Robinson Crusoe - kwestia wydania (brakujące elementy)

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island

Post autor: kwiatosz »

Senthe pisze:
Ryu pisze:
kwiatosz pisze:(...) ja piszę jeno czemu narzekanie nie jest tutaj w moim odczuciu sensowne
Jak nie jest jak jest? Toż narzekajmy dla samego narzekania... ;)

Ja rozumiem, ze się narzeka na jakość wykonania, na instrukcję, na Bóg wie co jeszcze ale na to, że instrukcji jest na BGG a w innych miejscach jej nie ma to już nowość dla mnie. Ludzie litości...
Jezu, lepiej narzekać, że ktoś narzeka. Ogarnijcie się.
...
Ostatnio zmieniony 31 paź 2012, 12:06 przez kwiatosz, łącznie zmieniany 1 raz.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island

Post autor: Jan Madejski »

Po pobieżnym przejrzeniu talii: na 3 kartach (z około 200?) wśród tekstów polskich zdarzają się zdania po angielsku...
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island

Post autor: TTR_1983 »

Jan Madejski pisze:Po pobieżnym przejrzeniu talii: na 3 kartach (z około 200?) wśród tekstów polskich zdarzają się zdania po angielsku...
zajebioza :mrgreen:
Dokąd zmierzasz Portalu? Nawet takich bzdur nie można dopilnować?
Awatar użytkownika
Alman
Posty: 185
Rejestracja: 06 maja 2012, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island

Post autor: Alman »

Jan Madejski pisze:Po pobieżnym przejrzeniu talii: na 3 kartach (z około 200?) wśród tekstów polskich zdarzają się zdania po angielsku...

No dobra, pytam serio... czy ktoś czuje się tym faktem zaskoczony? :mrgreen:
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island

Post autor: Jan Madejski »

Tragedii z kartami nie ma - to tylko 3 krótkie, techniczne teksty przetykane ikonkami i nawet bez znajomości języka trawi się je bez problemu. Mnie bardziej razi, że na pudełku są napisy po angielsku i niemiecku :/ Natomiast tekst "Jeszcze kilka żetonów i można rozpocząć przygody" umieszczony dyskretnie na ramce z żetonami podsycił moją chrapkę na rozegranie partii - niestety, praca nagli... :(
Aha - żetony wyszły z ramki bez bólu, żaden nawet nie próbował się naderwać czy rozwarstwić.
Awatar użytkownika
szon
Posty: 125
Rejestracja: 22 sie 2012, 20:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island

Post autor: szon »

W moim Robinsonie nie ma czarnych znaczników... Natomiast nie potrafię samodzielnie rozkminić pionków postaci i pionków dodatkowych ile których powinno być i w jakich kolorach? Bo wierząc instrukcji to brakuje mi jeszcze pionków (chyba, że 2 różne kolory w instrukcji mają odpowiedać jednemu w rzeczywistośći, bo brązowych pionków mam aż 4)
dragosani
Posty: 29
Rejestracja: 24 kwie 2012, 19:39

Re: Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island

Post autor: dragosani »

u Mnie ilość znaczników prezentuje się następująco:
-Okrągłe -brązowe - 4 -czarne – 3 -zielone – 3 -szare – 2 -pomarańczowe – 2 -żółte - 2 -niebieskie - 2 -fioletowe - 2
-czerwone - 1 -biały - 1 - kremowe - 1

-Drewniane Kwadraty -brązowe – 20 -białe – 8 -żółte – 13 -pomarańczowe - 6 -czerwone - 6

-Plastikowe Kwadraty -czarne - 15 -niebieskie - 5 -białe - 15

a u was?
Ostatnio zmieniony 31 paź 2012, 14:25 przez dragosani, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island

