Goa czy nie Goa?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Goa czy nie Goa?

Post autor: Dabliu »

Chcę w przyszłym miesiącu kupić grę:
- ekonomiczną
- oferującą graczom wiele dróg do zwycięstwa
- głęboką i dojrzałą pod względem strategicznym
- przy jednoczesnym stosunkowo niezbyt wysokim "progu wejścia" (średni, ewentualnie średnio-duży ciężar)
- jak najlepiej skalującą się do 2 osób (zazwyczaj będzie ogrywana tylko z żoną)
- o czasie rozgrywki ok. 60-90 minut (dla 2 lubiących trochę podumać nad planszą osób)
- w miarę dynamiczną i wywołującą jakieś emocje (coś więcej niż żmudne kalkulowanie)
- łatwo dostępną
- kosztującą poniżej 160pln
- raczej nie worker placement (nie żebym nie lubił; po prostu szukam czegoś innego)
- mile widziana wysoka jakość komponentów i przyjemna dla oka szata graficzna

Zrobiłem drobny research i wychodzi mi na to, że najwłaściwsza byłaby Goa, ale może uważacie, że błądzę? Może jest coś lepszego niż Goa, co spełniłoby powyższe wymagania?
Z góry dziękuję.
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
Radek
Posty: 628
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Re: Goa czy nie Goa?

Post autor: Radek »

Goa jest świetną grą. Nie ma się co oglądać.
Nie jest to wprawdzie gra ekonomiczna (moim zdaniem) i lepiej się gra w 4 niż 2 graczy, tym niemniej to gra, którą warto mieć.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Goa czy nie Goa?

Post autor: Lothrain »

W grze dwuosobowej Goa we mnie emocji nie budzi - licytacja jest zbyt oczywista i skalkulowana właśnie. Osobiście już nawet Puerto Rico na dwójkę wolę, ale najwięcej emocji dostarczają ostatnio Zamki Burgundii.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Goa czy nie Goa?

Post autor: Senthe »

K2 + Broad Peak spełnia wszystkie kryteria, poza tym, że nie jest ekonomiczna...
Jeszcze Pret-a-Porter wydaje się odpowiednie, chociaż zastrzegam, że osobiście nie grałam.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 176 times

Re: Goa czy nie Goa?

Post autor: lacki2000 »

Goa jest fajna, choć też bym jej ekonomiczną nie nazwał. Jest to jedna z niewielu gier licytacyjnych mająca sens dla dwóch graczy. Niektórzy ją krytykują że jest zbyt "sucha" bo ma więcej mechaniki niż tematyki ale ja i tak polecam.
no i nazywa się prawie tak jak najlepsza gra na świecie czyli Go :)
no i jak się gra z kobietą że kto wygra to się rozbiera to jak ona wygra to jest goa i wesoa :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Goa czy nie Goa?

Post autor: Dabliu »

Dzięki wszystkim za sugestie.
Radek pisze:Nie jest to wprawdzie gra ekonomiczna (moim zdaniem)
Najważniejsze, żeby miała chociaż ekonomiczny posmak :wink:
Lothrain pisze:najwięcej emocji dostarczają ostatnio Zamki Burgundii.
Myślałem o tej grze, ale jak na razie szata graficzna działała na mnie na tyle odstraszająco, że nie mogłem przekonać się nawet do obejrzenia do końca choćby jednej wideorecenzji. (Żółty i kilka odcieni zielonego obok siebie? Serio? Kto wpadł na tak psychodeliczny pomysł?).
Na razie sobie daruję. Może przekonam się w przyszłości.
Senthe pisze:K2 + Broad Peak spełnia wszystkie kryteria, poza tym, że nie jest ekonomiczna...
No właśnie... K2 z pewnością kupię, prędzej czy później, ale na ten moment wolałbym co innego.
Senthe pisze:Jeszcze Pret-a-Porter wydaje się odpowiednie, chociaż zastrzegam, że osobiście nie grałam.
A o Pret-a-Porter już swego czasu myślalem i niewiele brakowało, żebym kupił, tyle że jakoś mi przeszło.
Teraz natomiast znowu zaczynam się zastanawiać...
I w związku z tym, pozwolę sobie na kilka pytań pomocniczych do osób znających obie gry (Goa i Pret-a-Porter):
- Która z tych gier lepiej skaluje się na 2 osoby?
- Która z nich jest krótsza/szybsza w 2-osobowej rozgrywce (i w setupie)?
- Która posiada bardziej eleganckie i łatwiejsze do ogarnięcia zasady?
- Która niesie ze sobą więcej emocji przy 2 osobach?
lacki2000 pisze:no i jak się gra z kobietą że kto wygra to się rozbiera to jak ona wygra to jest goa i wesoa :)
Myślę, że nasze dzieciaki mogłyby się nieco zdziwić, widząc starych siedzących nad planszą w strojach Adama i Lilith :wink:

Edit: literówka.
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Goa czy nie Goa?

