7 Cudów Świata / 7 Wonders (Antoine Bauza)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: bartek_mi »

rzaba pisze:Czy ta gra jest zależna językowo? Czy mogę kupić wersje angielska (chce pograć z dziećmi) - nie mam dostępu do wersji PL, czy one się czymś różnią?
Sa napisy na kartach (nazwy "budynkow"). Mozna grac ich nie rozumiejac.
Na przyszlosc polecam profil gry na bgg - mozna popatrzec na karty (jest tez opis przy grze ale nie zawsze mozna mu ufac)
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Firenski »

Pojawiły się zasady do 7 Wonders: Cities. Niestety, nie ma po polsku. Czy to oznacza, że nie będziemy mieli nawet wersji polskawej?
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Legun »

Z zasadami się zapoznałem i wygląda to całkiem ciekawie. Mam tylko o jedną rzecz spory żal. W grze, która zajmuje pierwsze miejsce w rankingu gier rodzinnych, mogliby sobie darować tortury i prostytucję. Gra jest w końcu przewidziana od lat 10 a i bez takich żałosnych atrakcji klasy C sprzedaje się przecież chyba świetnie. Już w podstawce moje dziewczyny (a i ja też) z przykrością przyjmowały krwawiącego trupa gladiatora na karcie "Arena". Można z takiego prostactwa robić główny atut, lecz wstawianie tego gdzieś na trzecim planie jest głupie i żenujące.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Matio.K »

Trochę wzmianek o dodatku "Cities": http://www.boardtime.pl/2012/07/rola-mi ... wiata.html
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
Reid666
Posty: 309
Rejestracja: 04 lut 2011, 15:39
Lokalizacja: Skawina / Kraków

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Reid666 »

Czy wiadomo już kiedy będzie polska premiera dodatku?
Awatar użytkownika
Myszaq36
Posty: 242
Rejestracja: 23 lip 2012, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Myszaq36 »

Witam serdecznie,

Czy ktoś mógłby mi napisać jak wygląda kwestia kompatybilności 2 edycji 7 cudów z dodatkiem Leaders ??

Czytałem we wcześniejszych wypowiedziach, ze były problemy z pierwsza edycja. Mianowicie:
- Karty Gildii - troszkę inny odcień
- Karta dodatkowego cudu - zupełnie inny odcień
- Żetony pieniążków - w dodatku tekturowe, w 1 edycji drewniane.

Jak wygląda sprawa z 2 edycja ?? Czy zostało coś poprawione i dodatek jest już w pełni kompatybilny z druga edycja ?? Szczególnie interesują mnie karty gildii.

Z góry dziękuję za informacje.
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Epyon »

Przy okazji pisania recenzji 7 Cudów pytałem o tę kwestię, ale niestety Rebelowi nie udało się dogadać z francuskim wydawcą i problem z trochę innymi rewersami dalej występuje. Nie wiem jak wygląda sprawa z innym odcieniem karty cudu, bo nie mam jeszcze dodatku, ale podejrzewam że jeśli faktycznie tak było przy pierwszej edycji, to również nic nie uległo poprawie.
Awatar użytkownika
Reid666
Posty: 309
Rejestracja: 04 lut 2011, 15:39
Lokalizacja: Skawina / Kraków

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Reid666 »

Czy aktualnie dostępna polska wersja językowa zawiera mini-dodatek promo Manneken Pis ?
Opisy w sklepach internetowych nic o nim nie wspominają.
Natomiast na stronie Rebel.pl została zamieszczona polska instrukcja do tego dodatku.
Również egzemplarz z wypożyczalni zawierał ten dodatek.