Post autor: Jan Madejski »

szon pisze:W moim Robinsonie nie ma czarnych znaczników... Natomiast nie potrafię samodzielnie rozkminić pionków postaci i pionków dodatkowych ile których powinno być i w jakich kolorach? Bo wierząc instrukcji to brakuje mi jeszcze pionków (chyba, że 2 różne kolory w instrukcji mają odpowiedać jednemu w rzeczywistośći, bo brązowych pionków mam aż 4)
U mnie jest tak:
- po 2 pionki graczy: pomarańczowe, niebieskie, żółte i czarne
- 1 cielisty pionek - chyba znacznik rundy
- 1 różowy - pies? (w instrukcji fioletowy)
- 1 biały - Piętaszek (polityczna poprawność)
- 1 czerwony, 2 szare, 3 zielone i 4 jasnobrązowe
Jeśli dobrze przyporządkowałem, to kolory w instrukcji nieznacznie odbiegają od kołków (przede wszystkim pomarańczowe/brązowe).

Kostki drewniane:
- 5 czerwonych (rany)
- 8 białych (skóra)
- 20 brązowych (drewno)
- 13 żółtych (jedzenie)
- 6 pomarańczowych (niepsujące pożywienie?)

Kostki niedrewniane: ;)
- 5 niebieskich
- 14 czarnych
- 15 białych

Więc, jeśli dobrze przypisałem kolory, zgadza się z instrukcją (swoją drogą szkoda, że nie piszą tam po ile jest kart z każdej talii...).
Awatar użytkownika
szon
Posty: 125
Rejestracja: 22 sie 2012, 20:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island

Post autor: szon »

U mnie ilośći jak u Jan Madejski Jana Madejskiego, z tym, że czarnych niedrewnianych mam 0. Widzę, że dragosani ma trochę więcej znaczników czerwonych... mogli podać ile powinno być :/
Pająk
Posty: 53
Rejestracja: 07 lut 2010, 18:14
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island

Post autor: Pająk »

nie liczyłem komponentów..

poza paroma oczywistymi wtopami z angielskimi tekstami gra wygląda na pierwszy rzut oka ZARĄBIŚCIE!! Bardzo dużo elementów, śliczna plansza, ładne - czytelne karty, ekstra kostki. Wszystko w klimacie
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island

Post autor: Jan Madejski »

Strzelam, że czerwonych powinno być 5: po 1 na gracza i 1 dla Piętaszka.
Pewnie analizując wszystkie talie da się stwierdzić, czy znaczników dodatkowych akcji jest wystarczająca liczba, ale nie chcę psuć sobie przygody czytając wszystko zawczasu ;)
bamboklat
Posty: 89
Rejestracja: 11 paź 2012, 17:54

Re: Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island

Post autor: bamboklat »

szon pisze:mogli podać ile powinno być :/
To już wiesz, dlaczego nie podali. "Więcej niż w Strongholdzie" i tego się trzymajmy.

Swoją drogą, wytężam umysł i nie mogę skojarzyć żadnej innej gry, w której instrukcji nie byłoby wypisanej liczby poszczególnych elementów składowych.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island

Post autor: Nataniel »

Mało widziałeś. Na przykład w żadnej grze Eagle Games nie podawano ile jest figurek. Ważne są pionki graczy, znaczniki niezbędne dla gry, itp. - bo co to za różnica, czy jest 12 czy 13 figurek jakiejś armii, jeżeli nie ma to znaczenia w mechanice?

Nie bronię Portalu, ale uważam liczenie nieistotnych mechanicznie elementów za jakąś bzdurę. Potem ktoś pisze do wydawnictwa, żeby mu dosłali jedną kostkę zieloną, bo on ma 48, a powinno być 49 - jakby to miało znaczenie jakiekolwiek...
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island

Post autor: Jan Madejski »

Nataniel pisze:Potem ktoś pisze do wydawnictwa, żeby mu dosłali jedną kostkę zieloną, bo on ma 48, a powinno być 49 - jakby to miało znaczenie jakiekolwiek...
Albo ktoś się dziwi, że jest 6 zamiast 5 żetonów dywidendy w pudełku ;)
Kostki drewniane są zazwyczaj "zliczane" na wagę, więc liczba może się wahać. Aczkolwiek w Filarach Ziemi czy Magnum Sal wszystkie kosteczki są skrupulatnie wyliczone w instrukcji i u mnie się zgadzają.

