Twilight Struggle( Zimna Wojna) - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 565 times
Been thanked: 284 times

Re: Zimna wojna raz jeszcze kilka pytań

Post autor: Atamán »

Też tak zinterpretowaliśmy w trakcie gry. Swoją drogą polecam wszystkim granie z kartami opcjonalnymi.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: KubaP »

Ale się wściekłem. Gram z jakimś chłopakiem na Vassalu. On gra USA. Zagrywa Bagno, w kolejnym ruchu wyrzuca 4kę, więc anuluje Bagno. A następnie zagrywa Norad jako event. Ktoś coś strasznie spieprzył na Vassalu albo w polskiej edycji. Bo na karcie Bagna w polskiej edycji napisane jest "anuluje/ZAPOBIEGA" Noradowi.
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: staszek »

z tego co pamiętam z TS eng. to prawdopodobne bagno-quagmire- anuluje Norad-nic nie ma o zapobieganiu
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: godpuppet »

w angielskiej na pewno jest tylko anuluje. Także zapobieganie jest inwencja polskiego wydawcy.
All work and no play makes Jack a dull boy!
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Zimna wojna raz jeszcze kilka pytań

Post autor: prezestomek »

Kartami opcjonalnymi czy zasadami opcjonalnymi?
Przy okazji chcialem zauwazyc na jedna sytuacje ktora wyszla w czasie gray. Grajac zsrr kontrolowalem irak i iran. usa wyrzucilo wojne iracko-iranska i tutaj moje gdybanie (nie zwiazane z regulaminem gry) czy zsrr majac wplywy w obu panstwach pozwoliloby na konflikt miedzy nimi? to tak jakby polska wypowiedziala wojne np niemcom wschodnim. Wiem ze taki sa zasady i tresc karty ale troche to dziwne. W efekcie stracilem 6PW w jednym z tych krajow na rzecz usa...
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: KubaP »

godpuppet pisze:w angielskiej na pewno jest tylko anuluje. Także zapobieganie jest inwencja polskiego wydawcy.
No i właśnie dlatego irytacja mnie ogarnęła bezbrzeżna i potężna.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Zimna wojna raz jeszcze kilka pytań

Post autor: KubaP »

prezestomek pisze:Kartami opcjonalnymi czy zasadami opcjonalnymi?
Przy okazji chcialem zauwazyc na jedna sytuacje ktora wyszla w czasie gray. Grajac zsrr kontrolowalem irak i iran. usa wyrzucilo wojne iracko-iranska i tutaj moje gdybanie (nie zwiazane z regulaminem gry) czy zsrr majac wplywy w obu panstwach pozwoliloby na konflikt miedzy nimi? to tak jakby polska wypowiedziala wojne np niemcom wschodnim. Wiem ze taki sa zasady i tresc karty ale troche to dziwne. W efekcie stracilem 6PW w jednym z tych krajow na rzecz usa...
Kurczę, strasznie to nierealistyczne. Ja właśnie dlatego odpuściłem sobie filmy fabularne i oglądam tylko dokumenty.
Awatar użytkownika
kemotix
Posty: 111
Rejestracja: 23 lut 2011, 20:14
Lokalizacja: Bydgoszcz / Poznań / Toruń

Zimna wojna raz jeszcze kilka pytań

Post autor: kemotix »

prezestomek pisze:czy zsrr majac wplywy w obu panstwach pozwoliloby na konflikt miedzy nimi? to tak jakby polska wypowiedziala wojne np niemcom wschodnim.
Do Czechoslowacji w 1968 roku sie m.in. Polacy wybrali, a ZSRR miala wplywy w tych krajach.


