Jaskinia

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Jaskinia

Post autor: powermilk »

Jakiś czas temu ktoś raczył zeskanować instrukcję do promopacku. Ogólnie kumulują się obie eksplorację, ale wody + zacisku nie da przepłynąć się pontonem. Tutaj: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 42#p376442 są dwa pliki obrazu skanowane w ładnej jakości.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Jaskinia

Post autor: folko »

karit pisze: + Pytanie do wydawcy / autora instrukcji:
Czy tak trudno bylo umieścić obok tematow akcji w instruckji ich graficzne wersje z karty gracza? Dostajemy (w miare) dobry opis wszystkich akcji po czym musimy jeszcze je rozpracowywać na karcie która miała nam pomagać...
W sumie dobry pomysł. Postaram się by było tak w dodruku.
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Jaskinia

Post autor: UncleLion »

folko pisze:
karit pisze: + Pytanie do wydawcy / autora instrukcji:
Czy tak trudno bylo umieścić obok tematow akcji w instruckji ich graficzne wersje z karty gracza? Dostajemy (w miare) dobry opis wszystkich akcji po czym musimy jeszcze je rozpracowywać na karcie która miała nam pomagać...
W sumie dobry pomysł. Postaram się by było tak w dodruku.
Faktycznie przy pierwszym czytaniu instrukcji nie zawsze ta ikonografia jest czytelna. Wielu osobom ta karta pomocy kojarzy się z Tikalem. Tam w instrukcji zrobiono skrót zasad w formie tabelki (ikona+działanie). Jest to bardzo przydatne.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Jaskinia

Post autor: Karit »

Mam pytanie do takiej sytuacji (i generalnie do każdej sytacji gdzie jest problem z określeniem wysokości):

Obrazek

Jaka powinna byc wysokośc na dokładanym niebieskim kafelku?
Czy to zalezy od tego kto dokłada? = np jeśli dokłada zielony to bedzie to 75 a jesli dokłada czerwony to bedzie to 25?

(w takiej sytuacji jesli dołożył zielony i bedzie 75 to czerwony bedzie musiał uzyc aż 3 lin aby tam zejść; a jesli dolożył czerwony to zielony bedzie musiał połąyc jedna line)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Jaskinia

Post autor: folko »

Tak, zależy to od dokładającego i nawet nie że czerwony to 25 a zielony to 75. Musi być zgodnie z zasadami (czyli w tym przypadku albo 25 - dwadzieścia pięć metrów powyżej zera, albo 75 - 25 wyżej od 50). Zarówno czerwony jak i zielony mogą określić tak lub tak.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Jaskinia

Post autor: Karit »

folko pisze:Tak, zależy to od dokładającego i nawet nie że czerwony to 25 a zielony to 75. Musi być zgodnie z zasadami (czyli w tym przypadku albo 25 - dwadzieścia pięć metrów powyżej zera, albo 75 - 25 wyżej od 50). Zarówno czerwony jak i zielony mogą określić tak lub tak.
Dziekuje za info!
To w sumie sprawiedliwe rozwiazanie, gracz zawsze moze zdecydować czy chce np schodzić bardzo nisko, czy wejśc wyżej :)

Rozumiem że jesli w tym przypadku czerwony zejdzie od razu na głębokośc 75, to dostanie pkt równiez za osiągnięcie głębokości 25 i 50? (+ 3 poręczówki)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Jaskinia

Post autor: folko »

Jeśli na 75 to tylko za 75. Premię dostaje za głębokość na którą zszedł własną liną. Czyli jeśli byłoby to 75 to by tam wejść czerwony musiałby położyć 3 liny (3*25)=dostałby 3 znaczniki położenia liny + premia za zejście na 75 = 5 PZ w sumie ruch za 4 PR = 11PZ.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Jaskinia

Post autor: Senthe »

folko pisze:Premię dostaje za głębokość na którą zszedł własną liną.
:shock:
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Jaskinia

Post autor: FortArt »

folko pisze:Tak, zależy to od dokładającego i nawet nie że czerwony to 25 a zielony to 75. Musi być zgodnie z zasadami (czyli w tym przypadku albo 25 - dwadzieścia pięć metrów powyżej zera, albo 75 - 25 wyżej od 50). Zarówno czerwony jak i zielony mogą określić tak lub tak.
To tyle w kwestii dobrych instrukcji :) Zdecydowanie podtrzymuję moją nominację w wątku "Najgorsze instrukcje". Kolejna zasada, o której nie ma ani słowa w instrukcji Jaskini. Więcej, ogłaszasz coś co jest kompletnie sprzeczne z zapisem zawartym w instrukcji. To już jest niepoważne traktowanie nabywców. Wspominałeś, że nie piszesz już sam instrukcji, ale kurcze czytaj je chociaż :)

strona 5:
Kafel zejścia: działają w nieco inny sposób. Zamiast kłaść żeton eksploracji gracz kładzie na kaflu zejścia żeton głębokości o wartości mniejszej o 25 m od wartości głębokości kafla z którego odkrył bieżący kafel zejścia.
W podanym przykładzie zielony pionek dokłada -75, a czerwony -25. Nie ma innej opcji zgodnie z zasadami w pudełku.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Jaskinia

