Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Lartes
Posty: 62
Rejestracja: 18 lip 2011, 15:49
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Lartes »

Ok, czyli na początku gry żeton powinien leżeć drugą stroną (tą przypominającą czarny X), która jest stroną obozu.
Awatar użytkownika
Skorzeny
Posty: 125
Rejestracja: 29 sie 2011, 22:36
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 146 times
Been thanked: 6 times

Re: Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island

Post autor: Skorzeny »

Przygotowanie do gry powinno wyglądać tak jak na pierwszym filmiku (żeton obozu/schronienia odwrócony stroną obozu (krzyżyk) do góry). W ogóle polecam obejrzeć tę serię, fajnie to facet opisuje.
Dabliu pisze:
japacyk pisze:Czekam z niecierpliwością na relacje z pierwszych partii, tylko one mogą stwierdzić jaki jest potencjał tej gry.
Bardzo ciekawa seria walkthrough:
http://www.youtube.com/watch?v=GMAGwo63 ... e=youtu.be
http://www.youtube.com/watch?v=ZZ0PfHF4 ... e=youtu.be
http://www.youtube.com/watch?v=DwM-8kKP ... e=youtu.be
http://www.youtube.com/watch?v=PDLkcbzR ... e=youtu.be
http://www.youtube.com/watch?v=jbQciYvw ... e=youtu.be
http://www.youtube.com/watch?v=J6yRSxQ5 ... e=youtu.be

Osobiście czekam na kolejne odcinki.
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Portal Games »

W jednej turze można wykonywać kilkukrotnie akcję Budowa (czy dowolną inną) ale za każdą a nich trzeba poświęcać piony akcji.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kwiatosz »

Poczytałem scenariusze - co wydawnictwo erpegowe to wydawnictwo erpegowe jednak, klimat egzorcystów i wyspy skarbów FTW :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
kapitanzbik
Posty: 105
Rejestracja: 30 sie 2010, 20:54
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kapitanzbik »

Gre zamowilem. Czy ktos moze odpowiedziec kto juz w to gral? Koszulkowacz czy nie koszulkowac? duzo miesimy te karty w rekach?

Dzieki
Borek224
Posty: 348
Rejestracja: 25 lis 2010, 13:35
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Borek224 »

kart w ręku raczej się nie trzyma. Leżą grzecznie na stole. W palcach miętosi się pionki i kostki.
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Aduanath »

kapitanzbik pisze:Gre zamowilem. Czy ktos moze odpowiedziec kto juz w to gral? Koszulkowacz czy nie koszulkowac? duzo miesimy te karty w rekach?

Dzieki
Pomimo tego, że karty głównie leżą, to jak na mój gust są dość cienkie - koszulkować :) . Mnie narzeczona o koszulki FFG do nich przymusiła, ale tak się tą grą zachwyciła... Poza tym wpakowanie kart w koszulki znacznie ułatwia tasowanie (jednak - pomimo luzów - muszą być standard euro, bo próbowaliśmy włożyć w mayday chimera 57,5 i karty się trochę w nich wyginały).

Jesteśmy właśnie po dwóch rozgrywkach. Wczoraj narzeczona testowała grę solo. Gra solo - śmierć w 6 rundzie. Dzisiaj - pierwsza gra zakończona moją śmiercią w 6 rundzie, jednak później poszło zdecydowanie lepiej i dotrwaliśmy do końca... Niestety nie udało nam się uzbierać drewna (trochę nasza wina, nie zauważyliśmy specjalnych zdolności przedmiotów znajdujących się na karcie scenariusza), jednak wiemy już na co zwracać uwagę i może jutro w końcu uda nam się przetrwać i opuścić wyspę? :)

Pomimo początkowych braków w pudełku (nie posiadaliśmy kości), gra jest o tyle cudowna, że zdecydowanie wynagradza wydłużone oczekiwanie. Z niecierpliwością oczekujemy obiecanych dodatków :)

ps. sam mam już pomysł na kilka kart charakteru typu promo ;)
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
Pająk
Posty: 53
Rejestracja: 07 lut 2010, 18:14
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Pająk »

nie koszulkować.. karty są bardzo dobrze zrobione i ja nie widzę takiej potrzeby
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: veljarek »

Potwierdzam, nie koszulkować.
Karty dobre, po za tym nie trzyma się ich w ręku.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 50 times
Been thanked: 66 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kamron6 »

