów zależy od gracza." :)
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
ArchitektMuzyki
Posty: 11
Rejestracja: 13 sty 2012, 11:40

Re: Stone Age

Post autor: ArchitektMuzyki »

Wracam do pytania sprzed ponad roku:
Lupusek pisze:Ostatnie pytanka ;)

wersja gry dla dwóch graczy:

jeżeli zona postawi ludków w lesie, wyśle na polowanie, w kamieniołomie, przy rzece, bądź w gliniance, to ja już nie mogę tam postawić, tak? Ona blokuje to miejsce - moje i jej ludziki nie mogą równocześnie korzystać z nich?

Chata, narzędziownia oraz pole - jak ja i zona, bądź jedno z nas postawi w 2 z 3 tych miejsc ludzika, to w tym trzecim już nie można?

Prawda to ? ;)
Na to bodajże użytkownik Sheva odpowiedziała, że prawda. Potem nikt nie zareagował. Wyjaśnijcie mi zatem proszę jeszcze raz:
- czy jeśli w fazie rozstawiania pierwszy gracz postawi na rzece 2 ludzików, ale zostaje tam jeszcze 5 miejsc, to ja mogę położyć tam swoich ludzików i czy możemy w ten sposób jednocześnie korzystać z możliwości uzyskania surowców w tej samej turze?

- Chata, narzędziowni oraz pole - tu też zamieszanie - można przecież stawiać gdzie sie chce (oczywiście biorąc pod uwagę limity: koniecznie 2 ludzików w chacie, tylko jeden w narzędziowni, tylko jeden w polu). Jeśli postawię na polu i w narzędziowni, to drugi gracz może stawiać w chacie. Dobrze mówię?

Chyba, że to jakieś dziwne zasady na dwie os.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Stone Age

Post autor: Edwardo »

dla dwóch osób zasady są nieco zmienione. A więc:
1) z trzech pól -chata, pole, narzędziownia- maksymalnie dwa mogą być zajęte w każdej turze
2) jak jeden gracz zajmie np. las to drugi gracz już w tej turze nie może tam wejść i tak samo z pozostałymi polami z surowcami.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
ArchitektMuzyki
Posty: 11
Rejestracja: 13 sty 2012, 11:40

Re: Stone Age

Post autor: ArchitektMuzyki »

Ok, dzięki za rozwianie wątpliwości. Mamy grę od paru dni, jeszcze nie graliśmy, a przygotowywałem się do gry dla 3 osób.

Zastanawia mnie jeszcze kwestia braku żywności - nie zastanawialiście się nigdy nad modyfikacją zasad gry, gdzie przy nie możności wyżywienia ludzików powinno się zdejmować ludzików z powrotem do banku (wymieranie populacji)? Wydawało by mi się to bardziej realistyczne niż wpłacanie surowców za żywność (handel w neolicie nie był jeszcze tak rozbudowany)?
Eldian
Posty: 50
Rejestracja: 20 lut 2009, 20:52

Re: Stone Age

Post autor: Eldian »

Uwierz, płacenie surowcami za żywność boli :) zwłaszcza jak np. musimy zapłacić kamieniem.
A poza tym, mimo że jedzenie jest pewnym problemem, to jednak nie tak dużym :) trzeba odpowiednio pewne rzeczy zaplanować i reagować na sytuacje na planszy.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Stone Age

Post autor: Edwardo »

ArchitektMuzyki pisze:przygotowywałem się do gry dla 3 osób
skoro w 3 osoby masz zamiar grać, to też jest zmiana zasad. Tak samo dwa z trzech pól (chata, narzędziownia, pole) tylko mogą być zajęte w każdej turze a na polach z surowcami dwóch graczy maksymalnie może być. No i oczywiście przygotowuje się trzy stosy budynków ale to mam nadzieję jest oczywiste. I błagam, skoro nie grałeś, to nie mów nic o zmianach zasad co do żywienia ani co do zmiam czegokolwiek... Ta gra naprawdę radzi sobie sama doskonale i nie trzeba jej "pomagać"... Pozdrawiam
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stone Age

Post autor: Dabliu »

ArchitektMuzyki pisze:Wracam do pytania sprzed ponad roku:

jeżeli zona postawi ludków w lesie, wyśle na polowanie, w kamieniołomie, przy rzece, bądź w gliniance, to ja już nie mogę tam postawić, tak? Ona blokuje to miejsce - moje i jej ludziki nie mogą równocześnie korzystać z nich?
Polowanie ma inne zasady - tam nie ma żadnego limitu; każdy stawia ile chce, i mogą to zrobić wszyscy gracze w tej samej rundzie, niezależnie od liczby graczy.
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: FortArt »

ArchitektMuzyki pisze: Chyba, że to jakieś dziwne zasady na dwie os.
Instrukcja, strona 8
Zmiany dla 2-3 graczy
W przypadku gry dwu i trzyosobowej tylko 2 z 3 miejsc: narzędziownia, chata oraz pole mogą być wypełnione w każdej rundzie. Trzecie miejsce pozostaje puste. Oczywiście w każdej rundzie to puste miejsce może być inne.
W grze trzyosobowej: w każdym z miejsc: las, kopalnia gliny, kamieniołom oraz rzeka tylko 2 graczy może umieścić swoich ludzi w każdej rundzie.
W grze dwuosobowej: w każdym z miejsc: las, kopalnia gliny, kamieniołom oraz rzeka tylko 1 gracz może umieścić swoich ludzi w każdej rundzie.
Reszta reguł pozostaje bez zmian.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Ufiaq`
Posty: 146
Rejestracja: 29 paź 2011, 18:00
Has thanked: 5 times
Been thanked: 9 times

Re: Stone Age

Post autor: Ufiaq` »

Mam pytanko odnośnie punktów bonusowych na koniec gry za narzędzia. Czy liczą się do bonusów z kart niewykorzystane narzędzia jednorazowe otrzymane z innych kart?
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Odp: Stone Age

Post autor: vaski »

Nie
Liczy się tylko ilość młotków z planszy gracza.
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: UncleLion »

Pogubiłem się w jednej z zasad i nie wiem czy przez cały czas źle nie grałem.

Mamy karty cywilizacji z zielonym tłem. Jest osiem róznych kart po 2 sztuki każda. Do tej pory grałem tak, że mnożyłem ilość kart tworzących zestaw przez nie same a za dublujące dawałem 1 punkt za każdą. Z tego co czytam dublujące się karty mogą tworzyć kolejny zestaw?

Czyli

mają karty 2 piśmiennictwo, 1 garncarstwo, 2sztuka, 1 muzyka
dostaje:
16 punktów za 1 zestaw i 4 za drugi, czy też 16+2?
ODPOWIEDZ