Sent from iPhone using Tapatalk.
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Zimna wojna raz jeszcze kilka pytań

Post autor: prezestomek »

A czy to byla wojna? No nie bardzo.
ps. specjalnie nie dawalem za przyklad cz-s..
pan_slaw
Posty: 219
Rejestracja: 04 maja 2012, 10:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 19 times
Been thanked: 1 time

zimna wojna - zagrywanie wydarzeń przeciwnika

Post autor: pan_slaw »

Witam, jestem po pierwszej sesji z zimną wojną i nasunęły mi się dwa pytania:

1) czy zagrywając kartę przeciwnika (on wykonuje wydarzenie) ja mogę punkty z karty wykorzystać jako przewrót? Czy mogę tylko rozszerzyć swoje wpływy w państwach?

2) pytanie o rozszerzanie wpływów. Jak wiadomo mogę położyć punkty wpływów w tych państwach (lub ich sąsiadach połączonych liniami na mapie), w których miałem rundę wcześniej już jakieś wpływy. Jedna z kart mówi natomiast pozwala położyć punkty wpływów w krajach niekontrolowanych przez przeciwnika i przeze mnie (nie mam przy sobie teraz talii, więc nie powiem dokładnie która to karta). Czy tutaj też obowiązuje sąsiedztwo posiadania punktów, czy mogę sobie wybrać dowolne państwo na mapie?
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: zimna wojna - zagrywanie wydarzeń przeciwnika

Post autor: Edwardo »

1) możesz użyć PO jak chcesz- zmiana sojuszu, przewrót, dodanie wpływów,
2) dowolnie
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
pan_slaw
Posty: 219
Rejestracja: 04 maja 2012, 10:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 19 times
Been thanked: 1 time

zimna wojna - karty wydarzeń

Post autor: pan_slaw »

i jeszcze dwa pytania z zimniej wojny:

1) wystrzelić w kosmos można dowolną kartę która spełnia wymogi punktów w danym kroku wyścigu kosmicznego. Jeżeli wystrzelę w kosmos kartę przeciwinika, która jest odrzucana po zagraniu (z *) to jest odkładana na stros kart odrzuconych czy usuniętych? Czy jej efekt obowiązuje? Np. gdybym wystrzelił w kosmos plan marshalla to czy przeciwnik może zagrać NATO?

2) prośba o potwierdzenie: jeśli zagrywam kartę z * jako PO to czy umożliwia zagranie później karty uzależnionej od tej karty?

Dzięki
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: zimna wojna - karty wydarzeń

Post autor: godpuppet »

Ad. 1
karty z gwiazdką są odkładane na stos kart odrzuconych - wydarzenie na nich zawarte nie zachodzi - stad np. Plan Marshalla nie "uruchamia" NATO

Ad.2
tylko jeśli zagrywasz tak zdarzenie przeciwnika. Jesli zagrywasz swoją lub neutralną kartę jako PO, zdarzenie na niej zawarte nie zachodzi.

Na przyszłość wrzucaj pytania do zbiorczych tematów dotyczących danej gry - na forum będzie porządek a i osoby pomagające łatwiej trafią na pytanie.

edit: ortografia
Ostatnio zmieniony 10 maja 2012, 11:59 przez godpuppet, łącznie zmieniany 2 razy.
All work and no play makes Jack a dull boy!
pan_slaw
Posty: 219
Rejestracja: 04 maja 2012, 10:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 19 times
Been thanked: 1 time

Re: zimna wojna - karty wydarzeń

Post autor: pan_slaw »

ad 1. Ona trafia na stos kart odrzuconych? A nie usuniętych z gry? Czy to, że jest z gwiazdką oznacza, że zostaje usunięta z gry tylko gdy zostanie zagrana jako wydarzenie?

ad 2. Jeśli tak zagram swoja kartę i wykorzystam PO to karty z * usuwam z gry, tak?


dzięki, zastosuję się do łączenia tematów.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: zimna wojna - karty wydarzeń

Post autor: Ink »

pan_slaw pisze:ad 1. Ona trafia na stos kart odrzuconych? A nie usuniętych z gry? Czy to, że jest z gwiazdką oznacza, że zostaje usunięta z gry tylko gdy zostanie zagrana jako wydarzenie?