Nie wydaje się komuś, że scenariusz nr 2 może być zbyt trudny - jeśli nie wylosujemy wzgórz jako pierwszego lub drugiego totemu to potem nie mamy prawie szans by usunąć mgłę dzwonem ...
Co do kart to wyglądają na takie co wytrzymają długie użytkowanie.
Jednak połączenie ogromnej regrywalności i fabuły doprowadza do wielu kuriozalnych sytuacji.
Czy wy też olewacie zagrożenia? Bardzo rzadko coś na nich stawiamy jak gramy - lepiej zyskać coś konkretniejszego zazwyczaj.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Wassago »

kamron6, grałem we wszystkie scenariusze na 2,3 i 4 graczy wielokrotnie - wszystko jest do przejścia ;) Kolejne są coraz to trudniejsze :D
Przy każdym scenariuszu trzeba zmienić sposób planowania, trzeba pamiętać, że nasze cele są inne.
Awatar użytkownika
Kezia
Posty: 213
Rejestracja: 09 mar 2012, 17:28
Lokalizacja: Gostyń
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Kezia »

kamron6 pisze: Czy wy też olewacie zagrożenia? Bardzo rzadko coś na nich stawiamy jak gramy - lepiej zyskać coś konkretniejszego zazwyczaj.
Uwierz mi, jak wypadnie Ci zagrożenie które blokuje Ci jedyny dostęp do jedzenia, to nie będziesz w stanie go zignorować :) Tak więc to wszystko zależy od danej karty. Nie przeglądałem wszystkich kart, ale po pierwszej rozgrywce mogę powiedzieć, że tak mniej więcej 1/4 kart zagrożenia musiałem się pozbywać.
kapitanzbik
Posty: 105
Rejestracja: 30 sie 2010, 20:54
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kapitanzbik »

Pierwsza rozgrywka w 3 i musze przyznac,ze gra jest wielka :) Tylko trzymac kciuki,zeby na zachodzie ludzie tez chwycili "hype". Z tego co czytam i widze to jest wedlug mnie najlepsza gra Essen.O ile w tym roku cieszylem sie,ze w Essen nic powalajacego na kolana nie zaprezentowano ( w tamtym roku MK i Eclipse ) to kolejny "cios" dla mojego domowego budzety przyszedl z najmniej oczekiwanej strony. Dobre bo Polskie :) Fantastyczna gra.Rzeczywiscie liczba kart powala, regrywalnosc na olbrzymim poziomie. Choc mam nadzieje ze Trzewiczek przewiduje jakies dodatki :)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: pan_satyros »

kapitanzbik pisze: Choc mam nadzieje ze Trzewiczek przewiduje jakies dodatki :)
Nie wiem jak z pudełkowymi dodatkami, ale na moje pytanie o scenariusze Trzewik odpowiedział:

Tak, do Robinsona będzie stałe wsparcie - będziemy publikować kolejne scenariusze, by utrzymać duży poziom regrywalności
Awatar użytkownika
Uuk
Posty: 29
Rejestracja: 28 sty 2010, 08:50
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Uuk »

pan_satyros pisze: Nie wiem jak z pudełkowymi dodatkami...
Nie pamiętam niestety gdzie o tym przeczytałem (a może usłyszałem na jakimś wideo), ale była mowa, że Portal nie przewiduje pudełkowego dodatku do Robinsona.
Podejrzewam, że Trzewik wyprodukował tyle kart Przygód, Bestii, Przedmiotów itd. właśnie po to, aby później nie musieć ratować regrywalności dodatkami. I za to chcę Trzewika i Portal pochwalić (jakkolwiek to by było niemodne w dzisiejszych czasach ;)).

Co oczywiście nie zmienia faktu, że dodatek może się jednak pojawić, gdy gra odniesie sukces :)
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: veljarek »

Uuk pisze:
pan_satyros pisze: Nie wiem jak z pudełkowymi dodatkami...
Nie pamiętam niestety gdzie o tym przeczytałem (a może usłyszałem na jakimś wideo), ale była mowa, że Portal nie przewiduje pudełkowego dodatku do Robinsona.
Podejrzewam, że Trzewik wyprodukował tyle kart Przygód, Bestii, Przedmiotów itd. właśnie po to, aby później nie musieć ratować regrywalności dodatkami. I za to chcę Trzewika i Portal pochwalić (jakkolwiek to by było niemodne w dzisiejszych czasach ;)).

