Karcianka dobra na 2 ale i wiecej;]

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
shaggy92
Posty: 140
Rejestracja: 25 mar 2012, 22:42
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times

Karcianka dobra na 2 ale i wiecej;]

Post autor: shaggy92 »

Witam. Od jakiegoś czasu napalilem się na dobrą karcianke i zarazem jakąś wymagającą gre bo w swej kolekcji mam tylko Ticket i Catan;/ Kumpel ma 7 Cudów i gra mi się podoba bardzo jak i wszystkim naszym znajomym:D (duża liczba osob jest ważna ale nie konieczna, ważne też dla mnie żebym mógł w miare sensownie zagrać z dziewczyną) Więc chciałbym coś co też mogłoby się spodobać znajomym ale i móc zagrać sensownie we 2;] No i teraz tak; zastanawiam się nad:

- Glory to Rome -wydaje się być moim liderem, przeraża mnie tylko temat "combosów"
- Dominion - podobno bardzo dobra gra? minusem dla mnie fakt ze 4 osoby
- Cytadela - w sumie to przedchwila dostrzegłem obawiam się że za prosta..

Jeśli wcześniej było chaotycznie to teraz tak w skrocie czego wymagam:
-gra dobra na 2; im więcej ludzi też dobrze ale nie jest to jakiś super warunek (żeby nie skreślać dominiona bo podobno dobry?).
-żeby przyciągła ludzi ktorym podobają się 7 cudów
-w miare wymagająca myślenia i dająca z tego satysfakcje
- no i oczywiście z dobrą regrywalnością
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Karcianka dobra na 2 ale i wiecej;]

Post autor: Andy »

Glory to Rome i Dominion to oczywiście dobry wybór (Cytadeli nie znam). Ale jeśli chcecie zagrać w coś, co bije na głowę wszystkie inne karcianki (i nie tylko), a na dodatek spełnia wszystkie Twoje wymagania, to rzecz jasna nie możesz ominąć Race for the Galaxy. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Rudolph
Posty: 99
Rejestracja: 13 maja 2011, 19:56
Lokalizacja: Rybnik/Zabrze

Re: Karcianka dobra na 2 ale i wiecej;]

Post autor: Rudolph »

Cytadela - jak dla mnie po kilku rozgrywkach zaczyna powoli się nudzić, w większym gronie 6-7 osób jest jak dla mnie dość duży downtime, a rozgrywka na 2 osoby nie jest zbyt pasjonująca.

Glory to Rome - kilka pierwszych rozgrywek jest na nauczenie się gry - każdy budynek ma inne działanie i trzeba wszystko czytać, jednak po kilku partiach zna się karty na pamięć. Na 2 osoby gra jest bardziej strategiczna i ma się większą kontrolę niż nad rozgrywką 4-5 osobową. Jeśli chodzi o downtime to praktycznie go nie ma bo jedna osoba coś robi, a kolejna albo robi tę samą akcję albo dobiera karty i kombinuje co z nimi zrobić. Co do zarzut a combosy to jest to zaleta a nie wada :D - odkrywanie nowych połączeń budynków, które ze sobą współgrają, konkurencja o to kto zbuduje lepszą maszynkę do robienia punktów ;). Oczywiście, że raz na jakiś czas zdarza się sytuacja, że karty sprzyjają jednemu z graczy i jest nie do powstrzymania ale taka jest natura karcianek. Jak na razie rozegrałem około 30 partii i gra się nie znudziła ;)
Awatar użytkownika
shaggy92
Posty: 140
Rejestracja: 25 mar 2012, 22:42
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times

Re: Karcianka dobra na 2 ale i wiecej;]

Post autor: shaggy92 »

okej po waszych postach cytadela całkiem odpada;)

Teraz tylko Rzym vs Dominion (i wewntualne wasze propozycje)

No i tego drugiego bardziej opiszcie:D

EDIT:
A zapomnialem o Galaxy... cóż grałem na necie i nie powaliła mnie ta gra.. wiem że tam niema prawi w ogole interakcji prawda?
NO właśnie zapomniałem INTERAKCJA MUSI BYC:D
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Karcianka dobra na 2 ale i wiecej;]

Post autor: watman »

shaggy92 pisze:okej po waszych postach cytadela całkiem odpada;)
Teraz tylko Rzym vs Dominion (i wewntualne wasze propozycje)
No i tego drugiego bardziej opiszcie:D
EDIT:
A zapomnialem o Galaxy... cóż grałem na necie i nie powaliła mnie ta gra.. wiem że tam niema prawi w ogole interakcji prawda?
NO właśnie zapomniałem INTERAKCJA MUSI BYC:D
dominion to tasowanie, tasowanie i tasowanie, z fragmentami gry pomiedzy... do tego znikoma interakcja...
glory to rome juz samym wykorzystaniem wspolnej puli i zabieraniem materialow wymusza chociaz troszke interakcji...

poczytaj/pomysl jeszcze o nowej erze...
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: Karcianka dobra na 2 ale i wiecej;]

