Kingsburg warto?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Kasper
Posty: 210
Rejestracja: 04 gru 2010, 00:04
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Kingsburg warto?

Post autor: Kasper »

Witam

Przymierzam się do kupna gry Kingsburg. Warto, jeśli posiadam Troyes i Zamki Burgundii ??

Dziękuje za pomoc.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Kingsburg warto?

Post autor: pan_satyros »

Kasper pisze:Witam

Przymierzam się do kupna gry Kingsburg. Warto, jeśli posiadam Troyes i Zamki Burgundii ??

Dziękuje za pomoc.
hmm moim zdaniem niespecjalnie.
Miałem podobną ochotę, ale na szczęście zagrałem testową partię online i przekonałem się, jak daleko tej grze to wspomnianych tytułów. Po pierwsze jest dużo bardziej losowa i to w ten irytujący, często najmniej oczekiwany sposób. Po drugie słabo się skaluje - najlepiej działa w 3-4 osoby.
Naturalnie jeśli szukasz czegoś lekkiego i losowego to się nada, ale polecam sprawdzić przed zakupem, bo kontrola tego co się dzieje jest dużo mniejsza niż w wymienionych przez Ciebie grach.
Awatar użytkownika
Kasper
Posty: 210
Rejestracja: 04 gru 2010, 00:04
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Kingsburg warto?

Post autor: Kasper »

Nie wiem czy to przesilenie czy znużenie ale jakoś ostatnio, nie bardzo mam ochotę na "cięższe" a nawet "średnio ciężkie" tytuły. Kilka dni temu kupiłem Valdorę - jestem zadowolony. Pod choinkę myślałem właśnie o Kingsburgu ew. Small World. Losowość bym przełknął bardziej zależy mi na tym żeby dobrze chodziła na dwie osoby. W Valdorze sprawę dwuosobowej gry załatwił dodatek ale skoro Kingsburg słabo się skaluje to przemyślę zakup.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Kingsburg warto?

Post autor: wc »

No proszę.
Na ostatnim pionku trochę pogadaliśmy z pan_satyrosem (panem_setyrosem? ;-)) i wydawało mi się, że mamy bardzo podobne gusta.
A tu taka różnica!
Otóż w moim przekonaniu Kingsburg to bardzo bardzo fajna gra, na dodatek świetnie działająca w 2 osoby!
Wykorzystanie kości jest niezwykle eleganckie (sądzę że nawet ciekawsze niż np. w stone age), sama rozgrywka szybka i emocjonująca. Jeśli szukasz faktycznie czegoś nie za ciężkiego (bo mózgotrzep to to nie jest) - warto się zainteresować Kingsburgiem.
Jest tam miejsce na losowość, ale z każdą kostką da się coś sensownego zrobić. Poza tym słabszych gra "dopala" na różne sposoby.
W wariancie 2-osobowym przed ruchem graczy na planszy pojawiają się kości w neutralnych kolorach i blokują część pól.
Nie odczuwa się, żeby to było jakoś na siłę wymyślone - po prostu mamy mniejszy wybór.
Oczywiście gorąco polecam Kingsburg z dodatkiem - wtedy gra się jeszcze lepiej.

A już na pewno warto spróbować zagrać gdzieś w tę grę zanim odrzucisz pomysł kupienia (albo zanim kupisz "w ciemno") po przeczytaniu jednej opinii :-)
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Kingsburg warto?

Post autor: pan_satyros »

wc pisze:No proszę.
Na ostatnim pionku trochę pogadaliśmy z pan_satyrosem (panem_setyrosem? ;-)) i wydawało mi się, że mamy bardzo podobne gusta.
A tu taka różnica!
Otóż w moim przekonaniu Kingsburg to bardzo bardzo fajna gra, na dodatek świetnie działająca w 2 osoby!
Wykorzystanie kości jest niezwykle eleganckie (sądzę że nawet ciekawsze niż np. w stone age), sama rozgrywka szybka i emocjonująca. Jeśli szukasz faktycznie czegoś nie za ciężkiego (bo mózgotrzep to to nie jest) - warto się zainteresować Kingsburgiem.
Jest tam miejsce na losowość, ale z każdą kostką da się coś sensownego zrobić. Poza tym słabszych gra "dopala" na różne sposoby.
W wariancie 2-osobowym przed ruchem graczy na planszy pojawiają się kości w neutralnych kolorach i blokują część pól.
Nie odczuwa się, żeby to było jakoś na siłę wymyślone - po prostu mamy mniejszy wybór.
Oczywiście gorąco polecam Kingsburg z dodatkiem - wtedy gra się jeszcze lepiej.