Post autor: Ryu »

Dabliu pisze: A o Pret-a-Porter już swego czasu myślalem i niewiele brakowało, żebym kupił, tyle że jakoś mi przeszło.
Teraz natomiast znowu zaczynam się zastanawiać...
I w związku z tym, pozwolę sobie na kilka pytań pomocniczych do osób znających obie gry (Goa i Pret-a-Porter):
1 Która z tych gier lepiej skaluje się na 2 osoby?
2 Która z nich jest krótsza/szybsza w 2-osobowej rozgrywce (i w setupie)?
3 Która posiada bardziej eleganckie i łatwiejsze do ogarnięcia zasady?
4 Która niesie ze sobą więcej emocji przy 2 osobach?
Ad. 1 Wg mnie lepiej PaP choć Goa też chodzi dobrze. Zresztą i tak Goę trzeba docenić - licytacja dla 2 osób to z reguły bzdura a tu wyszło całkiem OK.
Ad. 2 Wg mnie setup porównywalny.
Ad. 3 Wg mnie PaP - zwykły worker placement- tłumaczy się wg mnie o niebo lepiej.
Ad. 4 Zdecydowanie PaP.

Całkiem możliwe, że tak wyszło bo wolę PaP ale starałem się nie być stronniczy :mrgreen:
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Goa czy nie Goa?

Post autor: Dabliu »

Ryu pisze:
Dabliu pisze: A o Pret-a-Porter już swego czasu myślalem i niewiele brakowało, żebym kupił, tyle że jakoś mi przeszło.
Teraz natomiast znowu zaczynam się zastanawiać...
I w związku z tym, pozwolę sobie na kilka pytań pomocniczych do osób znających obie gry (Goa i Pret-a-Porter):
1 Która z tych gier lepiej skaluje się na 2 osoby?
2 Która z nich jest krótsza/szybsza w 2-osobowej rozgrywce (i w setupie)?
3 Która posiada bardziej eleganckie i łatwiejsze do ogarnięcia zasady?
4 Która niesie ze sobą więcej emocji przy 2 osobach?
Ad. 1 Wg mnie lepiej PaP choć Goa też chodzi dobrze. Zresztą i tak Goę trzeba docenić - licytacja dla 2 osób to z reguły bzdura a tu wyszło całkiem OK.
Ad. 2 Wg mnie setup porównywalny.
Ad. 3 Wg mnie PaP - zwykły worker placement- tłumaczy się wg mnie o niebo lepiej.
Ad. 4 Zdecydowanie PaP.

Całkiem możliwe, że tak wyszło bo wolę PaP ale starałem się nie być stronniczy :mrgreen:
Dzięki za pomoc :)

Czyżby moje wrażenie nadmiernego zagmatwania zasad PaP z powodu sporej liczby kart było mylne? Nie niszczy to elegancji i nie przedłuża zbytnio rozgrywki?
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Goa czy nie Goa?

Post autor: Ryu »

Dabliu pisze:Czyżby moje wrażenie nadmiernego zagmatwania zasad PaP z powodu sporej liczby kart było mylne? Nie niszczy to elegancji i nie przedłuża zbytnio rozgrywki?
Mówimy o wersji PL czy EN?
W polskiej jest wszystko napisane na kartach. Po 2-3 rozgrywkach nie czytasz wszystkiego tylko i wyłącznie nagłówek bo już wiesz co to za karta :)
W angielskiej masz ikony. Po 3-4 rozgrywkach patrzysz na karty i już wiesz o co biega :)

Oczywiście jest to troszkę cięższa gra i należy zagrać kilka razy żeby wszystko skumać i grać poprawnie ale to z reguły każda cięższa gra tak ma :)
Poz tym o wszystkie wątpliwości możesz pytać na forum i pewnie znajdziesz odpowiedzi - świrów na punkcie PaP'a nawet znam kilku ;)
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Goa czy nie Goa?

Post autor: Dabliu »

Dabliu pisze:
Senthe pisze:K2 + Broad Peak spełnia wszystkie kryteria, poza tym, że nie jest ekonomiczna...
No właśnie... K2 z pewnością kupię, prędzej czy później, ale na ten moment wolałbym co innego.
BTW, okazało się, że prędzej niż później. Akurat w promocji było :mrgreen:

A na zastanawianie się nad wyborem 'PaP vs. Goa' daję sobie i tak jeszcze co najmniej dwa tygodnie.
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
ODPOWIEDZ