Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mbork »

noowy pisze:100, 200 partii i nadal lubicie w to grać :shock: Tylko pewnie nie samą podstawką, ale z dodatkami.
mbork pisze:Widzę, że kolega z grodu Lecha; w jakim rejonie mieszkasz?
Winogrady
Oj, to słabiej, bo ja poruszam się głównie między Wolą a Piątkowem.
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Race for the galaxy

Post autor: blazej »

noowy pisze:100, 200 partii i nadal lubicie w to grać :shock: Tylko pewnie nie samą podstawką, ale z dodatkami.
Ja pierwsze 100 partii rozegrałem samą podstawką, potem sukcesywnie dokupowałem dodatki jak wychodziły. Łącznie mam ok. 350 partii, ale ostatnio odpuściłem trochę. Czekam na nowy dodatek, który miał być chyba pół roku temu :cry:
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Senthe »

Z jednym dodatkiem rozegrałam już pewnie koło setki partii, nie wiem dokładnie. Jak jeszcze zaczniesz grać z Keldonem, nawet nie zauważysz, kiedy Ci się tego tyle nazbiera :P
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: yosz »

Jak się ma współgraczy którzy znają grę, to jedna partia będzie trwała max 30 minut. Łatwo nabić sobie 100 gier w taki sposób ;)

Ja mam jakieś 100 gier na żywo i pewnie ze 300 przez Keldona z kolegą z Olsztyna (plus jakieś 50 z AI)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: skanna »

Nie liczę, ale na żywo to kilka setek zapewne, a na Keldonie z robotami to w tysiące idzie (gra na keldonie to w moim przypadku max.5 minut). - ciągle uwielbiam, nadal mi się nie znudziło.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: Race for the galaxy

Post autor: ppski »

Apropo rozszerzen ...
Czy jest któryś, który jest wart swojej ceny (delikatna aluzja do RftG: TGS ...), który nie komplikuje dodatkowo zasad ale 'ulepsza' grę, dodaje funu ?
Wydaje mi się, że w podstawce military ma zdecydowanie za łatwo, a military+jakiś trade to już w ogóle nie do zajeżdżenia jest ... natomiast doszły do mnie słuchy iż TGS coś tymi kilkunastoma kartami naprawia w tym temacie ?
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: wojo »

Mylisz się :) W podstawce produce/consumex2 jest za mocny co gdzieś nawet sam autor przyznał bo chciał aby ludzi naprowadzić na tę odrobinę mniej intuicyjną strategię.

Generalnie wydaje mi się że im więcej dodatków tym lepszy balans ale ogólnie już przy pierwszym dodatku jest bardzo bardzo dobrze.
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Senthe »

@ppski
Ja gram z samym TGS. I IMHO jest wart swojej ceny.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: skanna »

Jak dla mnie - pełnia możliwości tylko ze wszystkimi trzema dodatkami. Dopóki nie było trzeciego - dwa były super, w tej chwili to nuuuda.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
zlodziej_czasu
Posty: 84
Rejestracja: 28 lis 2011, 13:22
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: zlodziej_czasu »

Śledząc wątek, dowiedzieć się można, że gra oferuje maksymalną przyjemność rozgrywki ze wszystkimi dodatkami, najlepiej dołączanymi w kolejności ich wydania. Rozumiem, że polska podstawka + najnowszy dodatek (który może będzie po polsku) = niepełna satysfakcja jak ominiemy stare dodatki (które nie są planowane do wydania po polsku). Wnioskuję więc, że jeżeli chcę posiadać kompletne RftG, czerpać z niego maksymalną przyjemność i nie mieć pomieszanych języków na kartach to nie ma sensu kupować polskiej podstawki.

Nie rozumiem w takim razie, po co została wydawana polska podstawka? jak i tak w pełni nie będę miał możliwości poznawania gry i cieszenia się nią w polskim wydaniu?
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mbork »

Nie, nie, nie.

Race + trzy dotychczasowe dodatki to jedna gra.

Race + Alien Artifacts (które mają być po polsku) to druga gra.

Pierwsze trzy dodatki (tGS, RvI, BoW) są *niekompatybilne* z czwartym.