Więc może ktoś z forumowiczów jest w stanie rozwiać moje wątpliwości czy polska wersja jest z dodatkiem czy też bez?
Awatar użytkownika
kemotix
Posty: 111
Rejestracja: 23 lut 2011, 20:14
Lokalizacja: Bydgoszcz / Poznań / Toruń

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: kemotix »

Kupując w planszomanii otrzymałem ten dodatek :)

Był on z tego co pamiętam zapakowany osobno, więc możliwe że nie wszystkie sklepy go posiadają.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Nataniel »

Tak, obecnie sprzedawane w PL egzemplarze powinny zawierać ten dodatek.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Reid666
Posty: 309
Rejestracja: 04 lut 2011, 15:39
Lokalizacja: Skawina / Kraków

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Reid666 »

Dziękuje za odpowiedź!

A są już może jakieś informację kiedy premiera nowego dodatku Miasta w Polsce?
Awatar użytkownika
Martin_Valdez
Posty: 329
Rejestracja: 29 gru 2008, 15:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Martin_Valdez »

Chyba czas odświeżyć temat. Czy dysponuje ktoś informacjami na temat dostępności dodatku Miasta w Polsce lub nawet wydania polskiego? Gra wydawała się dosyć popularna w naszym kraju, a o dodatku chyba zapomniano. Nikt nawet tego nie sprowadza. Martwi mnie to, gdyż chciałem kupić ten dodatek.
Może Rebel, coś skomentuje?
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Epyon »

Ja mam tylko nadzieję, że nie będziemy czekać tyle, co na Ghost Stories: Black Secret... ;)
Awatar użytkownika
Reid666
Posty: 309
Rejestracja: 04 lut 2011, 15:39
Lokalizacja: Skawina / Kraków

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Reid666 »

No cóż, w III kwartale już nie zdążą, ale trzymam kciuki za IV !
Awatar użytkownika
Martin_Valdez
Posty: 329
Rejestracja: 29 gru 2008, 15:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Martin_Valdez »

No cóż trzymam kciuki, żeby do gwiazdki dali radę :)
Awatar użytkownika
Myszaq36
Posty: 242
Rejestracja: 23 lip 2012, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Myszaq36 »

Grzecznie sobie czekam i czekam na te Miasta od Rebela ale się chyba nie doczekam. Rebel wydał już wszystkie gry, które były 2-3 miesiące temu w zapowiedziach. Pozostały tylko 7W: Cities. Do zapowiedzi doszły już nawet nowe tytuły a 7W: Cities dalej nie widać. Mogliby przynajmniej określić co się dzieje. Już dawno mogłem zamówić gierkę z zagranicy po tych samych kosztach co będzie w PL - zaufałem jednak Rebelowi, że sobie z tym poradzi szybciutko... Cierpliwość mi się jednak kończy :/ zwłaszcza, że jedyne na co idzie czekać to tak naprawdę polska instrukcja w pudełku - reszta gry jest całkowicie niezmieniona :/ Lubie Rebela ale za takie trzymanie gier w zawieszeniu to duży minusik - gdybym wiedział, że wyjdzie tak późno to już wcześniej ściągnąłbym z zagranicy :/
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Nataniel »

Cities pojawiło się dopiero w Essen, więc nie wiem jak miałbyś ściągnąć je wcześniej zza granicy. Zaraz po targach będzie u nas - naprawdę, robimy co się da, aby to było jak najszybciej.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
przemoo99
Posty: 310
Rejestracja: 26 gru 2010, 14:08
Lokalizacja: Sheffield/UK

Odp: Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: przemoo99 »

Nataniel pisze:Cities pojawiło się dopiero w Essen, więc nie wiem jak miałbyś ściągnąć je wcześniej zza granicy. Zaraz po targach będzie u nas - naprawdę, robimy co się da, aby to było jak najszybciej.

