[Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Vermin83
Posty: 796
Rejestracja: 17 kwie 2012, 09:42
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: Vermin83 »

Master of Economy nie mam w zbiorach i mieć nie będę bo gra jest w wielu miejscach słaba. W zasadzie jak na strategię ma jedną giga wadę - kto kontroluje port zawsze wygrywa. Do tego instrukcja to koszmar.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: surmik »

BartP ma, juz raz prawie zagralismy ;) Ja i tak bym sie z checia przekonal ale oczywiscie zagram tez w cos innego :)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4079
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 288 times
Been thanked: 173 times

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: lacki2000 »

Instrukcja do MoE sugeruje, że to niezły mózgotrzep ze sporą ilością matematyki ale to może być tylko pierwsze złudne złudzenie ;) Ja w najbliższy wtorek zamierzam być, jeśli nic niespodziewanego mi planów nie pokrzyżuje. Chętnie też zobaczę Genuę Ja mogę wziąć tradycyjnie The Bossa, bo jeszcze mi się nie znudził gdyż grałem tylko dwa razy. Ewentualnie Cyklady bym zobaczył w akcji i SmallWorld ale może nie wszystko na raz bo jeszcze chyba będą jakieś wtorki w tym roku :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Vermin83
Posty: 796
Rejestracja: 17 kwie 2012, 09:42
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: Vermin83 »

smallworld będę mieć dopiero jesienią, cyklady mam genuę też.

Co do Master of Economy to nie mam ani dobrych wrażeń z gry (grałem dwa razy pół roku temu) ani tym bardziej przyjaznych wspomnień z rozmów z autorem gry, który wyraźnie określił mi co sądzi o "przeciętnych" graczach i bardzo ubolewał że w naszym kraju jest tak mało "ludzi na odpowiednim poziomie intelektualnym" którzy mogliby choć próbować grać w Master of Economy ze zrozumieniem. Wszystko to wyraził podczas naszej rozmowy mailowej na temat Arctic, którą chciałem wprowadzić na warsztaty, nie przebierając w pospolitej podwórkowej "łacinie". jak potem popytałem różnej maści wydawców i organizatorów konwentów ów autor jest ponoć bardzo trudny w obyciu i ma wyjątkowo wysokie ego.

Słowem ja się Master of Economy nie tykam, zresztą i tak już nie pamiętam większości zasad w gąszczu tego bajzlu co tam jest.

Jeśli idzie o samą grę to mam jej do zarzucenia głównie następujące rzeczy:
* instrukcja jest napisana bardzo nieczytelnie
* wygrywa zawsze taktyka eksportu i kontroli portu (resztę można olać), gdyż wtedy akcje gracza są najwyższe
* brak skrótu zasad/kart pomocy
* w pewnym momencie ogarnięcie całej sytuacji na stole gry jest niemal niemożliwe
* wyśrubowany poziom trudności, który nawet osoby zaawansowane w grach ekonomicznych potrafi zrazić

Gra ma spory potencjał, jest wydana bardzo solidnie, ale można by się pokusić o jej uproszczenie, a wtedy nie dość ze trafiłaby do szerszego wachlarza graczy to jeszcze nie powodowałby chaosy taktycznego. No ale wtedy byliby to też gracze "przeciętni", a takich chyba autor nie toleruje. Osobiście bardziej polecam coś pokroju Strongholda, który też jest trudny i rozbudowany, ale trafia do o wiele szerszego grona graczy i do tego idzie nad wszystkim panować w grze, mimo że rozgrywka jest strasznie mózgożerna, a na dokładkę mamy wiele strategii prowadzących do zwycięstwa, a nie jedną która zawsze je zapewnia. No ale Stronghold jest zaprojektowany przez człowieka który naprawdę zna się na grach planszowych.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: BartP »

Ok, abstrahując od Twoich opinii na temat autora gry, rozumiem, że nie chcesz grać. Jak już mówiłem, surmik, dwie osoby się jeszcze znajdą i próbujemy ;]. Chyba że przyjdzie 5 osób, to weźmiemy na warsztat co innego. Wezmę raczej również Panic Station, może na 6 znowu się uda pyknąć.

Co do Master of Economy jeszcze: instrukcja nie jest rewelacyjna, ale nie określiłbym jej mianem "bardzo nieczytelna". Fakt, karty pomocy z przypomnieniem drobnych reguł by się przydały.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4079
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 288 times
Been thanked: 173 times

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: lacki2000 »

To może zamiast MoE ma ktoś Le Havre? Bo ponoć co najmniej fajna, sugerując się recenzjami, rankingami i instrukcją.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Vermin83
Posty: 796
Rejestracja: 17 kwie 2012, 09:42
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: Vermin83 »

Widzę że każdy chce coś przynieść, a z mojej listy poza Genuą nic nie wybrano. Chciałem tego uniknąć, bo potem może się okazać że ktoś czegoś nie przyniesie bo nie przyjdzie gdyż coś mu wypadnie, albo przyniesie i nie będzie to grane a ludzie sobie narobią niepotrzebnie chęci.