Wracając do Robinsona: korci mnie, żeby wziąć marker i "ozdobić" każdy z walcowatych pionków, aby jego znaczenie było oczywiste :/
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island

Post autor: farmer »

Czasem przeglądając sieć, czytając jakieś artykuły, lekkomyślnie i głupio przewijam ekran zbyt nisko i trafiam na bełkot ludzi o zatrważających, agresywnie jednostronnych i stricte oskarżycielskich poglądach - których to ludzi można rozpoznać po używaniu specyficznego języka.

Po przeczytaniu kilkunastu ostatnich postów tego wątku, zacząłem zastanawiać się, kto pierwszy oskarży o coś POrtal, a nie Portal...

Dramat.

***

Ja również dziś zamówiłem, ale przyjdzie mi poczekać na przesyłkę jeszcze ze 2 tygodnie (pójdzie razem z innym zamówieniem) - tymczasem mocno czekam na relacje z rozgrywki :).

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
kisio
Posty: 502
Rejestracja: 31 sty 2007, 22:47
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island

Post autor: kisio »

farmer pisze:[...]
Po przeczytaniu kilkunastu ostatnich postów tego wątku, zacząłem zastanawiać się, kto pierwszy oskarży o coś POrtal, a nie Portal...

Dramat.

[...]
LOL
nie mogłem się powstrzymać
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island

Post autor: KubaP »

Nataniel pisze:Mało widziałeś. Na przykład w żadnej grze Eagle Games nie podawano ile jest figurek. Ważne są pionki graczy, znaczniki niezbędne dla gry, itp. - bo co to za różnica, czy jest 12 czy 13 figurek jakiejś armii, jeżeli nie ma to znaczenia w mechanice?

Nie bronię Portalu, ale uważam liczenie nieistotnych mechanicznie elementów za jakąś bzdurę. Potem ktoś pisze do wydawnictwa, żeby mu dosłali jedną kostkę zieloną, bo on ma 48, a powinno być 49 - jakby to miało znaczenie jakiekolwiek...
To taki żarcik?
Vincent
Posty: 397
Rejestracja: 27 lip 2011, 13:23
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island

Post autor: Vincent »

Jeśli wydawca gry przewidział jakichś znaczników 20 sztuk, to ja chce dostać 20 sztuk a nie 19. Bo z jakiegoś powodu 20 znaczników dają. Nie mam zamiaru szukać sobie zamienników w domu.
Nie chce mieć 6 czerwonych znaczników (jak ktoś wcześniej ma) bo tylko 5 jest potrzebnych, ale za to dostane innego koloru znacznik mniej i właśnie jego będzie mi brakować.
Angielskie napisy na kartach to jest totalna porażka. Czy tak trudno przed posłaniem do druku przejrzeć treść na kartach? Ile to zajmie? 10 minut? Większość osób stwierdzi "e no trudno, zdarza się", ale jakby zamiast angielskiego były niemieckie to już większość osób nie machnęła by ręką, bo jednak zdecydowanie mniej osób zna ten język.
Akurat napisy w różnych językach na pudełku mogę zrozumieć, z czysto ekonomicznego punktu widzenia.