Co oczywiście nie zmienia faktu, że dodatek może się jednak pojawić, gdy gra odniesie sukces :)
Z racji regrywalności związanej z kartami może się zdarzyć to co było w Agricoli, gdzie mimo że do gry dodali kilkaset kart to i tak powstawały dodatki.
Mi w robinsonie brakuje tylko by były też nowe postacie i rozgrywka na 5-6 osób :)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
kapitanzbik
Posty: 105
Rejestracja: 30 sie 2010, 20:54
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kapitanzbik »

jedno male pytanie odnoscnie zasad - widze ze jest tylko jeden zetony pogody ale cos sie dzieje jesli dostaniemy takie zetony 2 razy podczas tej samej rundy? mamy 2 czy 1 to jest max?

Dziekuje
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Jan Madejski »

Na jednym polu może znajdować się maksymalnie 1 żeton jednego typu.
Awatar użytkownika
Barbus
Posty: 128
Rejestracja: 10 mar 2011, 20:22

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Barbus »

Też mam pytania o zasady:
1. jeśli nie jesteśmy w stanie obniżyć poziomu broni w wyniku akcji polowania, to rany z tego powodu dostaje tylko gracz, który wykonywał akcję czy wszyscy gracze? W zasadach jest napisane, że w przypadku poziomu broni reguła niespełnionych wymagań uderza we wszystkich graczy, ale trochę to głupie, że w wyniku polowania wykonanego przez jedną osobę cała ekipa otrzymuje rany.
2. Czy jest jakieś ograniczenie dotyczące tworzenia przedmiotów tego samego rodzaju? Np. czy maszt ze scenariusza pierwszego można wybudować wielokrotnie?
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Jan Madejski »

Barbus pisze:Też mam pytania o zasady:
1. jeśli nie jesteśmy w stanie obniżyć poziomu broni w wyniku akcji polowania, to rany z tego powodu dostaje tylko gracz, który wykonywał akcję czy wszyscy gracze? W zasadach jest napisane, że w przypadku poziomu broni reguła niespełnionych wymagań uderza we wszystkich graczy, ale trochę to głupie, że w wyniku polowania wykonanego przez jedną osobę cała ekipa otrzymuje rany.
2. Czy jest jakieś ograniczenie dotyczące tworzenia przedmiotów tego samego rodzaju? Np. czy maszt ze scenariusza pierwszego można wybudować wielokrotnie?
1. Wszyscy gracze. (Polowanie wykonuje 1 osoba i ona otrzymuje rany w wyniku pierwszego porównania Broni z atakiem bestii, ale już w drugim etapie - obowiązkowego obniżania poziomu broni - cierpieć będą wszyscy. Klimatyczne wytłumaczenie musisz sam znaleźć ;P )
2. Kilka stron wcześniej w oficjalnej odpowiedzi Wydawnictwa była informacja, że normalnych przedmiotów nie można wytwarzać wielokrotnie. W scenariuszu 2 jest specjalnie zaznaczone, że krzyż i dzwon mogą być zrobione wiele razy (także kilka razy w jednej rundzie, jak wyszło z jednej z wypowiedzi), a skoro nie ma takiej adnotacji przy maszcie ze scenariusza 1, to pewnie jest jednorazowy.
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: powermilk »

Skoro jest rozdzielność tematów na dyskusję ogólną oraz pytania o zasady (a nawet o jakość wykonania), proponuję nie mieszać wątków. ;)
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Portal Games »

Tylko osoba na polowaniu otrzymuje rany w wyniku niemożności obniżenia poziomu broni.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Senthe »

Złamałam się i zamówiłam :D

Takie pytanie - czy ktoś już wymyślił, jaka muzyka klimatycznie pasowałaby do Robinsona?
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: veljarek »

Senthe pisze:Złamałam się i zamówiłam :D

Takie pytanie - czy ktoś już wymyślił, jaka muzyka klimatycznie pasowałaby do Robinsona?
Włącz sobie film Castaway, tam przez 40 minut nie pada żadne słowo :)
Ewentualnie muzyke poważną :)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
Barbus
Posty: 128
Rejestracja: 10 mar 2011, 20:22

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Barbus »

Senthe pisze:Złamałam się i zamówiłam :D

Takie pytanie - czy ktoś już wymyślił, jaka muzyka klimatycznie pasowałaby do Robinsona?
Soundtracki z Indiany Jones'a do scenariusza z wulkanem ;)
A do innych zapętlony szum morza i odgłosy dżungli.

EDIT: jest taka seria amerykańskich reality show pod tytułem Survivor. Niektóre utwory z soundtracku mogłyby się nadać.
ODPOWIEDZ