Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: 8janek8 »

Nataniel pisze:
Marcussz pisze:Ja natomiast chciałem się zapytać, czy coś wiadomo na temat planu wydawniczego Rebela? Bo wiadome jest że chcą/wydają podstawę plus najnowszy dodatek, a czy gdzieś się wypowiedzieli konkretnie że resztę dodatków mają zamiar wydać w późniejszym terminie / nie wydawać wcale?
Ktokolwiek coś wie na ten temat?
Co do "starych" dodatków, to raczej ich nie wydamy. Chyba, że RFTG będzie mega hitem, wtedy oczywiście tak :)
Można by jakoś bardziej sprecyzować definicję "mega hitu" w tym wypadku?
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Epyon »

@Nataniel: A nie będzie czasem na Essen?
Awatar użytkownika
Figas
Posty: 269
Rejestracja: 15 mar 2012, 10:07
Lokalizacja: Stromiec Radom
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Figas »

Marcussz pisze: Można by jakoś bardziej sprecyzować definicję "mega hitu" w tym wypadku?
Gra jest OK ale dla casual playerów trochę zbyt zawiła i ciężko przekopać się przez zasady. Koncepcja mega hitu inaczej maluje się w oczach sprzedawcy a inaczej w oczach kupca.
Ja zdecydowanie RftG nie kupię z prostego powodu. Braku ludzi chętnych do gry.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Nataniel »

Epyon pisze:@Nataniel: A nie będzie czasem na Essen?
Jeżeli pytasz o Alien Artifacts - to nie, nie będzie go na Essen.
Można by jakoś bardziej sprecyzować definicję "mega hitu" w tym wypadku?
Jeżeli pierwszy nakład rozejdzie się w 2-3 miesiące, wtedy rozważymy druk "starych" dodatków, jednak szczerze mówiąc nie spodziewam się tego. RFTG to świetna gra, jedna z moich ulubionych i cieszę się, że przyczyniłem się jakoś do jej wejścia na polski rynek, jednak znam dobrze jego realia i nie chcę tworzyć fałszywych nadziei - stawiam sprawę jasno. RFTG PL będzie kompatybilna (takie same tyły kart) z angielską edycją, więc jeżeli ktoś się uprze, może dokupić angielskie dodatki. Natomiast my będziemy przede wszystkim szli w dodatki z nowego zestawu.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Nataniel pisze:Natomiast my będziemy przede wszystkim szli w dodatki z nowego zestawu.
Czy liczba mnoga jest tu zastosowana świadomie? Bo Tom chyba obstaje przy twierdzeniu, że "drugi arc" będzie się składał z jednego dodatku, czyli AA.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Nataniel »

Andy pisze:
Nataniel pisze:Natomiast my będziemy przede wszystkim szli w dodatki z nowego zestawu.
Czy liczba mnoga jest tu zastosowana świadomie? Bo Tom chyba obstaje przy twierdzeniu, że "drugi arc" będzie się składał z jednego dodatku, czyli AA.
Mam wielką nadzieję, że będzie też trzeci arc :-)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

A, to ciekawie, ciekawie :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
gandalfr
Posty: 12
Rejestracja: 04 lut 2012, 21:55
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Race for the galaxy

Post autor: gandalfr »

Co do ponoć (bo jeszcze nie grałem) skomplikowanych zasad gry, w ramach wydania polskiej wersji możecie nagrać filmik instruktażowy :)
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: costi »

Zasady są proste jak kij od szczotki, jedynym problemem z początku jest przyzwyczajenie się do ikonografii.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: ghostdog »

Ogarnięcie samych zasad zabierze 10-15 minut. Ikonki - trochę dłużej ale są na BG fajne infosy o ikonkach.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Nataniel »

Trudność "ogarnięcia" tej gry nie leży w zasadach - te są stosunkowo proste. Podobnie jak w Seasons czy Innowacjach - trudność polega na tym, że dostajesz mnóstwo kart z mnóstwem możliwości i bez znajomości wszystkich innych kart, ciężko jest podjąć świadomą i sensowną decyzję co zrobić.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 465
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 142 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: noowy »

Mam jedno pytanie po lekturze polskiej instrukcji:
Czym różnią się od siebie akcje "Produkuj Towar i Weź" oraz "Produkuj Tutaj i Weź"?
Z tego co zrozumiałem akcje działają tak samo, produkujemy towar na danym świecie jeśli był pusty i po produkcji dobieramy karty.
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: ghostdog »

zawsze wywołując akcję "Produkcja" produkujesz na wszystkich światach produkcyjnych, o ile mają wolne miejsce. Mozesz wyprodukować na jednym windfallu chyba, że masz develop lub inną kartę, która pozwala produkować na innych windfallach. Po produkcji możesz dobrać kartę
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Olgierdd »

noowy pisze:Mam jedno pytanie po lekturze polskiej instrukcji:
Czym różnią się od siebie akcje "Produkuj Towar i Weź" oraz "Produkuj Tutaj i Weź"?
Z tego co zrozumiałem akcje działają tak samo, produkujemy towar na danym świecie jeśli był pusty i po produkcji dobieramy karty.
Różnica polega na tym, że "Produkuj Tutaj i Weź" jest na windfallu, a "Produkuj Towar i Weź" jest na światach produkcyjnych. By nie wprowadzać w błąd konieczna była osobna ikonka.
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 465
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 142 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: noowy »