Tak, to jest dziwne. Ale ma uzasadnienie.
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: SeeM »

zlodziej_czasu pisze:Nie rozumiem w takim razie, po co została wydawana polska podstawka? jak i tak w pełni nie będę miał możliwości poznawania gry i cieszenia się nią w polskim wydaniu?
Ponieważ a) podstawka rządzi a gra stała się popularna z miejsca bez żadnych dodatków i b) najnowszy prawie już chyba wydany dodatek jest niekompatybilny z dwoma poprzednimi, czyli potrzebujesz drugiej podstawki, albo czeka cię żmudne przeszukiwanie kart.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: zephyr »

Z tą żmudnością bym nie przesadzał, jest trochę gier które mają gorszy setup niż to oddzielanie kart, jak się nie chce za często przerzucać między nowym dodatkiem, a poprzednią serią dodatków jedna podstawka powinna wystarczyć. Tym tropem teraz musisz mieć 4 podstawki i po parę kopii dodatków, do grania RftG, RgtG+tGS, RftG+tGS+tBoW i RftG+tGS+tBoW+RvI. Rozdzielanie jest trochę męczące, ale w kilka osób patrząc na oznaczenia dodatku w rogu karty powinno iść wystarczająco sprawnie i jednak zmienia się wersję raz na jakiś czas a nie co chwila.

Chyba że ktoś jest naprawdę maniakiem RftG albo chce mieć zestaw podstawaka + alien artificats w wersji PL żeby nie mieszać z EN. Ale absolutnie nie jest potrzebna następna podstawka.

Co do dodatków to polecam jednak tGS - kart jest niby bardzo mało, ale maja znaczenie w grze. Jak zobaczyłem zawartość pudełka byłem zawiedziony, ale jak zagrałem to wcale nie widać, że nowych kart nie ma dużo. Jest ich na tyle dużo że zmieniają grę, subtelnie, ale jednak odświeżają. Cele też zmieniają dość istotnie strategie (choć akurat za nimi nie przepadam).
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3650
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: gafik »

Rozumiem, że wydanie PL zawiera podstawkę i dodatek artefaktów? Pytanie od nie-grającego: Najpierw zagrać w podstawkę, czy już z dodatkiem? Czy tryb solo jest dobry, żeby się ograć i potłumaczyć innym?
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Olgierdd »

zlodziej_czasu pisze:Śledząc wątek, dowiedzieć się można, że gra oferuje maksymalną przyjemność rozgrywki ze wszystkimi dodatkami, najlepiej dołączanymi w kolejności ich wydania.
To nie jest tak do końca. Sama podstawka jest dobrą grą, również w połączeniu z jednym lub dwoma dodatkami. Po prostu po setkach gier z dodatkami, po oswojeniu się z ze wszystkimi nowościami i bardziej zaawansowaną rozgrywką nie chce się już wracać do "uboższej" gry, ale nie należy tego odczytywać jako sygnał, że sama podstawka jest słaba.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Podstawka RftG jest rewelacyjną grą! Ja po wielu partiach z kompletem dodatków wróciłem do niej, gdy wkręcałem nową osobę w RftG i grało się doskonale, a pewna "surowość" takiej rozgrywki była na swój sposób urocza. Nauka polegała na rozgrywaniu kilku partii podstawką (pierwszy raz wariant z jedną akcją, następne tzw. "advanced"), potem kilku z GS bez przejęć, kilku z przejęciami i tak kolejno z następnymi dodatkami i stopniowym włączaniem funkcji (np. przejęć). Poszło doskonale i mam w domu kolejnego wyznawcę. ;)

Ale z kolei zaprzyjaźniona rodzina kupiła od razu komplet, sama go opanowała i często mnie ogrywa! :roll:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: skanna »

Andy pisze:Podstawka RftG jest rewelacyjną grą! Ja po wielu partiach z kompletem dodatków wróciłem do niej, gdy wkręcałem nową osobę w RftG i grało się doskonale, a pewna "surowość" takiej rozgrywki była na swój sposób urocza.
Zdarza mi się grać bez trzeciego dodatku - sama gra nie traci na atrakcyjności, za to ja mam problem, bo czekam na karty, które nie przyjdą, bo ich nie ma :)
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