Post autor: ppski »

Caylus Magna Carta - niedoceniana, ale jeśli nie chce się godzinami móżdżyć nad Caylusem (dla okazjonalnych graczy zawsze się nie chce i to fakt), to tutaj jest wszystko w formie przystępnej dla każdego. Iterakcja od samego poczatku, losowy dobór kart(ale nigdy nie decydujący o zwycięstwie), pogoń za zasobami i punktami, 'napinanie' od początku, ciągłe monitorowanie co kto ma, ile ruchów itp itd i gigant satysfakcja na koniec za zrobienie tak dużo tak mało mając :)
Awatar użytkownika
Zimoch
Posty: 251
Rejestracja: 28 lut 2005, 15:37
Lokalizacja: Kwidzyn\Łódź

Re: Karcianka dobra na 2 ale i wiecej;]

Post autor: Zimoch »

shaggy92 pisze:Witam. Od jakiegoś czasu napalilem się na dobrą karcianke i zarazem jakąś wymagającą gre bo w swej kolekcji mam tylko Ticket i Catan;/ Kumpel ma 7 Cudów i gra mi się podoba bardzo jak i wszystkim naszym znajomym:D (duża liczba osob jest ważna ale nie konieczna, ważne też dla mnie żebym mógł w miare sensownie zagrać z dziewczyną) Więc chciałbym coś co też mogłoby się spodobać znajomym ale i móc zagrać sensownie we 2;]
Jeśli wcześniej było chaotycznie to teraz tak w skrocie czego wymagam:
-gra dobra na 2; im więcej ludzi też dobrze ale nie jest to jakiś super warunek (żeby nie skreślać dominiona bo podobno dobry?).
-żeby przyciągła ludzi ktorym podobają się 7 cudów
-w miare wymagająca myślenia i dająca z tego satysfakcje
- no i oczywiście z dobrą regrywalnością
A games of thrones LCG:
Gra się we 2 osoby w tzw. Jousta (ja gram tylko tak) ale można i we 4ry (melee) i podobno też we 3 ale nie próbowałem.
Wciąga jak bagno.
Daje do myślenia - oj bardzo.
Jest w pełni interakcyjna - czytaj wojna pomiędzy tobą a przeciwnikiem.
Regrywalność - to zależy , sam Core set daje pewną miarę szczęścia ale gra rozwija się (niestety) wraz z zaangażowanie w dodatki.

Wada tej gry jest jedna - jak się zaangażujesz to twój portfel też to odczuje:)
Awatar użytkownika
shaggy92
Posty: 140
Rejestracja: 25 mar 2012, 22:42
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times

Re: Karcianka dobra na 2 ale i wiecej;]

Post autor: shaggy92 »

Ogólnie to jestem fanem Gry o Tron ale LCG jak narazie mnie nie interesuja;p wiem że to "dziury bez dna";p poza tym wole polska wersje jednak;p
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Karcianka dobra na 2 ale i wiecej;]

Post autor: charlie »

Podpisuję się pod Glory to Rome, rozegrałem pewnie ponad 100 partii i nadal mi się nie nudzi, moja ulubiona karcianka. I jeszcze dodam, bo nie wierzę, że nie padło: Race for the Galaxy! A jeżeli szukasz dużo interakcji to Nowa Era.
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Karcianka dobra na 2 ale i wiecej;]

Post autor: szmajchel »

Dominion to tylko polecam na 2 osoby. Lepsza Intryga niż podstawka.
Cytadelę bardzo polecam! Działa dobrze w każdej konfiguracji (aczkolwiek najlepiej w 4-5). Im więcej osób tym większy downtime. No i zawiera sporo negatywnej interakcji. Nie jest to jednak wymagająca gierka, bardziej do piwka.
Musisz zdecydować się czy chcesz karciankę na 2 czy więcej osób, bo bardzo mało gier śmiga dobrze w takich konfiguracjach. Nowej Ery początkującym nie polecam - straszny mózgożer z dużą ilością opcji i kombinowania, trzeba lubić takie klimaty.
Na 2 osoby najlepszą karcianką jest Warhammer Inwazja. Wątpię jednak, czy Twojej dziewczynie przypadnie taka gra do gustu. Podobnie Gra o Tron LCG czy Summoner Wars.
Awatar użytkownika
shaggy92
Posty: 140
Rejestracja: 25 mar 2012, 22:42
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times

Re: Karcianka dobra na 2 ale i wiecej;]

Post autor: shaggy92 »

No wiec na razie prowadzi Glory To Rome;] mój faworyt;D poczekam do poniedziałku i jak nikt diametralnie mi nie namiesza to zamawiam w rebelu;p (promocja;D)
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Karcianka dobra na 2 ale i wiecej;]

Post autor: Pierzasty »

Jeśli grasz we 2 osoby, to ja bym zamiast GtR polecał Innovation.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Karcianka dobra na 2 ale i wiecej;]

Post autor: KubaP »

