[GRA GOTOWA] Napiszę Boggle, ale potrzebuję pomocy

Informacje o planszówkach on-line, offline itp.
marek_c
Posty: 16
Rejestracja: 21 cze 2010, 14:20

[GRA GOTOWA] Napiszę Boggle, ale potrzebuję pomocy

Post autor: marek_c »

Witam.

Moja żona bardzo lubi Boggle, ale dostanie gdziekolwiek tej gry graniczy z cudem, dlatego postanowiłem, że napiszę tą grę i będziemy mogli grać korzystając z monitora komputera.

Założenia są następujące:
1. Gra będzie losowała na przycisk litery z kostek (zupełnie tak jak ma to miejsce w przypadku prawdziwej gry - 16 zbiorów po 6 literek).
2. Gra będzie odliczać 3 minuty po naciśnięciu start, a po ich upływie ukryje litery i odtworzy sygnał dźwiękowy.
3. Po upływie czasu będzie trzeba kliknąć przycisk, aby odsłonić litery, a następnie kliknąć go jeszcze raz, aby rozpocząć kolejną rundę.
4. Grę zamierzam napisać przy użyciu JavaFX, aby ładniej wyglądała. :)

Tyle na początek i raczej dalej gry nie będę rozwijał.

Potrzebuję jednak pomocy. Aby idealnie odwzorować grę, potrzebuję informację na temat tego ile jest kostek (z tego co pamiętam to jest ich 16) oraz jakie litery znajdują się na poszczególnych kostkach. Gdy skończę grę to umieszczę link do gotowej wersji najprawdopodobniej w tym wątku.

Pozdrawiam,
Marek

EDIT
Gra gotowa. Można ją pobrać stąd: http://speedy.sh/5x9V8/JavaBoggle.zip
Instrukcja jak ją zainstalować znajduje się w jednym z moich poniższych postów.
Ostatnio zmieniony 03 maja 2013, 08:20 przez marek_c, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Napiszę Boggle, ale potrzebuję pomocy

Post autor: MichalStajszczak »

Z,M,Ć,T,U,J
A,E,I,U,Y,O
E,W,Ś,I,E,L
F,Ę,S,J,H,L
Ą,G,T,C,Ń,M
O,Ż,W,S,T,C
P,Ł,I,K,R,O
N,N,A,C,P,I
A,O,Z,Y,E,Z
A,A,I,M,Y,K
E,Ź,B,Z,E,P
E,A,A,Ł,D,Y
O,D,Z,N,W,H
S,R,G,O,L,A
I,I,W,R,N,B
N,O,R,K,D,E

To jest zestaw z pierwszego wydania. Niestety był w nim błąd. Chińczycy nie znają polskiego alfabetu i pominęli kreskę. Przez to w zestawie brakuje jednej litery Ó, a jest o jedno O za dużo. Niestety nie pamiętam, na której kostce miało być Ó.

Nie wiem, czy to jest najlepszy układ liter. Starałem się dobierać je tak, by częściej występujących w języku polskim było na kostkach najwięcej, a rzadkich po jednej. Ponadto chciałem uniknąć sytuacji, żeby wypadły same spółgłoski i dlatego jest jedna kostka z samymi samogłoskami.
Awatar użytkownika
Visar
Posty: 41
Rejestracja: 13 sie 2007, 19:23
Lokalizacja: Nowa Osuchowa
Been thanked: 2 times

Re: Napiszę Boggle, ale potrzebuję pomocy

Post autor: Visar »

Witam,

posiadam Boggle wydane przez Hasbro i kostki są takie jak podał Michał powyżej z 2 wyjątkami:

3 kostka jest jedna inna litera: E,W,Ś,I,S,L
13 kostka tam jest to ó o którym Michał pisał: Ó,D,Z,N,W,H

Swego czasu też napisałem taką gierkę aby pograć ze znajomymi z tym, że podeszłem trochę inaczej do sprawy losowania liter. Wykorzystałem słownik ze strony http://www.sjp.pl i na początku losuję z niego wyraz o długości od 7 do 10 liter, następnie jest on losowo rozmieszczany na planszy i wtedy losowo dochodzą litery na pustych polach. Gra jest napisana maksymalnie "tekstowo" i runda trwa dwie i pół minuty. Rezultat możesz zobaczyć tutaj http://visar.rembertow.net/boggle/index.html Gra została napisana w C# i łączy się z serwerem, który to losuje litery i odczytuje hasła od klientów. Zapisane są też na nim proste statystyki.

