Wybór gry planszowej

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Mevaros
Posty: 48
Rejestracja: 23 cze 2012, 10:51

Wybór gry planszowej

Post autor: Mevaros »

Hej! Jakiś czas temu złapała mnie ochota na gry planszowe Fantasy/Strategiczne. Buszuję po internecie sporo czasu i udało wkońcu mi się odnaleść kilka zadowalających mnie tytułów. Proszę, was drodzy użytkownicy abyście napisali plusy i minusy gier, które za chwile wam podam a na końcu napisali swoją opinie oraz jaką gre wy byście zakupili . Najlepiej aby gra była rozwinięta pod względem graficznym, miała fabułę, oraz wiele rozwiązań (nieliniowość) oraz spędzało się nad nią dużo czasu. Przepraszam, że tylko tyle tych moich wymagań ale jestem zielony w tych sprawach i nie jestem do końca zdecydowany jaki typ mi odpowiada. Oto moje gry:

-Talisman: Magia i Miecz,
-Warcraft: Gra planszowa, ( ta mi w oko wpadła :P)
-Horror w Arkham,
-Rune Age,
-Stronghold,
-Ghost Stories,

PS. Jeśli ktoś ma podobne wymagania jak ja może dodać jakąś gre od siebie.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Wybór gry planszowej

Post autor: Pierzasty »

Proponuję Descenta, jak wyjdzie nowa edycja (za jakiś miesiąc-dwa).
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Wybór gry planszowej

Post autor: szmajchel »

Horror w Arkham powinien być dobrym wyborem.
Awatar użytkownika
Don_Silvarro
Posty: 131
Rejestracja: 28 sty 2010, 20:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybór gry planszowej

Post autor: Don_Silvarro »

-Talisman: Magia i Miecz,
-Warcraft: Gra planszowa, ( ta mi w oko wpadła :P)
-Horror w Arkham,
-Rune Age,
-Stronghold,
-Ghost Stories,
Talisman - stanowczo nie polecam, w tej grze nie ma gry. Decyzyjność ogranicza się do wyboru, czy idziemy w lewo czy w prawo, a w 90% przypadków i tak nie ma to znaczenia, bo wszystko co się dzieje i tak jest totalnie losowe. W dodatku rozgrywka ciągnie się niemiłosiernie godzina po godzinie. Wyobraź sobie granie partii Chińczyka przez sześć godzin bez przerwy - mniej więcej tak wygląda Talisman, tylko szatę graficzną ma ładniejszą :P
Warcraft - grałem raz, więc za dużo nie mogę powiedzieć, ale było całkiem przyjemnie, choć mechanika budowania i porządku tury jest nieco pokomplikowana, moim zdaniem niepotrzebnie i tylko po to, żeby upodobnić ją do mechanizmów gry komputerowej (co moim zdaniem trochę sie mija z celem). Pierwsze dwie-trzy partie na podstawce, ale potem na pewno trzeba będzie zainwestować w rozszerzenie. Oprawa graficzna to kwestia gustu, mi nie przeszkadza. Modułowość planszy i wiele scenariuszy na pewno zapewnia wysoką regrywalność.
Rune Age - dobra gra, ale z całkowicie innej beczki. Na pewno musisz ją ograć parę razy, żeby przekonać się, czy taki typ gry Ci odpowiada. Pamiętaj tylko o jednym: sugerowany scenariusz jest do cna nudny, można zagrać raz, żeby nauczyć się podstawowych mechanizmów, ale żeby wyrobić sobie zdanie o grze, trzeba ugrać trochę innych scenariuszy. Ich mnogosć to duży plus gry - w jednym pudełku mamy grę kooperacyjna, grę 'zabijankę' stolic przeciwników i grę 'ścigankę' kto pierwsszy zbuduje monument, dodatkową regrywalność zapewnia opcjonalna zasada podmiany kart do zakupu. Przyznam, że mi osobiście gra zaczęła się już trochę nudzić, ale mam ją od roku i grałem naprawdę sporo - kilkadziesiąt partii. W trzecim kwartale ma się ukazać rozszerzenie, które na pewno naprawi tę kwestię :)

Z resztą gier nie miałem przyjemności.