Post autor: folko »

Ha!
Co mam powiedzieć, może anegdotę którą ostatnio słyszałem. Nie pamiętam kto z autorów (zdecydowanie bardziej znany ode mnie Wallace lub Friese) został poproszony o wytłumaczenie zasad swojej gry. Oczywiście powiedział - jak najbardziej. Usiadł, wziął instrukcję i zaczął czytać. Po kilku minutach (wszyscy czekali ze zdziwieniem) stwierdził, ok już wiem... i zaczął tłumaczyć :-)

No więc, powinienem czasami robić tak jak ten autor. FortArt ma oczywiście rację, przepraszam za zamieszanie. -75 lub -25.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Jaskinia

Post autor: folko »

Senthe pisze:
folko pisze:Premię dostaje za głębokość na którą zszedł własną liną.
:shock:
W związku z powyższą wtopą (zasad) wolałem już sprawdzić w instrukcji:

Strona 8: Zeton osiągnięcia głębokości można zdobyć jedynie wchodząc na kafel o określonej głębokości za pomocą właśnie położonej przez siebie liny.
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Jaskinia

Post autor: UncleLion »

czy podczas pierwszego pakowania (przed rozpoczęciem gry) możemy namiot (a co za tym idze także cztery miejsca na polach obozu) można zabrać już przy pierwszym pakowaniu, które jest za free? czy trzeba to zrobić korzystając z z punktów akcji?
Ponia
Posty: 8
Rejestracja: 20 lis 2012, 10:04

Re: Jaskinia

Post autor: Ponia »

Można zabrać namiot już przy pierwszym pakowaniu. Ale pamiętaj, że zajmuje on 2 miejsca w plecaku.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Jaskinia

Post autor: FortArt »

Ponia pisze:Można zabrać namiot już przy pierwszym pakowaniu.
Mylisz się. Obóz spakować można dopiero w trakcie gry za 2 PA.
Każdy gracz stawia swój pionek ekipy speleologów na środkowym polu planszy startowej (3)
i pionek obozu (7) obok swojej planszy gracza.
i jeszcze
Następnie każdy wypełnia plecak wybranymi żetonami ekwipunku (8).
W trakcie gry gracz może założyć obóz i od tego momentu
korzystać ze zgromadzonego w nim ekwipunku.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Jaskinia

Post autor: Senthe »

FortArt pisze:
Ponia pisze:Można zabrać namiot już przy pierwszym pakowaniu.
Mylisz się. Obóz spakować można dopiero w trakcie gry za 2 PA.
Ogólnie to jesteś skądinąd pewien tej interpretacji czy opierasz się tylko na zacytowanych fragmentach instrukcji? Bo mnie one w tej kwestii nie przekonują ;)
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Jaskinia

Post autor: FortArt »

Jeśli sformułowanie "połóż pionek obozu obok swojej planszy gracza" nie przekonuje Cię, że powinnaś położyć pionek obozu koło swojej planszy gracza to moim zdaniem nie istnieją takie argumenty, które mogły by Cię do tego przekonać. :)
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Jaskinia

Post autor: Senthe »

@FortArt
Ale to jest opis setupu. Pakowanie się do plecaków wg mnie nie jest już częścią setupu, ale następuje po rozpoczęciu gry. "zasady setupu" to zdecydowanie nie to samo co "zasady gry" (gdyby tak było, gra musiałaby polegać na równym układaniu stosików żetonów).
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Jaskinia

Post autor: FortArt »

Senthe pisze: Pakowanie się do plecaków wg mnie nie jest już częścią setupu, ale następuje po rozpoczęciu gry.
To jeszcze musisz wymyślić jakąś zgrabną teorię, która uzasadnia, dlaczego inicjalne pakowanie plecaków jest opisane w rozdziale "PRZYGOTOWANIE DO GRY", a nie w rozdziale "PRZEBIEG ROZGRYWKI" :)
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Jaskinia

Post autor: Senthe »

FortArt pisze:
Senthe pisze: Pakowanie się do plecaków wg mnie nie jest już częścią setupu, ale następuje po rozpoczęciu gry.
To jeszcze musisz wymyślić jakąś zgrabną teorię, która uzasadnia, dlaczego inicjalne pakowanie plecaków jest opisane w rozdziale "PRZYGOTOWANIE DO GRY", a nie w rozdziale "PRZEBIEG ROZGRYWKI" :)
SPISEG :mrgreen:
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Jaskinia

Post autor: folko »

No dobra, jestem i odpowiadam... chociaż boję się, bo FortArt czuwa ;-)
1. Na str 11 instrukcji jest zdanie: "gdy gacz zdecyduje się pierwszy raz użyć obozu musi najpierw spakować do niego ekwipunek. Robi to w ramach akcji PAKOWANIE ZASOBÓW [...]"