Zróbmy więc tak że ja po prostu napiszę listę gier na dany wtorek które przyniosę a pozostali jeśli zechcą wpaść ze swoimi tytułami to niech w temacie napiszą co przynoszą. Pamiętajcie że mamy zarezerwowane tylko dwa stoliki a przy każdym zmieści się góra 5 osób, no może 6. Ja ze swej strony będę tłumaczył zasady gier które sam przyniosę bo je znam, nie będę zabierał się za tłumaczenie zasad gier których nie znam lub nie trawię, bo nie widzę w tym sensu.

Lista moich gier na ten wtorek to:
* Hawana
* K2
* Uga-Buga
* Batavia
* Genua
* Pan tu nie stał
* Bumerang
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: BartP »

Wydaje mi się, że z jakiegoś powodu jesteś spięty. Przecież oczywiste jest, że nie będziesz tłumaczył zasad gier, w które nigdy nie grałeś, albo w które grałeś na tyle dawno temu, że nie pamiętasz. Jeśli ktoś coś od siebie przyniesie, to naturalnym jest, że samemu tłumaczy do tego zasady; chyba że wszyscy znają ;].
Awatar użytkownika
Vermin83
Posty: 796
Rejestracja: 17 kwie 2012, 09:42
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: Vermin83 »

Pamiętaj że na co dzień zawodowo prowadzę warsztaty i mam nieco spaczoną psyche przez to :P Zawsze na zajęciach to ja tłumaczę wszystkim zasady i nigdy nie gram w gry. Cyganeria jest wyjątkiem ale ciężko się jest przestawić.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: surmik »

Bartek o której będziesz? o 19?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: BartP »

Postaram się o 18:30.
Awatar użytkownika
Vermin83
Posty: 796
Rejestracja: 17 kwie 2012, 09:42
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: Vermin83 »

Ja z swoją ekipą będę o 18:00.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: surmik »

A jesteś jakoś dogadany z właścicielami? Będziemy mieli jakąś rezerwację?
Awatar użytkownika
Vermin83
Posty: 796
Rejestracja: 17 kwie 2012, 09:42
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: Vermin83 »

rezerwacja jest już od kilku dni :P
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4079
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 288 times
Been thanked: 173 times

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: lacki2000 »

Uff, dość ostro dziś było (może jeszcze jest, bo tradycyjnie musiałem wcześniej wyjść) - chyba nasz stolik był najgłośniejszy w całej knajpie :) Ja bardzo lubię gry interakcyjne i negocjacyjne ale teraz to mam trochę strach przed pograniem w takowe w większym gronie, zwłaszcza gdy nikt nie znał wcześniej danej gry.
A oto ciekawy cytat z recenzji Genui "Instrukcja jest zrozumiała i dobrze skonstruowana, więc po jednokrotnym przeczytaniu jej powinniśmy już mieć możliwość swobodnej rozgrywki." i dalej "Chcę również podkreślić aspekt negocjacji, który umila rozgrywkę i pozwala nam przetestować nasze umiejętności przemowy i nakłaniania." :D
To ja chętnie dowiem się w co graliście potem i czy też było tak emocjonująco.

A tak na marginesie: jeśli ekipa będzie się w takim tempie rozrastać to ta Cyganeria chyba będzie dla nas za ciasna. Zwłaszcza, że stoły są zbyt małe na większe gry. Testował ktoś z was pub Machina? Bo niby w środy są przyjaźni plaszomaniakom. I mają jeszcze dodatkowe atuty - własną kolekcję gier oraz kilka rodzajów dużych piw już od 6zł :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Vermin83
Posty: 796
Rejestracja: 17 kwie 2012, 09:42
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: Vermin83 »

@co do machiny
Fakt kolekcję piw mają fajną i dość tanią, gier mają w praktyce niewiele i to dość znane, a stoły niewiele większe od tych w Cyganerii.

@co do Genui
jak dla mnie instrukcja jest napisana średnio, gdyż kilku ważnych zasad trzeba się domyślać. Co do interakcji (negocjacje) to ich przebieg nie jest jasno określony w instrukcji i zamienia się to w przekrzykiwanie czego byliśmy świadkami. Gra jest fajna, ale przy mniejszej liczbie graczy, przy 4-5 robi się chaos i kłótnia. Do tego losowość początkowego ustawienia wieży sporo niszczy w grze bo mieliśmy sytuacje że przez 3/4 gry wieża zaczynała się w okolicy tego samego pola, co paraliżowało przedostanie się na drugą stronę planszy. No i te karty kontraktów - przy większej liczbie graczy w zasadzie nie mają sensu. Na razie grze daję porządne 6 w 10 stopniowej skali.