Ciekawe, bo ja już grałem we własną kopię... W Anglii jest dostępny od ok. 1,5 miesiąca... No ale co ja tam wiem... ;-)
Planszówkowy maniak... :)
Awatar użytkownika
Myszaq36
Posty: 242
Rejestracja: 23 lip 2012, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Myszaq36 »

Nataniel pisze:Cities pojawiło się dopiero w Essen, więc nie wiem jak miałbyś ściągnąć je wcześniej zza granicy...
A no mógłbym wcześniej ściągnąć.... bo dla mnie zagranica to nie tylko Essen ;)
Teraz już przynajmniej wiem dlaczego tyle czekamy na wydanie w Polsce - bo Rebel myśli, że gra wychodzi dopiero na Essen :lol:

Tak dla informacji (z pierwszego lepszego sklepu z grami):
Preorder Date: 04/19/2012
Release Date: 08/16/2012

Tymczasem na BGG oficjalny Release Date to: 7 July 2012. I z tego co mniej więcej pamiętam, to w tych okolicach gra była już do ściągnięcia. Dokładnej daty kiedy mogłem zamówić nie pamiętam ale jak widać gra jest do zamówienia od 2 miesięcy... Mogę wypisać dłuuguuuą listę sklepów, które aktualnie oferują tą pozycje (i nie są to żadne pre-ordery) ale nie ma to raczej sensu. Kto się tytułem interesował to spokojnie może potwierdzić, że gra była dostępna od 1-2 miesięcy.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Odp: Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Andy »

przemoo99 pisze:W Anglii jest dostępny od ok. 1,5 miesiąca...
Perfidny Albion! :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Nataniel »

Mea culpa - coś mi się pokręciło :) Jak chłopaki wrócą z Essen, to dam znać co z Cities.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
przemoo99
Posty: 310
Rejestracja: 26 gru 2010, 14:08
Lokalizacja: Sheffield/UK

Odp: Re: Odp: Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: przemoo99 »

Andy pisze:
przemoo99 pisze:W Anglii jest dostępny od ok. 1,5 miesiąca...
Perfidny Albion! :wink:

Po prostu mieszkam w tym deszczowym kraju od 5 lat to wiem, co u nas w sklepie i kiedy mają ;-)
Planszówkowy maniak... :)
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Legun »

Zanim jeszcze przyjdzie "miejska" gorączka, dwa słowa w sprawie "Liderów". Zakupiłem ostatnio ten dodatek i trzeci raz w życiu zagrałem w 7C z jego wykorzystaniem (po ponad setce partii w podstawkę, która ma wśród znajomych grono zagorzałych wielbicieli). Z odruchu badawczego wgłębiłem się w listę liderów i trochę jestem zaskoczony - wyglądają oni na dość niezrównoważonych:roll:. Jeśli wziąć pod uwagę koszt utraconych korzyści (czyli alternatywę w postaci sprzedaży karty), to taka Safona daje wartość dodaną w wielkości 2 monet, czyli 2/3PZ. Niewiele więcej daje Krezus, choć pieniądze są zasobem, który można sensownie wykorzystać. Jednak w tym czasie Midas może dać nawet kilkanaście PZ i nie wymaga wcale zagrania go w tym celu na początku. A taki Mecenas to odpowiednik maksymalnie 3,33PZ (gdy sfinansuje dwóch liderów po 5$).
Arystoteles to 8PZ tylko w przypadku niezwykłego powodzenia w rozwoju wiedzy. Platon przy rezygnacji z cudów może dać prawie 13PZ chyba bez większego wysiłku, zaś do pomyślenia jest nawet 20. Swoją drogą, to jego atrakcyjność bardzo wzrośnie z dodatkiem "Miasta" - jeśli ktoś zrezygnuje z czarnych kart, to szansa na skompletowanie trzech zestawów we wszystkich kolorach rośnie.
Nie chcę krytykować, bo to w sumie miły ozdobnik - ciekawe jest tylko, że mając całkiem spore możliwości bilansowania kosztów i korzyści, popełniono chyba kilka mocno kontrowersyjnych decyzji.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Andy »

A może oni wcale nie mieli być zrównoważeni? W każdej grze występuje innych ich zestaw i po prostu trzeba umiejętnie wydusić z każdego dostępnego wszystko co tylko się da.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
ODPOWIEDZ