2. Trochę powyżej jest jeszcze: "Gdy gracz znajduje się na polu bazy startowej może zapakować plecak. Pakowanie plecaka kosztuje 2PA. Gracz może dowolnie wymieniać zasoby, które ma w plecaku z zasobami w "banku". Pierwsze pakowanie plecaka w grze (na początku gry) nie wymaga wydawania punktów akcji."

Z powyższego wynika, że gracz może dowolnie zapakować plecak. Że pierwsze pakowanie jest darmowe. Z tego wynika że może zapakować namiot za darmo. Pytanie, czy warto?
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Jaskinia

Post autor: WRS »

folko pisze:Z powyższego wynika, że gracz może dowolnie zapakować plecak. Że pierwsze pakowanie jest darmowe. Z tego wynika że może zapakować namiot za darmo. Pytanie, czy warto?
Dawno temu, gdy Folko dawał zadania solo do Jaskini :roll: , odpowiedziałbym od razu - warto! Daje to od razu dwa więcej sprzęty, a w zadaniach to bardzo dużo.

Teraz, gdy zostaje tylko normalna rozgrywka, to nie widzę sensu. Idziemy z sześcioma zasobami w nieznane, to namiot przyjdzie nam rozbić nie wiadomo gdzie.
Nie polecam :twisted:
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Jaskinia

Post autor: Senthe »

folko pisze:Z powyższego wynika, że gracz może dowolnie zapakować plecak. Że pierwsze pakowanie jest darmowe. Z tego wynika że może zapakować namiot za darmo.
Nie powiem "a nie mówiłam" :twisted:
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Jaskinia

Post autor: folko »

WRS pisze:
folko pisze:Z powyższego wynika, że gracz może dowolnie zapakować plecak. Że pierwsze pakowanie jest darmowe. Z tego wynika że może zapakować namiot za darmo. Pytanie, czy warto?
Dawno temu, gdy Folko dawał zadania solo do Jaskini :roll: , odpowiedziałbym od razu - warto! Daje to od razu dwa więcej sprzęty, a w zadaniach to bardzo dużo.

Teraz, gdy zostaje tylko normalna rozgrywka, to nie widzę sensu. Idziemy z sześcioma zasobami w nieznane, to namiot przyjdzie nam rozbić nie wiadomo gdzie.
Nie polecam :twisted:
Oj WRS, jak ja CIę lubię ;-)
Ładnie odpowiedziałeś na pytanie i jeszcze przypomniałeś mi delikatnie (słusznie) o moim zaniedbaniu.
Wiem że powinienem dodać odpowiedzi i nowe. Wiem i poprawię się, tylko raczej nie w tym tygodniu :(
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Jaskinia

Post autor: FortArt »

Być może tak być powinno skoro autor tak napisał. Niemniej instrukcja mówi, ze pierwsze pakowanie jest żetonami ekwipunku (są skrupulatnie wymienione na str.2), a to małe półowalne żetonem nie jest nosi nawet nazwę pionek obozu.
Żetony ekwipunku:
50 żetonów zasobów zużywalnych
40 żetonów lin
20 dwustronnych żetonów tlenu
5 żetonów zestawów foto, po 1 dla gracza
5 żetonów pontonu, po 1 dla gracza
Każdy gracz stawia swój pionek ekipy speleologów na środkowym polu planszy startowej (3) i pionek obozu (7) obok swojej planszy gracza. Następnie każdy wypełnia plecak wybranymi żetonami ekwipunku (8). Zestaw ekwipunku jest dowolny.
Obrazek

Jeśli zatem autor twierdzi, że instrukcja zezwala wpakować obóz do plecaka przed grą to ja pozwolę sobie (nadal zachowując dobre zdanie o jego grach) jeszcze bardziej pogorszyć i tak fatalną moją opinię o instrukcjach sygnowanych nazwiskiem Adam Kałuża.

(niemniej jakoś dam sobie z tym radę;))
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Jaskinia

Post autor: WRS »

folko pisze:jeszcze przypomniałeś mi delikatnie (słusznie) o moim zaniedbaniu.
Ależ daleki jestem od czynienia Ci wyrzutów... :lol:
Ot, wspomniałem sobie miłe chwile z zadaniami solo. W moim wieku już tak jest, że się wspomnieniami człek raduje :twisted:
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
ODPOWIEDZ