O ile Descent idealnie pasuje do wszystkich Twoich wymagań, to nie jestem pewien, czy nie za wysoko celujesz, jeśli dopiero zaczynasz zabawę w gry planszowe. Duże, złożone i długie gry takie jak Descent są fajne, ale mają to do siebie, że są... duże, złożone i długie. Dla graczy, którzy nie mieli wcześniej kontaktu z nowoczesnymi grami to nie jest najlepsza opcja na początek, tym bardziej, jeśli nie masz gotowej, regularnej grupy do grania - nie wystarczy, żeby właściciel miał grę obcykaną, żeby rozgrywka była naprawdę ciekawa, każdy gracz przy stole powinien mieć reguły w małym palcu, a to wymaga grania regularnie z tą samą grupą. Długość rozgrywki dodatkowo komplikuje sytuację i utrudnia zgranie terminów na grę.
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Wybór gry planszowej

Post autor: kolderek »

w nowej edycji, Descent nie będzie długi. można przerwać w dowolnym momencie gry i zapisać stan. co do złożoności to nie przesadzaj, nie ma aż tego tak dużo. a że gra jest duża? przynajmniej fajnie wygląda, te wszystkie figurki, korytarze, komnaty - super :-)
jak jeszcze będzie po polsku to już w ogóle nie ma problemu.
Mevaros
Posty: 48
Rejestracja: 23 cze 2012, 10:51

Re: Wybór gry planszowej

Post autor: Mevaros »

mogę powiedzieć jeszcze, że lubię gry, w którym mamy własnego bohatera i nim gramy, tudzież Talisman

Napiszcie mi jak możecie kilka gierek dla początkujących, dopiero zagłębiam się w gry planszowe
Najbardziej lubię gry fantasy i kooperacyjne, nie lubię żadnych ekonomicznych itp. Najlepiej jak gra będzie po polsku

Narazie spodobał mi się Władca Pierścieni LCG. Czekam na dalsze propozycje.
@EDIT

Znalazłem jeszcze 2 bardzo ciekawe gry :
-Dominion,
-Small Word
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Wybór gry planszowej

Post autor: Pierzasty »

Descent zostanie skrócony, żeby przeciętną sesję dało się realnie rozegrać w 3-4 godziny, a nie cały wieczór :)
Galakta planuje go wydać po polsku.

Z gier typu Talisman jest jeszcze Runebound (sporo osób odradza, nikt nie jest jego fanatykiem ;)) i polski Dragon's Ordeal (zagrać przed zakupem).
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Wybór gry planszowej

Post autor: szmajchel »

Mevaros pisze:mogę powiedzieć jeszcze, że lubię gry, w którym mamy własnego bohatera i nim gramy, tudzież Talisman

Napiszcie mi jak możecie kilka gierek dla początkujących, dopiero zagłębiam się w gry planszowe
Najbardziej lubię gry fantasy i kooperacyjne, nie lubię żadnych ekonomicznych itp. Najlepiej jak gra będzie po polsku

Narazie spodobał mi się Władca Pierścieni LCG. Czekam na dalsze propozycje.
@EDIT