@ co do dalszych rozgrywek
graliśmy w K2 i Uga-Buga i było dużo weselej i ciszej :P

Kolejne spotkanie za tydzień we wtorek o 18:00.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4079
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 288 times
Been thanked: 173 times

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: lacki2000 »

O, właśnie przeczytałem, że w Machinie dziś ostatnia impreza i kończą "projekt". Ale wciąż w aktualnościach mają plany na najbliższe dni.
Ja Genui wystawiam (po spokojnym przejrzeniu instrukcji dopiero teraz oraz wnioskach z pierwszej gry) takie słabe 7/10 (wkurzająca losowość i nie każdemu przypadający do gustu klimat targowy). Warto nadmienić, że gra jest dla max 5 osób a u nas przy jednym stole było 8 graczy i każdy miał coś do powiedzenia :) Ja chętnie kiedyś zagram jeszcze raz ale w gronie przepisowych 5 graczy, ewentualnie 4. I na razie nie usuwam jej z listy życzeń mych.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: surmik »

Możecie rozważyć też przenosiny do Karczmy Gdyńskiej na Starowiejskiej. Duży lokal, chyba spokojniejszy niż Cyganeria, stoliki w zasadzie chyba takie same + jeden większy i jest możliwość złożenia dwóch razem. Swego czasu się tam potykaliśmy i ogólnie było ok choć z końcu przenieśliśmy się do bardziej kameralnej Caffe Anioł.

Znalazłem dwie rzeczy, które źle graliśmy w MoE:
- Jeżeli ktoś kupuje akcje mojej firmy to nie dostaje bonusu 1$ tylko wartość akcji mojej firmy.
- Gra się kończy po fazie handlu, czyli nie odbywa się ostatnia faza z kupowaniem przez graczy udziałow itp.

Więcej nie znalazłem nieprawidłowości ;)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: BartP »

Te dwie, co mówisz plus kolejność w fazie kupowania / sprzedawania akcji przez graczy jest odwrotna, czyli pierwszy działa prezes kontrolujący firmę ostatnią na torze kolejności działań.
No i z mojego tłumaczenia nie wyłuskaliście, że można "wymieniać" pakiety, w stylu kupuję 3 pakiety, wymieniając pakiet "2" na "5".

Ogólnie uważam, że całkiem niezgorszy osiąg jak na pierwszą rozgrywkę, mając na uwadze złożoność całości.
Dla potomnych: gdy surmik pisze o MoE, to ma na myśli Master of Economy ;].
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: surmik »

Nie wydaje mi się ogólnie by gr abyła jakaś mega skomplikowana w sensie zasad a i jak teraz czytam instrukcję to wszystko wydaje mi się bardzo klarowne i jasno opisane :) Tak czy inaczej z chęcią zagram jeszcze raz bardziej świadomie :)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4079
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 288 times
Been thanked: 173 times

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: lacki2000 »

surmik pisze:Nie wydaje mi się ogólnie by gr abyła jakaś mega skomplikowana w sensie zasad a i jak teraz czytam instrukcję to wszystko wydaje mi się bardzo klarowne i jasno opisane :) Tak czy inaczej z chęcią zagram jeszcze raz bardziej świadomie :)
No właśnie chciałem zapytać o recenzje z pierwszej rozgrywki i czy zmieściliście się w regulaminowym czasie 120 minut?
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: BartP »

Zależy do jakich gier porównujesz. Jest wiele gier z podobnym skomplikowaniem zasad, ale znacznie znacznie więcej z mniejszym. Na BGG średnią ciężkość oceniono (mała próba no ale) na 4 w skali 5, czyli dużo imo. Ale tak jak mówisz, nie jest to coś nie do ogarnięcia dla graczy.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: BartP »

Czas 120 minut jest nie na pierwszą rozgrywkę. Górny pułap z pudełka to 150 minut, czyli tyle mniej więcej nam zajęło, jeśli odejmie się tłumaczenie zasad.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: surmik »

Przez skomplikowanie rozumiem poziom trudności samych zasad. Po pierwszej kolejce zdecydowaną większość mieliśmy już opanowaną i w zasadzie wszystko było oczywiste i intuicyjne. Znam kilka gier o których nie można powiedzieć tego samego ;)

Co do samej rozgrywki to ogólnie jest skomplikowana ale moje pierwsze wrażenie jest takie, że da się to ogarnąć. Na pewno w 1830 miałem większy mętlik w głowie. Jak się tak zastanawiam to chyba umiejscowił bym MoE gdzieś między 18XX a Indonesią, która wydaje mi się jednak trochę prostsza. Moim zdaniem MoE bardzo komplikuje ten dziwny system giełdowy, przez który nie mieliśmy chyba do końca poczucia ile kto ma kasy i ile jest warty. W 18XX mimo wszystko miałem większe poczucie "stanu obecnego" mimo, iż sama gra jest bardziej skomplikowana. Z chęcią zagrał był w 2019:Arctice tego samego autora więc Bartek jakbyś chciał kupić to sie nie krępuj (widziałem ofertę na forum za jakąś stówkę) :D
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: [Gdynia] Wtorkowe spotkania w Cyganerii

Post autor: BartP »

Wymieniłem maile z autorem Master of Economy. Napisał, że gra celowo nie jest przeliczalna (przynajmniej dla normalnych ludzi). Ma być pod tym względem trochę jak rynek, nieprzeliczalny, acz szacowalny. Ma to dla mnie sens ;].
O Arktiku wciąż myślę. Pewnie się skuszę.
ODPOWIEDZ