Może zamiast ilości, powinni w takim razie pisać w instrukcji "50g zielonych znaczników".
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island

Post autor: Aduanath »

A mnie jest tak:
- po 2 pionki graczy: pomarańczowe, niebieskie, żółte i czarne
- 1 cielisty pionek
- 1 różowy
- 1 biały
- 1 czerwony, 2 szare, 3 zielone i 4 jasnobrązowe

Kostki drewniane:
- 5 czerwonych
- 8 białych
- 20 brązowych
- 13 żółtych
- 6 pomarańczowych

Kostki niedrewniane:
- 5 niebieskich
- 15 czarnych
- 15 białych

brak jakichkolwiek kości pogody i akcji
karty : dym na horyzoncie, pożar, kłótnia i roztrzaskany balon zawierają angielski tekst

Trzeba będzie reklamować
Ostatnio zmieniony 31 paź 2012, 19:55 przez Aduanath, łącznie zmieniany 1 raz.
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island

Post autor: veljarek »

A mnie jest tak:
- po 2 pionki graczy: pomarańczowe, niebieskie, żółte i czarne
- 1 cielisty pionek
- 1 różowy
- 1 biały
- 1 czerwony, 2 szare, 3 zielone i 4 jasnobrązowe

Kostki drewniane:
- 5 czerwonych
- 8 białych
- 20 brązowych
- 13 żółtych
- 6 pomarańczowych

Kostki niedrewniane:
- 5 niebieskich
- 15 czarnych
- 15 białych

brak jakichkolwiek kości pogody i akcji!!!!!!!!!!

Czyli zaczynamy proces reklamacyjny :( a liczyłem że zagram w weekend, ale bez kości może być ciężko.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
Skorzeny
Posty: 125
Rejestracja: 29 sie 2011, 22:36
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 146 times
Been thanked: 6 times

Re: Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island

Post autor: Skorzeny »

U minie też jak u Madejskiego z tym że białych niedrewnianych mam 17 a nie 15. Może ktoś z Portalu poda, nawet tu na forum ile czego powinno być?
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island

Post autor: Wassago »

Pamiętajcie tylko, że Portal nie jest odpowiedzialny za jakieś braki w elementach, jak już to wina drukarni/tych co to składają ;)
Vincent
Posty: 397
Rejestracja: 27 lip 2011, 13:23
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island

Post autor: Vincent »

Portal jako klient drukarni a jednocześnie wydawca gry powinien dopilnować aby wszystko było w porządku, aby z kolei jego klienci byli zadowoleni.

Jak kupisz "czystą"/źle wydrukowaną książkę, to masz pretensje do księgarni/wydawcy czy drukarni?
Awatar użytkownika
Amenhotep
Posty: 91
Rejestracja: 30 wrz 2012, 12:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island

Post autor: Amenhotep »

Nataniel pisze:Mało widziałeś. Na przykład w żadnej grze Eagle Games nie podawano ile jest figurek. Ważne są pionki graczy, znaczniki niezbędne dla gry, itp. - bo co to za różnica, czy jest 12 czy 13 figurek jakiejś armii, jeżeli nie ma to znaczenia w mechanice?

Nie bronię Portalu, ale uważam liczenie nieistotnych mechanicznie elementów za jakąś bzdurę. Potem ktoś pisze do wydawnictwa, żeby mu dosłali jedną kostkę zieloną, bo on ma 48, a powinno być 49 - jakby to miało znaczenie jakiekolwiek...
Może i nie ma znaczenia w mechanice , ale jeżeli jest podane , że ma być np. 20... to ma być 20 , a nie 19... i basta !
Niejednokrotnie spotyka się w instrukcji adnotację , że w rzadkich przypadkach podczas gry może się zdarzyć, że zabraknie jakiegoś np. żetonu , znacznika etc. W takiej sytuacji brak jakiegoś elementu wyposażenia gry dodatkowo zmniejsza możliwość jego użycia.
Sorry, ale jeśli płacę za grę czasami spore pieniądze, to wymagam tego co być powinno. Jakiekolwiek niezgodności ( jeżeli nie są incydentalne ) są po prostu lekceważeniem klienta.
Lepiej wypuścić produkt nieco później , ale dopracowany i kompletny.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island

Post autor: Nataniel »

Amenhotep pisze:Może i nie ma znaczenia w mechanice , ale jeżeli jest podane , że ma być np. 20... to ma być 20 , a nie 19... i basta !
LOL. A jeżeli nie jest podane (jak w tym wypadku)?
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
ODPOWIEDZ