A tymczasem złe wieści na temat Alien Artifacts: wypadły z zestawu gier, które RGG będzie prezentować w Essen!
We will be presenting several new games at Essen this year. If you are visiting the convention, please come by out booth - hall 12, number 79 to see these games: Monster Factory, Spin Monkeys, Dominion: Dark Age, Myrmes, CopyCat, PG:UK & N Europe, Unexpected Treasures, Tzolkin, Goblins, Inc, Maria, Doge Ship, Antike: Duellum.
http://www.riograndegames.com/events.html?id=10

Chyba naprawdę coś niedobrego dzieje się z tym dodatkiem! :(
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Olgierdd »

skanna pisze:Zdarza mi się grać bez trzeciego dodatku - sama gra nie traci na atrakcyjności, za to ja mam problem, bo czekam na karty, które nie przyjdą, bo ich nie ma :)
Też tak mam :) Kilka razy po rozegranej partii w podstawkę orientowałem się, że karty których szukałem były dopiero w tGS :D
Awatar użytkownika
zlodziej_czasu
Posty: 84
Rejestracja: 28 lis 2011, 13:22
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: zlodziej_czasu »

Wielkie dzięki, wasze posty rozwiały wiele moich wątpliwości i niejasności. Nie pozostaje nic innego jak zamawiać polską podstawkę :)

Pozdrawiam.
tramwajaz
Posty: 64
Rejestracja: 07 cze 2011, 15:27
Lokalizacja: Poznań

Re: Race for the galaxy

Post autor: tramwajaz »

Zobacz ile partii mają rozegrane niektóre osoby na BGA. Wielu ma ponad 1000, a można grać tylko podstawą. Sam mam tam koło 250. Podstawa jest jak szwajcarski zegarek, każda karta ma swoje przeznaczenie, strategii jest tyle, że wystarczy na sporo partii.
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 465
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 142 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: noowy »

Mam pytanie o wariant 2-osobowy zaawansowany i podwójne zagrywanie rozwoju/kolonizacji - chciałbym się upewnić czy dobrze zrozumiałem:

- Jeśli zagram podwójny rozwój/kolonizację, a mój przeciwnik 2 inne akcje to otrzymam bonus przy obydwu swoich akcjach (zagram dwie karty rozwoju za -1 lub otrzymam kartę po każdej kolonizacji)
- Jeśli zagram podwójny rozwój/kolonizację, a mój przeciwnik rozwój/kolonizację jako jedną ze swoich akcji to otrzymam bonus tylko przy pierwszej swojej akcji (zagram pierwszą kartę rozwoju za -1 lub otrzymam kartę tylko po pierwszej kolonizacji)
- Co jeśli obydwaj gracze zagrają podwójny rozwój lub podwójną kolonizację? Bonus będzie obowiązywać tylko dla pierwszej akcji?
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: KubaP »

W ogóle olej przeciwnika.
Zagrywasz dwie akcje - masz w każdej po bonusie. Jeśli on zagrał jedną kol a Ty dwie, to on w pierwszej kol ma swój bonus, w drugiej nie. Ty w obu.
zewsi
Posty: 122
Rejestracja: 17 lut 2006, 16:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: zewsi »

KubaP pisze:W ogóle olej przeciwnika.
Zagrywasz dwie akcje - masz w każdej po bonusie. Jeśli on zagrał jedną kol a Ty dwie, to on w pierwszej kol ma swój bonus, w drugiej nie. Ty w obu.
Czyżby?
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: zephyr »

Tak. Zasady są takie:
- bierzesz dla każdego rodzaju akcji największą ilość akcji zagraną przez dowolnego gracza - takie akcje będą do wykonania, dla wszystkich bez wyjątku.
Jak obaj gracze zagrają po 1 danego typu to jest jedna akcja, jak którykolwiek zagra 2 to obaj mają po 2, więcej niż 2 sie nie da (improved logistics to bonus, a nie akcja) - to jest główna zasada race - każdy ma dokładnie tyle samo tego samego typu akcji.
- bonus dostajesz tylko za swoje akcje, w przypadku kilku, bo ty zagrałeś jedną kartę settle a przeciwnik 2, bonus liczy się do pierwszej
- Wyjątek: trade i explore jest tylko raz, jak zagrasz obie wersje sumują się tylko bonusy
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
ODPOWIEDZ