Dominion, koszulki, munchkin, coś innego?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
D3jviD
Posty: 18
Rejestracja: 25 lis 2011, 21:03

Dominion, koszulki, munchkin, coś innego?

Post autor: D3jviD »

Witam.

Ostatnimi czasy znowu naszło mnie na planszówki ;)
Mam Warhammera z dodatkami i Claustrophobie.

W:I chodzi bardzo fajnie z bratem, a nawet z dziewczyną. W fobie grałem tylko kilka razy, ciężko mi przekonać chyba znajomych do dłuższych gier.. Dlatego też szukam jakiejś karcianki, dość szybkiej. Dużo czytałem na forum i dominion chyba najlepsze opinie zgarniał, szczególnie na 2 osoby (a tak będę w większości grał). Chce kupić w pierwszej kolejności podstawkę, a jeżeli się spodoba, to dojdzie intryga (czy lepiej od razu kupić dodatek?).
Ostatecznie zastanawiam się nad koszulkami. Jestem zwolennikiem chronienia w ten sposób kart, ale wiem jak to jest w warhammerze (gorzej tasuje się takie karty) i boję się jak sprawdzi się to przy ciągłym tasowaniu w Dominionie? Jak sobie z tym radzicie? Ktróre koszulki najlepiej wybrać do tej karciani?

Rozważam jeszcze Rune Age. Moje klimaty, ale znająć życie dla kobiety będą to znowu potworki jak w W:I, wiec chyba lepiej odpuszczę ;)
Jest jeszcze Władca Pierścieni, kooperacja tam może być ciekawa, ale chyba nie chce wchodzić w kolejną LCG.
Carcassonne cenowo wygląda interesująco. Pytanie na jak długo starcza zabawy bez dokupowania masy dodatków i czy dobrze działa na 2 osoby? Oglądając filmiki też do końca nie jestem przekonany jak działa to liczenie punktów.

Może macie inne pomysły? Ogólnie chodzi o to, żeby zachęcić innych do planszówek.
- będę w większości grał z dziewczyną, więc musi chodzić świetnie na 2 osoby!
- w warhammera dobrze się bawiła
- raczej prosta gra, łatwa do wytłumaczenia (claustrophobia trochę ją przeraziła przy tłumaczeniu)
- może zawierać planszę, może same karty (ważne, żeby było tego dużo. Ładne i ciekawe rysunki tylko na +)
- cena w okolicach 100-150 zł (mogą w tej cenie być np 2 gry)
- klimaty neuroshimy czy race for the galaxy odpadają (mnie się nie podobają, jej też na pewno nie)
- regrywalność, ale to raczej wiadome (ale spokojnie, na pewno nie będziemy grali 100 gier w miesiącu)

To chyba tyle :)

Co do Munchkina, to właśnie zakupiłem, bo napaliłem sie po opiniach ludzi. Ale później dopiero przeczytałem, że gra na 2 osoby słabo chodzi (to prawda?), a jak już pisałem wcześniej, tak właśnie w wiekszości gram. Może znacie jakieś inne zasady, żeby zabawa w 2 była również wciągająca?
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Dominion, koszulki, munchkin, coś innego?

Post autor: Pierzasty »

Innowacje? Nie ma klimatu SF, gra się góra godzinę, tłumaczenie zasad z 10 minut, tanie, polskie wydanie jest ładne graficznie, świetnie chodzi na 2 osoby ale i na więcej, bardzo regrywalne?
Awatar użytkownika
shivetay
Posty: 193
Rejestracja: 25 wrz 2012, 13:17

Re: Dominion, koszulki, munchkin, coś innego?

Post autor: shivetay »

w munchkina miałem przyjemność pyknąc na 5 osob. Grało sie mega i w sumie ilość interakcji przy takiej liczbie graczy, pozwala mi sądzi, że 2 osoby to za mało...
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Dominion, koszulki, munchkin, coś innego?

Post autor: szmajchel »

Dominion jest całkowicie inną grą od Inwazji czy Claustro. Jest to gra sucha, bez klimatu. Nie ma dużej interakcji, wygrywa ten kto ma więcej punktów, przez to nie ma takiej satysfakcji ze zwycięstwa jak w Inwazji. W Dominiona rozegrałem mnóstwo partii, w Inwazję jeszcze więcej. Problem w tym, że w Dominiona to głównie online, bo moi znajomi nie bardzo chcieli w to grać (Inwazję katowaliśmy nonstop). Na start poleciłbym Intrygę, potem ewentualnie dokupić Rozdarte Królestwa albo inny dodatek. Partyjka trwa kilkanaście minut.
Sporo jest dobrych gier spełniających Twoje wymagania. Kwestia czy chcesz coś bardziej mózgożernego/pasjansowatego/kooperacyjnego czy nastawionego na mniej lub bardziej brutalną konfrontację.
D3jviD
Posty: 18
Rejestracja: 25 lis 2011, 21:03

Re: Dominion, koszulki, munchkin, coś innego?