Pierzasty pisze:Jeśli grasz we 2 osoby, to ja bym zamiast GtR polecał Innovation.
Ale ma hulać i na 2 i na więcej. GtR spełnia ten warunek, nie wyobrażam sobie gry w Innovation w więcej niż 2 osoby.
Awatar użytkownika
mutineer
Posty: 10
Rejestracja: 01 sie 2012, 18:18
Lokalizacja: Puławy/Warszawa

Re: Karcianka dobra na 2 ale i wiecej;]

Post autor: mutineer »

Zdecydowanie polecam Glory to Rome - gram ze swoją narzeczoną od dawna, jest to jej ulubiona karcianka. Strasznie się na mnie denerwuje, że myślę tylko o swojej klienteli i zwycięstwie, a nie o budowaniu Rzymu, więc mam interakcji aż nadto :D .

Nie zawiedziesz się - gra tylko wygląda na skomplikowaną, w rzeczywistości jest prościutka i szybka, a oferuje dużo możliwości.
I have one word for you, gentlemen... Mutiny!
Awatar użytkownika
shaggy92
Posty: 140
Rejestracja: 25 mar 2012, 22:42
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times

Re: Karcianka dobra na 2 ale i wiecej;]

Post autor: shaggy92 »

akurat jak dziś chciałem złożyć zamowienie w rebelu to sie promocja skonczyła... pech to pech...

I dzieki wszystkim za posty;)
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: Karcianka dobra na 2 ale i wiecej;]

Post autor: ppski »

Zawsze możesz spróbować znaleźć tanią kopię tu na forum :)
Awatar użytkownika
shaggy92
Posty: 140
Rejestracja: 25 mar 2012, 22:42
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times

Re: Karcianka dobra na 2 ale i wiecej;]

Post autor: shaggy92 »

a że tak spytam "poza konkursem" to kupował ktoś w 3trollach? bo sklepów w sieci dużo i nie każdemu ufam a ceny mają nazwałbym bardzo konkurencyjne co do konkurencji;p
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Karcianka dobra na 2 ale i wiecej;]

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Kupowałem, wszystko ok, szybka wysyłka, towar nowy, nie mam do czego się przyczepić.
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Karcianka dobra na 2 ale i wiecej;]

Post autor: szmajchel »

Jak wpiszesz 3trolle w forumowej wyszukiwarce to zauważysz, że istnieją już jakieś półtora roku i skarg (na forum) póki co na nich nie było
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Karcianka dobra na 2 ale i wiecej;]

Post autor: Furia »

Ja kupuję tam regularnie i nigdy żadnych problemów nie było.
Krissos
Posty: 141
Rejestracja: 10 cze 2012, 01:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: Karcianka dobra na 2 ale i wiecej;]

Post autor: Krissos »

Kupiłem tam właśnie Na Chwałę Rzymu, wszystko poszło szybko i sprawnie - także polecam :)
Awatar użytkownika
shaggy92
Posty: 140
Rejestracja: 25 mar 2012, 22:42
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times

Re: Karcianka dobra na 2 ale i wiecej;]

Post autor: shaggy92 »

ciągnąc ten oftop:

Zamawialiście kiedyś poczta? jakimis przesyłkami ekonomicznymi itp? Bo ja zawsze kurierem i niewiem czy taka poczta to dotrze mi cala gra czy pognieciona?
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Karcianka dobra na 2 ale i wiecej;]

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Zamawiałem czym się da i tak:
Kurier - ok ale to wszystko zależy kto przewozi. W mojej okolicy są fajne chłopaki :) i nigdy nie ma problemów. Jednak opowiadali jak to niektórzy w magazynach potrafią dla zabawy rzucać o ścianę paczki z naklejką "uwaga szkło".
Poczta - tylko priorytety. Ekonomiczne rzadko zamawiam, raz tylko szła do mnie taka paczka 3 dni reszta to tydzień minimum. Teraz jak można śledzić to doskonale widać że paczka potrafi przeleżeć na jednej poczcie 1-3 dni, potem na kolejnej itd. Jeśli jest mało punktów pośrednich to można się pokusić o taką paczkę ale ja wolę dopłacić te 2zł i mieć spokój. Priorytet zawsze miałem na drugi dzień, co by się nie działo. Dodatkowo jak idzie to paczką priorytetową to rozwozi je kurier pocztowy, u mnie to też spoko gość i nigdy nie ma problemów ale listy to listonosz potrafi rzucić pod drzwi i sobie idzie, awizo nigdy nie zostawia i żadne skargi nie pomagają bo nikt nie chce pracować jako listonosz w mojej okolicy :P to go nie zwolnią.

Generalnie to musisz wiedzieć kto u Ciebie w okolicy pracuje i zamawiać tam gdzie lepiej ;). Z paczką pocztową jest o tyle dobrze że jak nas nie ma w domu to można zawsze iść tego samego dnia wieczorem na pocztę i odebrać.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Karcianka dobra na 2 ale i wiecej;]

Post autor: KubaP »

Paczkomaty rulez ;)
ODPOWIEDZ