Życzę powodzenia w realizacji własnego pomysłu.
Pozdrawiam
marek_c
Posty: 16
Rejestracja: 21 cze 2010, 14:20

Re: Napiszę Boggle, ale potrzebuję pomocy

Post autor: marek_c »

Dziękuję za listę liter. Mój pomysł wypłynął z faktu niedostępności Boggle na rynku, dlatego jako cel postawiłem sobie jedynie zastąpienie zawartości pudełka programem komputerowym. W statystyki i grę przez sieć nie zamierzam się bawić, natomiast mam zamiar zrealizować to tak, aby wyglądało to w miarę przyjemnie dla oka, stąd wykorzystanie JavaFX. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Napiszę Boggle, ale potrzebuję pomocy

Post autor: nikozja_dg »

W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Napiszę Boggle, ale potrzebuję pomocy

Post autor: MichalStajszczak »

Visar pisze:3 kostka jest jedna inna litera: E,W,Ś,I,S,L
Tak - źle obróciłem kostkę i przez pomyłkę dwa razy wpisałem E, a opuściłem S :oops:
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Napiszę Boggle, ale potrzebuję pomocy

Post autor: szmajchel »

Prawdziwe Boggle jest niedostępne od dawna. Slam to wersja karciana, a Flash 'nowoczesna'.
marek_c
Posty: 16
Rejestracja: 21 cze 2010, 14:20

Re: Napiszę Boggle, ale potrzebuję pomocy

Post autor: marek_c »

Mam to napisane już jakiś czas, ale zapomniałem spełnić obietnicę. Zatem oto jest JavaBoggle.

Jeżeli nie przeszkadza Wam granie na ekranie monitora/laptopa to powinno wystarczyć.

Aby zainstalować należy wypakować do jakiegoś katalogu, np. JavaBoggle, a następnie kliknąć dwukrotnie na plik JavaBoggle.jar. Aby gra poszła trzeba mieć zainstalowaną Javę 1.7 z JavaFX, którą można pobrać stąd: http://www.oracle.com/technetwork/java/ ... /index.html (wybrać jre download). Tam wyraźcie zgodę na licencję, a potem wybierzcie wersję 586 dla 32-bitowych systemów lub 64-bitową dla 64-bitowych i zainstalujcie.

Sama gra jest tutaj: http://www.speedyshare.com/5x9V8/JavaBoggle.zip

Ciekawostka:
Można wyedytować plik config.properties i tam zmienić wpis na smallScreen=true i wtedy gra powinna zmieścić się na netbookach o ekranach 1024x600.

Okienko można zmaksymalizować, a do obsługi gry można używać SPACJI lub po prostu klikać przycisk myszką. Pierwsze kliknięcie startuje grę, drugie zatrzymuje i trzecie restartuje z nową planszą.
Odliczany czas to 3 minuty. Gdy minie to literki są ukrywane i spacją można je pokazać w celu weryfikacji. Kolejne naciśnięcie przycisku lub spacji spowoduje załadowanie nowej planszy. Plansze losowane w taki sposób, że odzwierciedlają jedynie kombinacje możliwe do uzyskania w prawdziwej grze.

W razie pytań służę pomocą.

PS. Przydałoby się, aby ktoś hostował ten plik na jakiejś stronie, bo speedyshare.com pewnie go niebawem usunie. Proszę o kontakt.
marek_c
Posty: 16
Rejestracja: 21 cze 2010, 14:20

Re: [GRA GOTOWA] Napiszę Boggle, ale potrzebuję pomocy

Post autor: marek_c »

Wszelkie opinie są mile widziane. :)
ODPOWIEDZ