Znalazłem jeszcze 2 bardzo ciekawe gry :
-Dominion,
-Small Word
Dominion nie jest ani fantasy, ani kooperacyjny, nie ma bohaterów, słaby graficznie, brak fabuły... Nie więc czemu Ci się spodobał.
Fantasy i bohaterów znajdziesz w Talismanie i Runeboundzie. Jeśli powiedzmy masz nie więcej niż 20 (zauważyłem, że człowiek starszy tym mniej rozumie fascynacje Talismanem) lat to polecam Ci te gry na początek. Fabuła, bohaterów i kooperacja masz w Horror w Arkham. Wszystkie te gry mają sporo elementów, niezła grafika, nieskomplikowane (Horror zdecydowany najbardziej złożony z nich). Ghost Stories też spełnia większość Twoich wymagań, ale to już całkowicie inny typ gry niż Talisman.
Polecam Ci przeczytać poradnik dla początkujących zamieszczony na stronie http://www.gamesfanatic.pl
Nie sprecyzowałeś dla ilu osób ma być gra, ile czasu powinna zająć partia, więc ciężko Ci dokładnie pomóc. Descent na start to chyba za wysoka półka.
Mevaros
Posty: 48
Rejestracja: 23 cze 2012, 10:51

Re: Wybór gry planszowej

Post autor: Mevaros »

@UP
Najlepiej aby gra była dla osób od 2-6 lub 2-5, partia około do 200 minut
Awatar użytkownika
Don_Silvarro
Posty: 131
Rejestracja: 28 sty 2010, 20:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybór gry planszowej

Post autor: Don_Silvarro »

Pierzasty pisze:Descent zostanie skrócony, żeby przeciętną sesję dało się realnie rozegrać w 3-4 godziny, a nie cały wieczór :)
w nowej edycji, Descent nie będzie długi. można przerwać w dowolnym momencie gry i zapisać stan.
Jak zagram i zobaczę, to uwierzę. Póki co jedyne, co wiadomo na temat 2e to informacje prasowe z FFG, wg. informacji prasowych FFG Descent 1e też trwa 2-4 godziny :roll:
co do złożoności to nie przesadzaj, nie ma aż tego tak dużo. a że gra jest duża? przynajmniej fajnie wygląda, te wszystkie figurki, korytarze, komnaty - super :-)
Jak jesteś lotny w grach i rozgryziesz wszystkie mechanizmy to nie ma dużo. Ale posadziłbyś do Descenta grupę ludzi, która nigdy wcześniej o nowoczesnych planszówkach nie słyszała? Ja sobie takiej sytuacji nie wyobrażam. A duża gra = duża cena, a wywalić na wejściu dwie i pół stówy (albo więcej) na grę, która okaże się zbyt ciężka dla osób, które dopiero zaczynają zabawę to jest średnio fajny pomysł.
Ostatnio zmieniony 24 cze 2012, 16:37 przez Don_Silvarro, łącznie zmieniany 1 raz.
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Wybór gry planszowej

Post autor: szmajchel »

Talisman - można gra od 2 graczy, ale wtedy jest mega pusto na planszy. Raczej potrzeba z 4 graczy do tego, no i nie zawsze się wyrobicie w te 200 minut. Fantasy, każdy steruje swoim bohaterem, bardzo mało interakcji między graczami, dużo turlania kostką, mało wymagająca, jest po polsku i są dodatki
Stronghold - gra w zasadzie tylko dla 2 graczy, od biedy można w 4. Trudna, wymagająca, zdecydowanie nie polecam na początek.
Horror w Arkham - można grać zarówno w zasadzie w każdej konfiguracji, nawet samemu. Klimatyczna i kooperacyjna. Jest po polsku, są dodatki, jednak 200 minut to może być za mało na partię.
Ghost Stories - Kooperacyjna, ładnie wykonana. Zasady nie są trudne, ale sama gra jest wymagająca. Dla 1-4 osób.
Władca Pierścieni LCG - dla 1-2 graczy tylko.
Small World - gra strategiczna. Najlepiej działa chyba od 4 osób. Prosta i lekka, dobra na początek. Jest fantasy, jest kolorowo (dla mnie aż za).