Dzięki, już wszystko jasne.
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 465
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 142 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: noowy »

Premiera polskiej wersji jest planowana na ok. 10 października, także jeszcze tylko tydzień.
Jestem strasznie napalony na tę grę - instrukcja przeczytana wielokrotnie, znaczenie wszystkich ikonek znam na pamięć, już wyobrażam sobie swoje pierwsze ruchy :D

Dzięki polskiej edycji w końcu będę mógł zaprezentować grę żonie. Mam nadzieję, że gra załapie. Z podobnych gier graliśmy swego czasu w 51 stan i bardzo się żonie podobał (przynajmniej na początku, póki nie odkryliśmy siły liderów, przebudów itd.). Co do RftG, to trochę boję się dłuższego czasu potrzebnego na przyswojenie gry, żeby małżonka się nie zniechęciła, ale jestem dobrej myśli.

Z tego co czytam wielu z Was zdołało wciągnąć w Race'a swoje partnerki. Jak wyglądały pierwsze gry? Ciężko było?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Nataniel »

Wydaje mi się, że RFTG jest jednak prostszy niż 51. stan. A na pewno porównywalny - więc jeżeli poradziliście sobie z 51. stanem, to na pewno dacie radę z RFTG.

W RFTG mojej żonie najbardziej chyba spodobało się to, że gra się relatywnie krótko, a w trakcie buduje się swój własny silniczek i w zasadzie nie da się komuś przeszkodzić (a najwyżej można go wyprzedzić). Przez to, że gra się krótko - nie było problemu z tym, że przegrała pierwsze kilka partii (ja miałem już kilkanaście gier za sobą, więc miałem przewagę znajomości kart). Szybko partie zaczęły być wyrównane, co także jest bardzo ważne.

PS: Bardzo fajnie czytać, że ktoś na grę czeka (zresztą, wyniki przedsprzedaży to potwierdzają :)) - to daje sporą satysfakcję i poczucie, że wykonana praca ma sens :).
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
piotrek.t
Posty: 115
Rejestracja: 03 lut 2009, 12:08
Lokalizacja: Kopenhaga
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: piotrek.t »

noowy pisze: Z tego co czytam wielu z Was zdołało wciągnąć w Race'a swoje partnerki. Jak wyglądały pierwsze gry? Ciężko było?
Moja żona bardzo lubi tę grę. Trzeba założyć, że pierwsze 2-3 gry gra się po omacku i tyle. Zasady są tak spójne i eleganckie, że szybko zostawia się instrukcję i można skupić się na kartach na ręku.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: macike »

noowy pisze:Z tego co czytam wielu z Was zdołało wciągnąć w Race'a swoje partnerki. Jak wyglądały pierwsze gry? Ciężko było?
Próbowałem pokazać analogie do ulubionego Puerto Rico. Nie udało się.
Obok Najżońszej siedział kolega, który cierpliwie tłumaczył co i jak. A gdy doszedł do słów: "...i z tymi kartami wychodzi, że powinnaś grać militarnie", wydawało się, że gra przepadła z kretesem. Najżońsza bardziej niż grania militarnie nie lubi może mechanizmu licytacji, a i tu bym się nie zakładał.

Potem na scenę wkroczył keldon. Pokazałem... poprosiłem, by się Najżońsza pobawiła, poznała mechanikę i nie przejmowała się militariami, bo praktycznie nikt nikogo nie atakuje, bo nie ma obowiązku grana z przejęciami i da się wyłączyć. I zaskoczyło. :)
Jak zdradziłem tao gry, to zaczęła maxować statsy. A jak na BGG nie chcieli zarejestrować rekordowego wyniku, bo zrobiony bez przejęć, to zaczęła grać z przejęciami. No bo skoro i tak nikt ich praktycznie nie robi, to co za różnica.

No i nim się obejrzałem zrobiła przeszło 1 000 partii i musiałem przysiąść nad keldonem, bo nie byłem równorzędnym partnerem do grania. Taki łomot mi spuszczała.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
szon
Posty: 125
Rejestracja: 22 sie 2012, 20:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: szon »

Nie wiadomo czy wyjdzie dodatek Gathering Storm PL ?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

szon pisze:Nie wiadomo czy wyjdzie dodatek Gathering Storm PL ?
Nataniel pisze:Co do "starych" dodatków, to raczej ich nie wydamy. Chyba, że RFTG będzie mega hitem, wtedy oczywiście tak
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
szon
Posty: 125
Rejestracja: 22 sie 2012, 20:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: szon »

No to sobie solo nie pogram :(
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 465
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 142 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: noowy »

Zobaczycie RftG PL będzie hitem i w końcu się doczekamy starych dodatków PL! :D
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Czyżby coś drgnęło z AA? Ze strony RGG:
Essen International Spieltage
Date
2012-10-18
Time
10:00 - 19:00
We will be at stand 12-29.
(...)
We will be presenting several new games including: (...) Race for the Galaxy: Alien Artifacts
http://www.riograndegames.com/events.html?id=10
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: yosz »

a że jadę do Essen to możliwe, że zmięknę i kupię wersję eng :P
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
ODPOWIEDZ