Post autor: D3jviD »

Pierzasty pisze:Innowacje? Nie ma klimatu SF, gra się góra godzinę, tłumaczenie zasad z 10 minut, tanie, polskie wydanie jest ładne graficznie, świetnie chodzi na 2 osoby ale i na więcej, bardzo regrywalne?
Niestety, przeglądałem zagraniczne filmiki o grze (polskich nie znalazłem) i nie przypadła mi do gustu.
shivetay pisze:w munchkina miałem przyjemność pyknąc na 5 osob. Grało sie mega i w sumie ilość interakcji przy takiej liczbie graczy, pozwala mi sądzi, że 2 osoby to za mało...
Tak właśnie czytałem, że przy większej ilości osób zabawa jest przednia. Przy 2 niestety cieżko niby pomagać i utrudniać temu samemu przeciwnikowi. Przyjdzie to przetestujemy, ale bardziej obstawiam, że gra będzie na stole przy jakiś imprezach. Dlatego też szukam czegoś, żeby śmigało na 2.
szmajchel pisze:Dominion jest całkowicie inną grą od Inwazji czy Claustro. Jest to gra sucha, bez klimatu. Nie ma dużej interakcji, wygrywa ten kto ma więcej punktów, przez to nie ma takiej satysfakcji ze zwycięstwa jak w Inwazji. W Dominiona rozegrałem mnóstwo partii, w Inwazję jeszcze więcej. Problem w tym, że w Dominiona to głównie online, bo moi znajomi nie bardzo chcieli w to grać (Inwazję katowaliśmy nonstop). Na start poleciłbym Intrygę, potem ewentualnie dokupić Rozdarte Królestwa albo inny dodatek. Partyjka trwa kilkanaście minut.
Sporo jest dobrych gier spełniających Twoje wymagania. Kwestia czy chcesz coś bardziej mózgożernego/pasjansowatego/kooperacyjnego czy nastawionego na mniej lub bardziej brutalną konfrontację.
To dobrze, że jest inną grą. O to mi chodzi. Wydaje mi się, że łatwiej kogoś (kto nie ma styczności z planszówkami, światem fantasy itd) nakłonić do gry o prostych zasadach, bez mordowania się wzajemnie ;) Tak jak pisałem, kobieta chętnie zagra w W:I, ale po dwóch porażkach już jej się odechciewa. Po drugie mamy też niewiele czasu wolnego, więc rozkładanie claustrophobii i długa gra ostatnio odpada, bo po prostu nam się nie chce. Co do intrygi, to w innych tematach na forum polecali odwrotnie, kupić jako drugą pozycje. Dlaczego Twoje zdanie jest inne? Intryga równie dobrze chodzi na 2?

Pewnie jest wiele par na forum, które grają tylko ze sobą. Pochwalcie się co u Was najlepiej chodzi.

ps. Testuje właśnie klon dominiona na androida - fajnie to wygląda.
Awatar użytkownika
Dora
Posty: 51
Rejestracja: 03 paź 2012, 10:48

Re: Dominion, koszulki, munchkin, coś innego?

Post autor: Dora »

D3jviD pisze:Tak właśnie czytałem, że przy większej ilości osób zabawa jest przednia. Przy 2 niestety cieżko niby pomagać i utrudniać temu samemu przeciwnikowi. Przyjdzie to przetestujemy, ale bardziej obstawiam, że gra będzie na stole przy jakiś imprezach. Dlatego też szukam czegoś, żeby śmigało na 2.
Powiem tak... Munchkina miałam i sprzedałam dlatego, że na dwie osoby działał mocno tak sobie, a na więcej potrafiliśmy grać 5 godzin i nikt nie wygrywał (bo jak tylko ktoś się zbliżał do 10 poziomu to był tępiony przez resztę) i już naprawdę miało się serdecznie tej gry dość :P Warto zagrać, żeby się pośmiać z kart, ale na dłuższą metę to koszmar :mrgreen:

Ja wielu gier na razie nie sprawdziłam, ale na dwie osoby bardzo fajnie działa Świat Dysku, można grać i grać... i grać... ;-) A zasady są bardzo proste do ogarnięcia.
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Dominion, koszulki, munchkin, coś innego?