A już na pewno warto spróbować zagrać gdzieś w tę grę zanim odrzucisz pomysł kupienia (albo zanim kupisz "w ciemno") po przeczytaniu jednej opinii :-)
Czyżbym zbyt szybko spisał ją na straty? Fakt faktem rozegrałem bodaj 4 partie w tym 1 z botami (po 2x2, 1x3, 1x4 osoby) ...
Zwróciłem na nią uwagę, bo uwielbiam gry zmyślnie wykorzystujące kości, tutaj jakoś te neutralne za często krzyżowały mi plany i musiałem wybierać "mniejsze zło". Pamiętam też, że coś nie do końca podobały nam się potworki wychodzące z losową siłą, ale nie pamiętam już dokładnie zasad.
Przyznam, że Twój post skłania mnie do dania Kingsburgowi drugiej szansy, może z perspektywy nowych doświadczeń spojrzę na nią łaskawiej.

PS. chyba "panem_satyrosem" - szczerze sam nie wiem hehe. To transkrypcja z greki (zboczenie po studiach) - zwyczajnie chodzi o bożka Pana. Po polsku pewnie byłoby satyr_pan.

PS2. Niech Cię wc - znów czytam o Kingsburgu, znów pobieram wersję java ... a już sobie obiecywałem, że nie wracam, że i tak nie mam miejsca w szafie/szufladzie/na półce i pod dywanem (hmm. to może być powód dlaczego, tak szybko starałem się spisać ją na straty;p).
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Kingsburg warto?

Post autor: cezaras »

ja tylko dodam, że to taka gra, którą trzeba "poczuć"
w naszym przypadku sprowadziło się do tego, że w Kinsgburga gramy tylko w ściśle określonym składzie (i to wcale nie jakichś zaawansowanych graczy)
na pewno na straty bym nie spisywał
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Kingsburg warto?

Post autor: 100rk »

+1 do głosów na "Warto !"
Graliśmy kilka razy, tylko w 2 osoby i o skalowaniu ciężko mi coś powiedzieć, ale właśnie z tych rozgrywek wrażenia są bardzo pozytywne. Mimo blokowania niektórych opcji praktycznie nie ma "złych" rzutów i każdy układ można wykorzystać. Do tego gra jest bardzo ładnie, solidnie wykonana i naprawdę cieszy oko.
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1752
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 576 times
Been thanked: 1438 times

Re: Kingsburg warto?

Post autor: Leser »

Również uważam, że gra jest warta uwagi przy czym:

1) bardzo dużo zyskuje z dodatkiem, nawet bez jego zakupu warto korzystając z "dosztukowanych" żetonów stosować zasady nielosowego wsparcia w trakcie zimy,
2) nie można traktować jej zbyt poważnie, bo i kości bywają kapryśne, i strategie nie są idealnie zbalansowane.

W gronie moich znajomych jest to jeden z ulubionych tytułów.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Yamada Hanushi
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2009, 11:48

Re: Kingsburg warto?

Post autor: Yamada Hanushi »

Całkowicie zgadzam się z Panem_Satyrosem (1 wypowiedzią) - gra losowa ze stosunkowo nikłą kontrolą.

Kingsburgowa mechanika zarządzania kośćmi jest dużo lepiej zaimplementowana w Alien Frontiers.
Ostatnio zmieniony 12 gru 2012, 15:11 przez Yamada Hanushi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kasper
Posty: 210
Rejestracja: 04 gru 2010, 00:04
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Kingsburg warto?

Post autor: Kasper »

Dziękuje za pomoc. Gry nie skreślam. Na razie nie kupię ale postaram się w nią zagrać.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Kingsburg warto?

Post autor: pan_satyros »

Kasper pisze:Dziękuje za pomoc. Gry nie skreślam. Na razie nie kupię ale postaram się w nią zagrać.
Polecam spróbować: http://www.mediafire.com/?njc2zmwngm9
Jest opcja gry z AI i z przeciwnikiem na zmianę przy jednym PC. Wszystko działa idealnie, są też opcje z dodatku.
ODPOWIEDZ