ad 2. Jeśli tak zagram swoja kartę i wykorzystam PO to karty z * usuwam z gry, tak?


dzięki, zastosuję się do łączenia tematów.
Karta trafia do usuniętych tylko i wyłącznie wtedy, kiedy jej tekst jest wykonywany. W innych przypadkach (własna/neutralna karta na PO, dowolna karta w kosmos) karta trafia do odrzuconych.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
pan_slaw
Posty: 219
Rejestracja: 04 maja 2012, 10:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 19 times
Been thanked: 1 time

Re: zimna wojna - karty wydarzeń

Post autor: pan_slaw »

dzięki, właśnie o to mi chodziło
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: prezestomek »

Jak sie maja sprawy do 'czerwonej paniki' a PO gracza przeciwnego przy jego karcie o wartosci 1PO? Czy to 'minimum 1' w opisie 'czerwonej paniki' mowi o tym ze karta nie moze miec mniej niz 1 po redukcji (a wiec w tym przypadku nie 0PO tylko 1PO)? Druga sprawa - to czy na odwrocie zetonow 'potrzask' i 'bagno' tez macie blad odn strony ktora musi usunac karte o PO rowne/wiecej 2? Normalnie w 'bagnie' usa musi wyrzucic karte i rzucic kostka a na zetonie jest napisane ze musi to zrobic zsrr.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: KubaP »

1. Wartość karty nie może spaść poniżej 1 PO - czyli nawet przy Czerwonej Panice/Czystkach, karty z bazowym jeden PO dalej mają 1 PO.
2. Karta ma zawsze rację - Bagno zmusza Amerykanów, a Potrzask Rosjan do wyrzucania i turlania.
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Lubel »

A ja mam takie 2 pytania :

1. Wg instrukcji przewrót który jest darmowy jest darmowy bo ignoruje geograficzne ograniczenia poziomu DEFCON, w związku z tym co jest darmowego w przewrocie z karty "Ortega wybrany w Nikaragui" (... ZSRR może dokonać jednego darmowego przewrotu w kraju sąsiadującym z Nikaraguą) skoro DEFCON nie ogranicza Ameryk ?

2. Przy końcowym liczeniu punktów po 10 turze zlicza się tak jak na kartach czy tak jak na planszy tzn. czy oprócz pkt za obecność, dominację i kontrolę dodaje się dodatkowe punkty te co na kartach (np. "kulminacja w w europie" - 1 PZ za każde kontrolowane strategiczne, i 1 PZ za każde kontrolowane sąsiadujące z wrogim supermocarstwem)?
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: prezestomek »

Lubel pisze: 1. Wg instrukcji przewrót który jest darmowy jest darmowy bo ignoruje geograficzne ograniczenia poziomu DEFCON, w związku z tym co jest darmowego w przewrocie z karty "Ortega wybrany w Nikaragui" (... ZSRR może dokonać jednego darmowego przewrotu w kraju sąsiadującym z Nikaraguą) skoro DEFCON nie ogranicza Ameryk ?

2. Przy końcowym liczeniu punktów po 10 turze zlicza się tak jak na kartach czy tak jak na planszy tzn. czy oprócz pkt za obecność, dominację i kontrolę dodaje się dodatkowe punkty te co na kartach (np. "kulminacja w w europie" - 1 PZ za każde kontrolowane strategiczne, i 1 PZ za każde kontrolowane sąsiadujące z wrogim supermocarstwem)?
1. Przewrot jest darmowy bo nie musisz placic za niego dodatkowych PO, nie przesuwasz tez znacznika dzialań militarnych (zasada 8.2.5) poza tym jesli robisz przewrot w kraju strategicznym to obnizasz defcon. A to czy w tym przypadku jest geograficzne ograniczenie czy go nie ma to najmniej wazny aspekt.
2. Tak jak na kartach (10.3.2) "kazdy region jest punktowany TAK JAKBY WLASNIE ZOSTALY ZAGRANE KARTY PUNKTUJACE W REGIONACH"
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: prezestomek »