Jeśli zainteresuje Cię jakaś gra to polecam przeczytać gdzieś jej recenzję. (http://www.gryplanszowe.net/, http://www.planszowki.gildia.pl/gry, http://planszowki.polter.pl/Recenzje-a177, http://www.gamesfanatic.pl/ i jeszcze więcej w googlach można znaleźć)
Mevaros
Posty: 48
Rejestracja: 23 cze 2012, 10:51

Re: Wybór gry planszowej

Post autor: Mevaros »

Na początku nie mogłem za bardzo się odnaleźć jaką grę kupić, ale razem ze znajomymi wytypowaliśmy kilka gierek, które nam odpowiadają
Póki co są to gry DOMINION – INTRYGA, Warcraft + W. Expansion Set oraz Kamień Gromu. Są to gry, które nam odpowiadają, ale nie są idealne. Najbardziej zależny nam na grze, w której mamy własnego bohatera, ekwipunek, poziomy, przy okazji możemy zarządzać jakimś krajem itp. Jeśli znacie taką grę śmiało piszcie !
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Wybór gry planszowej

Post autor: Pierzasty »

Skoro chcecie bohatera, a zarazem ciągnie was do deck-buildingu, to może Mage Knight TBG?
Vincent
Posty: 397
Rejestracja: 27 lip 2011, 13:23
Been thanked: 1 time

Re: Wybór gry planszowej

Post autor: Vincent »

O ile kojarzę to Intryga jest tylko dodatkiem do dominiona, więc jeszcze podstawka jest wam potrzebna.
Szczerze, ja nie wiem co ludzie w dominionie widza :D mnie ani trochę ta gra nie zauroczyła. Zagrałem z 5 partii i to też dlatego że znajomi mieli ochotę zagrać.

Jeśli dominion wam się podoba, chcecie mieć bohaterów, przedmioty itp to moze Munchkin? Co prawda grafika rozbudowana nie jest, choć ciekawa i wesoła, masz swojego bohatera, rozwijasz go, zdobywasz przedmioty.

A była jeszcze gra podobna do Dominiona, też deckbuilding, ale miało się bohatera, walczyło z potworami w lochach itp, ktoś nazwę kojarzy?

No jeszcze może Runewars? Choć nie wiem czy to dobry tytuł dla początkujących. i 200minut to też raczej za mało na grę. I niestety gra do 4 osób.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 176 times

Re: Wybór gry planszowej

Post autor: lacki2000 »

Vincent pisze:O ile kojarzę to Intryga jest tylko dodatkiem do dominiona, więc jeszcze podstawka jest wam potrzebna.
Jest to jednocześnie dodatek i można też grać bez podstawki.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Mevaros
Posty: 48
Rejestracja: 23 cze 2012, 10:51

Re: Wybór gry planszowej

Post autor: Mevaros »

na razie jako, że jestem zatwardziałym fanem Warcrafta, skusze się raczej na niego plus oczywiście dodatek. Za jakiś miesiąc kupię T:MIM a za 2 mieszki spróbuje GoT ^^
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Wybór gry planszowej

Post autor: schizofretka »

Proponuję się jeszcze zastanowić, bo najlepszych opinii to on nie ma, delikatnie mówiąc. Nie dajcie się wmanewrować w Mage Knight, to 20 stron zasad drobnym drukiem.

Descent 2ed może być wcale nie taki zły - jeśli jeden gracz ogarnia (najlepiej keeper), to reszcie wystarczą podstawy, bardzo naturalnie się w grę wchodzi przez to, że jest kooperacyjna.

Ja za to z całego serca polecam Runewars. Wielka kobyła, trudno grać częściej niż raz na dwa tygodnie, ale jest na bogato.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Mevaros
Posty: 48
Rejestracja: 23 cze 2012, 10:51

Re: Wybór gry planszowej

Post autor: Mevaros »

niestety na forsie to ja nie śpię żeby mnie było stać na runewarsa
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Wybór gry planszowej

Post autor: schizofretka »

Ja ostatnio kupiłem drugi egzemplarz na forum za 160zł bodajże - świetny stan, tylko pudełko poobcierane. Podobno skończył się chwilowo nakład i teraz może być trochę trudniej trafić, ale jakoś zdecydowanie powyżej 200 nigdy nie chodziło.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
ODPOWIEDZ