Post autor: szmajchel »

W Intrydze jest więcej interakcji, Rozdarte Królestwa to pasjans kompletny, jak dla mnie starczył na kilka partii. Mix obydwu starczy nawet na kilkaset partii
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dominion, koszulki, munchkin, coś innego?

Post autor: mbork »

D3jviD pisze:Pewnie jest wiele par na forum, które grają tylko ze sobą. Pochwalcie się co u Was najlepiej chodzi.
Alfabetycznie (i uwaga - poniższe to bardzo różne gry!):

Agricola
Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec
Carcassonne* (z Rzeką*, czasem Karczmy i Katedry lub Wieża)
Caylus Magna Carta
Dominion
Dominion: Intryga
Pandemic
Stone Age*
Thurn und Taxis*
Zbuduj swoje miasto

* - mother-in-law-friendly :P

Wkrótce będę zachęcał Żonę do Race'a oraz Magnum Sal. Kupcy i Korsarze podeszli (nieco) gorzej, choć Kierowniczka Małżeństwa dopytywała się ostatnio o tych piratów;). Jutro nabywam Village/Pokolenia.
D3jviD
Posty: 18
Rejestracja: 25 lis 2011, 21:03

Re: Dominion, koszulki, munchkin, coś innego?

Post autor: D3jviD »

Stone Age wydaje się fajne. Trochę podobne klimaty ma Smallworld z tego co widziałem na filmikach.
No mam dylemat, bo chcę kupić jedną, a tyle spełnia oczekiwania :)
Awatar użytkownika
jules
Posty: 163
Rejestracja: 19 kwie 2012, 13:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Re: Dominion, koszulki, munchkin, coś innego?

Post autor: jules »

Niestety, wydaje mi się, że fakt, że w jednej parze gra się sprawdziła, nie ma żadnego wpływu na to, czy sprawdzi się w waszym wypadku.

Super sprawdziły się do gry z żoną:
- Santiago de Cuba
- Magnum Sal
- Znak Starszych Bogów

Na pewno nie sprawdziły się:
- Dominion
- Agricola
- Wysokie Napięcie
- Caylus
Polska Kronika Gier - recenzja wideo Race for the Galaxy
http://youtu.be/287bIu5JI-I
D3jviD
Posty: 18
Rejestracja: 25 lis 2011, 21:03

Re: Dominion, koszulki, munchkin, coś innego?

Post autor: D3jviD »

jules pisze:Niestety, wydaje mi się, że fakt, że w jednej parze gra się sprawdziła, nie ma żadnego wpływu na to, czy sprawdzi się w waszym wypadku.
Pewnie masz rację. Szczegołnie w moim wypadku, gdzie moja lepsza połówka nigdy w tego typu gry nie grała.
Coś szczególnego miało wpływ na to, że Dominion u Was nie chodził?
Awatar użytkownika
jules
Posty: 163
Rejestracja: 19 kwie 2012, 13:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Re: Dominion, koszulki, munchkin, coś innego?

Post autor: jules »

D3jviD pisze: Coś szczególnego miało wpływ na to, że Dominion u Was nie chodził?
Wydaje mi się, że przesądziło uczucie układania wieloosobowego pasjansa z praktycznie znikomą interakcją (mówię o Rozdartym królestwie).
Polska Kronika Gier - recenzja wideo Race for the Galaxy
http://youtu.be/287bIu5JI-I
Awatar użytkownika
piotrek.t
Posty: 115
Rejestracja: 03 lut 2009, 12:08
Lokalizacja: Kopenhaga
Kontakt:

Re: Dominion, koszulki, munchkin, coś innego?

Post autor: piotrek.t »

Polecam jak przedmówcy wypróbowanie Dominiona - gra się szybko i przyjemnie i trochę z innej bajki - Summoner Wars - to u nas ostatnio wielki hit.
D3jviD
Posty: 18
Rejestracja: 25 lis 2011, 21:03

Re: Dominion, koszulki, munchkin, coś innego?

Post autor: D3jviD »

Wybrałem jednak całkiem z innej beczki - Kamień Gromu ;)
Udało mi się dostać prawie nówkę, wszystko w koszulkach, za 65zł.

Trochę się naczytałem/naoglądałem i w większości pozytywne opinie.
Klimat wydaje się świetny (dominion akurat nie ma go chyba w ogóle).

Zobaczymy :)
Dziękuję wszystkim za rady.
ODPOWIEDZ