Pytanie teraz ode mnie- a co z tymi kartami ktore zwiekszaja o +1PO do PO zagranej karty gdzie jest napisane 'maksymalnie 4'? Czyli max do 4PO mozesz podniesc wartosc PO (w tym przypadku startowe PO bylo 3)? 4PO wyjsciowe juz nie moga byc podniesione do 5PO?
Awatar użytkownika
kemotix
Posty: 111
Rejestracja: 23 lut 2011, 20:14
Lokalizacja: Bydgoszcz / Poznań / Toruń

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: kemotix »

Dokładnie zagrana karta może mieć maksymalnie 4PO (3PO na sobie + 1PO bonusu).

Wyjątkiem jest zagranie przez ZSRR "Chin" w momencie gdy aktywna jest karta "Rewolucja w Wietnamie".
Przy wykorzystaniu wszystkich punktów w Azji Południowo-Wschodniej będzie się miało do dyspozycji w sumie 6PO :)
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Lubel »

Lubel pisze:1. Przewrot jest darmowy bo nie musisz placic za niego dodatkowych PO, nie przesuwasz tez znacznika dzialań militarnych (zasada 8.2.5) poza tym jesli robisz przewrot w kraju strategicznym to obnizasz defcon. A to czy w tym przypadku jest geograficzne ograniczenie czy go nie ma to najmniej wazny aspekt.
No chyba cos nie tak, bo wg instrukcji darmowy przewrót znosi ograniczenia DEFCON przy wyborze celu i nie daje ci żadnych punktów na torze operacji wojskowych. Poza tym
Lubel pisze:nie musisz placic za niego dodatkowych PO,
nie bardzo rozumiem jakich dodatkowych PO.

W związku z tym nadal nie bardzo wiem jaki przywilej daje karta "Ortega wybrany w Nikaragui" (... ZSRR może dokonać jednego darmowego przewrotu w kraju sąsiadującym z Nikaraguą).
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: KubaP »

Znosi wszystkei punkty USA w Nikaragui i pozwala na przewrót o sile bodajże 2 w sąsiadującym kraju - możesz np użyć tego w headlinie, kiedy jesteś związny Potrzaskiem i zamknąć drogę do przewrotu USA (robiąc przewrót w Meksyku i obniżając tym samym DEFCON).
prezestomek
Posty: 435
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: prezestomek »

Lubel pisze:
Lubel pisze:1. Przewrot jest darmowy bo nie musisz placic za niego dodatkowych PO, nie przesuwasz tez znacznika dzialań militarnych (zasada 8.2.5) poza tym jesli robisz przewrot w kraju strategicznym to obnizasz defcon. A to czy w tym przypadku jest geograficzne ograniczenie czy go nie ma to najmniej wazny aspekt.
No chyba cos nie tak, bo wg instrukcji darmowy przewrót znosi ograniczenia DEFCON przy wyborze celu i nie daje ci żadnych punktów na torze operacji wojskowych. Poza tym
Lubel pisze:nie musisz placic za niego dodatkowych PO,
nie bardzo rozumiem jakich dodatkowych PO.

W związku z tym nadal nie bardzo wiem jaki przywilej daje karta "Ortega wybrany w Nikaragui" (... ZSRR może dokonać jednego darmowego przewrotu w kraju sąsiadującym z Nikaraguą).
Ołfak. No dobra, znosi defcon no i? To ze nie daje zadnych punktów na 'torze operacji wojskowych' to napisalem tu 'nie przesuwasz tez znacznika dzialań militarnych (zasada 8.2.5)'; nie placisz tez zadnych PO tzn ze wydarzenie z karty (ten tekst pod obrazkiem) pozwala ci na zrobienie czegos za co normalnie musialbyś zaplacic PO wiec tu masz 2 w 1 bo usuwasz wpływy usa z N. oraz masz prawo do gratisowego DARMOWEGO przewrotu - wiec co tu jest nie do kumania?
ODPOWIEDZ